Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

tu crezi ca o honda de 1500 de euro o sa tina altfel? Erai cumva pe A2 aseara pe la 9-10? Am incetinit ca am vazut un F de culoare inchisa dar riderul era langa ea in picioare cu echipamentul pe el si vb la mobil. Cum nu parea agitat am dat inainte. Mi-am imaginat ca daca avea o problema isi dadea jos echipementul ca-i era cald.

 

Daca tu erai, afla ca suna ciudat de la Castelu unde m-a depasit F-ul respectiv. Si cand mobra suna cum suna aia nu-i dai 120 cand ea nu sta bine la turatia aia.

 

 

Dacă eram pe banda de urgeță, eu eram. Ulterior am dat jos si echipamentul. ÂŞi în mod dubios, până să crape de tot n-a dat nici un semn că ar urma să facă asta. Me cel puțin nu mi s-a parut nimic în neregulă cu sunetul, deÂşi am sesizat că dădea câte un rateu la decelerație. :)

 

ÂŞi da, am mai mers 500 de metri cu ea Âşi aÂş fi mers încă 2,5 km, adică distanța pe care am parcurs-o până la prima parcare, împingând la ea. Atunci când mobra te lasă în drum, ai destul de puțin spirit de conservare Âşi mai mult spirit de autoconservare. Noaptea, singur pe autostradă. La ce te gândeÂşti? La piston sau la tine? :)

 

Inițial am oprit Âşi am făcut o sondă la ulei, pentru că m-am gândit că mi-o fi sărit ceva de pe-acolo Âşi am pierdut uleiul, dar nu era nimic în neregulă, aÂşa că am încercat să o târâi până la prima parcare.

 

Acum, altă problemă. ÂŞtie cineva care e cea mai ieftină variantă să o recuperez de pe autostradă?

 

Ca să nu ziceți totuÂşi că am fost rău cu mobra, e relativ în siguranță, încuiată în veceu la handicapați. Nici nu Âştiam că există aÂşa ceva în parcările alea, dar există Âşi sunt încuiate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am facut cu a mea 4120km intr-o saptamana si doua zile,petrila-timisoara-monte carlo si retur,fara probleme din 5 pana in 14 iunie ac. am cumparat-o in 2007 martie cu 3300eu,depinde si cum a fost intretinuta,acum am 48000km si sunt foarte multumit,cand am luat-o avea 31000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut cu a mea 4120km intr-o saptamana si doua zile,petrila-timisoara-monte carlo si retur,fara probleme din 5 pana in 14 iunie ac. am cumparat-o in 2007 martie cu 3300eu,depinde si cum a fost intretinuta,acum am 48000km si sunt foarte multumit,cand am luat-o avea 31000km.

Ce coincidenta,eu am cumparat-o pe a mea tot in martie 2007 si tot cu 3300 Euro de la un baiat din Sibiu care aduce de afara.Diferenta e ca avea 33000 km iar acum are 47 000.O alta diferenta e ca al tau e ST si al meu se F simplu.

Din ce an e a ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă eram pe banda de urgeță, eu eram. Ulterior am dat jos si echipamentul. ÂŞi în mod dubios, până să crape de tot n-a dat nici un semn că ar urma să facă asta. Me cel puțin nu mi s-a parut nimic în neregulă cu sunetul, deÂşi am sesizat că dădea câte un rateu la decelerație. :)

 

ÂŞi da, am mai mers 500 de metri cu ea Âşi aÂş fi mers încă 2,5 km, adică distanța pe care am parcurs-o până la prima parcare, împingând la ea. Atunci când mobra te lasă în drum, ai destul de puțin spirit de conservare Âşi mai mult spirit de autoconservare. Noaptea, singur pe autostradă. La ce te gândeÂşti? La piston sau la tine? :)

 

Inițial am oprit Âşi am făcut o sondă la ulei, pentru că m-am gândit că mi-o fi sărit ceva de pe-acolo Âşi am pierdut uleiul, dar nu era nimic în neregulă, aÂşa că am încercat să o târâi până la prima parcare.

 

Acum, altă problemă. ÂŞtie cineva care e cea mai ieftină variantă să o recuperez de pe autostradă?

 

Ca să nu ziceți totuÂşi că am fost rău cu mobra, e relativ în siguranță, încuiată în veceu la handicapați. Nici nu Âştiam că există aÂşa ceva în parcările alea, dar există Âşi sunt încuiate. :)

 

Damn, eu am crezut ca doar ti-a sunat telefonul... m-ai depasit pe la Castelu si acolo mi s-a parut ca nu suna ca de obicei.... dar poate nici nu am auzit bine.

