Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Intentionez sa fac o excursie mai lunga ( /index.php?showtopic=355028 ) de vreo 4000km si vreau sa va intreb ce credeti ca ar fi bine sa verfic (schimb) inainte de plecare si ce piese de schimb sau scule mai speciale ar trebui sa iau cu mine. Mentionez ca am un GSXF 750 din 2001. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am facut un drum ceva in genu a ce vreti voi sa faceti, mai exact Linz - Braila ( cu opriri : Viena 2 zile , Timisoara 2 zile , Intorsura Buzaului, Braila) per total cam 1300-1400 km(cred...).Ce ar trebui sa te gandesti : cam cati km mai ai pana la revizia de 6000 km( eu schimb ulei + filtre) si sa ii faci un schimb de ulei inainte sa pleci.Lantu cam cat mai duce?Spray-uri de uns lant si curatat, eventual o cheie sa desfaci butucul rotii sa poti sa si intinzi lantul.Dar zic eu ca n-ar trebui sa ai probleme daca motorul merge bine si e in regula.E un motor exceptional si n-ar trebui sa te lase la greu."Vacuta"mea e de 600 si e din 99; abia o cumparasem din Austria cand am facut drumul asta si nu am avut nici macar cea mai mica problema cu ea!Benzina si drum, atat vre :angry:

P.S. acu mi-am adus aminte, dupa drumul prin tara mi s-a rupt un simering la furca si a trebuit sa-l schimb imediat cum am ajuns in tara.Dau vina pe drumurile noastre de tot rahatu.

Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut un drum ceva in genu a ce vreti voi sa faceti, mai exact Linz - Braila ( cu opriri : Viena 2 zile , Timisoara 2 zile , Intorsura Buzaului, Braila) per total cam 1300-1400 km(cred...).Ce ar trebui sa te gandesti : cam cati km mai ai pana la revizia de 6000 km( eu schimb ulei + filtre) si sa ii faci un schimb de ulei inainte sa pleci.Lantu cam cat mai duce?Spray-uri de uns lant si curatat, eventual o cheie sa desfaci butucul rotii sa poti sa si intinzi lantul.Dar zic eu ca n-ar trebui sa ai probleme daca motorul merge bine si e in regula.E un motor exceptional si n-ar trebui sa te lase la greu."Vacuta"mea e de 600 si e din 99; abia o cumparasem din Austria cand am facut drumul asta si nu am avut nici macar cea mai mica problema cu ea!Benzina si drum, atat vre :angry:

P.S. acu mi-am adus aminte, dupa drumul prin tara mi s-a rupt un simering la furca si a trebuit sa-l schimb imediat cum am ajuns in tara.Dau vina pe drumurile noastre de tot rahatu.

Numa bine!

 

Cam asa m-a gandit si eu. Mersi de raspuns si astept si alte sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci intrebare intrbatoare:

1) Asta e db killerul nu? post-38840-1242035633_thumb.jpg

 

2) Asta ce e ca nu am gasit in manualu cu instructiuni? post-38840-1242035648_thumb.jpg

 

Apropos astea sunt de la noua toba leo vince TITANIUM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci intrebare intrbatoare:

1) Asta e db killerul nu? post-38840-1242035633_thumb.jpg

 

2) Asta ce e ca nu am gasit in manualu cu instructiuni? post-38840-1242035648_thumb.jpg

 

Apropos astea sunt de la noua toba leo vince TITANIUM!

