Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vinieta este taxa de drum (national, european) sau taxa de autostrada?

 

Eu stiu ca in Ungaria, ca si in Austria (aici sigur) este doar pentru aurostrada. De aceea eu am spus ca o luam undeva inainte de Szeged, ca pana acolo cele cateva zeci de km nu era nevoie. Doar in Romania (nu mai stiu cum e in BG dar acolo sunt drumuri mai bune macar) platim ca fraierii vinieta pt drumuri judetene/nationale, majoritatea extem de aglomerate, prost semnalizate si jalnice.

 

In Austria mai e nevoie si pt drumurile rapide (SchnellStrasse) dar care nici acum nu m-am prins cu ce sunt mai prejos decat autostrazile ca tot 130KM/h e limita, sensuri despartite, restaurante, parcari si benzinarii etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o iei din vama poti plati si cu lei la unguri. Daca o iei de pe drum (din benzinariile MOL) numai in forinti sau cu card.

 

Eu stiu ca in Ungaria, ca si in Austria (aici sigur) este doar pentru aurostrada. De aceea eu am spus ca o luam undeva inainte de Szeged, ca pana acolo cele cateva zeci de km nu era nevoie. Doar in Romania (nu mai stiu cum e in BG dar acolo sunt drumuri mai bune macar) platim ca fraierii vinieta pt drumuri judetene/nationale, majoritatea extem de aglomerate, prost semnalizate si jalnice.

 

In Austria mai e nevoie si pt drumurile rapide (SchnellStrasse) dar care nici acum nu m-am prins cu ce sunt mai prejos decat autostrazile ca tot 130KM/h e limita, sensuri despartite, restaurante, parcari si benzinarii etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa rezolvam prob vinietei de la unguri

 

inainte sa ajungi in vama este un chiosc chiar pe teritoriul romaniei

 

am platit vinieta pentru 4 zile cu 35 de ron acum 1 luna

am dat chiar cu cardul ca nu mai aveam cash

 

deci nu va speriati

 

asig de sanatate am facuto la un butic panaq in chioscul cu vama iar super ok 4 zile 18 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am platit vinieta pentru 4 zile cu 35 de ron acum 1 luna

 

Adica cca 8 euro pt 4 zile??? Scump, domne, scump! In Austria e mult mai ieftin: 4,40/10zile. Intr-adevar, in A e speciala de moto iar in HU cred ca este la fel pt auto si moto. Asa si cand mergi din A spre RO, cand intru in HU daca o iau din vama, in euro, e mai scumpa decat daca o iau de la prima benzinarie in forinti (adica platind cu cardul).

 

Asadar, propun sa incheiem niste subiecte, ca sa nu mai postam la infinit:

 

1. Vienieta pt Ungaria se poate lua fie de la granita, chiar si in lei, fie de la orice benzinarie in HU cand poate faceti o pauza scurta, pana iesiti prima data in autostrada, evitand astefel oprirea daca nu aveati alt motiv la granita. Dupa cum ati vazut, se poate chiar si on-line.

Puteti lua de la inceput pe 10zile sau una de 4 zile la dus si alta la intors. Din ce am vazut on-line, pt moto s-ar putea sa fie redusa fata de auto pt 4 zile, vedeti acolo (la benzinarie) cum e mai avantajos.

 

2. Vinieta de Austria care costa 4,40 euro/10zile, se poate lua imediat cum intrati in Austria de la Shell (card sau euro) sau inainte de a intra in A, se vinde si la benzinarie ungureasca parca.

 

3. Pasaportul nu mai este obligatoriu pt Elvetia dar eu recomand sa il aveti cu voi, mai ales pt cei care vreti sa plecati prin tarile din fosta Yugoslavie.

 

4. Asigurarea de sanatate se poate face si la granita dar va recomand sa o faceti la orice asigurator sau ag de turism in orasul vostru, ca sa scapati de o grija, posibil uitat, oprire, timp pierdut si eventuala coada. O faceti pe perioada cat stiti ca veti fi plecati plus 1-2 zile rezerva, de preferat nu pe suma minima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am lamurit si cu vinieta de Ungaria:

 

O vinieta auto/moto 10 zile costa oficial (la benzinarie in HU) 2550 forinti adica cca. 9 euro.

