Sari la conținut

Vadu - 2009


kaiser_soze
 Share

Veti mai merge in Vama Veche anul acesta?  

145 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Am fost de 3 ori anul trecut, de doua ori in iulie si odata in august. Cortul este luat dupa www.cabelas.com. Nici nu stii de cate ori si la ce pret puteam sa-l dau acolo :crack:

 

AI facut comanda online?

 

Cam cum a fost cu corturile Quechua cand au aparut si la noi... puteai sa faci comert lejer cu ele, mai ales ca nici nu sunt scumpe in magazin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai baieti, nu vreti voi sa facem o scurta intalnire de taina la ceas de seara ca sa punem la cale soarta plajei de la Vadu? :crack: Prevad ca ar putea iesi ceva ha(i)os: "Bikers on a beach" sau "Bitches and bikers" ceva de genul... :crack:

 

ma bag, astept initiative, neste locuri bahice unde sa bem tzara la cale? (propun grande pana in 9 seara, asta sau maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am rezolvat problema umbrarului... :crack:... pe cand intalnirea? Dupe uichendul asta se intorc si cei care se mai anuntasera.

 

Peste 2 saptamani se anunta deja vreme buna (15 grade) deci momentul se apropie.

 

Marti dupa ora 7 anyone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca am rezolvat problema umbrarului... :crack:... pe cand intalnirea? Dupe uichendul asta se intorc si cei care se mai anuntasera.

 

Peste 2 saptamani se anunta deja vreme buna (15 grade) deci momentul se apropie.

 

Marti dupa ora 7 anyone?

week-endul 7-8.03 ar fi bun, marti dupa 7, ma bag, da pe PM o carciuma unde sa ne vedem, prefer 8.30 - 9 seara, ca sa-mi termin treburile pana atunci

Editat de kaiser_soze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Count me in, sunt interesat.

 

Eu zic sa nu ne speriem ca vorbim aici de plaja asta. Nu-i facem publicitate si nici nu o sa dea lumea navala in urma acestui topic. Ca motorist, nu ajungi sa arunci cu pet-uri acolo&similar, pt ca nu ai portbagaj de masina dupa tine sa cari lucruri. Asta ca fapt divers, ca in primul rand nu suntem atat de prost crescuti.

 

Cine vrea confort, nu o sa se indeparteze de statiuni. Cine vrea si doza aia de 'fuck normality", dar doar asa un pic, alege Vama.

Noroc ca e la ceva distanta de fieful manelismului din statiuni, iar la Mamaia (cea mai apropiata) nu ma gandesc, ca acolo e fieful fitzosheniilor, si nu ai sa-i vezi p-aia vreodata aventurandu-se in afara asfaltului si al cluburilor/teraselor.

 

 

PS: hmm ... http://www.xplorio.ro/plaja-vadu-corbu-paradisul-regasit/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ani buni zic ca nu ma mai duc in Vama, am si cativa prieteni din Buzau care merg de ani buni in Vadu/Corbu dar niciodata nu ne-am "pupat" la program.

As merge si eu cu prima ocazie numai sa fie un pic mai cald...

Count me in!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-as fi recunoscator daca v-ati opri la limita zonei strict protejate Grindul Chituc. Din pacate, altii nu tin cont de asta. Si e plin de atevisti si manelisti. Si ei spun la fel, ca vin aici pentru ca zona e libera...

Am fost si eu "in control" anul trecut. Fiind de-al casei, am acces in zonele strict protejate, si am campat destul de departe de cele 20 de corturi de cite 4-5 persoane. Pareri:

- apa e murdara. N-are cum sa fie limpede, cind aluviunile din Dunare coboara spre Sud. Poate in unele zile.

- tintarii sint mai rai ca in Delta. Punct.

- la 12 noaptea manelistii se dadeau pe plaja cu ATV-urile, kilometri buni spre Edighiol. Slabe sperante sa scapi de ei.

- apa de baut/spalat nu exista, iar aia din Vadu deja fac alergie daca le ceri (nu exista cismea publica).

 

Concluzie: s-a dus dracu' si zona asta. Deja Grindul Chituc e intabulat oarecum ilegal (zona tampon si cea economica), iar ARBDD cam pierde procesul cu primaria din zona. In curind apar si hotelurile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzie: s-a dus dracu' si zona asta. Deja Grindul Chituc e intabulat oarecum ilegal (zona tampon si cea economica), iar ARBDD cam pierde procesul cu primaria din zona. In curind apar si hotelurile....

 

Adica tu spui ca intre Periboina si Vadu se vor construi hoteluri sau am inteles eu prost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planuim o actiune de curatare a zonei, cand am mai multe detalii va dau de veste. Poate ne poti imprumuta plasa aceea din lant.

