Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci daca avem drum prin germania avem unde sta :)

 

da, la granita cu polonia si nu departe de berlin :crack:

 

Am dat cu "search" pe topic dar nu am gasit chiar ce ma intereseaza. Imi poate spune cineva care este consumul minim, nu mediu, al unui CB 500 la drum intins? Va multumesc!

 

as zice ca 4%

 

salut.

 

Am o simpla intrbare, cat ulei intra la un schimb intr un cb500 din 1998 ?

 

Si daca Mobil Extra 4T 10W40, semi-sintetic a mai bagat cineva si imi poate spune cum se comporta ... ?

 

Multumesc anticipat.

 

3.1 litri din cate stiu eu. Ceea ce e cam nasol, pt ca suta aia de ml inseamna ca ar trebui sa cumperi 4 litri...daca n-are la service inca unpic, ramas de la altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

 

Am o simpla intrbare, cat ulei intra la un schimb intr un cb500 din 1998 ?

 

Si daca Mobil Extra 4T 10W40, semi-sintetic a mai bagat cineva si imi poate spune cum se comporta ... ?

 

Multumesc anticipat.

Nu baga (cuvant urat) dinasta de mobil, e o porcarie de ulei ... incearca ceva dedicat moto.

Mesaj completat

Am dat cu "search" pe topic dar nu am gasit chiar ce ma intereseaza. Imi poate spune cineva care este consumul minim, nu mediu, al unui CB 500 la drum intins? Va multumesc!

 

Depinde cum mergi cu el, daca mergi cu 80 cred ca scoti un 4-4,5; eu in general cu al meu merg undeva la 120-140 si imi ia 5-5,5 depinde si cum bate vantul; am mers cu el si cu 140-160 si a ajuns undeva la 6, 6 si putin. Asta e consum scos pe distante mari(Braila-Iasi si invers) nu plimbari scurte cu consum calculat dupa ureche.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Dar este mobil1 dedicat si pt moto, am gasit si pe siteuri care vand uleiuri pt motociclete, yo il iau din hipermarket. Motocicleta e adusa din italia si uleiul din motor nu arata rau, dar... vreau sa il schimb pt ca nu stiu de cand e in ea ... 

Editat de tiger tank
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Dar este mobil1 dedicat si pt moto, am gasit si pe siteuri care vand uleiuri pt motociclete, yo il iau din hipermarket. Motocicleta e adusa din italia si uleiul din motor nu arata rau, dar... vreau sa il schimb pt ca nu stiu de cand e in ea ... 

Ori ca bagi mobil(care e de 2 lei) ori ca il lasi pe ala care il are cam tot aia e, cand am zic dedicat ma referam la uleiuri gen Motul, Bardahl, Repsol ... in cel mai rau caz un Castrol, cu Mobil-ul nu ai facut decat sa alegi unul din cele mai proaste si totusi populare uleiuri. O fi CB-ul un motor fiabil, dar daca iti bati joc de el o sa iti para rau mai tarziu.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat cu "search" pe topic dar nu am gasit chiar ce ma intereseaza. Imi poate spune cineva care este consumul minim, nu mediu, al unui CB 500 la drum intins? Va multumesc!

 

4,1 la 120 km/h cu pasager , mers constant

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o simpla intrbare, cat ulei intra la un schimb intr un cb500 din 1998 ?

 

Si daca Mobil Extra 4T 10W40, semi-sintetic a mai bagat cineva si imi poate spune cum se comporta ... ?

 

Multumesc anticipat.

Daca nu s-ar mai fi discutat asta de vreo 5 ori fix pe threadul asta ar fi fost o intrebare simpla, asa e doar un moft al unuia caruia ii e lene sa citeasca.

 

Cum crezi tu ca s-a ajuns la numarul de posturi despre CB500, s-a scris despre starea vremii in Londra?

