Sari la conținut

Lagal Sau Ilegal ?


motociclistcom
 Share

Postări Recomandate

Daca merg cu o motocicleta cu ITP expirat, fara asigurare, dar o am din acea zi, pot scapa oare ? Sau cat de rau pot sa patesc ? Dupa lege spune ca iti ia certificatul de imatriculare si/cred si puncte, amenda. Daca nu imi ia permisul si amenda nu e f. mare nu e grav, cred :scratch: Sau cand vad politia merg pe langa ia, merge oare ?

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce delicventi pe-aici frate :scratch: Ceea ce zice BlackLord este ABSOLUT RELATIV. Da, asta scrie in lege, dar fi sigur ca atunci cand te vede pe tine ca-i zici asa ceva doar o sa-ti creasca amenda si o sa infloreasca alte motive. Apoi parerea mea, poate gresita, dar decat sa mergi la tribunal pentru o porcarie, mai bine mergi cu 10 km mai putin si gata.

 

Si mai e si faza cu vantu si panta...asta nu iti ia vina, nici cand esti nu masina in panta si depasesti limita de la 50 la 70 nu te iarta nimeni. Nu e obligat sa mearga limitatorul corect, tu sa fi atent sa nu treci peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce delicventi pe-aici frate :laugh: Ceea ce zice BlackLord este ABSOLUT RELATIV. Da, asta scrie in lege, dar fi sigur ca atunci cand te vede pe tine ca-i zici asa ceva doar o sa-ti creasca amenda si o sa infloreasca alte motive. Apoi parerea mea, poate gresita, dar decat sa mergi la tribunal pentru o porcarie, mai bine mergi cu 10 km mai putin si gata.

 

Si mai e si faza cu vantu si panta...asta nu iti ia vina, nici cand esti nu masina in panta si depasesti limita de la 50 la 70 nu te iarta nimeni. Nu e obligat sa mearga limitatorul corect, tu sa fi atent sa nu treci peste.

 

:laugh:

 

Am un prieten pe care la prins radaru anul trecut cu 80 km/h avea doar atestat si nu o patit nimic doar amenda vreo 3 mil. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Cristina...dar daca dai de naiba in persoana? Se supara bossu al mare pe unu de la academie sau pe cine stie cine cu ce pregatire si-l trimite la circulatie. Aluia nu ai ce sa-i faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tu mergi ca mielul la taiat si recunosti crestineste ca ti-ai pus kit de tunning de 80cc, fie ei vor scrie in fisa ca ai kit de tunning si 80cc si ai "motocicleta", fie decid ca ca sasiul ala nu poate sa tina un motor asa de mare si ca mergi pe ceva ilegal...

 

Dar apropos, de ce nu iti iei un motor adevarat pentru mers mai tare? Eu personal merg pe scooter (oarecum delimitat, in sensul ca i-am scos saiaba aia din variator dar nu prea exista posibilitatea de a taia limitatorul electronic de 7000rpm, asa ca nu prinde mai mult de 56km/h decat pe deal in jos) si de wekend pe motocicleta adevarata cu schimbator de viteza si toate alea, care desi e cu motor cam mic (250cc cu 2 cilindri, 4 valve pe cilidru si racire cu lichid) poate prinde ocazional 135km/h si tipic cu nevasta si 3 lazi merge binisor la 115km/h, dar pe pe canicula nu mai mult de 90-100... Bine, am un plan de primavara de curatat instalatia de racire, desi cinstit vorbind mai degraba ar trebui sa-mi iau Eliminator de 600cc, ca se pare ca am atins limitele astuia de 250...

am 16 ani facuti de .... 2 sapt ... gandestete ca 125 e posibil sa fie maximul capicitatii cilindrice care o sa o pot eu conduce ... daca peste 2-3 sapt iau sala ... ca de poligon ... las-o ... nu o sa fiu asa de prost sa pic acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Cristina...dar daca dai de naiba in persoana? Se supara bossu al mare pe unu de la academie sau pe cine stie cine cu ce pregatire si-l trimite la circulatie. Aluia nu ai ce sa-i faci...

Pe la noi pe aici, Prin Romania...Se Folosesc Degetele pentru a Tasta...Asa ca Numai morfaii Tastele....Multzumesc Anticipat... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule...macar de nu as sta eu in Romania... eu tastez cu p..a asa e. Vezi ca si tu morfăi tastele...scri cu majuscule cuvinte din propozitie. Sincer m-am grabit, si si mai sincer eu nu prea ma uit cand scriu...si s-au format anumite reflexe pe care nu le pot controla cand nu sunt atent. Cum personal nu cunosc multi Cristiani dar multe Cristine s-a format si aici un reflex. In rest refac: 'dar dacă dai de naiba în persoană? Se supără bossul ăl mare pe unu de la academie sau pe cine Âştie cine cu pregătire Âşi-l trimite la circulatie. Ăluia nu ai ce să-i faci.'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ..."lagal" ...iti iei amenda + pcte!

