Sari la conținut

vacanta moto


pompiliu
 Share

Postări Recomandate

salutare am in cap acest traseu si anul asta cred sigur ca-l fac plecarea este 3 aug traseul va fii cam asa buc,taliin,rovaneli,nordkapp,trolstingen,.oslo,paris,lisabona,gibraltar ,malaga,barcelona,coasta de azur,si usurel acasa in mare am trecut locurile mai importante traseul are cam 15000km si la sfirsitul lui aug sa fiu acasa benzina cam 1000euro totul cam 2000 euro voi incerca sa fac un traseu fara autostrada pentru economie voi dormi numai la cort care vreti ajutatima cu traseul cu sfaturi etc le primesc orice e binevenit nu le stiu eu pe toate cu ajutorul vostru imbunatatesc traseul multumesc frumos tuturor celor care imi vor da sfaturi chiar si celor rautaciosi nu am cu nimenea nimic va salut tot binele din lume fie cu voi si bunul dumnezeu sa ne pazeasca pe toti in noul sezon care ne sta-n fata visurile fiecaruia sa se implineasca Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am in cap acest traseu si anul asta cred sigur ca-l fac plecarea este 3 aug traseul va fii cam asa buc,taliin,rovaneli,nordkapp,trolstingen,.oslo,paris,lisabona,gibraltar ,malaga,barcelona,coasta de azur,si usurel acasa in mare am trecut locurile mai importante traseul are cam 15000km si la sfirsitul lui aug sa fiu acasa benzina cam 1000euro totul cam 2000 euro voi incerca sa fac un traseu fara autostrada pentru economie voi dormi numai la cort care vreti ajutatima cu traseul cu sfaturi etc le primesc orice e binevenit nu le stiu eu pe toate cu ajutorul vostru imbunatatesc traseul multumesc frumos tuturor celor care imi vor da sfaturi chiar si celor rautaciosi nu am cu nimenea nimic va salut tot binele din lume fie cu voi si bunul dumnezeu sa ne pazeasca pe toti in noul sezon care ne sta-n fata visurile fiecaruia sa se implineasca Pompi

 

 

pompi...sunt speachless

 

am niste prieteni care vor sa l faca acum , prim aprilie - mai

 

cine stie..poate ca reusesc sa vin si eu ( n o lua ca o promisiune..e doar un vis, deocamdata )

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pompi!

 

Vad ca ai stabilit data... dar poate ca n-ar fi rau deloc pt Nordkap sa pleci mai repede. Din cate stiu ideal este iunie-iulie.

Apoi... cred ca este mare pacat sa vrei sa faci totul intr-o excursie. Pe langa faptul ca sunt foarte multi km in timp scurt probabil (nu ai spus cat stai in total) nu apuci sa vezi mai nimic asa pe fuga. Fa partea de sud, Gibraltar, Lisabona cu alta ocazie mai pe indelete. Acum faci toata Europa... si la anu'?

 

Sperand ca prin tarile foste sovietice o sa treci cu bine si ca inca o sa mai ai motocicleta (glumesc) urci la Nordkap prin Finlanda si te intorci prin Norvegia inseamna ca ratezi Suedia ceea ce e mare pacat daca tot faci atata efort sa jungi in zonele alea. De la Trollstig (unde cred ca este de vis, ca toata Norvegia de fapt) nu veni direct spre Oslo, mergi pe coasta vestica si nu rata Bergen. Apoi... ori faci toata coasta de sud cu Stavanger si Kristiansand ori mergi direct spre Oslo (500km). De la Oslo ai putea sa mergi direct spre Stockholm (inca 500) si sa cobori pe coasta estica a Suediei (Vastervik, Kalmar, Karlskrona) unde iar este foarte frumos. Dupa care treci in Danemarka pe la MalmĂś.

Deci, parererea mea: nu amesteca nordul cu sudul. Fa mai pe indelete toate astea in nord si fa la anul sudul linistit!

Atentie mare: in Norvegia este foarte lung si obositor drumul din cauza vitezei maxime de 80km/h. Sta politia cu radarul tip pistol si amenzile sunt usturatoare, putand ajunge si la inchisoare.

In plus, si cu banii va fi foarte greu sa te incadrezi in cei de 2000euro. In Norvegia totul este foarte scump. Si benzina, si mancarea la supermarket...