 

Daca stau sa ma gandesc cred ca aveam si eu sita asta ... da nu stiu ce pana mea e. Si da ala e db-killeru ... era montat pe toba nu cand ai scos toba din cutie ? Dc l-ai scos lasa-l asa :eek: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era montat cand l-am scos din cutie, dar imediat dupa ce am scos toba din punga primu lucru am dat jos ala! In schimb cu sita aia habar n-am unde vine. Bulangii astia de la leo vince nu au raspuns(le-am dat mail sa ii intreb ce e aia). Ma rog, merge si fara aia mi se pare mie :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ma bag si eu in topicul vostru pt a ajuta un prieten care nu prea are el treaba cu forumul....sunt interesat si as fi foarte recunoscator daca imi putetzi spune ce crash protectori foositzi la GSX-F`uri (ce firma ) si daca imi putetzi da detalii despre instalare si cumparare ....este vorba despre un Suzuki GSX-F 600 din 2004

 

Multumesc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai ca topicul asta a luat-o la vale. Nu mai are nimeni nici o noutate nimic? Eu am vrut sa imi dau motoreta, ca sa imi iau ceva mai puternic dar se pare ca nimeni nu cumpara in perioada asta. Ce sa faci perioada nefasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti posesorii de GSXF, o intrebare, voi ce filtre de aer utilizati? Ash fi recunoscator daca mi-ati da cateva detalii, poate si ceva linkuri...ma gandsesc sa schimb filtrul, pana acum nu l--am schimbat, am un model de gsx600f din 1999, eu il am de 1 an...ce am gasit pana acum cica ar avea forma conica, iar al meu este cilindru...sunt nedumerit...

multam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am pus filtru de aer sport DNA.Nu mi-a crescut consumul, nici nu a scazut , parca trage mai tare in ture mari 9000-10 000 rpm. Si da are forma conica asta, cel stock are forma cilindrica.Poti sa te uiti pe site-ul lor http://www.dnafilters.com/ sau poti sa incerci si Pipercross.

Per total eu sunt foarte multumit, avand in vedere ca de-acum doar il curat si atat, nu mai trebuie schimbat.

Sper ca te-am lamurit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am pus filtru de aer sport DNA.Nu mi-a crescut consumul, nici nu a scazut , parca trage mai tare in ture mari 9000-10 000 rpm. Si da are forma conica asta, cel stock are forma cilindrica.Poti sa te uiti pe site-ul lor http://www.dnafilters.com/ sau poti sa incerci si Pipercross.

Per total eu sunt foarte multumit, avand in vedere ca de-acum doar il curat si atat, nu mai trebuie schimbat.

Sper ca te-am lamurit!

Multam fain, am inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa il mai revigoram putin ... uite acum 2 weekenduri am fost la veliko tarnovo ... si au participat la excursie si doua gixxefuri pe langa alte 12 13 motoare. A fost frumos.

 

http://forum.bercenarii.ro/viewtopic.php?f=4&t=274 ... aici sunt poze si filme de la "eveniment" . Enjoy .

 

Vlade sa ii dai link si lui Dan ca apare si el prin poze . :)

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ..

dupa lungi cautari , cred ca o sa-mi iau si eu un gsx650f , inca nu sunt 100% hotarat dar deja am ajuns la 85% pentru gsxf si 15% pentru yamaha xj6 diversion

Banuiesc ca voi sunteti pentru GSX650F ?

 

hai va rog ceva pareri , e ok pentru un incepator ? mai ales ca vreau sa ramana cel putin 4 ani cu mine

 

multumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ok pt absolut tot!! Mai toti suntem incepatori, buna si in oras, la drum intins nu mai zic, si pe autostrada nu te faci de ras ce sa mai cam unul din cele mai bune motoare all-around de pe piata la categoria asta!! Daca nu tii neaparat sa fie nou nout sigilat eu il vand pe al meu. Aici e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ok pt absolut tot!! Mai toti suntem incepatori, buna si in oras, la drum intins nu mai zic, si pe autostrada nu te faci de ras ce sa mai cam unul din cele mai bune motoare all-around de pe piata la categoria asta!! Daca nu tii neaparat sa fie nou nout sigilat eu il vand pe al meu. Aici e

 

 

Am mai vazut anuntul tau pe site-ul bsmotors la vanzari de ocazie dar nu am disponibili cash asa ca va trebui sa fac leasing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ..

dupa lungi cautari , cred ca o sa-mi iau si eu un gsx650f , inca nu sunt 100% hotarat dar deja am ajuns la 85% pentru gsxf si 15% pentru yamaha xj6 diversion

Banuiesc ca voi sunteti pentru GSX650F ?

