Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

Vizitator ala cu F-ul

Salut ,sunt nou pe aici si relativ incepator ,am avut inainte o Aprilia Rs125 Pv. Am 1.70 si cam 60 kg si as vrea sa imi cumpar acest model de 600cc . Ar fi greu de manevrat pe loc (dat cu spatele ,dat cu spatele cu pasager) ?

Salut! Nu vreau sa te sperii, dar eu am 1.80 si 89 kg si cateodata imi este greu sa il manevrez, mai ales daca terenul este putin accidentat sau cu petris. In rest este o motocicleta super ok, are consum mic (4,5 - max 6%), foarte manevrabila si robusta... sarcina maxima fiind de 440 kg/ 228 kg greutatea ei. Depinde si de model, cele mai noi de 1998 au 59 kw... putere de ajuns pentru orice situatie.

In rest... cand spui SUZUKI, spui totul. Bafta in alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am tot 1,70 dar "duc" vreo 20 de kg in plus fata de tine, si nu-s toate numai grasime :P. Desi se ajunge usor cu talpile jos, e totusi o motocicleta grea pt o persoana mai firava. Iar ca incepator greutatea, mai mult decat puterea ei, te poate surprinde uneori. Cred ca ai alegeri mai bune pt tine, pe piata. Bafta maxima!



mai sunt, dar de 1100 si sunt desfacute bucati ... :)

 

 

Si cand se fac inapoi intr-o bucata? Nu de alta, dar tare vreau sa vad si sa aud asa ceva de aproape... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e aproape gata. mai trebuie sa rezolv o scurgere la plutitor (senzorul de nivel) .. spalat, pus carene si gaz .. sau apa, paie si bataie :laugh:

 

 

PS: dar tu cand vii in tara?

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,sunt nou pe aici si relativ incepator ,am avut inainte o Aprilia Rs125 Pv. Am 1.70 si cam 60 kg si as vrea sa imi cumpar acest model de 600cc . Ar fi greu de manevrat pe loc (dat cu spatele ,dat cu spatele cu pasager) ?

 

te obisnuiesti cu greutatea...eu am 65 de kg si 1,78 :crack: si ma descurc cu greutatea motocicletei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu m-am cam chinuit cu ea la inceput. Inveti sa te folosesti de amortizoare ca sa dai inapoi pe teren mai accidentat. In rest e foarte ok, comoda (cel putin pentru mine la 1,80 si vreo 75 kile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Ieri fiind a doua zi de Pasti, vreme frumoasa... am ajuns sa fac si plimbarea de care vorbeam din februarie.

Radauti - Tihuta, in total 360 km

Plimbare a fost superba, tovarasii de drum la fel, locurile nemaipomenite, nu mai spun nimic de mancarea de la popas si de cozonacul dl. Dragos (Tedy 'M). Nemaipomenite!

Singurul lucru care nu mi-a prea placut a fost minusul pe care l-am descoperit la motocicleta.

Cat de tare ai trage de ea in curbe, are tendinta sa te scoata de pe banda ta, nu degeaba ii zic baietii "vacuta". :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru care nu mi-a prea placut a fost minusul pe care l-am descoperit la motocicleta.

Cat de tare ai trage de ea in curbe, are tendinta sa te scoata de pe banda ta, nu degeaba ii zic baietii "vacuta". :)

 

Felicitari pentru tura, imi doresc sa ajung si eu pe acolo in vara asta.

 

Legat de minusul amintit, se remediaza (partial) daca inveti sa-ti constientizezi trasele, punct cu punct. Adica intrare, apex, iesire. Da, tot o vacuta ramane, dar e mai bine sa lucrezi cu ea decat impotriva ei. Pentru ca "oricat de tare tragi de ea" in curbe, tinde sa nu te asculte. Dimpotriva, daca o iei mai cu binisorul devine mai docila.

Mie chiar imi plac motocicletele grele si felul in care trebuie sa lucrezi cu ele. Da, n-o sa dai fum unui gixer sau cebereu pe curbe, dar who cares?! Ai vacuta ta, esti fericit! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te obisnuiesti cu greutatea...eu am 65 de kg si 1,78 :crack: si ma descurc cu greutatea motocicletei!

