Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

1. Citirea nivelului de ulei se face cu ajutorul jojei, situata pe partea dreapta a motocicletei, sub capacul de umplere a uleiului. Urci motorul pe cricul central, in plan orizontal si citesti. Cutia de viteze si ungerea folosesc acelasi ulei. Sa folosesti ulei special pentru motociclete cu ambreiaj umed.

2. 'Uzura' lichidului de racire o verific cu un voltmetru, setat pe curent continuu. Pun electrodul de - la masa, iar pe cel de + il introduc in radiator, pe la capac, fara sa ating peretii radiatorului. Daca citesc pana la 0.2 V, e ok, peste trebuie schimbat.

3. Ochiul de vizitare a lichidului de frana e pe rezervorul de langa maneta de frana. Eu nu l-am schimbat niciodata, cu toate ca ar trebui la fiecare 2 ani schimbat. Sunt mai multe metode de a testa lichidul de frana, refractometru, benzi chimice, tester care verifica punctul de fierbere al lichidului.

4. Transmisia dupa cum ai vazut e pe lant. Cumpara-ti un spray de lant si unge-l la fiecare 500-800 de km parcursi. Vezi sa fie destul de intins, amplitudinea cursei lantului in stare de repaos trebuie sa fie in intervalul 15-25 mm, adica mai pe scurt "cat ti de moale lantul".

5. Ca presiune in roti eu folosesc acum 2.1 bar pe fata si 2.2 bar pe spate. Am folosit si indicatiile standard de 2.5 fata si 2.9 spate, dar am intimpinat probleme de aderenta.

 

Fa pozele alea sa o vedem si noi.

Multumesc mult pentru indicatii! O sa-i fac poze cand merg la ea, dupa ce termin munca...Si ca sa nu va tin pe jar, va pot spune ca e rosie :)

 

Si cum am promis...poze!!! Am scos-o pe asta mica putin la plimbare, ne-am facut asigurare, am dus-o la adapat, dar ploaia ne-a stricat socotelile...

 

Lichidul de frana din recipientul din partea dreapta pare sub nivel...Ma insel?! presupun ca pt. completare se desfac sele 2 suruburi in stea...am sanse sa stric ceva? Mai am putin lichid de frana DoT4 ramas de la revizia masinii...

post-55834-0-92803500-1304961325_thumb.jpg

post-55834-0-28084300-1304961342_thumb.jpg

post-55834-0-40463800-1304961361_thumb.jpg

post-55834-0-39439100-1304961716_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ii frumoasa, sa te fereasca de incidente.

Nu ti sub nivel, uita-te ca ii gravata limita minima de lichid.

 

Apropos, veniti la Cj, la Seth ?

Editat de almostcyborg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru indicatii! O sa-i fac poze cand merg la ea, dupa ce termin munca...Si ca sa nu va tin pe jar, va pot spune ca e rosie :)

 

Si cum am promis...poze!!! Am scos-o pe asta mica putin la plimbare, ne-am facut asigurare, am dus-o la adapat, dar ploaia ne-a stricat socotelile...

 

Lichidul de frana din recipientul din partea dreapta pare sub nivel...Ma insel?! presupun ca pt. completare se desfac sele 2 suruburi in stea...am sanse sa stric ceva? Mai am putitn lichid de frana DoT4 ramas de la revizia masinii...

 

Vfr-ul tau e modelul 90-93, modelul 94-97 arata diferit. Tastez de pe telefon asa ca la prima vedere am zis ca e fostul meu vfr,asta pana sa vad jantele argintii, eu le aveam rosii. In rest,identica.

 

Eu am bagat Motul 5100 15w50 in baba mea si mergea vis. Daca tii musai poti sai bagi un 7100 dar nu se impiedica de asta.

 

Lichidul de frana este dot 4 si este universal.

 

Nu face rulmentul de la ambreiaj scandal,la rece?

Ps: Schimba toba :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor VFR-istilor. Proaspat posesor de VFR800 RC46 an 1998, vreau sa intru in gasca, daca mai e loc :) Deocamdata nu am probleme cu noua achizitie, dar cu siguranta voi apela la cunostintele voastre in materie de VFR sau moto in general. De fapt o intebare ar fi : un consum de 7% in oras la mers lejer( schimbat la cca. 5000rpm) suna ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

As vrea sa intreb 2 chestii:

1. Voi cum v-ati setat suspensiile, pentru drumurile de Romania, avand in vedere ca motocicleta este un touring cu care se presupune ca nu mergi foarte sportiv?

2. Care este pozitia standard pt suspensia spate si de unde se regleaza pana la urma?

Eu am gasit asta in manual (poza) si nu-mi amintesc sa fi vazut undeva pozitionat asemenea sistem reglaj.

 

Multumesc

 

Scuze ca ma repet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vfr-ul tau e modelul 90-93, modelul 94-97 arata diferit. Tastez de pe telefon asa ca la prima vedere am zis ca e fostul meu vfr,asta pana sa vad jantele argintii, eu le aveam rosii. In rest,identica.