 

hai va rog ceva pareri , e ok pentru un incepator ? mai ales ca vreau sa ramana cel putin 4 ani cu mine

 

multumiri

 

Este greu sa iti spunem noi ce motocicleta din cele 2 sa iti iei in primul rand din prisma faptului ca niciunul nu cred ca s-a suit pe yamaha asta. Singurul dezavantaj si totodata avantaj al motocicletei noastre este greutatea (dezvantaj la manevre de pe loc, dar de la 5 la ora devine un fulg deosebit de manevrabila si avantaj la viteze mari pe autostrada => foarte stabila) . Nu stiu cat de grea e yamaha. Din cati cunosc eu ca si-au luat gsx 650 f niciunul nu s-a plans de ceva anume. Eu am peste 20000 km si sunt multumit. Sigur ca exista motorete mult mai bune , dar raportul calitate pret este foarte foarte bun.

 

Acum vezi si tu care iti place si estetic ... mie unu yamaha mi se pare urata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este greu sa iti spunem noi ce motocicleta din cele 2 sa iti iei in primul rand din prisma faptului ca niciunul nu cred ca s-a suit pe yamaha asta. Singurul dezavantaj si totodata avantaj al motocicletei noastre este greutatea (dezvantaj la manevre de pe loc, dar de la 5 la ora devine un fulg deosebit de manevrabila si avantaj la viteze mari pe autostrada => foarte stabila) . Nu stiu cat de grea e yamaha. Din cati cunosc eu ca si-au luat gsx 650 f niciunul nu s-a plans de ceva anume. Eu am peste 20000 km si sunt multumit. Sigur ca exista motorete mult mai bune , dar raportul calitate pret este foarte foarte bun.

 

Acum vezi si tu care iti place si estetic ... mie unu yamaha mi se pare urata.

 

esti foarte corect , pana acum toti prietenii cu care am mai discutat au pareri impartite despre gsx650f ,si unii spun sa o iau iar altii sa nu o iau

tu te-ai limitat la parerea ta si pana la urma de asta am nevoie , de parerea posesorilor fara chestii de genul: cumpar-o e buna e super.

eu sunt pentru gsx650f 85% mai ales in urma testelor de pe site-uri de specialitate gen http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...amp;R=EPI-99365 sau diferite teste vizionate pe youtube , asta din lipsa unor dealeri adevarati care sa-ti poata puna la dispozitie toate modelele pentru test drive fiind mai usor sa-ti alegi mobra

cat despre yamaha , am fost la dualtours si m-am urcat pe ea putin ..sincer mi-a parut mai usoara fata de gsx650f insa din datele tehnice reiese ca are cam aceeasi greutate , urata nu-mi pare , poate doar saua care este foarte ingusta fata de restul motocicletei care este mai robust .

 

multumiri pentru opinii , va tin la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti foarte corect , pana acum toti prietenii cu care am mai discutat au pareri impartite despre gsx650f ,si unii spun sa o iau iar altii sa nu o iau

tu te-ai limitat la parerea ta si pana la urma de asta am nevoie , de parerea posesorilor fara chestii de genul: cumpar-o e buna e super.

eu sunt pentru gsx650f 85% mai ales in urma testelor de pe site-uri de specialitate gen http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...amp;R=EPI-99365 sau diferite teste vizionate pe youtube , asta din lipsa unor dealeri adevarati care sa-ti poata puna la dispozitie toate modelele pentru test drive fiind mai usor sa-ti alegi mobra

cat despre yamaha , am fost la dualtours si m-am urcat pe ea putin ..sincer mi-a parut mai usoara fata de gsx650f insa din datele tehnice reiese ca are cam aceeasi greutate , urata nu-mi pare , poate doar saua care este foarte ingusta fata de restul motocicletei care este mai robust .