 

Din pacate nu stiu pe nimeni cu platforma. Stiu unii care sunt contracost dar sunt umpic cam scumpei.... plus ca esti si la 100+ de km.

Cum ai ajuns acasa?

 

Că tot veni vorba... am dat aproape 2000E pe ea, nu 1500 :D

 

Uite-o pe Muuța mea, pe care de altfel o iubesc, dar mă cam lasă în drum:

 

imgp0804.jpg

 

Stiu, toti am dat mai mult, toti le iubim... ca ai nevoie si de asa ceva la o mobra asa mofturoasa... Din pacate oricat am fi dat pe ele... si eu am dat mai mult... ele cam 1500 valoreaza. Dar cine suntem noi sa punem pret pe spirit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi am împins la ea vreo 2 km până la prima parcare de pe autostradă Âşi acolo am gasit un domn binevoitor care m-a luat până în BucureÂşti.

 

Deci, dacă are cineva o remorcuță Âşi nu este ahtiat după bani în mod deosebit, poate mă ajută să o iau acasă pe Muuța. :)

 

ÂŞi sunetul ciudat care s-ar putea să-l fi auzit e posibil să fi fost doar supraturată. Adcică pe la vreo 6000 de ture. Dacă eram în depaÂşire, probabil era mai turată. Prefer aÂşa când depăÂşesc coloane de maÂşini. N-as vrea să mă ia vreunu pe capotă.

Editat de boboque
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut-o si p-asta! Am cumparat domeniul www.f650.ro

Zilele astea poate ca se rezolva cu dns-urile, poate gasim si hosting..free :)

NU stiu daca a fost un pas bun sau gresit insa eu sper din toata inima sa fie un loc de intalnire al celor ce calaresc un BMW in general si F650 in special. Chiar daca eu voi fi singurul user al acelui viitor forum..tot e ceva! o sa le am pe toate stranse la gramada:) si nu va mai trebui sa rascolesc tot netul dupa informatii

 

Da Doamne! :)

 

Pot sa te ajut si eu cu gazduire, am platit deja un cont la romarg pe 1 an jumate si acuma o sa-mi mut sit-ul la ilink. In masura in care am timp liber, pot sa te ajut si cu sit-ul, am oarece experienta. Nu iti recomad forum, preferabil ar fi blog (pentru structura informatiei si relevanta google).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a trecut supărarea pe văcuță. Nu vreau să o mai vând. Doar ferească sfântu' să nu pot să o repar.

 

În altă ordine de idei, a încercat cineva aÂşa ceva? Nu prea mă satisface toba standard Âşi parcă nici n-aÂş vrea să o găuresc. Mă gândesc că aÂş putea cu un pic de inginerie să adaptez o jmecherie de-asta fluierătoare. "Fake turbo" cică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a trecut supărarea pe văcuță. Nu vreau să o mai vând. Doar ferească sfântu' să nu pot să o repar.

 

În altă ordine de idei, a încercat cineva aÂşa ceva? Nu prea mă satisface toba standard Âşi parcă nici n-aÂş vrea să o găuresc. Mă gândesc că aÂş putea cu un pic de inginerie să adaptez o jmecherie de-asta fluierătoare. "Fake turbo" cică.

 

salutare, am citit ce-ai patit.

pana la urma ai aflat ce s-a intamplat ?

te intreb, fiindca atunci cind am facut motorul, am observat ca furtunele de ulei erau FOARTE coapte, le-am schimbat tocmai in ideea sa nu plesneasca vreunul.

vis-a-vis de toba, eu am cumparat una de carbon cu 50e de pe un suzuki bandit, am mers la un nene si mi-a tras o sudura de toata frumusetea.

practic, cind te uiti dupa o toba sh, toata treaba e sa intre ca si lungime, restul se rezolva.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mâine mă duc după ea. ÂŞi o să aflu ce a pațit probabil până la sfârÂşitul săptămânii, pentru că depind de un prieten, care apropos, va apărea în poponeataând pe "scena" service din BucureÂşti.

 

Întâi să-mi repare mobra Âşi abia dup-aia îi fac reclamă, dacă merită... :)

 

LATER EDIT: se pare că forumul are un sistem automat "anti-injurii" DEFECT pentru că mi-a înlocuit "curand" cu "poponeataând" :)

Editat de boboque
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! E oficial! :laugh:

S-a lansat www.f650.ro

Va asteptam in forumul dedicat posesorilor de motociclete BMW F650

De acum inainte nu va mai fi nevoie sa cautam zile in sir parteneri de plimbare pe toate forumurile de profil, nu va trebui sa rascolim tot internetul pentru informatii tehnice, manuale, etc. Acum totul va fi creat de noi pentru noi.