O vinieta pe 4 zile auto/moto costa 1530 forinti adica cca. 5,50 euro dar atentie: la aceasta de 4 zile cu moto ai reducere de 50% deci cel mai avantjos iese sa luati una de 4 zile la dus si alta la intors. S-ar putea ca alte locuri de vanzare in afara de benzinariile din HU sa nu aiba aceste viniete reduse. (si on-line puteti lua reduse)

(am luat in calcul un curs mediu aprox. de 280 HUF / 1 Euro)

 

Sper ca acum este totul clar si putem incheia subiectele viniete, pasaport si asigurare medicala.

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dydy: si eu tot acelasi traseu si program mi l-am propus, si anume plecare din bucuresti sambata dimineata, pitesti, sibiu, deva, arad, somnic sia poi budapesta viena; daca vrei putem face drumul impreuna

 

@vlad: scuze nu am inteles foarte clar: mai sunt de virat 335 de euro, sau 335 minus ce s-a virat inital

 

Numai bine

 

@dydy: si eu tot acelasi traseu si program mi l-am propus, si anume plecare din bucuresti vineri dimineata, pitesti, sibiu, deva, arad, somnic si apoi budapesta viena; daca vrei putem face drumul impreuna

 

@vlad: scuze nu am inteles foarte clar: mai sunt de virat 335 de euro, sau 335 minus ce s-a virat inital

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dydy: si eu tot acelasi traseu si program mi l-am propus, si anume plecare din bucuresti sambata dimineata, pitesti, sibiu, deva, arad, somnic sia poi budapesta viena; daca vrei putem face drumul impreuna

 

@vlad: scuze nu am inteles foarte clar: mai sunt de virat 335 de euro, sau 335 minus ce s-a virat inital

 

Referitor la ce i-ai spus lui Didi, plecarea din Bucuresti ar fi vineri dimineata ca sambata sa ajungeti la Viena; duminica dimineata plecam deja impreuna spre Kaprun. :cheers:

 

Referitor la bani: 335 este suma totala pers/cam. dubla, bineninteles. Deci, 335-150 = 185. Si daca nu ma insel tu chiar ai pus cam 165 initial... asa ca mai ai de pus 170.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ce i-ai spus lui Didi, plecarea din Bucuresti ar fi vineri dimineata ca sambata sa ajungeti la Viena; duminica dimineata plecam deja impreuna spre Kaprun. :cheers:

ne-am inteles , stai linistit .

observ ca s-au incins spiritele , vrea lumea la plimbare ....

 

ps . nu s-au mai scris 2 pag , pe topicu asta , intr-o zi de nu mai stiu cand ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am observat gresala dupa ce am dat add, am dat stop si am corectat-o, si marsavul de server a postat-o de doua ori. Oricum, asa cum a zis si dydy, ne-am inteles deja :D

 

Multumesc pentru lamuriri, Vlad, si abia astept sa ne vedem in Viena

Editat de mitzone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pun din nou link-ul de marti, pt cei care nu au apucat sa citeasca, avand in vedere ca s-au scris inca 2 pagini:

 

/index.php?...t&p=1921216

 

Ideal ar fi ca toata lumea sa rezolve cu plata pana vineri 12 iunie. Va rog sa faceti plata la o unitate Raiffeisen si sa evitati alte metode (ex transfer, O.P. etc) pt evitarea intarzierilor, comisioanelor etc.

 

2. Stie deja toata lumea ce are de gand, sambata 4 iulie la Arabba? Inteleg ca multi plecati prin Slovenia... Vrea cineva sa mergem la Garmisch, la intalnirea BMW? Eu sunt tentat.

 

3. Ziua de sambata, 27 iunie cand trebuie sa ajungeti toti, va fi putin cam haos in sensul ca nu va pot impune o ora la care sa ajungeti. Ideal ar fi sa ajungeti cat mai repede; cu cei care ajung mai repede probabil ca vom merge la plimbare, eventual la magazine moto daca are cineva nevoie de ceva. Insa as vrea ca la ora 19:00 sa ne putem aduna toti la "sedinta"; daca este cineva care vine pana la urma "dintr-o bucata", nu il fortez sa ajunga la 19 pt ca prefer sa nu se grabeasca si sa ajunga cu bine.

 

4. Incepand de maine, voi fi plecat din Viena si pana luni 15iunie nu stiu cat de des voi putea avea acces la calculator, asadar sa nu va mirati daca voi raspunde mai greu la mesaje sau e-mail. Ma puteti gasi la numarul meu de mobil de Austria: +436646324475. Cu ocazia asta, va rog sa si memorati acest numar, fiind si cel pe care il voi folosi in perioada excursiei. (pe cel de Romania nu prea il folosesc cand nu sunt in tara).