 

Eu am bagat Motul 5100 15w50 in baba mea si mergea vis. Daca tii musai poti sai bagi un 7100 dar nu se impiedica de asta.

 

Lichidul de frana este dot 4 si este universal.

 

Nu face rulmentul de la ambreiaj scandal,la rece?

Ps: Schimba toba :)))

 

Mda..Acum m-am uitat si eu in acte :) Prima inmatriculare a fost in 1994...Intotdeauna am avut o slabiciune pt. mature :) Motorul a avut un singur proprietar in Romania, e adus din 2009. Rulmentul face scandal, dar am inteles de la un ''meserias'' ca ''asa face toate'' :blink: Toba mai are de asteptat, nu imi planuisem investitia pe 2 roti...Am vazut-o si nu mi-am mai putut lua gandul de la ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor VFR-istilor. Proaspat posesor de VFR800 RC46 an 1998, vreau sa intru in gasca, daca mai e loc :) Deocamdata nu am probleme cu noua achizitie, dar cu siguranta voi apela la cunostintele voastre in materie de VFR sau moto in general. De fapt o intebare ar fi : un consum de 7% in oras la mers lejer( schimbat la cca. 5000rpm) suna ok?

Editat de lucian1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei interesati: asa arata o sea modificata de darian din bucale!

/index.php?/topic/291524-reparatii-sei/page__view__findpost__p__2845325

asteptarea a fost f.f.f.f........f.f. lunga dar in final asta a iesit!

bafta si bun venit in randurile vfr-istilor noilor posesori de vfr!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa intreb 2 chestii:

1. Voi cum v-ati setat suspensiile, pentru drumurile de Romania, avand in vedere ca motocicleta este un touring cu care se presupune ca nu mergi foarte sportiv?

2. Care este pozitia standard pt suspensia spate si de unde se regleaza pana la urma?

Eu am gasit asta in manual (poza) si nu-mi amintesc sa fi vazut undeva pozitionat asemenea sistem reglaj.

 

Multumesc

 

La inceput le-am avut foarte tari, si era cam naspa. De vreun an le-am pus aproape pe minim si e super ok daca nu am pasager sau bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..Acum m-am uitat si eu in acte :) Prima inmatriculare a fost in 1994...Intotdeauna am avut o slabiciune pt. mature. Motorul a avut un singur proprietar in Romania, e adus din 2009. Rulmentul face scandal, dar am inteles de la un ''meserias'' ca ''asa face toate'' :blink: Toba mai are de asteptat, nu imi planuisem investitia pe 2 roti...Am vazut-o si nu mi-am mai putut lua gandul de la ea :)

 

E buba lor, dar nu ai de ce sa-ti faci griji

 

Schimba toba si n-o sa-ti para rau :))) Se multumeste si cu tobe no-name. Eu asta am avut pe a mea.

 

 

 

 

Probabil ca motorul e cel din PH la 1500 eu, nu?

 

My Bitch...

post-11570-0-76154000-1305042076_thumb.jpg

post-11570-0-56067500-1305042128_thumb.jpg

post-11570-0-90449100-1305042214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand 4 bujii NGK Iridium CR9EHIX-9 noi pt vfr800. Le-am cumparat penru mine, dar bujiile vechi erau in stare perfecta, asa ca trebuie sa le vand pt a-mi schimba placutele pe fata.

0747966782

supergalet@yahoo.com

Asfalt uscat.

 

Vand 4 bujii NGK Iridium CR9EHIX-9 noi pt vfr800. Le-am cumparat penru mine, dar bujiile vechi erau in stare perfecta, asa ca trebuie sa le vand pt a-mi schimba placutele pe fata.

0747966782

supergalet@yahoo.com

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre posesorii de VFR.

 

Cum ai facut consumul ?

 

 

Am facut plinul ochi, apoi cca. 80-90 km prin oras, nu era aglomerat, dar nu in fortza, mers normal ,schimbat la 5-6k, apoi iar plinul. Daca mergi mai sportiv am calculat un consum 8-9.

 

Ce recomandari aveti pentru anvlope noi pentru VFR800 '98.A mea are Pirelli Diablo Strada, dar sunt din 2006, as vrea sa le schimb chiar daca arata in ca ok la carne.Stiti vreo promotie pe undeva?

 

Mersi

Editat de lucian1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand 4 bujii NGK Iridium CR9EHIX-9 noi pt vfr800. Le-am cumparat penru mine, dar bujiile vechi erau in stare perfecta, asa ca trebuie sa le vand pt a-mi schimba placutele pe fata.

160ron 4 Buc

0747966782

supergalet@yahoo.com

Asfalt uscat.

 

Vand 4 bujii NGK Iridium CR9EHIX-9 noi pt vfr800. Le-am cumparat penru mine, dar bujiile vechi erau in stare perfecta, asa ca trebuie sa le vand pt a-mi schimba placutele pe fata.

0747966782

supergalet@yahoo.com

Asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buba lor, dar nu ai de ce sa-ti faci griji

 

Schimba toba si n-o sa-ti para rau :))) Se multumeste si cu tobe no-name. Eu asta am avut pe a mea.

