Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

Bai nene am luat o tranta cu mobra pe niste sleauri pline de noroi.

Partea buna e ca eu nu am patit mai nimik.

Partea mai putin buna e ca s-a rupt piciorusul de prindere la semnalizator.

Intrebare: Cat costa unul original sau un set de doua mai de Doamne-ajuta?

O alta chestie s-a intamplat cu ghidonul care a fugit putin inapoi pe partea stanga. Ghidonul e drept dar s-a deplasat din prindere.Cred ca s-au indoit shuroabele.

Un lucru am invatat din asta: Daca s-au tocit caucioacele,sa nu faci endureala pe noroi ca ti-o furi.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Citit-am mai devreme despre uleiul de furca....... Âşi da... intră 600 ml... dar numa într-un braț!!!!!

Despre burdufe.... sunt brici! Am impresia că se incălzeÂşte motoru dar nu mai tare ca înainte de a le monta.

Motoreta mea nu Âştiu ce hibă are că mi se încălzeÂşte cam tare din senin față de a lu fratimiu care-i identică Âşi nu face asta de la burufă că făcea Âşi înainte. (o trebuis să curăț jegu din radiator că acu mi-am făcut prelungire la aripă Âşi nu mai am neam de noroi pe radiator)

 

Iar partea cu topcase-ul am rezolvat-o cu niÂşte table indoite puțin, pop-nituri, Âşi garnituri de cauciuc (mere si silicon).

ÂŞi l-am încărcat de avea în jur de 13-15 kile cu totul ..... Âşi nu am avut probleme nici la 140 Âşi nici pe coclau astfel încărcat.

Pt poze..... tre să mă chinui să văd dacă găsesc...

 

Vezi de semnalizări (dacă ai model după 97) ar trebui să găseÂşti prin piață pe la ruÂşi (cel puțin în braÂşov am găsit) identice cu cele de pe marele BMW cu 10 ron parcă. (mult domne, mult... la BMW e 60 - cred)

Editat de sebicozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

musiu trumansky, cum s-ar zice te-ai invelit cu mobra :)

stii cum e, daca cazi cum mobra si poti sa povestesti e de bine :wacko:

cu semnalele, sebi are dreptate, gasesti mai peste tot, ba chiar poti sa-ti pui d'alea de " fitse si carboane"

 

 

bafta si noroi uscat !

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

musiu trumansky, cum s-ar zice te-ai invelit cu mobra :)

stii cum e, daca cazi cum mobra si poti sa povestesti e de bine :wacko:

cu semnalele, sebi are dreptate, gasesti mai peste tot, ba chiar poti sa-ti pui d'alea de " fitse si carboane"

 

 

bafta si noroi uscat !

:baldy:

 

Je?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 ml in ambele brate (300ml pe fiecare). E suficient 1 l .

Semnalizatoare eu am luat de aici : http://www.accesorii-moto.ro/product_info.php?products_id=97

30 Ron 2 bucati...si 1 Ron un bec din targ de la Vitan.

 

Esti sigur? La GS-uri intra 1.2L in ambele brate. Ma indoiesc ca la funduro difera prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa ma insel.

Poate nu am citit eu corect in manual sau pe net.

In cazul asta...is io bolovan...dar si aia de la Bavaria sunt dobitoci ca m-am dus si l-am luat de acolo si i-am intrebat si la telefon si cand am ajuns cat intra.

Scuze daca spun prostii...o sa ma mai uit o data...sa nu ma apuc sa desfac motocicleta aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.... probabili sunt bolovani.......

Când mi-am schimbate semeringurile Âşi mi-am montat burdufe.... tot aÂşa au zis Âşi ăÂştia de la un service oarecare....

M-am documentat în manualelel motorului... Âşi... 600 intră doar într-un crac de furcă.

post-33562-1241466757_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...deci am citit eu pe sarite.

Ai dreptate.

Deci trebuie sa mai fac un drum pana acolo :baldy: pentru inca un bidon.

O reala placere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de furci, se poate schimba uleiul fara sa te apuci sa demolezi furca ?

Da. Daca ai scule, se poate face, am vaz't la offizier la ultimul schimb.. tre' sa refac operatiunea, cu tot cu schimbare de semeringuri.. acu' le schimb des din obisnuinta, macar.. :baldy:

 

EDIT: Probabil ca pentru o 'curatenie' de zile mari, ar fi de preferat s-o demontezi.. Daca vrei doar sa faci schimbul de ulei, se poate face si fara demontare..

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Daca ai scule, se poate face, am vaz't la offizier la ultimul schimb.. tre' sa refac operatiunea, cu tot cu schimbare de semeringuri.. acu' le schimb des din obisnuinta, macar.. :wacko:

 

EDIT: Probabil ca pentru o 'curatenie' de zile mari, ar fi de preferat s-o demontezi.. Daca vrei doar sa faci schimbul de ulei, se poate face si fara demontare..

 

JJ, ce-ti mai face offitzeru' ?

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JJ, ce-ti mai face offitzeru' ?

 

:baldy:

Macane.. da' rau de tot, tre' sa-i schimb neaparat garnitura de evacuare.. :wacko:

 

Ia baga bre un add pe messenegereanu', 'ezi ca am id-ul la profil.. avem multe pasiuni in comun, poate poate iese ceva frumos.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macane.. da' rau de tot, tre' sa-i schimb neaparat garnitura de evacuare.. :baldy:

 

Ia baga bre un add pe messenegereanu', 'ezi ca am id-ul la profil.. avem multe pasiuni in comun, poate poate iese ceva frumos.. :wacko:

 

aceasi discutie am avut-o si cu domnu' Bogdan! ( care fie vb intre noi, mare om, mare caracter), bre nu-mi place ymes, yahoo, chat,mirc,romtelecom, bla bla bla !