 

Toate cele bune!

 

Vlad :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"2. Stie deja toata lumea ce are de gand, sambata 4 iulie la Arabba? Inteleg ca multi plecati prin Slovenia... Vrea cineva sa mergem la Garmisch, la intalnirea BMW? Eu sunt tentat."

 

salut Vlad,

eu o sa plec joi seara sau vineri dimineata spre romania pentru ca trebuie sa ajung sambata la pranz la botosani

manuel

Editat de menix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

 

dupa ce am citit pe aici de vignete (cat, ce, de care...), despre C.I. si pasaport, am dat fuga la pasaport stiind ca are un termen de valabilitate (ca-i marfa perisabila, iti poti schimba identitatea subit) si am constata ca in octombrie EXPIRA.

Eu (si nu numai) ajung la Viena prin Yugoslavia (Serbia), iar intoarcerea este prin Croatia, Muntenegru, Serbia, tari care nu-s in UE ca NOI si deci trebe pasaport.

Intrebare: Cat trebuie sa aiba valabilitate pasaportul ca sa intri intr-o tara Europeana non UE 3 sau 6 luni?

Pentru USA este de 6 luni.

Cica pentru tari Europene non UE este de 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pun din nou link-ul de marti, pt cei care nu au apucat sa citeasca, avand in vedere ca s-au scris inca 2 pagini:

 

/index.php?...t&p=1921216

 

Ideal ar fi ca toata lumea sa rezolve cu plata pana vineri 12 iunie. Va rog sa faceti plata la o unitate Raiffeisen si sa evitati alte metode (ex transfer, O.P. etc) pt evitarea intarzierilor, comisioanelor etc.

 

2. Stie deja toata lumea ce are de gand, sambata 4 iulie la Arabba? Inteleg ca multi plecati prin Slovenia... Vrea cineva sa mergem la Garmisch, la intalnirea BMW? Eu sunt tentat.

 

3. Ziua de sambata, 27 iunie cand trebuie sa ajungeti toti, va fi putin cam haos in sensul ca nu va pot impune o ora la care sa ajungeti. Ideal ar fi sa ajungeti cat mai repede; cu cei care ajung mai repede probabil ca vom merge la plimbare, eventual la magazine moto daca are cineva nevoie de ceva. Insa as vrea ca la ora 19:00 sa ne putem aduna toti la "sedinta"; daca este cineva care vine pana la urma "dintr-o bucata", nu il fortez sa ajunga la 19 pt ca prefer sa nu se grabeasca si sa ajunga cu bine.

 

4. Incepand de maine, voi fi plecat din Viena si pana luni 15iunie nu stiu cat de des voi putea avea acces la calculator, asadar sa nu va mirati daca voi raspunde mai greu la mesaje sau e-mail. Ma puteti gasi la numarul meu de mobil de Austria: +436646324475. Cu ocazia asta, va rog sa si memorati acest numar, fiind si cel pe care il voi folosi in perioada excursiei. (pe cel de Romania nu prea il folosesc cand nu sunt in tara).

 

Toate cele bune!

 

Vlad :D

 

Salut Vlad, esti ca un parinte!...BUN! Ai dat toate informatiile necesare si cred ca d'acu ar trebui sa se descurce fiecare dintre noi...cu vigneta sau fara!

Cred totusi, ca ar mai trebui sa ne spui cum suntem cuplati, cate doi sau cate trei (ca cel care doarme singur n-are decat sa faca lucru manual...).

Sa ne vedem cu bine,

Dan Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare oameni buni am citit zi de zi fiecare postare nu plecati oameni buni in cosmos ci aproape pe pamant ati adunat atatea imformati pentru o viata daca e totul mura -ngura aventura unde e placerea de necunoscut suspansul lucrurile neprevazute ati facut din tura asta matematica exacta sus pe motor oameni buni la drum alpi va asteapta bucurativa de ei va salut Vlade ai grija mare de copi si adui pe toti la garmich sa vada o intrunire adevarata la sfarsitul turului ca se nimereste numai de bine va doresc calatorie placuta Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare oameni buni am citit zi de zi fiecare postare nu plecati oameni buni in cosmos ci aproape pe pamant ati adunat atatea imformati pentru o viata daca e totul mura -ngura aventura unde e placerea de necunoscut suspansul lucrurile neprevazute ati facut din tura asta matematica exacta sus pe motor oameni buni la drum alpi va asteapta bucurativa de ei va salut Vlade ai grija mare de copi si adui pe toti la garmich sa vada o intrunire adevarata la sfarsitul turului ca se nimereste numai de bine va doresc calatorie placuta Pompi