 

multumiri pentru opinii , va tin la curent

 

Nae`....sukuki este mai robust decat XJ6`le..yamaha este mai aratos (parerea mea)....GSXF`u vechi stiu ca a avut probleme pe electrica si cadrul pt codita spate era foarte maleabil (se stramba rapid) pe cand la asta nu am auzit sa fie probleme. Mie personal nu imi place...e bandit carenat ;), dar daca tie iti place, ia-llllllllllll

 

bafta la cumparaturi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nae`....sukuki este mai robust decat XJ6`le..yamaha este mai aratos (parerea mea)....GSXF`u vechi stiu ca a avut probleme pe electrica si cadrul pt codita spate era foarte maleabil (se stramba rapid) pe cand la asta nu am auzit sa fie probleme. Mie personal nu imi place...e bandit carenat ;), dar daca tie iti place, ia-llllllllllll

 

bafta la cumparaturi :cheers:

 

da nae` ..intradevara suzuki e mai robusta , mai lata insa din tot ce am cautat cred ca raportul calitate pret e pentru suzi ,am stat mai bine cand m-am suit pe diversion 2009 insa a fost vorba doar de stat pe ea pe loc ..fiind prea noua yamaha nu prea sunt review-uri pentru ea si din cele care sunt gsxf e peste yamaha ca motorizare ... pacat ca la noi in europa nu se comercializeaza modelul fz6r care este un xj6 pentru americani si care arata mult mai bine

 

cat despre frumusete , pentru mine frumoasa este suzuki gsr600 insa nu scade pretul deloc ....

ps. oricum daca imi iau gsxf-ul tot o sa merg cu voi ca doar n-o sa ma ignorati ;) ,lui pepino ii place modelul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nae`...GSXF`u nu are traditie cu motoru ala pe cand Yamaha are motoru de pe R6 (are istorie totusi). Motoru de pe GSXF/Bandit nou are istorie 0 barat ;)......asta nu inseamna ca sunt si proaste

 

GSR`u e frumos foc, nu te speria de el ca e puternic....daca ti se iveste ocazia, ia-l ca se poate invata pe el destul de bine

 

sa traiesti :cheers:...tzacaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nae`...GSXF`u nu are traditie cu motoru ala pe cand Yamaha are motoru de pe R6 (are istorie totusi). Motoru de pe GSXF/Bandit nou are istorie 0 barat ;)......asta nu inseamna ca sunt si proaste

 

GSR`u e frumos foc, nu te speria de el ca e puternic....daca ti se iveste ocazia, ia-l ca se poate invata pe el destul de bine

 

sa traiesti :cheers:...tzacaaaa

 

nae` , motoru de pe xj6 e derivat din r6 dar nu e chiar de r6 si cel de pe bandit trebuie sa aiba ceva legatura cu cel vechi de bandit ...si se stie ca banditurile sunt fiabile .....acum ,asta e ca doar n-o sa crape motorul , merg alea din 1995 si nu merge asta din 2008 ?

 

 

sa traim ....tzaacaaa sau mai bine sapte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nae...motoru de pe XJ6 este fix acelasi de pe R6, numai ca este ceva mai potolit in cutie...dar este fix acelasi motor....ala de pe GSXF e brand new....nu are legatura cu cel vechi decat cu numele...GSXF sau Bandit....

 

Metaxa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nae...motoru de pe XJ6 este fix acelasi de pe R6, numai ca este ceva mai potolit in cutie...dar este fix acelasi motor....ala de pe GSXF e brand new....nu are legatura cu cel vechi decat cu numele...GSXF sau Bandit....

 

Metaxa

 

e un motor derivat din fz6 care e derivat din r6 dar cu modificari :

This is a retuned version of the engine you’ll find in the current Yamaha FZ6 Fazer, which in turn is an old-school R6 lump. It gets a new cylinder head, softer-performance camshafts, reshaped inlet ports, new forged pistons and a one-piece crankcase and cylinder block. The motor breathes through a new fuel-injection system with smaller diameter (down 32mm from 36mm) throttle bodies and a neat underslung exhaust, featuring a three-way catalytic converter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...