Sari la conținut

Accesorii piele la comanda


bwanask9
 Share

Postări Recomandate

Am uitat sa specific ,....daca aveti intrebari despre piele in general puteti sa le asezati pe forum si o sa ma straduiesc sa va ajut cum pot , ma refer la intretinere, tipuri de piele , ce sa cumparati si alte intrebari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am uitat sa specific ,....daca aveti intrebari despre piele in general puteti sa le asezati pe forum si o sa ma straduiesc sa va ajut cum pot , ma refer la intretinere, tipuri de piele , ce sa cumparati si alte intrebari.

 

 

* da, eu as vrea sa ne spui, te rog, despre cum se coase pielea manual. cat rezista (cusaturile si materialul)?

alta dorinta a mea, ar fi sa pui mai multe poze aici, ca sa vedem cum arata in cele din urma produsele. eu ...vesta, cum stii :laugh:

la fel, cate ceva despre accesorii, care sunt mai bune, ptr. ce si cum le alegi.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.

 

ma gandesc pentru veterana mea facuta ratfighter sa imbrac rezervorul in piele si la fel sa imbrac cu piele masca de la far.

Ai mai jos poza cum arata.

R0014659.jpg

 

sa-mi zici te rog cat de complicat ar fi (durata) si cat costa.

Thanks!

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, eu as vrea sa ne spui, te rog, despre cum se coase pielea manual. cat rezista (cusaturile si materialul)?

alta dorinta a mea, ar fi sa pui mai multe poze aici, ca sa vedem cum arata in cele din urma produsele. eu ...vesta, cum stii :bounce:

la fel, cate ceva despre accesorii, care sunt mai bune, ptr. ce si cum le alegi.

 

a la votre!

 

 

din ce stiu eu:

cusatura facuta cu mina este cea mai buna/rezistenta,din urmatoarele motive:

incrucisarea firelor de face in X,de pe o parte pe alta (spre deosebire de cusatura cu masina unde doar 1 fir trece de pe-o parte pe alta) si contolezi cu mina tensiunea de stringere a firului.in plus,poti face pasul oricit de mare.

de obicei coaserea se face cu fir de bumbac ceruit,dar se poate si cu alte tipuri de fire.

la accesorii ,eu recomand produsele YKK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut . Ma numesc Sebastian si lucrez cu pielea aproximativ de la 14-15 ani. Am pasiunea asta datorita motoarelor si ''METALELOR'' bineinteles. Imi place sa cred k am devenit destul de bun(astept pareri). Am facut pana acum tot felul de accesorii si obiecte de arta pur si simplu .In ceea ce privesc motoarele am facut coburi, sei , sissy bar-uri , imbracat partial sau total rezervoare , modificat geci sau pantaloni,...(un tip a vrut sa-i modific chiar bocancii -putin metal si ceva capse)butoiase ptr. scule si multe alte chestii care nu imi vin acum in cap. Bineinteles ca si motorul meu este destul de ''imbracat''. Pentru cine vrea accesorii ce calitate , din pilele veritabila , eventual modele la comanda clientului sau cine stie la ce va mai ganditi dati-mi un semn de viata.,........postez si niste poze(ce am mai gasit prin calc) si daca mai vreti sa vede-ti si altceva ce am mai realizat o sa mai pun si altele. Drum uscat si nu uitati ''mai bine mor de cald decat sa mor''

Salut!!!Scaune custom poti imbraca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* merci de precizari, TheFatBob.

 

@bwanask9 - astept in continuare ceva foto cu veste lucrate de tine si alte articole, daca mai ai.

 

cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sper sa nu deranjez pe nimeni p'aci!

am din dezmembrari o fata completa de enduro [aprilia tuareg wind] furca lunga - roata pe 21 si ansamblu frana, s-ar potrivi pt custom,mai ales pt comuniste,zic eu [ :) ]

cei interesati pot da pm sau tel 0727196351,ba chiar pot face si pretul,nu-i cu suparare, pt mine e ok si asa.

numa' bine!

post-44132-1251398344_thumb.jpg

post-44132-1251398387_thumb.jpg

post-44132-1251398416_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut!!!Scaune custom poti imbraca?