 

:)

 

ps: nu te mai chinui cu garnitura de evacuare, ia-ti direct o toba sh

macar daca "macane" s-o faca zdravan ! :lol:

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana si ele folosesc messengerul :)

 

ma prefac ca nu vad :wacko:

sunt profund dezamagit de comportamentul tau :baldy:

 

si ca sa nu fim intru totul offtopic, unde spanac imi rectific si eu filetul baii de ulei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: nu te mai chinui cu garnitura de evacuare, ia-ti direct o toba sh

macar daca "macane" s-o faca zdravan ! :)

O sa vina si-o d'aia, doh'camdata vreau sa "zbarnaie" (in sensul figurativ al termenului) offizieru'.. apoi "detaliile".. :wacko:

 

si ca sa nu fim intru totul offtopic, unde spanac imi rectific si eu filetul baii de ulei ?

Vorbeste cu Grumpy, a avut aceeasi buba, de la un "mecanic".. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, daca mi-am propus sa pun 20W50 de la Motul 7100 sintetic in mobra.... am facut bine sau n-am facut bine? Sariti repede cu o parere. Mai aveam optiune 15W50 5100 tot de la motul, diferenta 60 de lei.

 

Pot ca sa ma dau pe=o roata cu asta pe care l-am ales? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vina si-o d'aia, doh'camdata vreau sa "zbarnaie" (in sensul figurativ al termenului) offizieru'.. apoi "detaliile".. :)

 

 

Vorbeste cu Grumpy, a avut aceeasi buba, de la un "mecanic".. :baldy:

 

mda, la mine n-a fost de la mecanic, cica asta ar fi una din pb lor !

am vazut in schimb cu ochii mei cit de mic e filetul la un " surub" cu folosire periodica !

 

bafta !

 

 

 

Bai, daca mi-am propus sa pun 20W50 de la Motul 7100 sintetic in mobra.... am facut bine sau n-am facut bine? Sariti repede cu o parere. Mai aveam optiune 15W50 5100 tot de la motul, diferenta 60 de lei.

 

Pot ca sa ma dau pe=o roata cu asta pe care l-am ales? :lol:

 

tre' sa-mi arati si mie intr-o zi cum sa merg pe-o roata :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, daca mi-am propus sa pun 20W50 de la Motul 7100 sintetic in mobra.... am facut bine sau n-am facut bine? Sariti repede cu o parere. Mai aveam optiune 15W50 5100 tot de la motul, diferenta 60 de lei.

 

Pot ca sa ma dau pe=o roata cu asta pe care l-am ales? :)

Neica, din ce stiu eu nu-i bine sa pui full sintetic in bembeu.. :baldy:

 

mda, la mine n-a fost de la mecanic, cica asta ar fi una din pb lor !

am vazut in schimb cu ochii mei cit de mic e filetul la un " surub" cu folosire periodica !

Da-i un pemeu, ca de rezolvat se rezolva in f'un fel.. un strungar, ceva.. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neica, din ce stiu eu nu-i bine sa pui full sintetic in bembeu.. :baldy:

 

 

Da-i un pemeu, ca de rezolvat se rezolva in f'un fel.. un strungar, ceva.. :)

 

Multam bre', luat legatura cu musiu grumpy, defapt cred ca aseara ne-am si vazut, doar ca nu ne-am recunoscut ! :wacko:

as milita pt interzicerea castilor, in felu asta ne-am recunoaste mai usor :lol:

 

 

bafta !

 

ps: moama ce rau e cand n-ai treaba..ptiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: moama ce rau e cand n-ai treaba..ptiu

Pai foloseste-te de timpu' asta sa inveti care-i treaba cu messengereanu'.. :)

 

Revin (si on-topic, printre altele :lol: ) cu nemultumirea legata de Heidenau.. Mah, io'l tin lejereanu', probabil ca am reflectzii bune, pana acu' n-am fugeat pan' la vopsea din cauza lui, da' fuge prea usor, chiar si pe asfalt uscat.. ori asta, ori frana mea spate e de-a dreptul brutala, si blocheaza roata prea usor.. :baldy:

 

Care atz mai luat k60 atunci, si cum va intelegeti cu el? poate ie buba de la mine.. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre' sa-mi arati si mie intr-o zi cum sa merg pe-o roata :wacko:

 

Depinde pe care. E proceduri diferite daca ma-ntelegi. Sanse de supravietuire de asemenea diferite.

 

Neica, din ce stiu eu nu-i bine sa pui full sintetic in bembeu.. :baldy:

 

asa am auzit si eu. m-am consultat, am mai intreba... plua mea. Am zis sa pun "d-ala bun domnu mecanic".

 

Fac si eu ca tiganu' acum... ce se poate strica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am auzit si eu. m-am consultat, am mai intreba... plua mea. Am zis sa pun "d-ala bun domnu mecanic".

 

Fac si eu ca tiganu' acum... ce se poate strica?

Bre, nu ie gluma.. ca asa, po' sa zici "pai imi pun benzina mai buna, d'aia cu cifra octanica 190, o sa mearga de doua ori mai bine, nu?" :baldy:

 

Si sa nu te mire cand face "poc".. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...