Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

a umblat careva la reglajul amortizorului spate pe arc? nu ma refer la rigiditatea soft/hard care ilreglezi cu o surubelnita ci la reglajul de deasupra arcului cu piuita si piesa innaltatoare...exista vreo sansa sa modific fara sa am nevoie sa comprim arcul inainte?

 

 

am gasit un forum cu niste baieti pasionati de vfr...m-am bagat si eu in seama pe acolo si oamenii sunt politicosi! + de asta am citit niste chestii foarte interesante.... despre diferenta intre modele si generatii de vfr..

 

pt cine doreste asta e LINK-ul am facut si un topic cu Romania m-am gandit ca ne adunam si pe acolo.

:bounce:

 

 

niste detalii interesante despre modelul

 

1998-2001 Honda Interceptor

Model: 1998-2001 Honda Interceptor

 

ENGINE

Type: 781 cc, V4, 4-stroke

Cooling: Liquid

Bore x Stroke: 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches)

Max HP: 98 HP (71.5 kW) @ 10500 RPM

Torque: 75 Nm (55.3 ft-lb) @ 8500 RPM

Compression Ratio: 11.6:1

Transmission: Close-ratio 6 speed

Fuel Induction: Digital, computer-controlled 36mm programmed fuel injection (PGM-FI)

Ignition Digital 3-D mapping, computer-controlled with electronic advance

 

CHASSIS

 

Front suspension: 41mm HMAS cartridge fork with stepless spring preload adjustability; 4.7 inches travel

Rear suspension: Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link-mounted, HMAS gas-charged shock with 7-position spring preload and stepless rebound damping adjustability; 4.7 inches travel

Front brake: Dual 296mm disc with LBS three-piston calipers

Rear brake: Single 256.0mm disc with LBS three-piston caliper (ABS model has Anti-Lock Braking System)

Front tire: 120/70 ZR17 radial

Rear tire: 180/55 ZR17 radial

Wheelbase: 56.7 in. (1440 mm)

Seat height: 31.7 in. (805mm)

Fuel capacity: 5.5 gal. (21L)

Dry Weight: 458.6 lb.

Instruments: Digital LCD speedometer, tachometer, readout for coolant temp, outside ambient temp, fuel level, clock, odometer, dual tripmeter, lights for neutral, high beam, turn signal, low oil pressure, fuel injection problem

 

PERFORMANCE

 

Top Speed: 143.5 mph (231 km/h)

0-100 km/h (0-62 mph): 3.200 seconds

60-140 km/h (37-87 mph), highest gear: 12.000 seconds

 

AVAILABLE COLORS

 

2001: Asphalt, Red

2000: Yellow

1998-1999: Red

 

DESCRIPTION

This is a complete rework of the VFR, of which rumors have been flying around for several years now. Originally anticipated to be an 850cc V-four powered bike, it turned out to be a 781cc fuel-injected V-four instead.

 

Honda boasts many different technologies "never before used on a Honda production motorcycle", such as:

 

Engine components:

 

* High-pressure-formed aluminum/ceramic/graphite composite cylinder sleeves: lighter than steel sleeves, better wear resistance and heat dissipation qualities

* Precision programmed eletronic fuel injection

* Electronic control unit to meter fuel delivery and ignition control on each cylinder

 

Chassis:

 

* Pro ArmTM single-sided cast aluminum swingarm is now mounted to the engine. Honda claims it provides better rear-wheel accessibility with more torsional rigidity.

 

Other components:

 

* Instrument cluster is lighter and thinner than what was used on older models. Tachometer and speedometer are electronic with LCD displays for coolant temp., odometer, two tripmeters and the clock.

 

 

Further refinements 1998 and 1999 models were nearly identical. Newer models had some improvements:

 

* 2000+ models lost rubber mirror stalk boots in favor of an all-metal painted mirror stalk design

* Fast-idle lever disappeared starting year 2000 (needed in cooler weather on 1998/1999 models).

 

Color options Although other countries (Canada at least, maybe Europe, too) were able to get silver and yellow models, only red was available in the US for 1998 and 1999 model years. Honda changed the US color offering to yellow for 2000, then back to red for 2001.

Editat de matematik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Al meu mananca 6 - 6.5 in afara. In oras nu scade sub 7.

Si asta cu carburatoare reglate si filtru de aer nou...

