Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Dacă sunt de dimensiune mică poți încerca cu feonul. Eu am încercat să scot stickere mari de pe carene, dar operațiunea e foarte foarte migăloasă. Depinde Âşi cât de coapte sunt . La mine se rupeau în bucățele foarte mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pana la urma am lasat treaba cu coditza si m-am apucat de refacut partea estetica, pentru inceput am dat la facut (lipit, chituit, dat cu filler) codita, urechiusele de la rezervor, rezervorul si aripa; inca nu m-am hotarat daca sa o colez sau o sa vopsesc, pana una alta lateralele de sub sa le-am colat cu imitatie de carbon si pot sa zic ca au iesit bestiale :laugh: post-18053-1300651218_thumb.jpg Pisica nu face parte din stiker, intrase in cadru, probabil era incantata de rezultatul colarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Thunder :laugh: foarte tare au iesit alea, tu ai pus folia? Ai facut taieturi acolo la gaurile alea sau ai intins folia cu caldura?

 

Folia nu e pusa de mine, am fost la un amic care se ocupa cu asa ceva, dar acum ca am vazut cum se face cred ca as fi putut sa o pun si eu. La cea pentru caneaua de rezervor am taiat si apoi le-am tras si lipit pe spate dar la cea pentru cheie am taiat, apoi incalzit si lipit pe laterale in interiorul gaurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, suna stupid, dar vineri plec spre Germania si ma gandeam sa va cer sfatul la modul general, si mai ales lucruri la care tre sa ai grija d.p.d.v mecanic pentru o excursie de genu asta:

- Am bagat motoru in service pt revizie generala si schimb de ulei.

- Deocamdata am spray lant si spray pana.

- Urmeaza sa improvizez o mini-trusa de scule. Ce sa pun acolo? Imbusuri ca d-alea am, banda adeziva si sarma (pt improvizatii - sper sa nu fie nevoie), chei...care sunt cele mai folosite? (ca nu prea am de unde sa aleg).

- Nu am inca un cablu de ambreiaj si bec de rezerva. Sper sa gasesc la magazine...

- ce mai trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞtiu că n-are legătură cu ce ai întrebat dar, câți kilometri o să faci?

 

Eu am pe motoretă cheie mică cu clichet Âşi multe tubulare, chei de 8-9, 10-12 (Âşi fixă Âşi inelară), fixă de 14-17, cheie pentru piulița axului roții spate, Âşurubelniță cu cap interschimbabil, patent, imbusuri cât mai multe pentru că oricum nu ocupă mult loc. Foarte bun e kitul de pană. Eu n-am reuÂşit nici până acum să-mi iau dar promit cu prima ocazie când o să rămân în drum o să-mi cumpăr:D

Poți să iei Âşi o sufă destul de groasă Âşi lungă pe care să pui de acasă un Âşurub cu piuliță Âşi două Âşeibi. La nevoie poți folosi Âşurubul ca al doilea butoiaÂş. Pe motocicletă mai e Âşi cablul de accelerație. DeÂşi Âşansele sunt mici să se rupă cel de la accelerație e mai bine să ai o astfel de Âşufă ea putând fi folosită Âşi la abreaj Âşi la accelerație, cu mici improvizații.

Dacă ai trusa originală e perfectă. Deobicei acoperă destul de multe scule ce le poți folosi în caz că rămâi cu motoreta în drum.

Eu aÂş lua o cheie Âşi 2 bujii, preventiv, oricum nu ocupă mult loc Âşi cb-ul are ceva loc sub Âşa. M-a ajutat odată la 2t când s-a dus bujia să nu rămân în drum. La 2t mai aveam Âşi un furtun în caz că rămâneam fără ulei sau benzină să pot trage din alt rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GoodKat, daca schimbi toba ar trebui sa reglezi carburatia in functie de noua evacuare (reglaj + sincronizare de carburi). Asta daca e cumva alta toba decat cea stock. Daca acum ai stock si o vei inlocui tot cu una stock, nu ar mai trebui sa faci nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut a schimbat cineva recent lantul de distributie la cb 500 ? Si daca da cam care ar fi costurile pieselor? Daca momentan bate doar la rece si relanti as mai putea merge cu ea 1000 km? sau pun in pericol si alte piese? Va multumesc anticipat!

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut a schimbat cineva recent lantul de distributie la cb 500 ? Si daca da cam care ar fi costurile pieselor? Daca momentan bate doar la rece si relanti as mai putea merge cu ea 1000 km? sau pun in pericol si alte piese? Va multumesc anticipat!

 

 

nu schimba lantul pt ca de obicei cedeaza intinzatorul. costa in jur de 3 milioane dar nu trebuie sa desfaci motorul.

cati km are motocicleta?

 

daca vrei sa schimbi lantul ca sa ajungi la el desfaci complet motorul si nu e usor ba e chiar costisitor pt ca ajungi sa schimbi toate garniturile din interior si te costa minim 3 milioane un set ieftin de pe ebay. in mod normal un "gasket set" ajuge cam pe la 100 euro...