Mesaj completat

Am dat cu "search" pe topic dar nu am gasit chiar ce ma intereseaza. Imi poate spune cineva care este consumul minim, nu mediu, al unui CB 500 la drum intins? Va multumesc!

3.5, fara pasager sau bagaje (doar rucsac), limitat in putere (jicloare mai mici) si mers de incepator, viteza maxima 90 km/h dar mers pe la 60 majoritatea drumului. Un rezervor a tinut peste 500 km. In total am facut vreo 1000 km in ritmul asta, dupa ce am schimbat jicloarele si am inceput sa merg ceva mai tare am sarit de 4.5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu s-ar mai fi discutat asta de vreo 5 ori fix pe threadul asta ar fi fost o intrebare simpla, asa e doar un moft al unuia caruia ii e lene sa citeasca.

 

Cum crezi tu ca s-a ajuns la numarul de posturi despre CB500, s-a scris despre starea vremii in Londra?

Mesaj completat

 

 

daca te a deranjat postarea mea, si intrebarile au fost plictisitoare, nu te-a obligat nimeni sa citesti...cu atat mai mult sa raspunzi.

 

chiar nu am avut timp sa caut pe forum toate detaliile de care aveam nevoie. Scrie undeva, este un regulament unde se impune ca e interzis sa se posteze o intrebare de doua sau mai multe ori pe forum..? Mai ales ca sunt incepator pe aici pe forum si une din reguli trebuie sa le invat treptat...

 

multumesc pentru raspunsuri si indrumari, m am hotarat sa pun castrol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. se potriveste aceasta moto pt unul mai inalt ca mine: 1,85. imi place se ma cam bate gandul

poate cine stie ,inmultesc si eu posesorii de cb 500. numai bine

Editat de bubba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. se potriveste aceasta moto pt unul mai inalt ca mine: 1,85. imi place se ma cam bate gandul

poate cine stie ,inmultesc si eu posesorii de cb 500. numai bine

Depinde cum te simti pe el, am un amic care are undeva pe la 1.90 si se impaca bine cu cb-ul, cel mai bine ar fi sa cauti unul si sa il probezi.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

In sfarsit ma alatur si eu! Am cumparat CBul! ;)

Intrebare: unde pot gasi manual de reparatii? Se poate descarca de undeva? Aveti careva in format electronic?

Mersi anticipat!

 

Si acum haideti sa va arat bijuteria :blink:

 

post-18703-1181025003_thumb.jpgpost-18703-1181025053_thumb.jpgpost-18703-1181025182_thumb.jpg

 

 

CIao Mann, mai ai Honda? Si eu vreau sa cumpar una sunt tot din Oradea ma gandeam daca am putea vorbi despre cum e ca si moto pentru incepatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CIao Mann, mai ai Honda? Si eu vreau sa cumpar una sunt tot din Oradea ma gandeam daca am putea vorbi despre cum e ca si moto pentru incepatori

 

Postul lui Lanti e din 2007 in caz ca nu ai observat, nu stiu daca mai are macar cb acum ... Pana la urma vrei sa iti iei cb sau altceva, la profil vad ca ai completat "in curand bicicleta GS"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. se potriveste aceasta moto pt unul mai inalt ca mine: 1,85. imi place se ma cam bate gandul

poate cine stie ,inmultesc si eu posesorii de cb 500. numai bine

 

io am 1.84 si nu am nici o problema.....dar cel mai bine este,cum spun si ceilalti sa probezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi zice si mie cat ajunge o toba sport pentru CB 500 asta doar pentru a ma face auzit.... sau daca poate scoate mai mult zgomot cea originala?

Si are careva dintre voi casca Shark s500 sunt curios daca e ok adica na, calitate pret...

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi zice si mie cat ajunge o toba sport pentru CB 500 asta doar pentru a ma face auzit.... sau daca poate scoate mai mult zgomot cea originala?

Si are careva dintre voi casca Shark s500 sunt curios daca e ok adica na, calitate pret...