Dar mi se pare normal pt un motor de 750 din 87 !

 

Acum depinde si cum mergi....... dar la un mers normal, nu agresiv si viteze de pana la 120 nu vad dc ar consuma mai mult de 5%, cel putin al meu asa consuma ( model 88 si aprox 47000km pe ceas) si mai stiu un vfr din 89 cam la aceiasi km care consuma la fel.

Nici consumul tau nu e mare pt un motor de 750 si 100cp dar se poate si mai bine, poate totusi ai un amestec un pic prea bogat sau tragi tu tare de gaz :bounce:

Mai conteaza si bujiile, eu am iridiu, dar vfr-u din 89 de care-ti spuneam are normale

La un drum solo pana la mare la croaziera de 70-90 km/h( ma tineam dupa un ij) mi-a consumat 4.3%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost cu VFR din 98, pana in Italia,pe autostrada faceam cam 300km si ajungeam la ultima gradatie a indicatorului de benzina,viteza fiind 150km/h iar la depasiri 160,170km/h,din calculele mele reiese un consum de 6%!

 

 

 

 

 

Acum depinde si cum mergi....... dar la un mers normal, nu agresiv si viteze de pana la 120 nu vad dc ar consuma mai mult de 5%, cel putin al meu asa consuma ( model 88 si aprox 47000km pe ceas) si mai stiu un vfr din 89 cam la aceiasi km care consuma la fel.

Nici consumul tau nu e mare pt un motor de 750 si 100cp dar se poate si mai bine, poate totusi ai un amestec un pic prea bogat sau tragi tu tare de gaz :bounce:

Mai conteaza si bujiile, eu am iridiu, dar vfr-u din 89 de care-ti spuneam are normale

La un drum solo pana la mare la croaziera de 70-90 km/h( ma tineam dupa un ij) mi-a consumat 4.3%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a umblat careva la reglajul amortizorului spate pe arc? nu ma refer la rigiditatea soft/hard care ilreglezi cu o surubelnita ci la reglajul de deasupra arcului cu piuita si piesa innaltatoare...exista vreo sansa sa modific fara sa am nevoie sa comprim arcul inainte?

 

Am umblat eu ! ..... am pus manutza pe o cheie cu gheara si l-am destins la maxim ! Eu pun accent pe confort in calatoriile mele ! Cand l-am cumparat, arcul pe spate era comprimat la maxim, ca si suspensia fatza. Cum, sotia mea are 45kg (cu tot cu tzoale), nu este nici o problema ca am ,,slabit" arcu' de pe spate.

Telescoapele de pe fata, tot asa, le-am inmuiat, desuruband suruburile de la partea superioara, pana la a treia liniuta ,,gravata" pe acel surub (care arata ca un cilindru, ... de fapt).

 

Am facut aceste lucruri ca sa pot aborda si portiuni de drum mai ,,prost lucrate" :baldy: , altfel pe un asfalt bun poti merge destul de sportiv, asa cu suspensiile ,,fleashca" ! La franarea in curba nu se ,,infunda" chiar asa de speriat !

 

La mine a fost un caz mai special ! Am trecut de pe enduro, pe moto de strada ! Prima data am avut un shoc (la propriu), in ceea ce priveste suspensiile. Nici acum nu m-am obisnuit intr-u totul, dar sunt pe drumul cel bun ! :lol:

 

Am observat ca VFR-ul nu este o motocicleta cu care sa te imprietenesti repede ! Iti trebuie un oarecare timp, in care...EL, iti va demonstra multe ... ! Abia atunci incepi sa o iubest mai mult, mai mult ... si mai mult !

 

Am avut cateva ,,tentative" de a o schimba, dar acum mi-a trecut de tot ! Cand aveam LC4, tot timpul trebuia sa surubaresc cate cava, sa reglez ceva, sa intind lantul, sa completez uleiul, sa ....... ! VFR-ul, in afara de consumabile, nu ,,mi-a cerut nimic" pana acum si nici nu da semne ca ar' face-o !

 

Ce sa mai ....... parbriz touring i-am luat, toba carbon i-am luat, suport de bagaje i-am luat, gume noi i-am luat, filtre i-am luat, sea touring i-am luat (multumita lui @cbrxx), top-case i-am luat, in aproximativ o saptamana vin si cutiile laterale ............ ce sa mai vreau ? O sa am un sport-touring ,,in toata firea" !