 

 

:D

 

va fi o poveste VLAD/CLOSCA SI MOTOARELE DE AUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare ,pompi, de ce crezi ca e asa bataie pe o asemnea excursie

 

iti spun eu pentru sistemul de ALLinclusiv/mura'n'gura romanesc

 

VLAD e un baiat care a preluat f bine mentalitatea vestica

si isi face temele cu maxima atentie dupa cum ai observat

 

iar NOI primim inclusiv pachetelul de ora 10 in servetel

 

so cine a mai plecat singurel................

stie ce inseamna sa se uite pe o harta, gps, indicatoare stradale

cat stai pe un site sa cauti un traseu si sa.l pui dupa in practica

cate ore pierzi pe net sa planifici o tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad, esti ca un parinte!...BUN! Ai dat toate informatiile necesare si cred ca d'acu ar trebui sa se descurce fiecare dintre noi...cu vigneta sau fara!

Cred totusi, ca ar mai trebui sa ne spui cum suntem cuplati, cate doi sau cate trei (ca cel care doarme singur n-are decat sa faca lucru manual...).

Sa ne vedem cu bine,

Dan Stefan

 

Salut!

 

Da, am dat toate informatiile, punandu-ma si in locul unuia care nu a mai avut ocazia sa iasa din tara cu moto sau nu in zona respectiva... Cei care stiti despre ce este vorba puteti ignora aceste posturi si cred ca toata lumea va fi multumita.

 

Legat de repartizarea pe camere, am facut-o bineinteles in urma discutiilor purtate cu voi, nu am luat nici o decizie pt nimeni. In cazul tau, esti in una din cele 2 camere triple: Tu, Bogdan si Horatiu.

Restul, ar trebui sa se stie toti; pt schimbari este deja tarziu.

 

Mai sunt doar 3 sapatamani!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei ce nu vor sa alerge pentru asigurarea medicala

 

12 zile - 32 Ron

15 zile - 34 ron

 

la societatea city insurance

 

date necesare

nume, cnp, adresa, perioada de calatorie

 

fara alte comisioane

 

sa nu uit

in banii astia intra si repatrierea corpului ...daca e nevoie :blink:

 

Salut!

 

Da, am dat toate informatiile, punandu-ma si in locul unuia care nu a mai avut ocazia sa iasa din tara cu moto sau nu in zona respectiva... Cei care stiti despre ce este vorba puteti ignora aceste posturi si cred ca toata lumea va fi multumita.

 

Legat de repartizarea pe camere, am facut-o bineinteles in urma discutiilor purtate cu voi, nu am luat nici o decizie pt nimeni. In cazul tau, esti in una din cele 2 camere triple: Tu, Bogdan si Horatiu.

Restul, ar trebui sa se stie toti; pt schimbari este deja tarziu.

 

Mai sunt doar 3 sapatamani!!! :D

 

 

sper ca nu ai uitat de camera cu pat matrimonial pentru mine si mitzone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

 

dupa ce am citit pe aici de vignete (cat, ce, de care...), despre C.I. si pasaport, am dat fuga la pasaport stiind ca are un termen de valabilitate (ca-i marfa perisabila, iti poti schimba identitatea subit) si am constata ca in octombrie EXPIRA.

Eu (si nu numai) ajung la Viena prin Yugoslavia (Serbia), iar intoarcerea este prin Croatia, Muntenegru, Serbia, tari care nu-s in UE ca NOI si deci trebe pasaport.

Intrebare: Cat trebuie sa aiba valabilitate pasaportul ca sa intri intr-o tara Europeana non UE 3 sau 6 luni?

Pentru USA este de 6 luni.

Cica pentru tari Europene non UE este de 3 luni.

 

Salutare,

Indiferent de tara de destinatie, valabilitatea pasaportului trebuie sa fie de minin 6 luni. Chiar daca stai 3 zile. E posibil sa iti caute nod in papura sarbii. Mai bine fa-ti pasaport nou la urgenta. Se elibereaza in 2 ore, dar platesi o taxa de 100 RON.

 

 

CERERILE PENTRU ELIBERAREA PASAPOARTELOR SIMPLE ÎN REGIM DE URGENTĂ SE DEPUN NUMAI LA SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR PENTRU ELIBERAREA SI EVIDENTA PASAPOARTELOR SIMPLE din Str. Nicolae Iorga nr. 27 – 29, Sector 1.