 

intinzatorul are si el o garnitura care daca o iei separat costa cam 30 lei.

 

nu-ti face griji, mai poti merge inca 1000 km lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut oameni, cred ca o sa schimb uleiul, am primit o oferta la un ulei motorex 15w50, e bun pentru honda cb 500? Are vro relevanta daca bag full sintetic sau semi? Fiind incepator si mergand in oras mai mult si putin mai turat cu a doua in anumite portiuni ca sa am frana de motor cred ca este mai bun 15w50 momentan decat 10w40. Nu aruncati cu pietre, imi dau si eu cu parerea.

 

avand in vedere ca in manual scrie ca uleiul recomandat este 10W30, mi se pare cam exagerat sa pui 15W50

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut frati CB-isti, azi am iesit prima oara cu motoreta am facut vro 40 si ceva de km prin "minunatul Bucuresti"...am culcat motoreta la 2-3 la ora pe niste nisip cand am vrut sa intorc, am lasat-o usor jos ca ma durea inima...si spatele :() :laugh:...pagube? cam nimic, doar toba zgariata si 2 mm infundata spre galerie, toba care o sa zboare cat mai curand de pe motoreta, o pun numa cand ma mai duc la itp cu ea...acu intrebare intrebatoare, gasesc o toba ceva pana in 200 de lei? De la o alta motocicleta sau "custom". voi aveti altceva pe motor? Ce implica o toba noua? Unii ziceau ca trebuie facut nush ce dyno la motor. Ca veni vorba...de ce uleiul Repsol e asa de ieftin comparativ cu Motul?

Salut , in legatura cu toba uite aci http://www.pro-bike.ro/forums/topic/70212-tobe-ieftine/ poate ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞtiu că n-are legătură cu ce ai întrebat dar, câți kilometri o să faci?

 

Eu am pe motoretă cheie mică cu clichet Âşi multe tubulare, chei de 8-9, 10-12 (Âşi fixă Âşi inelară), fixă de 14-17, cheie pentru piulița axului roții spate, Âşurubelniță cu cap interschimbabil, patent, imbusuri cât mai multe pentru că oricum nu ocupă mult loc. Foarte bun e kitul de pană. Eu n-am reuÂşit nici până acum să-mi iau dar promit cu prima ocazie când o să rămân în drum o să-mi cumpăr:D

Poți să iei Âşi o sufă destul de groasă Âşi lungă pe care să pui de acasă un Âşurub cu piuliță Âşi două Âşeibi. La nevoie poți folosi Âşurubul ca al doilea butoiaÂş. Pe motocicletă mai e Âşi cablul de accelerație. DeÂşi Âşansele sunt mici să se rupă cel de la accelerație e mai bine să ai o astfel de Âşufă ea putând fi folosită Âşi la abreaj Âşi la accelerație, cu mici improvizații.

Dacă ai trusa originală e perfectă. Deobicei acoperă destul de multe scule ce le poți folosi în caz că rămâi cu motoreta în drum.

Eu aÂş lua o cheie Âşi 2 bujii, preventiv, oricum nu ocupă mult loc Âşi cb-ul are ceva loc sub Âşa. M-a ajutat odată la 2t când s-a dus bujia să nu rămân în drum. La 2t mai aveam Âşi un furtun în caz că rămâneam fără ulei sau benzină să pot trage din alt rezervor.

 

merci de sfaturi!

1500 la dus, dar planuiesc sa ma si intorc si sa mai fac si ceva ture. La intoarcere poate o sa am ceva trusa speciala, dar acum improvizez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te incurci singur in probleme imaginare, motorul nu are nimic, asfalt si benzina sa ii dai, astea sunt nimicuri.

Treaba cu neutralul care clipeste ... nu stiu cum poti sa stai tu cu ochii in bord cand mergi cu motorul cat sa urmaresti becul ala, mie nu imi face asa, cel putin nu am observat eu, depinde mult si cat de repede si hotarat schimbi. Iar cu saritul, daca nu ii dai hotarat a 2-a se mai intampla si asta uneori, nimic de speriat ... sa o duci cu a 1-a pana in limitare si cand vrei sa schimbi a 2-a daca nu ii dai hotarat rau nu iti intra si sare in neutral, atunci ai sfeclito, tre sa astepti sa scada turatia motorului si sa incetinesti altfel face cutia ca toti dracii, daca nu ai prinso din prima nu mai ai sanse, e ceva gen "Once in a lifetime"

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu intratu in Neutral mi s-a intamplat de doua ori in 2 minute, apoi nu s-a mai intamplat nimic, totul a mers ok.

Mesaj completat

 

 

La ce te referi cand spui "pana in limitare" ?

 

Pana in rosu?

 

Pana ajunge pe rosu si nu se mai tureaza.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut thunder, spune-mi si mie o chestie, langa galerie, aproape de finala este un manunchi de furtunase si unul dintre ele are un bulon la capat. Ala este furtunul de drenaj al carterului. Am auzit ca trebuie aerisit carterul, ce mai exact inseamna aceasta aerisire si ce ar trebui sa se scurga pe furtunasul ala? Trebuie inlocuit ceva daca aerisesti carterul?