Adevarul este ca la drum lung cu pasager si bagaje, este de-a dreptul ....... senzational !

 

Hai noroc ! :bounce: ................... deja m-am dat la vorba rau de tot ! :lol:

 

P.S. Hai sa o punem si noi de o intalnire (noi VFR-isti) sa ne mai impartasim din experiente, sa ne mai studiem mobrele, sa mai invatam unii de la altii ! Nu vreti ? ..... Ar fi constructiv ! Putem stabili o data si o locatie de comun acord ! Ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat sa misc piulita aia dar nu am reusit ! nu se clinteste...in ce sens ai invartit? eu vreau sa il inalt pt ca am cracii mari...se simte si in inaltime?

ar fi o idee sa ne vedem ! propuneti si vedem ce iese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat sa misc piulita aia dar nu am reusit ! nu se clinteste...in ce sens ai invartit? eu vreau sa il inalt pt ca am cracii mari...se simte si in inaltime?

ar fi o idee sa ne vedem ! propuneti si vedem ce iese!

 

Nu mai retin in ce parte am invartit, dar o simpla privire aruncata piulitei de la telescop , te edifica ! Ce imi aduc aminte este ca am facut ,,operatiunea" pe partea stanga a motocicletei. Ai acces mai bun la telescop ! Am folosit o cheie cu ghiara pe care am bagat un prelungitor dintr-o tzeava de telescop, ca sa am parghia mai mare ! Cu manerul cheii (care are in jur de 20cm), nu faci nimic !

Pune pe cineva sa-ti tina de motor, ca poti da cu el jos foarte repede !

Daca strangi arcul, sigur se ridica ! Eu sufar de ,,picioare scurte" ! :lol:

Cand slabesti, merge o idee mai usor ! La strangere ,,te opintesti" mai mult ! Ca sa fie treaba, treaba ... da un ,,fass" cu spraiul de lantz la canelurile piulitei (alea care citeste scarita de inaltare a telescopului) o sa mearga mai bine si protejezi si materialul ! ....... trage cu incredere, o sa auzi un ,,poc" dar nu te speria VFR-ul are un arc destul de serios !

 

Bafta ! :bounce:

 

P.S. ...... pentru ceilalti VFR-isti. Poate propuneti ceva , cu intalnirea aia ! ......... o sa mai am rabdare sa citeasca cat mai multi, apoi o sa ,,arunc" o data si o locatie care poate fi discutata cu fair-play ! Sau puteti propune voi !

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot pe partea stanga am incercat si eu ... l-am pus pe central ... si cu cheia cu ghiara am vrut sa lucrez numai ca nu mai am prelungitorul ... am incercat sa fol o teava dar .. nu am reusit. Din cate am vazut eu ...trebuie stransa piulita sa comprime arcul...apoi setat reglajul ala cu "dealuri" in pozitia dorita si dupa aia eliberat arcul din piulita! am dreptate?

eu sufar de "craci foarte lungi" :baldy:

:bounce:

 

 

o chestie interesanta ... vfr'uri de POLITIE

Editat de matematik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve !

Am luat motorul de la mecanic. Mi-a schimbat amortizoarele.

In mod clar e alta motocicleta !

Sta mult mai bine pe viraje, fata nu se mai afunda la franari violente. Dezavantajul e ca acum parca tremura mai tare la denivelari. Si drumurile noastre nu duc lipsa de asa ceva.

Oricum, greseala mea a fost ca m-am tot jucat cu reglajul de compresie al amortizorului spate si cand l-am dus la mecanic el l-a montat asa. Nu mai stiu cum era setat din fabrica. Si nici nu am timp acum sa stau sa ma joc cu el. Dar o sa ma joc cat de curand cu setarile sa vad cum ma simt mai bine pe el.

Problema nr.2: eu mai tot timpul am mers cu sotia in spate si acum cand am iesit singur e alta treaba pe viraje ! Se culca mai usor, dar si sare ca o capra cand dau de denivelari cat de mici in asfalt. Cel mai bine o sa ma edific cand o sa ies cu nevasta-mea in spate si atunci o sa am termen de comparatie.

