Sari la conținut

3 intrebari


bolo
 Share

Postări Recomandate

salut,daca e cineva care un ij din anii 50-60 sau pur si simplu stie cam cat ulei se baga in benzina si ce tip de ulei si ce tip de ulei de transmisie se pune o sa-l rog sa imi zica si mie caci incep sa ma ingrijorez ca ochiometric incep sa pun ori prea mult ori prea putin.iju meu e model 56 din 1958.va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,daca e cineva care un ij din anii 50-60 sau pur si simplu stie cam cat ulei se baga in benzina si ce tip de ulei si ce tip de ulei de transmisie se pune o sa-l rog sa imi zica si mie caci incep sa ma ingrijorez ca ochiometric incep sa pun ori prea mult ori prea putin.iju meu e model 56 din 1958.va salut!

 

40 ml ulei de amestec la un litru de benzina conform recomandarilor fabricantului! Ulei de amestec! Au pe la Rompetrol sau Petrom!

Batranii mi-au spus sa ii bag 30 ml la 1 litru pentru ca uleiul de acum este mai bun decat cel din anii 1960 si ..normal...ca sa scoata mai putin fum! Eu cand aveam luam de la Petrom, Rompetrol sau Mol si cautam sa scrie pe bidon ca se amesteca singur in benzina (Rompetrol si Mol)! Pe cel de la Petrom trebuia sa il amesteci tu in bidon sau zgaltzaiai putzin motocicleta! ma rog...au trecut ceva ani de atunci...acum au aparut mai multe tipuri! In principiu nu prea are mare importantza! E foarte fiabil motorul! 40 ml / litru

La cutie: Ulei de cutie T90! Clasic!

Cam asta e... In rest ....DRUM BUN! Cand s-o face cald!

 

Masori cu o seringa... Cu cat e mai mare cu atat e mai simplu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,daca e cineva care un ij din anii 50-60 sau pur si simplu stie cam cat ulei se baga in benzina si ce tip de ulei si ce tip de ulei de transmisie se pune o sa-l rog sa imi zica si mie caci incep sa ma ingrijorez ca ochiometric incep sa pun ori prea mult ori prea putin.iju meu e model 56 din 1958.va salut!

pentru benzina ulei de amestec 2T(pt motoare in 2 timpi) iar pt transmisie ulei T90.cantitatea de ulei de amestec e specificata pe ambalaj(spre ex. eu folosesc la planeta mea PRISTA 2T raportul fiind de 1:50 1l ulei la 50 l benzina)iar la cutia de viteze intra cam 1l T90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru benzina ulei de amestec 2T(pt motoare in 2 timpi) iar pt transmisie ulei T90.cantitatea de ulei de amestec e specificata pe ambalaj(spre ex. eu folosesc la planeta mea PRISTA 2T raportul fiind de 1:50 1l ulei la 50 l benzina)iar la cutia de viteze intra cam 1l T90.

 

 

 

nu intra 1 L la Ij 56

are o tehnica de bagat ulei are pe stanga pe capac un surub de preaplin il desfaci de tot si torni pana da pe afara pe acolo si atunci sti ca e la nivel, iar cu amestecul cu benzina ai capacul rezervorului cu pahar, sau asa ar trebui daca il ai original si intra cam 40g\L paharul are 100 G parca si merge un pahar la 2.5L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu intra 1 L la Ij 56

are o tehnica de bagat ulei are pe stanga pe capac un surub de preaplin il desfaci de tot si torni pana da pe afara pe acolo si atunci sti ca e la nivel, iar cu amestecul cu benzina ai capacul rezervorului cu pahar, sau asa ar trebui daca il ai original si intra cam 40g\L paharul are 100 G parca si merge un pahar la 2.5L

 

Ai dreptate.... imi amintesc... are un surub de prea plin... hm...uitasem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,daca e cineva care un ij din anii 50-60 sau pur si simplu stie cam cat ulei se baga in benzina si ce tip de ulei si ce tip de ulei de transmisie se pune o sa-l rog sa imi zica si mie caci incep sa ma ingrijorez ca ochiometric incep sa pun ori prea mult ori prea putin.iju meu e model 56 din 1958.va salut!

 

40 ml ulei de amestec la un litru de benzina conform recomandarilor fabricantului! Ulei de amestec! Au pe la Rompetrol sau Petrom!

Batranii mi-au spus sa ii bag 30 ml la 1 litru pentru ca uleiul de acum este mai bun decat cel din anii 1960 si ..normal...ca sa scoata mai putin fum! Eu cand aveam luam de la Petrom, Rompetrol sau Mol si cautam sa scrie pe bidon ca se amesteca singur in benzina (Rompetrol si Mol)! Pe cel de la Petrom trebuia sa il amesteci tu in bidon sau zgaltzaiai putzin motocicleta! ma rog...au trecut ceva ani de atunci...acum au aparut mai multe tipuri! In principiu nu prea are mare importantza! E foarte fiabil motorul! 40 ml / litru

La cutie: Ulei de cutie T90! Clasic!

Cam asta e... In rest ....DRUM BUN! Cand s-o face cald!

 

Masori cu o seringa... Cu cat e mai mare cu atat e mai simplu!