 

 

 

In principiu cam orice. Ti-am trimis pm

Mesaj completat

* da, eu as vrea sa ne spui, te rog, despre cum se coase pielea manual. cat rezista (cusaturile si materialul)?

alta dorinta a mea, ar fi sa pui mai multe poze aici, ca sa vedem cum arata in cele din urma produsele. eu ...vesta, cum stii :rose:

la fel, cate ceva despre accesorii, care sunt mai bune, ptr. ce si cum le alegi.

 

a la votre!

 

 

 

Eu cusaturile le fac la modul ca trasez pe unde trebuie data cusatura cu o bucata de creta si pe urma cu ajutorul unei mici bormasini ce se foloseste mai ales de bijutieri, dau gaurile. Daca gaurile nu sunt perfect ciculare apar fisuri iar daca apar fisurile in timp se taie pielea. Avantajul folosirii bormasini este ca in timp ce da gaurile arde pielea si devine mult mai tare decat in mod obisnuit astfel nu are cum sa se rupa cusatura. Exista multe tipuri de cusaturi clasica, impletit in 2-3-4...,cusut cu fasii de piele(favorita mea) , diferita tipuri de ate de la cea mai subtire pana la foarte groasa. Important este ca atunci cand cosi doua piese separate este sa folosesti un adeziv ptr piele care sa le tina temporal sau nu pe pozitia dorita si nu numai ca o sa iti ieasa o cusatura rezistenta si perfecta dar adezivul mareste gradul de rupere al imbinarii cu mult. aaaa.......era sa uit cand se coase cu fasii de piele aceste se lasa in apa cu sapun cam o ora....

Sunt multe de spus, nici nu stiu de unde sa incap dar sper ca ti-am raspuns cat de cat la generalitati

Mesaj completat

Salut!!!Scaune custom poti imbraca?

 

 

 

Da , categoric . Da-mi mai multe detalii si sunt convins ca se poate rezolva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

"era sa uit cand se coase cu fasii de piele aceste se lasa in apa cu sapun cam o ora...."

bine de retinut!

la ce ajuta? inmoaie fasia si e mai usor de cusut? sau in momentul in care se usuca fasia de piele se "lipeste"- aseaza mai bine cusatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
"era sa uit cand se coase cu fasii de piele aceste se lasa in apa cu sapun cam o ora...."

bine de retinut!

la ce ajuta? inmoaie fasia si e mai usor de cusut? sau in momentul in care se usuca fasia de piele se "lipeste"- aseaza mai bine cusatura?

 

 

 

 

se imoaie fasia si se poate lucra mai usor cu ea ,....pe langa asta atunci cand se usuca o sa existe o tensiune mai mare si implicit cusatura este una mult mai rezistenta si longeviva,........,aspectul final este mult mai reusit pentru ca nu o sa mai existe acele mici urme pe margine cand se taie pielea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pielea pe care am folosito eu , s-a inmuiat asa de tare,a tebuit s-o usc!, altfel nu reuseam s-o cos, poate c-am last-o eu prea mult in apa. capatul care patrunde in gauri(desi tait in V) era prea moale si nu reuseam sa bag in gaurile facute cu preduceaua.da a iesit , zic eu!

/index.php?...p;#entry2255744

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cat m-ar costa urmatoarele piese:

 

- Franjuri pentru manetele de frana si ambreiaj

- Tankpad de piele(logic :lol: ) pentru rezervorul de honda shadow VT600C

- cobururi care sa mearga pe acelasi motor(cu franjuri :D )

 

Sunt convins ca nu-mi poti da chair niste preturi absolut fixe, dar macar orientativ as vrea sa stiu...ca eventual dupa asta ne intalnim, faci o masuratoare la motor...si probabil atunci te vei putea exprima mai exact asupra costurilor finale.