 

@petrica:

si mie mi-ar surade o intrunire a veferistilor. Numai sa fie undeva pe la mijlocul tarii sa fie accesibil pentru toti din tara. Si sa fie cam prin toamna, ca acum vara toata lumea pleaca prin concedii.

 

Pana una-alta, poate ne vedem la Targu Secuiesc weekendul asta. Care vine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve !

m-am tot jucat cu reglajul de compresie al amortizorului spate si cand l-am dus la mecanic el l-a montat asa. Nu mai stiu cum era setat din fabrica.

 

reglajul din fabrica il obtii asa ...invarti cu o surubelnita reglajul amortizorului spre dreapta pana nu mai merge.In momentul ala amortizorul este setat la max HARD.Apoi dai o tura si jumatate(1+1/2) inapoi(spre stanga) si obtii setarea de fabrica. asa scrie la manual.

:bounce:

 

cu reglajul inaltimi isi a arcului ... nu reusesc pt ca nu am prelungitorul de cheie..dar o sa fac rost de el zilele astea...am reusit sa dau o singura gradatie dupa ce l-am umplut de respect cu spray degripant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce sa invart cu surubelnita. Are in partea de jos o rotita neagra cu o dunga rosie. Are 22 de clickuri.

Era mai comod de reglat cel vechi, ca nu trebuia sa bag mana pe dedesubt. Dar macar cu asta am certitudinea ca nu-mi rup capul pe viraje!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut eu ...trebuie stransa piulita sa comprime arcul...apoi setat reglajul ala cu "dealuri" in pozitia dorita si dupa aia eliberat arcul din piulita! am dreptate?

 

... esti pe drumul cel bun ! :lol:

 

 

@petrica:

si mie mi-ar surade o intrunire a veferistilor. Numai sa fie undeva pe la mijlocul tarii sa fie accesibil pentru toti din tara. Si sa fie cam prin toamna, ca acum vara toata lumea pleaca prin concedii.

 

Pana una-alta, poate ne vedem la Targu Secuiesc weekendul asta. Care vine ?

 

Cum, Romania este o tara prea mica pentru o motocicleta ca VFR-ul, orice locatie din tara poate fi atinisa in 6-8 ore ! Putem stabili un loc de intalnire, undeva in centrul tarii, zona Brasov sau Sibiu, ca cei de pe ,,marginea tarii" sa nu fie prea mult dezavantajati !

Mai vorbim !

 

:bounce:

 

 

cu reglajul inaltimi isi a arcului ... nu reusesc pt ca nu am prelungitorul de cheie..dar o sa fac rost de el zilele astea...am reusit sa dau o singura gradatie dupa ce l-am umplut de respect cu spray degripant!

 

Insista ! Vei reusii ! Daca dispuneai de o scula din aia de comprimat arcul, treaba era mult mai usoara ! Acel dispozitiv se poate confectiona usor dintr-un surub lung pe care se sudeaza o gheara, iar in celalalt cap tot o gheara, dar care se misca liber, stransa de o piulita cu saiba ! Dar nu se merita sa ,,construiesti" asa ceva doar pentru a regla arcul spate ! Asa ca baga o tzeava-prelungitor cat mai lunga !

 

Bafta ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi in jur de 10 m-am intersectat cu un vfr800 galben pe Prelungirea Ghencea! frumos motor sa-l stapaneasca sanatos! eu eram cu masina.

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am terminat cu suspensia spate! am reusit sa o reglez :baldy:! A inceput capitolul "Lant" - situatia e simpla... trebuie altul nou :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce ulei bagati la motor ? Nu ma intereseaza vascozitatea, ci marca ! Ce marca de ulei credeti ca este cea mai potrivita pentru motorul VFR-ului ?

 

Bafta ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mai de mult puneam Valvoline, apoi am trecut la Motul...nu stiu ce sa zic..sincer, nu ma pricep asa de bine sa observ vreo diferenta. dar eu zic ca chiar rau nu poate fii nici unul (astea mai cunoscute), oricum le schimbam la 5-6 mii de km.

