Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Am intalnit la un vfr din 94 o problema de genul asta, sarea cuplajul mecanic dintre pinion si senzor, avea ceva piesa de plastic care se uzase un pic. Cred ca merge rezolvat usor cu ceva adeziv serios.

Am schimbat 2 senzori, nu cred ca fac amundoi la fel, doar sa fie tocit capul surubului de la pinionul de atac ceea ce e putin probabil ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Despre filtru si bujii nu pot sa-ti zic un pret, pt ca le-am cumaprat anul trecut dar le-am schibmat in primavara asta, si-am uitat pretul.. le-am luat de la elf motors (intrare in popesti leordeni la 1 km pe dreapta)...

uleiul l-am luat de la bogdan padure baneasa, MOTUL 300 V (parca asa se numeste, 60 ron / litru) ... dar am mers pana acum cu 7100 care este foarte ok pt ea... anvelopa spate e luata anul trecut in toamna daca zic 600 ron cred ca mint :D , cea de pe fata am luat-o de la un amic cu 50 E , cumparata de el noua... dar a fost nevoit s-o schimbe din cauza dimensiunilor (el are roata mai mica si-a gresit cand a cumparat-o)... placutele tot anul trecut le-am luat inainte de iarna tot de la elf din popesti... si iarasi am uitat pretul dar ajungi la vro' 500 ron pt 3 seturi...

 

imi pare rau ca nu pot sa-ti dau detalii mai amanuntite, dar chiar nu le mai stiu, si sa le zic aproximativ te cam dezorientez...

in orice caz majoritatea le cumpar de la elf motors pt ca e un tip ok acolo cristi, care ma ajuta sa gasesc ce nu au pe stoc ei fiind importatori suzuki, si unele mi le cumpara el din alta parte, incearca si da o fuga pana acolo...

 

nah si-acu am vazut ca esti din iasi asa ca nu mai dai o fuga pana acolo :P... app... ce consum are 'vacutza' ta?

 

 

 

 

 

mersi oricum, ajung destul de des in B si as putea da o fuga si pe la Elf. Consumul undeva la 7-8 in oras si 6-7 in afara. Deci un 7 mixt, dar la mers lejer, schimbat la 5-6k. Daca mergi in forta cred ca se duce spre 9.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi oricum, ajung destul de des in B si as putea da o fuga si pe la Elf. Consumul undeva la 7-8 in oras si 6-7 in afara. Deci un 7 mixt, dar la mers lejer, schimbat la 5-6k. Daca mergi in forta cred ca se duce spre 9.

mda, asa imi consuma si mie acum 2 ani... dar acum s-au adaugat cam 2 % in plus... si nu am reusit inca sa identific problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Poti sa imi zici te rog ce filtru de aer/gume/ulei/placute si cam la ce preturi/locatie le-ai luat? Intentionez si eu aceleasi schimbari la a mea. Mersi!

Iti dau eu 4 bujii Iridiun NGK

CR9EHIX-9

160 lei

atat ma costa placutele pe fata

80 lei setul la louis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine s-a "jucat" pana acum cu reglajele pentru suspensia spate?

Ma refer la cele 2 setari: inelul cu santuri pentru reglarea inaltimii si surubul pentru ajustarea fortei de revenire a arcului.

Cum le-ati setat in functie de greutate? Cum le-ati setat daca aveti si pasager? Cum le-ati setat in functie de starea drumului?

Astept ceva pareri si impresii.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine s-a "jucat" pana acum cu reglajele pentru suspensia spate?

Ma refer la cele 2 setari: inelul cu santuri pentru reglarea inaltimii si surubul pentru ajustarea fortei de revenire a arcului.

Cum le-ati setat in functie de greutate? Cum le-ati setat daca aveti si pasager? Cum le-ati setat in functie de starea drumului?

Astept ceva pareri si impresii.

Multumesc!

 

Eu am facut asta acum ceva vreme si i-am gasit un punct care-mi place, arcul maxim iar surubelul ala de care zici tu l-am pus spre hard aproape maxim ... si intr-adevar se simte o mica diferenta (e mai sport). mie-mi place mai mult asa (mai ales pe drumuri bine asfalatate), dar se simt ceva mai bine micile denivelari atunci cand ele apar.. dar eu zic ca poti incerca singur cateva variante si vezi cum o simti.. in functie de stilul tau de mers, in functie de ce vrei de la ea, in functie de greutatea ta, si de drumurile pe care te dai... In orice caz oricat de Hard ai seta suspensiile unui VFR vei fi mai avantajat fata de un model super-sport pe un drum mai putin pus la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

app de pinion... a incercat cineva un pinion de atac mai mic, respectiv 16 dinti (cel stock fiind cu 17)?... ceva pareri ... nu de alta dar va urma sa schimb kitul de lant si ma bate gandul sa pun pinion de atac cu un dinte mai putin... astep pareri sugestii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine poate sa imi spuna si mie ce turatie ara la 100km ,la 120km sau sa imi spuna cat au la 4000rpm la 5000rpm am schimbat ledurile la bord am desfacut si acul la turometru si cred ca l-am deregla. opropo ma refer la vfr 800 vtec 2002

su pe mail ciobanualinush@yahoo.com pe aici intru mai greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super reclama! o sa vina toti care vor turometru dereglat, iluminat albastru-n dungi :))))))))))))) Neoane nu pui?