Ma bag si eu la curatenie . Posed o duba de carat peturi si alte chestii si vin si cu 200 saci plastic de strans gunoiul . Ma voi ocupa de predatul lor catre recuperatori de plastic ( asta mi-e jobul ) , sau de dus la rampa resturile care nu sunt din plastic .

Sunt membru fondator la o fundatie cu profil de protectia mediului - nu ca sa trimit profiturile pe acolo - si am mai participat la astfle de actiuni , mai ales in jurul combinatului chimic de la t. magurele . Daca va intereseaza , rog PM cu detalii de intalnire etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti cei care sunteti interesati de Vadu,cei care vreti sa-l pastram curat si care doriti sa va bucurati de frumusetea lui,care nu este asa de usor de vazut!Pentru cei care ati fost ,sper sa lasati mereu curat dupa voi,sa-i invatati si pe altii sa faca la fel,si sa-i goniti pe cei de la televiziuni care vin prin zona si vor sa filmeze pentru jurnal!Din experienta Vamei Vechi am invatat ca orice publicitate in astfel de cazuri este negativa pentru locul respectiv.

O sa va spun si eu cate ceva despre zona aceasta:

-primul magazin sau bar de unde puteti lua de mancare,bautura(inclusiv apa) este la minim 5 km de plaja;astia 5 km se pot transforma in 10 sau 15 daca mergi mai departe inspre Periboina.

-este foarte cald;nu exista umbra deloc,nu e nici un copac in toata zona;

-sunt foarte multi tantari ,foarte agresivi;dar astia nu sunt problema cea mai mare,caci ei sunt doar de pe la inserat pana dimineata,dar in restu zilei e plin de tauni(care musca efectiv din carne),si tot felu de alte musculite si gaze foarte mici ,care ciupesc si-ti fac viata la plaja la vadu un cosmar,uneori.

-si da,au aparut si manelistii,se pare ca sunt niste baieti care organizeaza petreceri ,si aduc pe plaja intr-o dacie papuc 4x4,niste boxe mari cu un generator care fac o mare harmalaie(astia sunt mai inspre corbu);dar sunt manelistii cu atv-uri care se imbata si cutreiera plaja toata noaptea(anu trecut eram un grup mai mare si am reusit cumva sa-i linistim pentru acel weekend);

-drumul e varza;da,ajungi si cu matizu,dar risti sa-l impingi destul de des;drumul e destul de nisipos,dupa ploaie poate pune destule probleme;nerecomandat soferilor incepatori.

Gunoaie sunt destul de multe din pacate;la tot pasul poti sa gasesti un pet sau un capac de conserva sa-ti pui sub cric.Sunt multe de facut in aceasta zona pentru a imbunatati situatia.

Voi pune si cateva fotografii,cele cu motoarele sunt din decembrie,celelalte din vara;si minunatul combinat de metale rare.Voi reveni cu mai multe opinii...

post-40396-1235314406_thumb.jpg

post-40396-1235314435_thumb.jpg

post-40396-1235314448_thumb.jpg

post-40396-1235314462_thumb.jpg

post-40396-1235314476_thumb.jpg

post-40396-1235314504_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp nu vor aparea constructii nu este mare pericol.Gunoaie au fost si vor mai fi.Peturile sunt mai putin periculoase decat sticlele sparte si afundate in nisip sau apa.Cutiile de tabla le mananca rugina peste iarna.Oamenii vin si pleaca,natura se regenereaza.O salubrizare a zonei de 2-3 ori pe sezon pe baza de voluntariat ar fi nemaipomenita.Dar daca se construieste atunci se va distruge cu adevarat zona (Vama Veche este cel mai bun exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-as fi recunoscator daca v-ati opri la limita zonei strict protejate Grindul Chituc. Din pacate, altii nu tin cont de asta. Si e plin de atevisti si manelisti. Si ei spun la fel, ca vin aici pentru ca zona e libera...

Am fost si eu "in control" anul trecut. Fiind de-al casei, am acces in zonele strict protejate, si am campat destul de departe de cele 20 de corturi de cite 4-5 persoane. Pareri:

- apa e murdara. N-are cum sa fie limpede, cind aluviunile din Dunare coboara spre Sud. Poate in unele zile.

- tintarii sint mai rai ca in Delta. Punct.

- la 12 noaptea manelistii se dadeau pe plaja cu ATV-urile, kilometri buni spre Edighiol. Slabe sperante sa scapi de ei.

- apa de baut/spalat nu exista, iar aia din Vadu deja fac alergie daca le ceri (nu exista cismea publica).

 

Concluzie: s-a dus dracu' si zona asta. Deja Grindul Chituc e intabulat oarecum ilegal (zona tampon si cea economica), iar ARBDD cam pierde procesul cu primaria din zona. In curind apar si hotelurile....