 

IMPORTANT!

 

 

- TERMENUL DE SOLUTIONARE A CERERILOR PENTRU ELIBERAREA PASAPOARTELOR DEPUSE LA SEDIUL SERVICIULUI PUBLIC COMUNITAR PENTRU ELIBERAREA SI EVIDENTA PASAPOARTELOR SIMPLE DIN STR. NICOLAE IORGA NR. 27 – 29 ESTE, DUPĂ CUM URMEAZĂ:

- ÎN REGIM DE URGENTĂ, CU ACHITAREA TARIFULUI SUPLIMENTAR DE 100 RON -2 ORE

 

- ÎN REGIM NORMAL - 7 ZILE LUCRĂTOARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei ce nu vor sa alerge pentru asigurarea medicala

 

12 zile - 32 Ron

15 zile - 34 ron

 

la societatea city insurance

 

date necesare

nume, cnp, adresa, perioada de calatorie

 

fara alte comisioane

 

sa nu uit

in banii astia intra si repatrierea corpului ...daca e nevoie :D

da-mi si mie un contact de acolo , sa-mi fac si eu , te rog

merci didi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Da, am dat toate informatiile, punandu-ma si in locul unuia care nu a mai avut ocazia sa iasa din tara cu moto sau nu in zona respectiva... Cei care stiti despre ce este vorba puteti ignora aceste posturi si cred ca toata lumea va fi multumita.

 

Legat de repartizarea pe camere, am facut-o bineinteles in urma discutiilor purtate cu voi, nu am luat nici o decizie pt nimeni. In cazul tau, esti in una din cele 2 camere triple: Tu, Bogdan si Horatiu.

Restul, ar trebui sa se stie toti; pt schimbari este deja tarziu.

 

Mai sunt doar 3 sapatamani!!! :D

 

Multzumessc si ne vedem cu bine si la bine.

Iti doresc succes in intreprinderile tale imediat urmatoare (about your job), de dinaintea MARII PLECARI!

DS

 

PS. Ai auzit Horatiu, esti sandwich intre doua namile (una-Bogdan, mai mare ca cealalta-Dan)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor !

 

Urmaresc cu interes, de ceva timp, pregatirele voastre.

Sunt absolut convins ca informatiile pe care vi le transmite Vlad sunt de o foarte mare importanta, asadar atentie la detalii.

 

Impreuna cu fratele meu, am sa plec intr-o tura de 2 saptamini care include in prima parte Kaprun si imprejurimile, apoi Dolomitii si Mont Blanc, cu finalitate Coasta de Azur ( Nisa , Cannes, Monaco). Mergem cu 2 BMW -uri, un 12 GS si un 12 RT.

Duminica seara in 28.06.2009, daca va face placere, si bineinteles cu permisiunea lui Vlad, ne putem intalni la Kaprun, iar luni, daca vremea tine cu noi, o sa facem Grossglocknerstrasse impreuna, dupa care traseul nostru, diferit de al vostru, ne obliga sa ne despartim. Este posibil sa ne intersectam din nou si sa ne revedem in Arabba.

Din toata gasca voastra ma cunosc cu Vlad, Kosmin si Ianachim. M-as bucura daca as reusi sa ma cunosc cu cati mai multi dintre voi... .

Toate cele bune.

 

Daniel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica 14 iunie

doritorii din echipa ALPI mit vlad pot participa la o sesiune de pregatiri in vederea excursiei

1. plecari de pe loc din panta

2. viraje 180 grade din scurt cu panta abrupta

3. opriri scure cu sprijin pe piciorul stang pentru ca pasagerul sa poata imortaliza peisajele

4. echipare cu combinezonul de ploaie,,,, cronometrat sub jet de apa

5. opriri bruste la sobolan..... marmote nu avem

loc de desfasurare

panta de la polivalenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica 14 iunie

doritorii din echipa ALPI mit vlad pot participa la o sesiune de pregatiri in vederea excursiei

1. plecari de pe loc din panta

2. viraje 180 grade din scurt cu panta abrupta

3. opriri scure cu sprijin pe piciorul stang pentru ca pasagerul sa poata imortaliza peisajele

4. echipare cu combinezonul de ploaie,,,, cronometrat sub jet de apa

5. opriri bruste la sobolan..... marmote nu avem

loc de desfasurare

panta de la polivalenta

 

 

la sfarsitul sesiunii se da examen?

daca se da examen se poate copia sau se poate da spaga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...