Sari la conținut

Maxi Scooter Anybody?


Mr.Wattmaster
 Share

Postări Recomandate

Prima data nu prea am stiut ce-s cu ele...

La mine in cartier la o firma, tot vine unu cu un maxi scooter Aprilia Atlantic 250. Chiar foarte faina dracia, imi place mult. 41.atlantic250B.gif asta e modelul 2005 cred

Iar cand a fost greva metroristilor, tin minte ca traficu explodase in capitala. La intersectie la Timpuri Noi era..ca-n filmele cu prosti, un megaambuteiaj in intersectie de zile mari (:P). Iar in timp ce multi faceau cale intoarsa (care mai putea :crack:) tin minte ca-l vad pe unu cu un maxiscooter Piaggio X8 cum se avanta in harababura aia de masini, fara probleme.

x8_200_05s.jpg ete si un x8

 

 

Fiindca am vazut rar asemenea tip de scooter, intreb aici: care ati avut/aveti asa ceva? Cum sunt?

Iar restul populatiei: cum vi se par?

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data nu prea am stiut ce-s cu ele...

La mine in cartier la o firma, tot vine unu cu un maxi scooter Aprilia Atlantic 250. Chiar foarte faina dracia, imi place mult. 41.atlantic250B.gif asta e modelul 2005 cred

Iar cand a fost greva metroristilor, tin minte ca traficu explodase in capitala. La intersectie la Timpuri Noi era..ca-n filmele cu prosti, un megaambuteiaj in intersectie de zile mari (:P). Iar in timp ce multi faceau cale intoarsa (care mai putea :crack:) tin minte ca-l vad pe unu cu un maxiscooter Piaggio X8 cum se avanta in harababura aia de masini, fara probleme.

x8_200_05s.jpg ete si un x8

Fiindca am vazut rar asemenea tip de scooter, intreb aici: care ati avut/aveti asa ceva? Cum sunt?

Iar restul populatiei: cum vi se par?

Gilera Runner 180cc super sportiv Minunat pt oras si nu numai

Piaggio X9 200 250cc elegante manevrabile,pt cei care nu se grabesc in oras ,superstabile.frane minunate etc Tot ce e mai bun gasesti la el ,pt cat.de varsta a doua .

Piaggio Beverli 200/250 minunat si in oras ,destul de puternic,frane bune ,dar foarte rigid .

De X8 nu prea pot da idei ca nu am mers cu eu inca ,este in showroom.

Puterea motoarelor indif ca este aprilia piaggio sau Gilera (sunt facute de acelas constructorPIAGGIO )variaza intre 17 si 24 cp in functie de cc.

Vei vedea mult mai multe din cauza traficului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr Watt.. cumva tipul ala cu Aprilia e de la firma "Moto Curier" ? Daca el e, atunci sa stii ca omu e cam ... si nu saluta. Ca m-am vazut cu el de vro 2 ori, l-am salutat si s-a uitat la mine si n-a zis nimic. Si nu zic ca e unu de 18 ani, ca l-am vazut prin casca si era destul de matur :P.

Intr-adevar, e frumos scuteru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeg jeg jeg .... ca iti trebuie A-ul nu prea mai e scuter

 

Pe bune ? Dar Honda Silverwing (400 cc si 600 cc) ce este ? Sau Suzuki Burgman (400 cc si 650 cc) ? Sau Peugeot Satelis (650 cc, urmeaza sa apara) ? Avand in vedere ca au cadru step-through si cutie de viteze automata CVT, eu unu as zice ca sunt scutere... Da, ma rog, fiecare crede ce vrea.

Si inca o chestie: momentan, in .Ro toate scuterele au nevoie de cat A (sau cel putin A1, dupa cilindree), in afara de cazul in care importatorul a reusit sa manareasca RAR-ul si sa declare scuterul "ciclomotor".

