Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

Glumea cand am zis nenea :laugh:. Eu am 25 si duke tot nenea imi zice, e in gluma zis. Pacat ca nu vrea nimeni pisici sa adopte. Despre suzi singura chestie e greutatea, cu, care o sa te acomodezi in rest face pisu pe honda, yamaha :) (asta e pt fanii marcilor mai sus amintite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

care-i diferenta intre GSX 650 F si GSX 650 FA?

 

Nu pot sa bag mana in foc ... dar daca e ceea ce cred eu ca e s-ar putea sa nu prea mai aiba chiar niciun concurent :P ... cel putin la banii astia daca mentin pretul la 6680 EURO.

 

Deci ar putea fi vorba de ... :laugh: ... ABS .

 

deducerea o fac din notatia suzuki in cazul de fata pentru sv-u de 650:

SV 650 K8/K9 - simplu naked

SV 650 A K8/K9 - simplu naked cu ABS

SV 650 S K8/K9 - semicarenat

SV 650 SA K8/K9 - semicarenat cu ABS

 

deci in cazul nostru :

 

GSX 650 F K8/K9

GSX 650 FA K9

 

Baieti v-ati scos care are de gand sa-si ia gixxef :) .

 

@lacroyx : bey nenea !

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bey nenea duke am belit-o daca scot cu abs pt 2009. Desi din ce am vazut singura diferenta intre k8(2008) si k9(2009) e ca au pus si o varianta colorata portocaliu si cam atat. NU am vazut nimic de abs. Daca asta a noastra e 6680 acum cu abs va fi, cred cu 700 de iepuri mai scump, asa e deobicei diferenta intre versiunile simple si cele cu abs. Daca as fi avut optiunea asta probab ca m-as fi orientat spre una cu abs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asta a noastra e 6680 acum cu abs va fi, cred cu 700 de iepuri mai scump, asa e deobicei diferenta intre versiunile simple si cele cu abs. Daca as fi avut optiunea asta probab ca m-as fi orientat spre una cu abs.

 

La Suzuki ABS-ul e cam 500eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca aveam posibilitatea sa imi iau cu abs modelul asta nu stateam pe ganduri ... cel putin dupa ce mi-am luat-o mi-am dat seama de necesitatea lui ca incepator. Am blocat fata de cateva ori , odata soldandu-se si cu cazatura iar abs-ul ma cam scutea de probleme.

In 2008 nu a existat optiunea asta pentru gsx 650 f. Cei de la elfworkhop mi-au spus , oricum m-au cam luat de fraier ca nu staim chiar deloc cu ce se mananca treaba asta cu motocicletele, ca pe motocicletele sport nu se pune ABS . Am luat-o de buna ... (nici cric central nu am avut , dar macar ala se poate lua separat ca e optional (totusi nu cred ca merita)) ... dar anul asta ce sa vezi domne astia pun pe Fireblade ABS (si pe 600 RR) ... ce tampiti :laugh: ... nu stiu ca pe sport nu se pune ABS ???

 

Deci in concluzie si prin urmare pe suprafete umede acoperite cu praf , nisip in general unde aderenta e mai scazuta ... ABS rulz!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia sa ii ziceti voi lu nenea vraji de ce e mai buna cu ABS....am o experienta cu ABS-ul:D....dupa ce am mers numai pe supernva si dacia breack care nu au abs(nu am avut niciodata probleme cu frana..am apasat cat sa fie bine si sa nu se blocheze rotile:) ), m-am urcat pe un clio cu abs:D...si sa vedeti patanie...apasam frana si nu se simtea cum se incetineste...si am apasat pana la refuz(sau cel putin am apasat pana am crezut eu ca nu trebuie sa se blocheze, obisnuit ca la celellate:-??) si pana nu i-am dat una mica aluia din fata nu m-am lasat:))(noroc ca nu s-a lasat cu nici un semn:D)...si tineti cont ca vazusem din timp ca masina din fata mea care era oprita...

 

sper ca scriu pe intelesul tuturor:D....deci cum e cu abs-ul asta...e posibil ca masina respectiva sa nu aiba placutele bune sau sa ma fi incurcat abs-ul? :laugh:......va multumesc aticipat:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia sa ii ziceti voi lu nenea vraji de ce e mai buna cu ABS....am o experienta cu ABS-ul:D....dupa ce am mers numai pe supernva si dacia breack care nu au abs(nu am avut niciodata probleme cu frana..am apasat cat sa fie bine si sa nu se blocheze rotile:) ), m-am urcat pe un clio cu abs:D...si sa vedeti patanie...apasam frana si nu se simtea cum se incetineste...si am apasat pana la refuz(sau cel putin am apasat pana am crezut eu ca nu trebuie sa se blocheze, obisnuit ca la celellate:-??) si pana nu i-am dat una mica aluia din fata nu m-am lasat:))(noroc ca nu s-a lasat cu nici un semn:D)...si tineti cont ca vazusem din timp ca masina din fata mea care era oprita...

 

sper ca scriu pe intelesul tuturor:D....deci cum e cu abs-ul asta...e posibil ca masina respectiva sa nu aiba placutele bune sau sa ma fi incurcat abs-ul? :laugh:......va multumesc aticipat:)

 

Pai filmuletul e destul de elocvent cum e cu si fara la moto ... e diferit de masini ca ai 2 roti. sigur poti invata sa franezi si fara abs dar pana inveti e util ... mai ales in mom de panica cand tragi de frana fata ca disperatu. Imp ar zice unii e sa nu ajungi acolo dar situatiile neprevazute nu apar cum le zice si numele cand esti prevazator. In conditii de aderenta scazuta blocat roata fata = buf (mai ales la viteze de peste 40 km/h). Cu ABS acest lucru nu se produce si poti sa fii mai relaxat.