 

si inca ceva cine vrea sa isi schimbe culorea la lumina de la bord poate sa apeleze cu incredere se pot face toate culorile,poze in curand!!!

 

Pentru consum exagerat merita facuta o sincronizare a injectoarelor (tot cu ceasuri ca la carb se face). Atentie la ce scrie in manual, nu va duceti la unul care "stie el" si nu se uita pe manual. Ca nu e chiar standard procedura.

Diferenta la a mea a fost destul de mare: cam 2 litri la 100 km la regimuri comparative de mers.

E bine de avut bujii si filtru de aer cat mai noi la momentul sincronizarii.

 

mda, asa imi consuma si mie acum 2 ani... dar acum s-au adaugat cam 2 % in plus... si nu am reusit inca sa identific problema...

Editat de rechinulalb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda ramane Honda :burnout:

Ai facut schimb cu Dacul?

 

Da , radem , glumim , dar ramanem la Honda .

Da , am facut un schimb . Raman pe asfalt , unde imi este mai ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine poate sa imi spuna si mie ce turatie ara la 100km ,la 120km sau sa imi spuna cat au la 4000rpm la 5000rpm am schimbat ledurile la bord am desfacut si acul la turometru si cred ca l-am deregla. opropo ma refer la vfr 800 vtec 2002

su pe mail ciobanualinush@yahoo.com pe aici intru mai greu

nu stiu cine intelege intrebarea , dar motoreta asta din cate stiu eu nu are nici cutie automata si nici nu e scuter, e o motoreta care are 6 trepte de viteza cu care poti merge cu treapta a 2-a la 100kmh sau chiar cu treapta a 6-a la 90kmh... si-atunci ce raspuns cauti ? raspunsul meu este pt 100km h ai o turatie de FIX intre 4000rpm si 10000 rpm :D ori mergi cu a 6-a la 120 si te incadrezi intre 4000-5000rpm :P .. si mai sunt si alte variante...

 

 

Pentru consum exagerat merita facuta o sincronizare a injectoarelor (tot cu ceasuri ca la carb se face). Atentie la ce scrie in manual, nu va duceti la unul care "stie el" si nu se uita pe manual. Ca nu e chiar standard procedura.

Diferenta la a mea a fost destul de mare: cam 2 litri la 100 km la regimuri comparative de mers.

E bine de avut bujii si filtru de aer cat mai noi la momentul sincronizarii.

Multumesc pt reply, dar daca ai mentionat sa nu mergem la un nene random care ar putea face un CACA-MACA , poti sa-mi spui unde sau cine a facut treaba asta pt motoreta ta? si eventual ce costuri implica, sa stiu cum ma pregatesc... Mersi.... App telefonic vorbind, seful de service de la Honda mi-a spus ca injectoarele unui VFR sunt facute sa reziste f mult, si ar exclude o problema a injectoarelor.... mi-a cerut sa am duc cu mobra la service pt o constatare ... inca nu am ajuns... dar sincer ma tem ca nu rezolv mare lucru si c-o sa zica e buna 'merge si-asa'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, m-am alaturat si eu iubitorilor de VFR.

Modelul meu e rc36 din 1997, poate sa-mi spuna cineva care e consumul ideal prin oras/afara/mixt si in ce turatii consumam cel mai ok. Multumesc !

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit intre posesorii de vfr.

 

Eu il plimb relativ pe distante scurte, nu stau intotdeauna sa se incalzeasca motorul, accelerari frecvente si scot un consum de aprox 7,1/100 km. Toba sport, restul e original.

 

Arata-ne si niste poze cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul meu e rc36 din 1997, poate sa-mi spuna cineva care e consumul ideal prin oras/afara/mixt si in ce turatii consumam cel mai ok.

Consumul ideal este 0% dar din pacate nimic nu e ideal pe lumea asta :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor, m-am pricopsit si eu saptamana trecuta cu un VFR750F din 1994.

Sunt foarte fericit, mai ales ca am stat o perioada lunga cu aceeasi motocicleta, acum schimbarea e binevenita.

 

POZE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice !, totusi ai cateva retusuri de facut. Ar fi bine sa-i schimbi si toba, ca ii strica "imaginea".

Sa verifici incarcarea, curata mufele regulatorului de tensiune cu spray de contacte, asigura-l cu un cooler de calculator si pasta termoconductoare (leaga-l de becul de pozitie) si n-ar trebui sa ai probleme cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice !, totusi ai cateva retusuri de facut. Ar fi bine sa-i schimbi si toba, ca ii strica "imaginea".

Sa verifici incarcarea, curata mufele regulatorului de tensiune cu spray de contacte, asigura-l cu un cooler de calculator si pasta termoconductoare (leaga-l de becul de pozitie) si n-ar trebui sa ai probleme cu ea.

 

Merci de sfaturi.

Nu, nu-i fac nimic. Daca auzi cum suna toba aia, n-ai schimba-o nici tu.

Regulatorul il las asa cum l-a facut mama lui, daca crapa cumpar altul si sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, eu zic sa ii schimbi si furtunele de frana ca is metalice, pne de fabrica d'alea de cauciuc, negre.. ii strici imaginea frate.. me pacat

 

si tot pentru cunoscatori, cautati pe gugal ce inseamna Moriwaki pentru Honda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...