 

SBK SLIP ON EVO2, aluminiu. Vreo 1300 de lei costa noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar are rost sa dai atatia bani pe o toba? mai bine bagi aia 1300 de lei in echipament, cauciucuri, consumabile...am un amic cu un cb 500 ce i-a dat niste gauri la toba stock si suna de zici ca-i monster :blink: ma gandeam sa ii fac si eu poanta asta dar sa ii fac niste gauri pe care sa le filetez si apoi sa pun shuruburi in ele in cazul in care ma duc la itp sau alte poante ;)

Nu te pune nimeni, dar nici gauri nu as da in toba stoc, bine ... daca as avea-o :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te pune nimeni, dar nici gauri nu as da in toba stoc, bine ... daca as avea-o :blink:

 

 

=))) A ta ThunderByte suna frumos :X si da daca ai avea..... dar nu a zis nimeni ca o sa dau atatia bani doar sa produc zgomot, era pura curiozitate... si unde alt-undeva puteam intreba decat aici ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi zice si mie cat ajunge o toba sport pentru CB 500 asta doar pentru a ma face auzit.... sau daca poate scoate mai mult zgomot cea originala?

Si are careva dintre voi casca Shark s500 sunt curios daca e ok adica na, calitate pret...

 

 

Remus racing noua e undeva la 550-600 eur la mana a doua undeva la ~150 eur (io am una de vanzare)

vei ramane uimit ce poate face o evacuare pt sunetul si puterea unei motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remus racing noua e undeva la 550-600 eur la mana a doua undeva la ~150 eur (io am una de vanzare)

vei ramane uimit ce poate face o evacuare pt sunetul si puterea unei motociclete

 

Sa inteleg ca tu o dai cu 150 Eurasi? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut !

 

Stiu ca nu este locul potrivit 100%, insa pun si eu o intrebare.

 

Vreau sa cumpar o Honda CB, dar ...... modelul CB450S. (cel din foto)

Mobra pare sa arate foarte bine, este din '86 si in ciuda cel peste 70 000 km, se incapataneaza sa functioneze impecabil.

Proprietarul cere 500e si ma gandesc daca mai am sanse sa gasesc consumabile pentru modelul asta de motor: filtru aer / filtru ulei / placute frana / saboti frana / kit lantz ... sau exista repere echivalente cu CB-urile mai noi, in sensul ca ,,filtrul de ulei se potriveste de la CB500" de exemplu.

Vreau sa cumpar motocicleta pentru sotia mea si la cum arata as fi onorat sa detin asa ceva .

 

As aprecia un punt de vedere cat mai pertinent si in cunostinta de cauza de la fosti / actuali proprietari de CB450S !

 

Cu respect !

Petrica

post-10224-1299229171_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut !

 

Stiu ca nu este locul potrivit 100%, insa pun si eu o intrebare.

 

Vreau sa cumpar o Honda CB, dar ...... modelul CB450S. (cel din foto)

Mobra pare sa arate foarte bine, este din '86 si in ciuda cel peste 70 000 km, se incapataneaza sa functioneze impecabil.

Proprietarul cere 500e si ma gandesc daca mai am sanse sa gasesc consumabile pentru modelul asta de motor: filtru aer / filtru ulei / placute frana / saboti frana / kit lantz ... sau exista repere echivalente cu CB-urile mai noi, in sensul ca ,,filtrul de ulei se potriveste de la CB500" de exemplu.

Vreau sa cumpar motocicleta pentru sotia mea si la cum arata as fi onorat sa detin asa ceva .

 

As aprecia un punt de vedere cat mai pertinent si in cunostinta de cauza de la fosti / actuali proprietari de CB450S !

 

Cu respect !

Petrica

 

 

salut, dupa o cautare pe louis.de, se pare ca gasesti acolo filtru ulei, filtru aer si kit de lant - care probabil sunt la fel cu CB500

link aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...