 

Nu stiu ce e cu clio si cum franeaza ala ... depinde totusi si de viteza acum sa nu ai mari pretentii cand vii cu 100 la ora ca o sa ingheti dc apesi frana cu abs fata de cea fara ... insa efectul de sanie la viteze mai mici zic eu ca e mult diminuat de abs.

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate nenea duke, nene vrajitor. Abs-ul asta e bun la viteze mici, am impresia ca in manualul motoretelor si al masinilor iti si spune pana in ce viteze isi face treaba abs-ul. Si dupa cum a zis duke cam 40/h ar fi viteza, deja la >100 nu mai conteaza abs sau fara abs. Eu cu suzi era sa o patesc cand am fost la cheia cu duke, un tir a facut la dreapta de pe banda de mers inainte si stanga si evident era sa intru in el. Ca orice incepator am strans frana, blocat roata spate patinat putin spatele, dar.... cam atat, pt ca am avut viteza mica, insemnand ceva degenu maxim 40/h-50/h altfel cu siguranta intram in tir. Ceea ce e universal valabil dupa parerea mea e mersul preventiv si cat mai in limitele legii(zic "cat mai" pt ca stim ca nu ne putem abtine uneori:P), abs-ul fiind optional ca la o adica nu te salveaza daca te uiti la cai verzi pe pereti sau esti cu ganduril la pussy :laugh: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu aveam 100...poate 70....si pe la 50 cred ca am intrat in panica ca nu se opreste...si tot speram sa se opreasca la timp dar nu s-a intamplat asta...poate nu am apasat eu suficient frana...cine stie...filmuletul o sa il vad acum ca adresa deabea acum am observat-o:)

 

ooooo...m-a blocat....sugur o sa optez pt abs daca o sa iasa:D

multumesc domni nenea:))

 

nu mai zice nimeni nimic?:laugh:....a fost frumos zilele asta..ati scos mobrele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai zice nimeni nimic?:)....a fost frumos zilele asta..ati scos mobrele?

 

Eu am iesit si vineri si sambata. Sambata mai mult cu treaba , iar plimbarea a fost seara cu prietena mea in spate sa ne uitam la "super" beculetele. Ne-am oprit la romana ca era super haos. Daca mergeam pana la victoriei riscam sa ne intalnim cu nistorescu :D .

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-52244...motocicleta.htm . Sa speram ca motocicilistii isi revin si o sa fie ca inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nentu duke te-a mancat un pic sa iesi. Mah baieti lasa-ti prostiile ca nu prea e de iesit pe vremea asta, recunosc a fost cald sambata da tot nu e de iesit. CUm ar zice aia batrani e vreme inselatoare. Eu astept sa vina primavara si asta e, pan atunci ma joc pe psp la jocuri cu motoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cum zice seful meu: sa mai stam potoliti ca si asa suntem putini!(astia cu banditul carenat). Ma tenta si pe mine sa ies duminica la plimbare, dar am preferat conserva. Mi-am scos familia sa vedem beculetele din Pitesti. Sa stiti ca sunt la fel de frumoase ca-n Bucuresti, si nu e nici Nistorescu dar il avem pe Penescu (alt dob....toc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca trebuie sa fac pe jurnalistul(un diaconescu mai mic...arunc bomba si va las sa "va certati")....ma bucur ca nu ati dat de ala cu bmw:)...pacat ca s-a nimerit sa fie motociclisti:( (adica mai bine lovea alta cosnerva ca sigur nu se intampla ceva asa de grav...)

 

ajungeti vreunul la "danseaza pt mirela"? eu m-as duce...dar sa vad daca am cu cine........

 

"Biker Dance - 14 dec. 2008, ora 20.30, Club The Silver Church (Fost Preoteasa, In spatele Operei Romane - Calea Plevnei, nr. 61 - harta) - Danseaza pentru Mirela"

Editat de vrajitoru_23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire(acuma am aflat) motociclistul accidentat e prieten cu mine. Maine ma duc la spital sa donez sange si sa vad cum se simte. Daca vreunu din voi vrea sa ajute un frate motorist poate sa doneze. Oricum treaba asta cu donatu ar trebui sa o facem mai des, eu personal asta imi propun. Hai bafta si sa ramanem intregi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sa donez dar nu m-au primit pt ca am avut bronsita asmatiforma draci laci una alta. El are fisura de bazin cica si nus ce os al palmei rupt, iar fata e cam grav cica. Off astea e partile naspa ale motorismului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum hibernare, coane? Ieri am scos bidiviu la o plimbare ca nu mai rezistam! Am scos-o de la naftalina ca era un soare... am dat o tura, doua si am garat-o . Daca tine vremea tot asa, cred ca o iau acasa, sa plec mai des la plimbare. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma nu iese niciunul maine seara?(chiar daca v-ati pus mobrele la iernat;)...io cred ca iau conserva lu tata:D...deci consum numai bere fara alcool....:laugh:))

 

<Biker Dance - 14 dec. 2008, ora 20.30, Club The Silver Church (Fost Preoteasa, In spatele Operei Romane - Calea Plevnei, nr. 61 - harta) - "Danseaza pentru Mirela" >

Editat de vrajitoru_23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ar fi misto cu placa sa vedem ce si cum, eu incep sa cred ca nu pra am cum, mai am si dizertatia pi**ii prin ianuarie asa k..... Pana una alta ne mai delectam cu diverse topicuri pe aici, unele chiar sutn de circ :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...