 

 

45km/h e viteza maxima constructiva...ceva de genu`....e o chestie in talon ! :laugh:

Cum kil sa-ti iei puncte de penalizare? Ai permis pentru moped? :laugh: Si ia uita-te tu in talon, asta daca ai, si spune-ne si noua unde scrie de viteza maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie de viteza insa se subintelege ca daca este inscris ca si "moped" automat nu trebuie sa depaseasca 45km/h. Altfel nu-l poti inscrie la primarii. Treb numere normale nu d'astea galbene.

E simplu...ai numar galben nu mergi cu mai mult de 45km/h!

Daca nu ai numar de nici un fel esti un cocalar penal!!!! ...DECI...meriti amenda doar pentru ca traiesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie de viteza insa se subintelege ca daca este inscris ca si "moped" automat nu trebuie sa depaseasca 45km/h. Altfel nu-l poti inscrie la primarii. Treb numere normale nu d'astea galbene.

E simplu...ai numar galben nu mergi cu mai mult de 45km/h!

Daca nu ai numar de nici un fel esti un cocalar penal!!!! ...DECI...meriti amenda doar pentru ca traiesti

chestia asta nu puteai s-o spui intr-o maniera mai placuta?

daca eu n-am numar la scuter imi iau amenda ca traiesc? :laugh:

mai ganditi si voi inainte sa incepeti sa dati din degete pe forumuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu meriti amenda pentru ca vorbesti(prostii)

 

In talonul original este scrisa viteza maxima respectiv 45 km/h. Cand il inregistrezi la primarie iti trebuie ori itpul ori declaratia...in ambele cazuri intri la falsificare de documente :laugh: daca prinde mai mult desigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie mai nene nici o viteza in "talon". Scrie masa maxima autorizata, tipul, culoarea, seria.... da nu scrie de viteza.

In CI de la RAR scrie....

 

Cat despre numere. Nu numai amenda le-as da astora fara numere si fara acte. Le-as confisca troacele pana se hotarasc sa intre in legalitate.

D'aia toti borfasii fura si vand scutere ..pentru ca exista javre care se dau la cumparat de lucruri ciordite far' de acte. D'aia umbla toti mucosii de 10 ani si toti cocalarii pe scutere si apoi isi sparg muile si lumea deazvolta sentimente de ura si respingere fata de scuteristi/motociclisti... vezi Doamne' suntem niste inconstienti nenorociti iesiti pe strada doar sa dam cu mobrele-n garduri si-n masini.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate cei care se chinuie sa fie legali sunt luati in vizor de politisti si primesc amenzi pe cine stie ce minciuna scornia de acestia...cei de care vorbesti tu nu patesc nimic...asta platim pentru a fi in legalitate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate cei care se chinuie sa fie legali sunt luati in vizor de politisti si primesc amenzi pe cine stie ce minciuna scornia de acestia...cei de care vorbesti tu nu patesc nimic...asta platim pentru a fi in legalitate :laugh:

ai foarte mare dreptate in ceea ce spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie de viteza insa se subintelege ca daca este inscris ca si "moped" automat nu trebuie sa depaseasca 45km/h. Altfel nu-l poti inscrie la primarii. Treb numere normale nu d'astea galbene.

E simplu...ai numar galben nu mergi cu mai mult de 45km/h!

Daca nu ai numar de nici un fel esti un cocalar penal!!!! ...DECI...meriti amenda doar pentru ca traiesti

Viteza maxima constructiva nu este acelasi lucru cu viteza maxima care o poti atinge. Orice vehicul in anumite situatii poate prinde mult peste viteza maxima constructiva, sunt anumite conditii care sa determine viteza maxima constructiva si nu este suficienta o constatare a unei viteze superioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza maxima constructiva nu este acelasi lucru cu viteza maxima care o poti atinge. Orice vehicul in anumite situatii poate prinde mult peste viteza maxima constructiva, sunt anumite conditii care sa determine viteza maxima constructiva si nu este suficienta o constatare a unei viteze superioare.

Vezi ca la depasitul vitezei legale cu mopedul e la fel ca la autovehicule: daca depasesti cu peste 10km/h bla bla... Asa ca pe de o parte daca te prinde radarul pe deal in jos si cu vant din spate mergand cu peste 55km/h iti iei o amenda ca ai depasiti viteza legala, dar mai ales daca faci un accident si e evident ca scuterul nu are limitator (in sensul ca ai/aveai o viteza anormal de mare pentru asa ceva) politia s-ar putea sa ceara o expertiza la RAR si apoi daca se constata de exemplu ca nu ai limitator electronic si ai kit de tunning de 75cc sa te acuze ca ai inregistrat ca moped o motocicleta (in sensul ca orice scuter care nu e moped e din punct de vedere legal motocicleta), si de aici iese fals si uz de fals, punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat, si alte chestii din astea penale. Oricum ce vroiam sa spun e ca 45 ala sa masoara la mopede ca 50-ul in localitate la autovehicule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la o problema exista 2 solutii.....1.vb frumos cu politistul si accepti amenda si scapi doar cu bani luati 20.nu semnezi procesul si ii dai in judecata( si poate reusesti sa dovedesti ca cele constate de agent sunt neadevarate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...