 

Parerea Mea. (x2)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeg jeg jeg .... ca iti trebuie A-ul nu prea mai e scuter

Da ..... ai dreptate ,jeg,jeg probabil ca-ti doresti mult unul d'asta macar sa-l conduci ,dar oricum nu se ridica la performantele unui minsk. :P :crack: :baldy:

Editat de cpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr Watt.. cumva tipul ala cu Aprilia e de la firma "Moto Curier" ? Daca el e, atunci sa stii ca omu e cam ... si nu saluta. Ca m-am vazut cu el de vro 2 ori, l-am salutat si s-a uitat la mine si n-a zis nimic. Si nu zic ca e unu de 18 ani, ca l-am vazut prin casca si era destul de matur :P.

Intr-adevar, e frumos scuteru.

 

 

Aaa... nu cred... adica era Aprilia parcata mereu la usa unui salon de frizerie/coafura/bodypaint de la mine din cartier ... nu stiu daca tipul lucra acolo sau era chiar patron (prea des motorul parcat acolo ca sa zici, nah, e doar un client)

Iar dracia e chiar f faina...

 

@ cpm - mersi de raspunsuri.

 

Ar fi frumos sa vedem mai multe pe sosea... chiar rar am zarit asa ceva prin B. De ex. stiu pe cineva care nu vrea motor (accident urat mai demult cu asa ceva) insa il tenteaza un scooter. Evident, maxiscooter.

 

Nu stiu, cel putin mie, alea de 50 cmc mi se par chiar prea mici. si prea incete (opinie subiectiva...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is fainutze...inca nu m-am dat pe nici unu...dar am avut ocazia sa studiez mai indeaproape modelele X8 si X9 de la Piaggio...si tin sa spun ca stai comfortabil pe ele. Eu zic ca ceea ce le deosebeste de scuterele astea mai mici este faptul ca sunt bune si pt oras si pt afara oraselor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu o Aprilia Scarabeo de 500.

In oras se comporta bine, iar pe sosea 176 top speed.

Haios ca are computer si arata consum instantaneu, viteza medie si tot

felul de alte prostii folositoare.

Eu unul l-am gasit agreabil.

Nu am avut ocazia sa merg cu Piaggio, dar cred ca trebuie sa fie cam

acelesi drac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7333-1132929391_thumb.jpg

Maiculitza dar e chiar grasutz Scarabeo :P

La cat de mari sunt rotile nu ma mira ca atinge viteze mari.

N-am vazut bine, sau chiar are ABS?

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos Beverly.

 

Tin minte ca atunci cand am fost prin Valencia, era plin de maxiscootere. Iar conservarii spanioli tot latini raman, se baga repede, tzasnesc sunt repeziti ... prin trafic m-am simtit un pic ca acasa :P.

Ce sa zic... in februarie aia aveau supervreme acolo, chiar puteai sa te plimbi cu motorul f frumos, era ca o toamna usoara.

 

Insa la ce strazi intortocheate si inguste aveau (mai ales Valencia centrul vechi) te urcai pe pereti. Scuterul era unica scapare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca am vazut tarziu postul tau, eu am avut asa ceva si am fost foarte multumit de el.

Pacat ca e destul de scump (nou) si iti trebuie A.

 

Viteza maxima este de 120 cu o persoana. :haha:

post-3002-1133546521_thumb.jpg

post-3002-1133546667_thumb.jpg

post-3002-1133547132_thumb.jpg

Editat de homar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice, 120 km/h cu o persoana ... chiar prea bine pt un scuter. :D

 

Automata sa fie transmisia all the way. Mai scapi si tu de un stres in oras :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt ai dreptate :lol:....unde pui schimbatoru nu?.......e nu m-am gandit la asta :D

Nu asta e problema ca se poate pune schimbator undeva (la comenzi gen Formula 1 :haha:). Ideea e ca

scuter = schimbator automat (cu 2 viteza sau cate o avea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Automat ca e scuter :haha:

PS: Asa arata ala de la Moto Curier de care ziceam eu mai sus

 

nu toate sunt automate, vezi vespa clasic 4 viteze, Manetul vechi parca tot 4 are, chiar si unele mopeduri au 2 viteze

de fapt ai dreptate :lol:....unde pui schimbatoru nu?.......e nu m-am gandit la asta :D

la mana(vespa) sau la picior(manet)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...