 

cred ca data viitoare (mai am vreo 1500 km) i-mi pun Castrol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mobil 1 in motor!Intre sintetic si mineral care credeti ca e mai bun,bineinteles pt VFR uri cu km multi,cred ca pt alea noi fara indoiala uleiul sintetic e cel mai potrivit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se zice ca pentru motoarele mai "vechi" nu e chiar recomandat uleiul sintetci...dar am un prieten cu un kawasaki din 1986 si in viata lui nu a bagat in motor decat uleiuri sintetice. zice ca e foarte multumit de ele si de la schimb la schimb nu dispare nici un gram...acuma nu stiu ce sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am o bijuterie de VFR din 95 (generatia 4), si ma gandeam sa va zic si eu "buna". Ma bucur sa vad ce de lume stie care e cea mai frumoasa motocicleta din lume :wave:

 

Mika

 

PS: se tot vorbea de consum. a mea papa cam 6 in orash... si cam 6-7 in afara, mers destul de repede (180-200). Daca merg potolit, nu cred sa sara de 5, spre ciuda pretenilor cu super-sporturi, pe care ii astept la peco-uri sa bage benzina :lol:)

Editat de mikaVFR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si rezistente la impact...am dat ieri de pamant cu ea....nu m-am mai incadrat pe curba dupa ce initial aveam 240....in fine, m-a tavalit cam la 100-120 la ora pe pamant si nu are cine stie ce....rezistent plastic de 20 de ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si rezistente la impact...am dat ieri de pamant cu ea....nu m-am mai incadrat pe curba dupa ce initial aveam 240....in fine, m-a tavalit cam la 100-120 la ora pe pamant si nu are cine stie ce....rezistent plastic de 20 de ani!

 

ai avut noroc (ai grija sa nu mai faci). :wave:) tu ai patit ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am o bijuterie de VFR din 95 (generatia 4), si ma gandeam sa va zic si eu "buna". Ma bucur sa vad ce de lume stie care e cea mai frumoasa motocicleta din lume :baldy:

 

Mika

 

PS: se tot vorbea de consum. a mea papa cam 6 in orash... si cam 6-7 in afara, mers destul de repede (180-200). Daca merg potolit, nu cred sa sara de 5, spre ciuda pretenilor cu super-sporturi, pe care ii astept la peco-uri sa bage benzina :what:)

 

Bine ai venit ! :10:

 

 

n-am nimik,doar planurile distruse, pt ca azi trebuia sa plec cu motoru spre litoral...next time, acu plec cu trenu......

 

Mare grija, ... MARE !

 

:cheers:

 

 

eu am mobil 1 in motor!Intre sintetic si mineral care credeti ca e mai bun,bineinteles pt VFR uri cu km multi,cred ca pt alea noi fara indoiala uleiul sintetic e cel mai potrivit?

 

Ma gandeam la ,,YACCO 15W-50 MVX COMPETITION" ! :wave: ... full sintetic ! Ce parere aveti ?

Este un ulei foarte bun ! L-am folosit cand aveam LC4, dar nu stiu cat este de potrivit pentru VFR ?! :lol: :lol: :lol:

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa scrie si in cartea technica.

dar am observat un lucru interesant. ceeace se spune despre motoarele "mai vechi" in legatura cu uleiul sintetci e adevarat! nu e bine, trebe sa punem ceeace scrie: MINERAL! ultima data am pus sintetic si am avut noroc ca m-am uitat, ca aproape a disparut uleiul din motor.

tre' sa pun mineral ca cu ala nu am avut probleme de genul asta, motorul meu nu consuma ulei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In noiembrie 2006 m-am hotarat să schimb motorul- aveam ducati 750 sport din 2001. In iunie 2007 l-am comandat....

 

Stiam că vreau ceva de 100 de cai, comod, sa pot pune genți pe el Âşi cu ABS. Am plecat de la aceste criterii..... am renunțat usor la yamaha fazer 600..... Âşi am ajuns la un fel de competiție intre Ducati ST3 Âşi Honda VFR. După 7 luni, 500 de coli imprimate, zeci de ore ore petrecute in fața calculatorului, discuții "fata in fata" cu fiecare motocicletă (Ducati Âşi Honda) am hotarât: Honda VFR 800 Abs 2007. O aÂştept până cel tarziu 20 iulie.

(apropo: dealerii nostri din romania habar nu au sa vandă o motocicletă - Âştiam mai multe despre motor decat ei Âşi plus că mi-au făcut un car de draci)

 

p.s. sunt Cosmin din Tirgoviste/Focsani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...