Editat de vmm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata! E oficial! :laugh:

S-a lansat www.f650.ro

Va asteptam in forumul dedicat posesorilor de motociclete BMW F650

De acum inainte nu va mai fi nevoie sa cautam zile in sir parteneri de plimbare pe toate forumurile de profil, nu va trebui sa rascolim tot internetul pentru informatii tehnice, manuale, etc. Acum totul va fi creat de noi pentru noi.

 

 

Buna treaba, mi-am facut cont, sper sa creasca cat mai mult.

 

In alta ordine de idei, as vrea vara asta sa ma apuc sa-mi fac singur "revizia", adica sa schimb uleiul si ce consumabile mai sunt, sa ma uit in general dupa cabluri pe cale sa se rupa sau dupa furtune coapte. Motoreta mi-am luat-o prin aprilie, dar cum sunt student nu prea am apucat sa ma duc cu ea mult. Am cartea de la clymer, si niste dvd-uri cu reparatii de pe f650.com. Ce vreau sa va intreb, pot aparea complicatii daca ma apuc sa o desfac eu , sa surubalesc la ea? Chestia asta as face-o cu placere, si vreau sa ma invat sa mai repar cate una alta.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna treaba, mi-am facut cont, sper sa creasca cat mai mult.

 

In alta ordine de idei, as vrea vara asta sa ma apuc sa-mi fac singur "revizia", adica sa schimb uleiul si ce consumabile mai sunt, sa ma uit in general dupa cabluri pe cale sa se rupa sau dupa furtune coapte. Motoreta mi-am luat-o prin aprilie, dar cum sunt student nu prea am apucat sa ma duc cu ea mult. Am cartea de la clymer, si niste dvd-uri cu reparatii de pe f650.com. Ce vreau sa va intreb, pot aparea complicatii daca ma apuc sa o desfac eu , sa surubalesc la ea? Chestia asta as face-o cu placere, si vreau sa ma invat sa mai repar cate una alta.

 

Toate cele bune!

Daca nu intri cu bocancii in sufletul ei..nu vor aparea complicatii. Cel mai bine este ca pentru inceput sa mai ai langa tine pe cineva. Macar asa, pentru suport moral!

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma plangeam cu ceva timp in urma ca nu am bec in ceas-ul din bord. Asa am cumparat mobra si credeam ca asa trebuie sa fie. Aici mi s-a spus ca are totusi lumina, asa ca am dat jos carene, far si am demontat ceasul si surpriza are un bec care se poate schimba. Ma duc azi sa vad daca il gasesc de cumparat. Asta asa, de informare, poate mai sunt ca mine care nu stiu ca toate ceasurile din bord trebuie sa fie luminate.

Bafta,

MM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cartea de la Clymer o ai fizic sau PDF?

 

Salutari

 

am tras la imprimanta pdf-ul

 

AM o intrebare, se pare ca nu imi merge kilometrajul ala secundar, (nu stiu exact cum ii zice), dar cel mare merge. OAre care sa fie problema?

 

MS

Editat de puskyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca trebuie sa facem schimb

mie nu mi merge ala mare,doar ala partial

decat sa avem 2 mobre stricate,mai bine una buna si una stricata,nu?

:laugh:

 

si facem cu schimbu..o luna le am eu, o luna tu... e bine asa? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am desfăcut motorul. După prima evaluare, s-a dus oala de la ambreiaj Âşi s-a "auto-mâncat". Au cedat bolțurile. ÂŞpanul provenit de aici cred că mi-a înfundat una din pompele de ulei. Încă n-am ajuns să o desfac.

 

Acum, prima problemă: oala de la ambreiaj. De unde fac rost de una nouă (sau preferabil veche)? ÂŞtie cineva?

 

detaliu1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna treaba, mi-am facut cont, sper sa creasca cat mai mult.

 

In alta ordine de idei, as vrea vara asta sa ma apuc sa-mi fac singur "revizia", adica sa schimb uleiul si ce consumabile mai sunt, sa ma uit in general dupa cabluri pe cale sa se rupa sau dupa furtune coapte. Motoreta mi-am luat-o prin aprilie, dar cum sunt student nu prea am apucat sa ma duc cu ea mult. Am cartea de la clymer, si niste dvd-uri cu reparatii de pe f650.com. Ce vreau sa va intreb, pot aparea complicatii daca ma apuc sa o desfac eu , sa surubalesc la ea? Chestia asta as face-o cu placere, si vreau sa ma invat sa mai repar cate una alta.

 

Toate cele bune!

Uite aici tutorial pentru schimb ulei. :laugh:

 

http://f650.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...