 

Merci

 

 

Te rog sa-mi trimiti PM

sal

uite, m-ai interesa si pe mine un Tankpad de piele pentru rezervorul de honda shadow de 750

am vazut pe louis, dar sincer mi se pare retul exorbitant

spre exemplu, as vrea cam asa ceva 10025639- asta e codul de louis

asa orientativ, imi poti spune cam cu cat mi-ai face?

tel meu 0740145302

raman dator :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pielea pe care am folosito eu , s-a inmuiat asa de tare,a tebuit s-o usc!, altfel nu reuseam s-o cos, poate c-am last-o eu prea mult in apa. capatul care patrunde in gauri(desi tait in V) era prea moale si nu reuseam sa bag in gaurile facute cu preduceaua.da a iesit , zic eu!

/index.php?...p;#entry2255744

 

 

 

 

Nu ma intelege gresit , te rog ,...dar nu inteleg de ce nu ai intins pielea cum trebuie si de ce ai dat forma patratoasa cand puteai sa faci o sea cu linii fluide mult mai potrivita . Pielea se lasa in timp ,....trebuia sa o intinzi mult mai mult decat ai facut-o deja pentru ca dupa cateva ''calariri'' o sa se deformeze. Iti mai recomand sa folosesti alt tip de cusatura ,.....incearca se bagi fasiile numai pe dedesub sub forma de x,...

Cat despre folosirea fasiilor ude.....se face v-ul intr-un unghi cat mai ascutit si se foloseste un patent mic cu varful indoit(de preferat) sau drept pentru a apuca fasia . Spor la treaba

Mesaj completat

sal

uite, m-ai interesa si pe mine un Tankpad de piele pentru rezervorul de honda shadow de 750

am vazut pe louis, dar sincer mi se pare retul exorbitant

spre exemplu, as vrea cam asa ceva 10025639- asta e codul de louis

asa orientativ, imi poti spune cam cu cat mi-ai face?

tel meu 0740145302

raman dator :cheers:

 

 

 

Tankpad-ul de pe Louis este intradevar din piele dar nu specifica din care piele,.....este facut in felul urmator: se aduna f. multa piele rezultata din alte procese , pe urma se taie aceasta piele cu niste cutite automatizate pana se transforma intr-un fel de pulbere , pe urma se adauga anumite substante (in deosebi adezivi si conservanti) si intr-un final se trece aceasta pasta prin niste role care au imprimeuri sau simple dupa care se lasa la uscat,...rezultand asa zisa piele. Ca sa iti dai seama cam cum ar arata ''materialul'' gandeste-te la curelele de pantaloni acela care se rup dupa 1-2 luni de purtat.

In concluzie nu iti cumpara asa ceva pentru ca arunci banii pe geam iar cat despre cat ti-asi cere eu ptr asa ceva ...in jur de 250 lei din piele veritabila si cum vrei u sa fie

ps:imi pare rau daca crezi ca este scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intelege gresit , te rog ,...dar nu inteleg de ce nu ai intins pielea cum trebuie si de ce ai dat forma patratoasa cand puteai sa faci o sea cu linii fluide mult mai potrivita . Pielea se lasa in timp ,....trebuia sa o intinzi mult mai mult decat ai facut-o deja pentru ca dupa cateva ''calariri'' o sa se deformeze. Iti mai recomand sa folosesti alt tip de cusatura ,.....incearca se bagi fasiile numai pe dedesub sub forma de x,...

