Sari la conținut

BMW R1100RS


dan_chiritescu
 Share

Postări Recomandate

AM ONOAREA CA INCEPATOR SA FIU POSESOR AL UNUI BMW/98

IMI PROPUN

SA IAU LEGATURA CU TOTI CEI CE DORESC UN PRIETEN DE 55 ANI

POATE MA SFATUITI UNDE SA-I FAC UN TEST !!!

 

Salut! carnet moto din '77... deci, in ce sens incepator? Adica nou posesor de BMW?

Eu as face un test la reprezentanta BMW... deci, la Bavaria, din pacate nu stiu daca ai de ales.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM ONOAREA CA INCEPATOR SA FIU POSESOR AL UNUI BMW/98

IMI PROPUN

SA IAU LEGATURA CU TOTI CEI CE DORESC UN PRIETEN DE 55 ANI

POATE MA SFATUITI UNDE SA-I FAC UN TEST !!!

 

Incepator ...pe forum poate,

 

Nenea...te rog nu mai scrie cu majuscule ca vad bine ...

 

Eu as vrea..sa n-am dusmani..asadar..oricine mi-e prieten , e bine !

 

Sa stapanesti Beemeru' sanatos , sa te bucuri de el...Croatia ,Italia...unde vrei mata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! carnet moto din '77... deci, in ce sens incepator? Adica nou posesor de BMW?

Eu as face un test la reprezentanta BMW... deci, la Bavaria, din pacate nu stiu daca ai de ales.

 

Vlad

EXACT,NICI MACAR 100 KM CU EL

MULTANI,ESTE O REPREZ.CARE NU-SI DEZICE NUMELE

CU STIMA DAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM ONOAREA CA INCEPATOR SA FIU POSESOR AL UNUI BMW/98

IMI PROPUN

SA IAU LEGATURA CU TOTI CEI CE DORESC UN PRIETEN DE 55 ANI

POATE MA SFATUITI UNDE SA-I FAC UN TEST !!!

Vlad,ai acelasi model ca al meu: spune-mi te rog ce ulei folosesti atat la cutie cat si la motor?

si la cat timp se shimba

multumesc pt. primul raspuns si anticipat pt. al doilea

 

Vlad,ai acelasi model ca al meu: spune-mi te rog ce ulei folosesti atat la cutie cat si la motor?

si la cat timp se shimba

multumesc pt. primul raspuns si anticipat pt. al doilea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad,ai acelasi model ca al meu: spune-mi te rog ce ulei folosesti atat la cutie cat si la motor?

si la cat timp se shimba

multumesc pt. primul raspuns si anticipat pt. al doilea

 

Pai d-aia m-am bagat si eu in seama aici, ca am tot RS. Si sper sa ramana topicul nostru al posesorilor de RS si posesorii altor modele similare sunt invitati sa ne ajute cu pareri la obiect cand este cazul.

 

Dupa cum ti-am spus, eu am luat moto de la BMW Viena si tot la ei imi fac service-urile. Spun din start ca desi sunt inginer nu ma pasioneaza sa fac reparatii de unul singur; nu am nici conditii si nici nu sunt pasionat. Prefer s-o faca cei care se pricep cu adevarat pt ca este siguranta mea in joc. Si este si chestie de gusturi.

Apoi, un service pe an este ok si tot tb sa ajung la tester, sincronizare etc.

 

Eu respect indicatiile producatorului si fac service complet, conform planului de service, la fiecare 10.000km.

Legat de ulei... mai ales pe Topicul posesorilor de BMW vei gasi multe pareri, in cazul boxerului mai vechi cum avem noi predominand ideea unui ulei "ordinar" si implicit mai ieftin (parca 20W50, mineral), cu diverse argumente, unul fiind ca asa se recomanda pe vremea respectiva in carte. Nu contrazic ideea, fiecare procedeaza cum crede. Doar ca ei il schimba la fiecare 5000km.

Eu am pus uleiul recomandat aici la BMW, Castrol GPS T4 semisintetic 10W40. http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7046697

 

Este putin mai scump (cca 18euro/L) dar o data /an nu ma intereseaza o diferenta de cativa euro. Avand in vedere ca il tin 10.000km si nu sunt genul care sa menajez motorul cand e nevoie de turatie (merg mult pe drumuri de munte), cativa euro nu mai conteaza. In plus, daca acest ulei exista acum 26 ani cand a aparut motorul nostru, poate si indicatiile erau altele.

 

In privinta uleiului de cutie, eu l-am schimbat anul trecut la service-ul de 20.000 si pt ca nu sunt tocmai multumit de cutia de viteze, am cerut sa-mi puna ulei recomandat ca fiind mult mai bun, Belray. Mai multe detalii nu stiu si nici nu ma intereseaza.

 

Vlad :lol:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vlad,ai acelasi model ca al meu: spune-mi te rog ce ulei folosesti atat la cutie cat si la motor?

si la cat timp se shimba

multumesc pt. primul raspuns si anticipat pt. al doilea

 

Salut,

Multumesc pentru adresa, sint incepator ca membru pe forum si nu prea stiu sa-l utilizez. Vreau sa schimb RS cu un RT, pentru o mai buna protectie la vint si poate confort, nu am mers cu asa ceva dar cred ca va fi mai bine, daca stie cineva un plus sa-mi spuna.