 

 

Da, si eu m-am cam chinuit cu ea la inceput. Inveti sa te folosesti de amortizoare ca sa dai inapoi pe teren mai accidentat. In rest e foarte ok, comoda (cel putin pentru mine la 1,80 si vreo 75 kile).

Va multumesc de raspunsuri , dar intre timp am luat un Sv de 650 ,pana la urma nu am renuntat la Suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna alegere, faina mobra! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.



Felicitari pentru tura, imi doresc sa ajung si eu pe acolo in vara asta.

 

Legat de minusul amintit, se remediaza (partial) daca inveti sa-ti constientizezi trasele, punct cu punct. Adica intrare, apex, iesire. Da, tot o vacuta ramane, dar e mai bine sa lucrezi cu ea decat impotriva ei. Pentru ca "oricat de tare tragi de ea" in curbe, tinde sa nu te asculte. Dimpotriva, daca o iei mai cu binisorul devine mai docila.

Mie chiar imi plac motocicletele grele si felul in care trebuie sa lucrezi cu ele. Da, n-o sa dai fum unui gixer sau cebereu pe curbe, dar who cares?! Ai vacuta ta, esti fericit! :)

Zappy, eu nu am simtit niciodata ca vrea sa ma scoata de pe curbe..adica cum? drept ca nici nu intru in curbe cu 200 km la ora dar nici cu 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Buna alegere, faina mobra! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Zappy, eu nu am simtit niciodata ca vrea sa ma scoata de pe curbe..adica cum? drept ca nici nu intru in curbe cu 200 km la ora dar nici cu 80.

Depinde si de dificultate, eu am curbe luate si cu 180 km/h. Dar in postarea de mai sus ma refeream la curbe cu dificultate mare (exe: serpentinele din Tihuta). Dozam o viteza de 50-60 km/h, intram in curba si deodata ma trezeam cu animalul peste mine, lucru care nu l-am mai patit si cu alte motociclete. Aveam momente in care ma gandeam sa nu agat cu scaritele pe jos, iar ea tot vroia sa iasa in decor.

Nu am lasat-o sa faca ce vrea ea, dar pentru un incepator era prapad.

Poate multi spun ca aceasta motocicleta este buna pentru incepatori, clar nu-i asa.

 

De la inceputul de sezon North Gang Riders, intre suzane :)

Editat de liviugsx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul
  • 4 weeks later...

In caz ca sunt posesori de GSX-F interesati vand suport topcase Givi , Placa+cadrul de prindere, l-am avut la un GSX-F 750 din 2000 dar nu l-am folosit nici macar nu am incercat sa il pun pe motor . Preul este 130 lei. Pentru ce interesati putem discuta pe PM. Stima.

 

/index.php?/topic/697297-vand-suport-topcas-givi-pentru-suzuki-gsx-f-600-750-an-98-06/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca sunt posesori de GSX-F interesati vand suport topcase Givi , Placa+cadrul de prindere, l-am avut la un GSX-F 750 din 2000 dar nu l-am folosit nici macar nu am incercat sa il pun pe motor . Preul este 130 lei. Pentru ce interesati putem discuta pe PM. Stima.

 

/index.php?/topic/697297-vand-suport-topcas-givi-pentru-suzuki-gsx-f-600-750-an-98-06/

S-a dat , nu mai e valabil. Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Sa mai reinviem putin topic-ul. Daca mai este cineva cu GSXF din SV, hai sa ne intrunim duminica. Veniti voi cu locatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Care stie unde gasesc si eu seria de pe motor la un GSX600F din 94 ?



Am gasit multumesc oricum , pentru cei ce mai au nevoie de informatia asta seria se afla pe partea dreapta a motorului sus cum te uiti prin carene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Văd că iar s-a lăsat liniştea pe aici, pe semne că motocicliştii cu F-uri sunt mai activi în trafic şi la reuniuni. Numai la întrunirea NGR am vazut vreo 7 :)

Editat de liviugsx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- va salut.. cum trebuie lasat buton din stanga, acela de unde mut pe rezerva . La mine scrie sus fuell, jos on stanga reserva si dreapta pri. Cum trebuie sa stea corect acel buton? am lasat motocicleta in ploaie si mi-a curs ceva negreala pe langa butonul ala plus ca mirosea si a benzina. Acum nu mai curge nimic ca nu mai ploua afara. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...