Sari la conținut

clacxon defect


balaur_u
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Stie careva cum functioneaza un clacxon de suzuki. In special de gsx 600f?

 

Simtome: mergea, nu mergea, cateodata mergea gatuit...

 

L-am pus pe direct, la baterie dar n-a parait nimic.(poate nu l-am pus bine/ bateria ff slaba)

 

L-am desfacut, dar am ajuns undeva unde pare a fi capsat.

Poate a mai avut cineva experienat cu d'astea.

 

 

Numai bine,

 

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stie careva cum functioneaza un clacxon de suzuki. In special de gsx 600f?

 

Simtome: mergea, nu mergea, cateodata mergea gatuit...

 

L-am pus pe direct, la baterie dar n-a parait nimic.(poate nu l-am pus bine/ bateria ff slaba)

 

L-am desfacut, dar am ajuns undeva unde pare a fi capsat.

Poate a mai avut cineva experienat cu d'astea.

 

 

Numai bine,

 

Laurentiu

cumpara altul,acuma nu zic sa faci ca neamtul care daca sa zicem caraie un rulment la electromotor schimba tot electromotorul,da chiar sa repari claxonul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:, nu criza, doar ca imi place sa-mi bag nasul in orice sa stiu cum merge, si pe de alta parte nu stiu daca e claxonul defect sau firele nu mai fac contact cum trebuie. spun asta ca mi-a mai facut probleme, apoi a mers...

 

trebuie sa ma asigur ca sigur e defect, ca daca nu, vine criza :).

 

O zi buna,

 

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-l legi de o baterie de masina sau de un redresor si vezi de tace in continuare.

In asemenea situatii poti incepe disectia cu o penseta ruseasca (a se citii ciocan) si poti afla sitemul de functionare (sper sa nu fie Windows XP ca atunci e clar).

Daca vei adopta o disecție ceva mai delicata exista posibilitatea (sau nu) sa repari (sau nu) claxonu motoretei.

 

Am zis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite fratilor ce de experti in claxoane nici nu stiam !? Pai masoara si tu firele cu un multimetru vezi cum e legat la masa si cand apesi pe buton il pune la masa si inchide circuitul sau vine plus pe unul din fire daca esti ok acolo si zici ca mai dadea semne de viata claxonul cand pui la o sursa de curent incearca sa-l cotonogesti un pic cu o coada de ciocan in acelasi timp sa vezi daca se trezeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general clacxcsonul are in el o bobina si un magnet care vibreaza atunci cand este alimentata bobina. Bobina are un surub pe ea care se atinge cu o placuta metalica suspendata cu rol de zdranganitoare..

Un lucru, de ce dracu vibreaza magnetul ala si in curent continuu nu am inteles nicodata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general clacxcsonul are in el o bobina si un magnet care vibreaza atunci cand este alimentata bobina. Bobina are un surub pe ea care se atinge cu o placuta metalica suspendata cu rol de zdranganitoare..

Un lucru, de ce dracu vibreaza magnetul ala si in curent continuu nu am inteles nicodata...

Mie nu mi-a sunat a avea ceva mecanic inauntru. poate e cum zici tu si daca este si e si un arc p'acolo atunci pooate sa oscileze(vibreze)

 

O sa incerc sa vad cu aparatul de masura, sa masor tensiunea.

 

Multumesc de sfat, sper sa nu vina criza :cheers:

 

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a sunat a avea ceva mecanic inauntru. poate e cum zici tu si daca este si e si un arc p'acolo atunci pooate sa oscileze(vibreze)

 

O sa incerc sa vad cu aparatul de masura, sa masor tensiunea.

 

Multumesc de sfat, sper sa nu vina criza :cheers:

 

Laurentiu

pai daca il hatzani nu zdrangane. Nu stiu daca are vreun arc, dar sigur ceva vibreaza inauntru.

N-are un surub de reglaj in mijloc pe fata ? Daca are, roteste de ala cand il alimentezi si gasesti o pozitie in care zbarnaie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general clacxcsonul are in el o bobina si un magnet care vibreaza atunci cand este alimentata bobina. Bobina are un surub pe ea care se atinge cu o placuta metalica suspendata cu rol de zdranganitoare..

Un lucru, de ce dracu vibreaza magnetul ala si in curent continuu nu am inteles nicodata...