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru benzina ulei de amestec 2T(pt motoare in 2 timpi) iar pt transmisie ulei T90.cantitatea de ulei de amestec e specificata pe ambalaj(spre ex. eu folosesc la planeta mea PRISTA 2T raportul fiind de 1:50 1l ulei la 50 l benzina)iar la cutia de viteze intra cam 1l T90.

ai ca si distrus Planeta punand de 2 ori mai putin ulei. Nu va mai amagiti cu uleiurile ca tre sa puneti mai putin ca sunt ele mai moderne. SI inainte de a asculta ce zic batranii sa va uitati la motocicletele lor :crack: . In Planeta intra 1L sau un pic mai putin.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru benzina ulei de amestec 2T(pt motoare in 2 timpi) iar pt transmisie ulei T90.cantitatea de ulei de amestec e specificata pe ambalaj(spre ex. eu folosesc la planeta mea PRISTA 2T raportul fiind de 1:50 1l ulei la 50 l benzina)iar la cutia de viteze intra cam 1l T90.

 

Eu mi-am gripat ambielajul la planeta cu PRISTA. Mi s-a parut cel mai prost ulei 2T. Acuma folosesc MOTUL 35g/l. In cartea tehnica pe care o gasisem pentru planeta era recomandat pentru cutia de viteze un ulei W- nu mai stiu cit, care e mai gros decit T90.

Cu T90 daca nu stringi bine arcurile la oala de ambreiaj sint sanse sa patineze discurile atunci cind se incalzeste tare motorul si ai viteza - mai ales cind accelerezi pentru o depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici cel mai prost ulei nici cel mai bun ulei Prista, in orice caz nu costa precum Motul sau Castrol. In cartea tehnica a Planetei la ulei de 2T cat si la cutie se recomanda M 8 V, care e un ulei universal si Niprului. M 8 V sau M30 (monograd 30) sau M 40 insa cantitatea sa fie cea data. Si uleiul romanesc 2T Petrotel sau echivalentele de 5-6Ron/L sunt monograde similare daca nu identice cu cele de 4T, si dupa denumire.

Chestia cu grosimea uleiului de cutie este de la cutie la cutie, reglaj, uzura, saibele lipsa din cutie, materialul discurilor, la Planeta este o chestiune sensibila si supusa controverselor. Mie imi functiona ok cu orice ulei, problema era ca dupa o vreme intra benzina pe langa semeringul gros din carterul motor si se ducea dracului.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

!?!?!? :crack: ..unde ai citit asta, sau asa crezi tu? pai si ambreajul ce spune, este ok? cred ca-i mic raportul de 2%, la amestec pt ij!

 

 

 

si eu cred acelasi lucru....eu inainte bagam 25ml/l benzina....nu scotea fum deloc(ulei MOTUL) si dupa o examinare mai amanntita a ambalajului( :laugh: ) descopar un indicator de amestec.....2% pentru motoare care isi dezvolta puterea prin turatie(adica drujba)si 4% pentru celelalte......bag 40 ml ulei/1 l benzina....curgea fumul dupa mine,dar pistonul parca aluneca,cadere libera prin cilindru!numai simteam anumite batai.....

 

 

am si eu o intrebare.......voi chiar puneti T90 in cutie??????????????

 

eu personal folosesc SAE 80W90 mineral(de la MOBIL)

 

 

numai bine!

Editat de Mihai_J4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- cu prista ala mi-am f.... ambilajul la cz,acu vreo 7 ani,de atunci folosesc de drujba stihl sau husqwarna,am mai incercat si altele dar astea m-au multumit pe deplin,am avut si enduro de 125[aprilia etx tuareg],am bagat in el si castrol si mobil 1 si agip,dar parca tot ala de stihl a dat randament mai bun.. mentionez ca utilizam raport amestec recomandat de producator.. si ca sa fiu umpic mai explicit.. un vecin d'al meu a avut o drujba husqwarna si 4 ani a doborat copaci in padure fara sa-i faca vreo reparatie obiectului,exceptand lame,lant,pinioane,si sa nu uitam ca obiectul functiona numai in conditii extreme zile la rand,turatii maxime sau uneori aproape maxime,dar nu a folosit altceva decat sthil si husqwarna!

- alt vecin mai destept[cica]si-a luat drujba noua si cica el nu da banii pe uleiurile alea,ca si prista tot ulei e,asadar a pus obiectul cu botul pe labe in numai 2 zile,de ce oare.....?

bafta si s'auzim de bine

Editat de kraz-trial
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
- cu prista ala mi-am f.... ambilajul la cz,acu vreo 7 ani,de atunci folosesc de drujba stihl sau husqwarna,am mai incercat si altele dar astea m-au multumit pe deplin,am avut si enduro de 125[aprilia etx tuareg],am bagat in el si castrol si mobil 1 si agip,dar parca tot ala de stihl a dat randament mai bun.. mentionez ca utilizam raport amestec recomandat de producator.. si ca sa fiu umpic mai explicit.. un vecin d'al meu a avut o drujba husqwarna si 4 ani a doborat copaci in padure fara sa-i faca vreo reparatie obiectului,exceptand lame,lant,pinioane,si sa nu uitam ca obiectul functiona numai in conditii extreme zile la rand,turatii maxime sau uneori aproape maxime,dar nu a folosit altceva decat sthil si husqwarna!

- alt vecin mai destept[cica]si-a luat drujba noua si cica el nu da banii pe uleiurile alea,ca si prista tot ulei e,asadar a pus obiectul cu botul pe labe in numai 2 zile,de ce oare.....?

bafta si s'auzim de bine

 

 

clar, prista nu e pt motoare,poate pt gatit e bun...

uleiurule de drujba stil si husvarna, pe linga culoarea placuta si lichioroasa au avantajul de a lubrifia perfect si arde fara nor de fum.....la drujbe se ating turatii foarte mari si uleiul rezista, la ij e numa bun.. am folosit stil la etz multi ani fara probleme acuma eu zic ca si ijurile merita un ulej bun , in schimb la cutie nu sunt asa pretentioase

bafta

Editat de shelby.rajmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...