Ala e de la filtru de aer ... tre sa ii mai scoti capacul din cand in cand ca sa se mai scurga uleiul din filtru de aer. Treaba cu carterul ... e prima oara cand aud si mi se pare o tampenie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GoodKat ce o fost in capu tau cand ai mers in barlogu ursului sa le zici ca vrei sa dai motoru tau pe un chopper?

cum sa dai cb 500 pe virago, fie el si de 535, sau pe en 500?

si mai ajunge mucosu ala cu en 500 sa iti faca motoru polizor?

 

daca sti cum sa il folosesti e un motor cool, daca il aranjezi un pic, dar nu bling bling e chiar rock, si de inveti sa te dai bine, pe curbe poti sa faci sportivele.

drumu de la resita pana in anina, eu pe cb 500 cu tot cu nevasta in spate am fumat tot, de la cbr 600 pana la bmw sportiva-boxer, am ajuns cu 15 minute inainte tuturor(din grupu nostru).

aci prin londra ma misc cel mai lejer prin trafic, nici o sportiva sau chopper nu se tine de mine (aia u supermoto nu se pun, aia au cu ce). si sunt zile in care fac 10 -15 km doar printre cozi si randuri de masini. e asa de fun de condus ca e cea mai folosita motocicleta de catre firmele de curierat. de aia sunt considerate si asa de comune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe curbe nu prea ai rival cu CB-u...decat Hornet zic eu...poate ma insel :-??

Diversion , Bandit etc etc :laugh:

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :( :) ba da-o dracu...de treaba

 

 

e asa de greu de crezut?

sunt vreo doi pe forum prin timisoara care pot confirma lucrul asta ca doar eram in gasca

exista si poze de la iesirea aia

 

Arpi din Timisoara era in spatele nostru, cu cbr 600 si el cu pasager si nu a reusit sa ne depaseasca

daca ar citi asta ar confirma fara indoiala spusele lui @Ice-Man

 

si daca tot am intrat in discutia asta, era vb de fostul nostru cb din 1994, nemodificat.

actualul e si mai si....

 

 

 

 

Mesaj completat

Incep si eu ca choperistii Tu du-te la forumul tau :))) Ce cauti in forumul meu? (Glumesc bineinteles) Ce ai enumerat tu e tot naked...iar Ice a spus numai carenate/enduro

 

 

stai tu linistit ca face si alte nakeduri pe curbe.

ca in linie dreapta nu se pune, banditul avand in jur de 70 de cai si diversionul la fel.

avantajul cb-ului in fata lor e greutatea redusa

 

daca vrei un motor care sa rupa tot, iti iei un sv 650. MCN l-a bagat in top 10 motoare pt track-days- adica rupe pe pista(evident si pe curbe),

dar fiind topic pt cb nu se pune, deci tot cb-ul e mai tare ca e la mama lui pe topic..nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep si eu ca choperistii :laugh:)) Tu du-te la forumul tau :()) Ce cauti in forumul meu? (Glumesc bineinteles) :) Ce ai enumerat tu e tot naked...iar Ice a spus numai carenate/enduro

Eu ma refeream la postul tau unde ziceai ca CB-ul nu are rival decat Hornet-ul ...eu am mai completat cu Diversion , Bandit dar discutiile astea la un "adica" sunt irelevante , vine unu mai cu c.o.a.i.e si o viroaga de 250 si te m.u.i.e.s.t.e orice moto ai avea!

Ride Safe!

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe curbe fac un vfr lejer, dar in linie dreapta s-a dus ...

Mesaj completat

 

Mai ales diversionul :laugh:

ala ce-l mai putin :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aloha!

 

am si eu o dilema: dupa iarna CB-ul meu haraie..ca un chopper.

Cand am bagat-o la somn a fost OK, cand s-a trezit - bujie & batterie - pac-pac.

le-am schimbat pe astea - da' merge cam harait si tremura mai tare ca'nainte. in principal in viteze sub 80/90 - turatii sub 7000. la viteze mai mari parca trece.

N-am apucat inca sa-i schimb uleiul + filtrul de ulei/aer,

De asemenea poate fii de la benzina care a ramas peste iarna in rezervor?

Idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aloha!

 

am si eu o dilema: dupa iarna CB-ul meu haraie..ca un chopper.

Cand am bagat-o la somn a fost OK, cand s-a trezit - bujie & batterie - pac-pac.

le-am schimbat pe astea - da' merge cam harait si tremura mai tare ca'nainte. in principal in viteze sub 80/90 - turatii sub 7000. la viteze mai mari parca trece.

N-am apucat inca sa-i schimb uleiul + filtrul de ulei/aer,

De asemenea poate fii de la benzina care a ramas peste iarna in rezervor?

Idei?

 

Nu stiu exact la ce te referi cu harait ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...