 

Stiu ca aplic standarde duble aici dar: cei 3 km de la postul de observatie militara pana la cherhana nu o consider o incalcare chiar atat de grava a asa zise-i zone protejate. Zona Corbu e deja aglomerata de cele cateva constructii. Exact asta este zona supusa incercarii de ecologizare.

 

Acum treaba cu ARBDD-ul e ceva mai complicata. Sustine sus si tare ca zona incepe de la Combinatul de Metale Rare cand oficial nu incepe de acolo. Nu am auzit pana acum de o actiune a ARBDD-ului de a ecologiza zona. In afara unui panou pus inaintea zonei unde localnicii si unii 'turisti' isi descarca gunoaiele si o actiune heirupista de a sapa cativa metri de sant zona strict protejata de ARBDD este doar pe hartie.

 

Acum stiu ca nu si-ar permite sa angajeze 20 de oameni care sa pazeasca zona, in plus romanul nu raspunde decat la santuri cu aligatori, sarma ghimpata si electrificata si 2 rambo trigger-happy cu kalashnicoave. Dar un panou in care anunti lumea ca trebuie sa mearga pana la Tulcea sa-si ia un permis de intrare mi se pare fix apa de ploaie. Cred ca exista macar un om in Vadu in care sa poti avea incredere sa-i dai un chitantier, 1000 de lei pe luna, 500 de saci de gunoi si un tractor cu remorca pe saptamana sa ia gunoiul. E diferenta dintre a pedepsi si a preveni. Just my 2 cents.

 

parerile mi se par indreptatite dar:

- diferenta intre apa murdara si limpede e foarte mare. Apa in Marea Neagra nu este limpede in general. Dar Delta pe langa faptul ca trimite aluviuni isi indeplineste si rolul de statie de epurare pentru ce aruncam in amarata de Dunare si in afluentii ei. Avantajul lipsei de indiguiri este ca aluviunile sunt asezate de curenti in mod natural. Mult nisip inseamna putine pietre. Putine pietre inseamna putine alge. Acum 2 ani cand plaja din Eforie se simtea de la Cernavoda dupa miros de la sutele de tone de alge noi faceam baie la Vadu.

 

Deci si prin urmare, intre aluviunile din Delta si deversarile statiei de epurare Constanta Sud care trimite apa fix in mamaia.... mmmm let me think.

 

- tocmai tantarii ne-au facut sa sarim pe nenea cu pozele cu magnificul umbrar/adapost. :)

- apa se poate transporta. Trebuie doar sa muncesti pentru ea.

 

Nu spun ca ARBDD-ul nu are dreptate, nu spun ca zona nu se strica. Dar putem face ceva sa o mai pastram asa cum este cativa ani.

 

Adica tu spui ca intre Periboina si Vadu se vor construi hoteluri sau am inteles eu prost?

 

ati inteles corect nenea Angi. Planul e din 2001 de pe vremea odiosului Shpagathon. http://www.awdi.ro/realestate/masterplan_corbu_vadu.php E doar in plan de vreo 8 ani. Noroc cu romanii ca in afara de a strica orice ating mai au si obiceiul de a face totul foarte incet.

 

Ma bag si eu la curatenie . Posed o duba de carat peturi si alte chestii si vin si cu 200 saci plastic de strans gunoiul . Ma voi ocupa de predatul lor catre recuperatori de plastic ( asta mi-e jobul ) , sau de dus la rampa resturile care nu sunt din plastic .

Sunt membru fondator la o fundatie cu profil de protectia mediului - nu ca sa trimit profiturile pe acolo - si am mai participat la astfle de actiuni , mai ales in jurul combinatului chimic de la t. magurele . Daca va intereseaza , rog PM cu detalii de intalnire etc.

 

Ajutorul e mai mult decat bine venit.

 

Acest loc numit "Vadu" nu exista decat in imaginatia voastra bolnava. Pozele sun foarte misto dar sunt din Vama.

 

Numai bine si mucles! :D

 

:D adica sa nu propun un concert Vadustock de salvare a zonei? :) Din pacate publicitatea facuta aici nu e ce rea. Anul trecut lipsind peste vara nu am avut decat acces la ziare si tv-uri online. Si m-am ingrozit de cata publicitate i se face. Aici s-a transformat in scop nobil asa ca hai sus.

 

 

Cat timp nu vor aparea constructii nu este mare pericol.Gunoaie au fost si vor mai fi.Peturile sunt mai putin periculoase decat sticlele sparte si afundate in nisip sau apa.Cutiile de tabla le mananca rugina peste iarna.Oamenii vin si pleaca,natura se regenereaza.O salubrizare a zonei de 2-3 ori pe sezon pe baza de voluntariat ar fi nemaipomenita.Dar daca se construieste atunci se va distruge cu adevarat zona (Vama Veche este cel mai bun exemplu).