Cat despre folosirea fasiilor ude.....se face v-ul intr-un unghi cat mai ascutit si se foloseste un patent mic cu varful indoit(de preferat) sau drept pentru a apuca fasia . Spor la treaba

 

 

 

nu ma deranjeaza sfaturile, si chiar daca ati face-o, ati afirmat, spus parerea de avizat, nu o iau in nume de rau, oricind e binevenit un sfat.

forma patratoasa? va refeiti la conturul ei?partea din fata? asa am vrut!.

liniile fluide e drept puteam sa ma straduiesc un pic mai mult!mai ales catre spatele seii

cusatura in X nu prea-mi place, nici s-o fac si nici cum arata :cheers: desi nu am incercat sa fac custura in X, da sincer nu-mi palce cum arata, parca e intrerupta, e drept ca depinde si de cum o faci..

va ascult sfaturile in continuare!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
sper sa nu deranjez pe nimeni p'aci!

am din dezmembrari o fata completa de enduro [aprilia tuareg wind] furca lunga - roata pe 21 si ansamblu frana, s-ar potrivi pt custom,mai ales pt comuniste,zic eu [ :love: ]

cei interesati pot da pm sau tel 0727196351,ba chiar pot face si pretul,nu-i cu suparare, pt mine e ok si asa.

numa' bine!

 

salut , vad ca anuntul este mai vechi , mai ai ceva de la virago 250 ? merci mult , o duminica faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

se poate face un model de protectie rezervor genu asta ?

pentru o honda shadow de 750 ....

cu tinte pe margini

spune-ti-mi un pret informativ ...

multumesc

post-53440-1274565799_thumb.jpg

post-53440-1274565817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cu niste capse ma poti ajuta pt coburile mele ? Le-a mancat rugina si au cazut ca maselele cariate . Si inca ceva, poti sa atasezi la ele unele buzunare ? De la piata cand ma intorc nu-mi mai ramane niciodata loc pentru bere :)

Asfalt uscat......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

salut

m-ar interesa sa inbrac si eu o sea in piele neagra

nu vreau capse sau alte briz briz-uri

o vreau simpla doar sa copie forma originala a seii

faci si cusaturi cu burete impreuna cu piele?

uite seaua pe care vreau sa o retapitez

burete pentru scaun am eu , ma intereseaza doar invelitoarea

 

 

asa arata acum:

 

post-56547-1283887009_thumb.jpg ; post-56547-1283887060_thumb.jpg

 

asa ar trebui sa arate:

 

post-56547-1283887089_thumb.jpg

 

fa-mi un pret

si mai vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, ma intereseaza modele de butoias din piele pt un chopper. la ce preturi ai, si cum dau de tine, vreau sa vad poze cu mai multe modele, lasa-mi un nr de tel. Multumex

Mesaj completat

salut, ma intereseaza modele de butoias din piele pt un chopper. la ce preturi ai, si cum dau de tine, vreau sa vad poze cu mai multe modele, lasa-mi un nr de tel. Multumex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Sunt interesat daca stie cineva daca gasesc pe undeva accesoriile din pozele atasate, sau daca le face cineva la comanda .

Practic ma intereseaza un side-bag care sa vina sub rezervorul de ulei, precum si ceva mai mare, in stilul celei din poza

post-55663-1285333492_thumb.jpg

post-55663-1285333500_thumb.jpg

post-55663-1285333509_thumb.jpg

post-55663-1285333519_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca omul s-a lasat de manufactura

Poate este ocupat... nu cred ca sta zilnic pe forum.

Daca intrati pe profilul lui, gaseati o adresa de blog si un ID de yahoo...

 

Daca doriti ceva ce nu se gaseste pe piata si/sau de o calitate superioara sa rog sa ma contactati la adresa de mail bwana_sk9@yahoo.com sau numarul de tel 0727012325
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ahoi!

Eu sunt interesat de niste coburi, ceva de genul:

1.post-25613-1287086693.jpg

2.post-25613-1287086708.jpg

3.post-25613-1287086724.jpg

Care ar fii preturile?

Daca nu raspunde in cateva zile il caut pe tel!

Numa bine si sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...