 

 

 

 

Probabil ca motorul e cel din PH la 1500 eu, nu?

 

My Bitch...

 

Ai ghicit!

Azi mi-am bagat nasul la kilometraj, si am incercat sa repar oglinda...Rezultate: suportul la oglinda topit de un sudor meserias (va arat poze), iar la kilometraj nu i-am dat de cap...Poate ma ajutati voi...nu imi dau seama ce nu functioneaza...Am scos cablul din lacasul sau si pare ca se invarte ceva acolo, dar nu asa constant cum ar trebui...Apoi am bagat cablul in...cum s-o numi...si am demontat-o cu totul de pe motor...Nu stiu daca m-am facut inteles...E o piesa de plastic ce intra pe un surub, care am ipresia ca si-a facut joc, si nu se mai roteste...Atasez si o poza...imi lipsesc si cateva suruburi de la carena...Apropo, voi de unde va procurati piese?!

post-55834-0-03266400-1305052500_thumb.jpg

post-55834-0-41213900-1305052514_thumb.jpg

post-55834-0-54735100-1305052540_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucian1980 daca nu ai mers agresiv, parerea mea e ca mai poti merge sezonul asta, dar bineinteles faci cum stii. Incearca pe site-ul asta, multi si-au luat de aci.

aurelyan, uita-te in manualul de utilizare.

 

Piese poti sa cauti pe ebay (.co.uk, .com, .de, .it) sau sunt destule magazine moto care iti aduc pe comanda, indicativul piesei sa-l ai numai. Uita-te aici.

Editat de almostcyborg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut plinul ochi, apoi cca. 80-90 km prin oras, nu era aglomerat, dar nu in fortza, mers normal ,schimbat la 5-6k, apoi iar plinul. Daca mergi mai sportiv am calculat un consum 8-9.

 

Ce recomandari aveti pentru anvlope noi pentru VFR800 '98.A mea are Pirelli Diablo Strada, dar sunt din 2006, as vrea sa le schimb chiar daca arata in ca ok la carne.Stiti vreo promotie pe undeva?

 

Mersi

 

Eu am avut Pilot Power 2 CT, dar nu m-au tinut decat vreo 8,000 km.

Acum am pus Pirelli Diablo Rosso II, si dupa 3,000 km, din care 1,200 pe autostrada, zici ca e nou noutz.

A fost 145 EUR la mac din Timisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut plinul ochi, apoi cca. 80-90 km prin oras, nu era aglomerat, dar nu in fortza, mers normal ,schimbat la 5-6k, apoi iar plinul. Daca mergi mai sportiv am calculat un consum 8-9.

 

Ce recomandari aveti pentru anvlope noi pentru VFR800 '98.A mea are Pirelli Diablo Strada, dar sunt din 2006, as vrea sa le schimb chiar daca arata in ca ok la carne.Stiti vreo promotie pe undeva?

 

Mersi

 

Michelin pilot road de obicei tin foarte mult, dar nu te poti da extrem de shprot :)

uite exemplu de promotie: http://www.dillypoint.ro/PROMO%20MICHELIN.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilot road 2 (3), Diablo Strada, Metzeler Z6 Roadtec.

 

Depinde de cine sta pe motoreta si cat de agresiv e.

 

 

 

Eu nu merg agresiv deocamdata ca sunt inca incepator, ma las destul de timid pe curbe :) Ma gandeam daca sa imi iau noi sau sa mai merg sezonul asta cu Pirelli Diablo Strada din dotare( au dot vechi dar sunt pe la 60-70% si le simt destul de safe la franare). Ce parere aveti de SH, merita? Am vazut ca mai ieftine, noi, sunt Dunlop Qualifier, a avut cineva?

 

Eu nu merg agresiv deocamdata ca sunt inca incepator, ma las destul de timid pe curbe :) Ma gandeam daca sa imi iau noi sau sa mai merg sezonul asta cu Pirelli Diablo Strada din dotare( au dot vechi dar sunt pe la 60-70% si le simt destul de safe la franare). Ce parere aveti de SH, merita? Am vazut ca mai ieftine, noi, sunt Dunlop Qualifier, a avut cineva?

 

 

sau de astea: http://www.dillypoint.ro/promo%20pirelli.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ca setul ala e cu guma pe spate de 160. Cred ca in talon la tine e de 180.

corect! mersi

 

SUNT INTERESAT DE O TOBA(AIA STOCK PARCA NU SE MAI AUDE ASA BINE :P - PT VFR800 RC46 '98 , DACA ARE CINEVA DE VANZARE ASTEPT UN SEMN

 

MERSI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

posesorilor de vtec-uri le recomand o parte din modificarile aduse la motor si suspensii. Lista lor e aici:

http://www.pro-bike.ro/forums/garage/vehicle/143-honda-vfr-800-vtec-abs/page__tab__main

 

Ideile nu-mi apartin ci le-am preluat de pe ale forum-uri si pus in aplicare. Rezultatul: un vis!!! :moto:

Pacat ca rebuie sa plec sapt viitoare-n voiaj... :baldy: :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...