 

Avantajul e ca spre deosebire de Vama zona e mult mai departe de imbunatatirile funciare necesare constructiilor. In vama poti lua apa de sub pamant si zona este stabila peste iarna. In zona inundabila e ceva mai greu pentru ca pana la apa dulce trebuie sa sapi mai mult decat ar renta iar untilitatile nu-si permit decat autoritatile sa le aduca. Pentru un dezvoltator sa aduca utilitati este total nerentabil.

Si vorbind de Vadu... traiasca criza.

 

Hai sa ne vedem sa vorbim. Marti seara, orele 20. Carciuma se cheama Jadoo Gardin, strada Clucerului. Cine vrea harta sa tipe.

 

AAAARRRGHHHHHHH. Adica tip.

 

 

Count me in pentru actiunea de ecologizare dar stabiliti din timp ca o sa vin cu atv-ul pe care tre sa-l iau de la tara. Nu de alta dar stiu zona si nu e loc de Viraga mea pe acolo.

 

putem sa te folosim pe post de "uite asa o sa patiti daca mai veniti cu atv-ul"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne vedem sa vorbim. Marti seara, orele 20. Carciuma se cheama Jadoo Gardin, strada Clucerului. Cine vrea harta sa tipe.

Se face fix un an de cand am fost acolo si am cunoscut primii motociclisti.

Cred ca vin si eu, ca ma intereseaza Vadu. Tot pe jos, ca si prima oara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Melciu, presupun ca stii ca lucrez la ARBDD. Asta inseamna ca stiu destul de bine cum sta treaba, si nu vreau sa te contrazic, pentru ca ai dreptate pe undeva.

 

Zona dintre Vadu (combinat) si punctul ala de Politie de frontiera (era abandonat, acum vad ca iar se invart pe acolo) este zona tampon. Adica accesul e permis. De acolo incepe zona strict protejata Grindul Chituc. Deci toata bucata aia de 3-4km e ok.

 

Apropo de angajat oameni care sa faca ecologizare...asta e o mare utopie. Cred ca stii cum e in administratie si cum esti cu mainile legate cind vrei sa faci ceva. In plus, exista deja agenti ecologi (platiti cam cum ai sugerat tu, dotati cu masini/barci cu motor, imbracati de ARBDD etc). Vrei sa stii ce fac ei ? Iti spun eu: orice altceva in afara de ce ar trebui sa faca.

 

Apropo de viitoarele hoteluri de acolo: sa nu confundam zona Corbu cu Vadu. La Corbu e alta treaba. La Vadu in schimb au existat niste zone economice, care apartin acum unor foste IAS-uri (cred) si care au cam fost vindute si acum sint in curs de intabulare ca zona construibila. Tot ce stiu este ca ARBDD a dat in judecata Primaria din zona (dar juristul nostru n-a fost prezent la nici un proces. De ce ? Pai are si el niste parcele concesionate:) - asa am auzit). La fel si cu zona tampon de la Grindul Lupilor (pina la Canalul 2)...

 

Deci treaba e buna.....

Eu va rugam sa respectati zona protejata. Pe de alta parte, o expeditie cu moto si cu cortul, fara forja pe plaja si alte nebunii, e mai mult decit OK. As veni si eu, dar dupa cele 2 zile de asta-vara am zis ca mai bine nu: tone de tintari, tone de manelisti cu ATV-uri, apa nu, mincare nu, lemne de foc nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai tip dupe harta. daca nu iau si eu la batut Clucerului de la cap la coada si o gasesc. E mai inspre Arc sau in sensul celalalt?

 

E mai aproape de capatul dinspre Turda/Arc decat de Piata 1 Mai. Sunt 3 carciumi acolo: Exile, Beirut si acest Jadoo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am dat o fuga pana la Vadu in ciuda frigului;caci erau cam 4 grade,dar un vant de te ingheta.Pe plaja nu ne-am dat ,doar am intrat si iesit!!! :friends: In schimb ne-am plimbat vreo 2 ore pe drumurile de pe langa plaja,prin zona mlastinilor...foarte frumos,doar ca pe undele zone daca nu ai 4x4 nu poti intra cu o masina obisnuita,decat daca nu iti pasa deloc de ea.Cu motorul insa e super....a meritat sa suportam vantul si frigul.

post-40396-1235591874_thumb.jpg

post-40396-1235591910_thumb.jpg

post-40396-1235591920_thumb.jpg

post-40396-1235591946_thumb.jpg

post-40396-1235591964_thumb.jpg

post-40396-1235591976_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...