Cit priveste raspunsul pentru tura din Alpi nu am primit nimic, multumesc pentru raspuns, dar stiu acum ca nu puteam face fata acestei distante, am incercat in weekend-urile din aceasta vara sa facem citeva trasee mai lungi de 2-3 zile si dupa 7-800 km eram rupti. Cu toate acestea am adunat in 4 luni 7000 km, BMW merge super cu 2 persoane si bagaje, nici nu simte.

Viorel, PH, 0723409772

post-48168-1245664096_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare!

 

Ce mai fac posesorii de R1100RS? Nu s-a mai scris nimic aici.

 

Eu am inceput sezonul in aprilie si am parcurs pana acum 10.000km. Motocicleta are putin peste 39.000 acum.

Nu am avut nicio problema, in cei 10.000km am verificat doar uleiul (si completat cca 850ml dar de obicei in urma abordarii "in forta" a pasurilor alpine) si presiunea la roti. :blink:

 

Eu sunt inca foarte multumit de ea; recunosc ca mi-ar placea sa aiba treapta a 6-a a carei lipsa se cam simte la viteze mari pe autostrada. Cel mai probabil o voi pastra si sezonul urmator.

 

Vlad :rose:

 

post-9546-1254399725_thumb.jpgpost-9546-1254399746_thumb.jpgpost-9546-1254399762_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Respecte Domnilor.

De astazi sunt si eu posesorul unui agregat pe care scrie R 1100 RS.

Masinaria este nascuta in 1998 si a mers 62000 km ( cel putin asa arata la bord). Primul posesor a fost si vanzatorul, asa ca nu cred ca motocicleta a avut o viata prea zbuciumata .

Eu: specificatii tehnice: an fabricatie 1974, inaltime 190cm, greutate la gol 90kg , transmisie: spate ( cand sunt treaz ), fata-spate (cand sunt beat) , capacitate rezervor ( variabila, in functie de combustibil 9-10 beri sau 1 l vin)

 

Cu respect:

Lucian

 

Pun si o poza:

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De astazi sunt si eu posesorul unui agregat pe care scrie R 1100 RS.

Masinaria este nascuta in 1998 si a mers 62000 km ( cel putin asa arata la bord).

 

S-o stapanesti sanatos!

Era cam de mult la vanzare si nu se indura nimeni s-o ia, saraca... in ciuda dotarilor cuprinzatoare (ABS, coburi etc) si pretului bun (2700?).

Daca ai fost si cu Uzunu la cumparare, cu atat mai bine...

 

Vad ca nu are topcase si nici portbagajul necesar dar astea se rezolva in timp, de preferinta originale de pe e-bay.

Pt un aspect mai placut, iti mai recomand un set de semnalizatoare albe fata; se pot comanda la Wunderlich sau chiat la BMW (cele de 1150RS), costa cca 15 euro setul cu tot cu becuri galbene.

N-ar fi rau si un crash-bar pt ca orice spargi/strici la ea in cazul unui eveniment nefericit va fi mult mai scump.

 

Daca o sa ai grija bine de ea, va avea si ea de tine ;)

 

Vlad :)

Mesaj completat

Faine peisaje, Vlad :D Mai fa poze ca si astea, ca tare mult ne plac :lol:

 

Io am multe poze frumoase cu peisaje faine dar mai bine o sa-ti faci tu cand vii la BMW Mountain Days :P

 

 

Mesaj completat

Faine peisaje, Vlad Mai fa poze ca si astea, ca tare mult ne plac

 

Io am multe poze frumoase cu peisaje faine dar mai bine o sa-ti faci tu cand vii la BMW Mountain Days!

 

post-9546-1266853606_thumb.jpgpost-9546-1266853566_thumb.jpg

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu-i adevarat!...nu-i fain pe acolo pe unde se da vlad cu motorul!..e urit de nu se poate!..la noi in tara pe transCACArasan este de 1000 de ori mai fain!.. :( :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Ati incercat careva cu RS-ul? :)

 

RScurba.jpg

...tareee!...oare nu cumva e un american asta de forteaza nota in halul ala? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Americanii au 2 perechi de oo spre deosebire de restu posesorilor bmw cu 2 perechi? :(

 

 

cu 2 perechi sau 2 oua, am vzt la vanzare asa ceva in romania si justifica omu zgarieturile din capetele cilindrilori.

 

 

 

nu e cazuta, din cauza curbelor ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Americanii au 2 perechi de oo spre deosebire de restu posesorilor bmw cu 2 perechi? :D

...stau si ma gindesc, oare ce ar trebui sa inteleg din interventia ta?...o intorc pe toate partile si tot nu gasesc vreo explicatie logica la ceea ce ai vrut sa ne spui!.. ;)

...ceea ce am intrebat eu se bazeaza pe o serie de poze postate pe aici in care majoritatea celor ce ne demonstrau ce pot face cu motoarele lor, erau americani!....de altfel doar la ei sunt obligatorii elementele reflectorizante pentru laterale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...