 

bobinei i se "taie" curentul dupa ce e a "atras" bucata de metal ce ar trebui sa vibreze. apoi revine la loc, reinchide circuitul.... samd

 

ca la soneria de acasa. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei claxoanele sunt ambutisate i-l poti repara daca te chinui un pic dar cu conditia ca toate piesele sa fie in regula prima data incearca sa-l conectezi la o baterie nu la redresor si roteste de surubul de reglaj din spate pe margine, incet ,de obicei e sigilat cu un lac,daca nu da rezultate incearca sa-l desfaci.Nu are minus sau plus si are o platina care intrerupe circuitul de aceea vibreaza si e montata in spatele surubului de care i-ti spuneam, sa nu aiba vreun fir intrerupt sau platina defecta se pot lipi in anumite cazuri iar platina poate fi curatata cu smirghel fin 600 .Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stie careva cum functioneaza un clacxon de suzuki. In special de gsx 600f?

 

Simtome: mergea, nu mergea, cateodata mergea gatuit...

 

L-am pus pe direct, la baterie dar n-a parait nimic.(poate nu l-am pus bine/ bateria ff slaba)

 

L-am desfacut, dar am ajuns undeva unde pare a fi capsat.

Poate a mai avut cineva experienat cu d'astea.

 

 

Numai bine,

 

Laurentiu

mai bine schimbal cu unul nou ca am icercat si eu sa repar si nu reusesc sa il reglez :burnout: oricum nu costa o avere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa ma asigur ca sigur e defect, ca daca nu, vine criza :agree:.

 

 

Laurentiu

 

 

tu faci exact ca ala care suna la 112 shi zice: "cred ca mi-am impushcat din gresheala prietenul shi l-am omorat!" operatoarea de la 112 zice : "mai intai trebuie sa va asiguratzi ca e mort." in telefon se aude o impushcatura, dupa care: "gata! shi acum ce fac?" ;)

 

scuze de offtopic, dar nu m-am putut abtzine.

 

otopic, mai bine itzi cumperi altul. Toate functzioneaza dupa acelashi principiu, singura diferentza este tonalitatea. Eu am mai reparat dupa metoda descrisa mai sus de Indian73, dar nu au mai tzinut foarte mult. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu faci exact ca ala care suna la 112 shi zice: "cred ca mi-am impushcat din gresheala prietenul shi l-am omorat!" operatoarea de la 112 zice : "mai intai trebuie sa va asiguratzi ca e mort." in telefon se aude o impushcatura, dupa care: "gata! shi acum ce fac?" ;)

 

scuze de offtopic, dar nu m-am putut abtzine.

 

otopic, mai bine itzi cumperi altul. Toate functzioneaza dupa acelashi principiu, singura diferentza este tonalitatea. Eu am mai reparat dupa metoda descrisa mai sus de Indian73, dar nu au mai tzinut foarte mult. :burnout:

eu vreau sa ma asigur ca in orice situatie, nu mai e nevoie sa sun la 112 :agree:. acolo unde e motorul la hibernat, n-am semnal :huh:

 

Mersi de sfat,

 

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot e topic cu clanson, nu aveti idee daca merge pus unul mai dur? as vrea unul cu lambada sau scooter (melodia aia...)... lasand la o parte panarama, chiar as vrea un claxon care sa sune mai tare... nu chiar ca la tir, dar mai... tare... eu il aud prin casca in general dar pare mai obosit un pic oricum. daca nu pot sa injur prin casca macar sa ma descarc pe clanson..... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti unul care striga: "iti dau m...... fraiere!!!" sau "da conseerva la o parte!!!"

lasand gluma la o parte, mi se pare practic un device care sa atraga atentia... daca nu un claxon macar un stroboscop , un girofar, o orga de lumini..... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a sunat a avea ceva mecanic inauntru. poate e cum zici tu si daca este si e si un arc p'acolo atunci pooate sa oscileze(vibreze)

 

Cand zgaltii un difuzor de boxa ti se pare ca auzi ceva mecanic? E acelasi principiu si aici.

De ce nu cauti la dezmembrari un claxon de auto care sa se potriveasca acolo si gata, nu te falimenteaza in caz de criza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal... si eu am avut probleme cu claxonul la un suzuki sv... cauza era de la buton oxidase un contact pe acolo ...il stergi frumos cu o periuta pe acolo si pe urma merge :burnout:

 

Salutare,

 

S-ar putea sa ai dreptate, avand in vedere ca a cam stat ceva vreme pe bara, in ploaie... cu husa, dar si asa...

 

O sa verific, mersi de sfat.

 

 

 

Cand zgaltii un difuzor de boxa ti se pare ca auzi ceva mecanic? E acelasi principiu si aici.

De ce nu cauti la dezmembrari un claxon de auto care sa se potriveasca acolo si gata, nu te falimenteaza in caz de criza.

 

Aici ai dreptate, cred ca nu merge pe principiul vechilor sonerii cu electromagnet si clopot. sa speram ca nu e problema din interior...

 

Numai bine,

 

Laurentiu

Editat de balaur_u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...