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur sunt mai mult de 15000, eu cred ca ajungi lejer la 18 - 19 000 de km. timisoara - nordkapp si retur pe ceas 9800, relativ drept + sudul mai vreo 7000 + restul. 2000 de euro sunt prea putini. tarile baltice sunt super, drumuri bune - oameni faini. poti sa mergi cat vrei de tare, nu am vazut picior de politist in scandinavia si radarele fixe sunt doar din fata, le vezi din timp, si daca te pozeaza oricum nu te intereseaza. august e perfect, ploua mult dar nu-i aglomerat. iunie si iulie e full de autocare, rulote si masini cu turisti veniti sa vada Midnight Sun la Nordkapp si e enervant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cheltuielile de drum se mai adauga scimburile de consumabile si ulei, care nu sunt de neglijat, si nici nu pot fi facute in parcari.

Ca distanta inseamna s stai numai in sa. Ebine sa mai ai timp sa si casti ocii. Sunt multe de vazut. Seamana a maraton nu a Excursie.

Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte tentant traseul, dar sunt atatia km, incat nu m-as baga la asa ceva.sa merg 700-1000 km in fiecare zi,inseamna sa fiu ca un sofer de tir si nu as vedea mare lucru.eu as fi mai selectiv, cum au zis unii inaintea mea si as face doar o parte din traseu, fara sud.drumuri bune(si ieftine)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa spun decat ca pompi e cel mai destept pe aici. tace si face. bravo pompi! daca cineva merita trese pompi merita.

 

multumesc frumos tuturor celor care ati intrat pe acest topic studiez acest traseu de un an sint chiar mai putini km stiu ce spun vlade de ce te bat eu la cap cu sacul meu de dormit la -40 grade daca nu ploua nici nu mai montez cortul motocicleta mea are nevoie de schimb ulei si service la 10000km cauciucurile noi ma tin 15oookm nu beau nu fumez economie voi avea cu mine primus buteli cu gaz echipament de camping profesionist bani de benzina si taxe sa am vlade dar nu credeai ca vin direct oslo nu tata exact pe coasta cum ai spus am studiat traseul multumesc frumos pentru sfaturi le accept cit mai multe sa am de unde alege este adevarat pentru uni e mult pentru mine 700-800km zilnic nu e mult sambata cand nu circul am timp de odihna la barcelona voi sta la mare cel putin 3-4zile daca trec seara pe 3 de la tallin la helsinki totul e ok am incercat sa fac rezervare la feribot dar e devreme cu ajutorul domnului o fac si frumos va salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru e ca RT-ul ala te indeamna la cat mai multi km.

700 km pe zi ii fac eu cu F-ul meu...cu RT-ul nici nu ii simti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Partea de nord vreau si eu sa o fac.

Daca vrei,putem merge impreuna,eu merg oricum.

Legat de sud,sa nu ratezi Sagres(cel mai sudic pct din Portugalia),e un loc care mie mi-a taiat suflarea.

Alt punct este Tarifa,nu ai voie sa nu-l faci,este la sud de Gibraltar,de unde vezi Africa cu ochiul liber.

Ti-am trimis si pm

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la Nordkapp in 2007 (gasiti o descriere succinta si cateva poze, parca la "Poze din iesirile moto"), dus-intors am facut vreo 9.500 km pe roti, dar am luat ferry-ul de la Gdansk pana la Stockholm si trenul de la Hamburg pana la Munchen. In 2 sapt. am cheltuit vreo 3.500,-EUR (cu sotia pe 1 moto), dar am stat numai in pensiuni/hoteluri.

In Scandinavia totul este cu aprox. 15-20% mai scump decat in tarile vest europene obisnuite (nu vorbesc de Monaco sau Lichtenstein),

mai ales benzina, cazarea si bautura (adica fix de ce ai nevoie intr-o excursie).

In Norvegia chiar nu ai voie mai mult de 80 km/h, e plin de radare fixe (camere gen DN1), dar eu m-am invatat cu ele si mi-am bagat mana in gaz in afara razei lor de inregistrare.

Am vazut un singur politai cu pistol radar (poate ca am avut bulan), dar chiar atunci nu mergeam tare, desi tipul era ascuns intr-o statie de autobuz acoperita si de acolo pescuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la Nordkapp in 2007 (gasiti o descriere succinta si cateva poze, parca la "Poze din iesirile moto"), dus-intors am facut vreo 9.500 km pe roti, dar am luat ferry-ul de la Gdansk pana la Stockholm si trenul de la Hamburg pana la Munchen. In 2 sapt. am cheltuit vreo 3.500,-EUR (cu sotia pe 1 moto), dar am stat numai in pensiuni/hoteluri.

In Scandinavia totul este cu aprox. 15-20% mai scump decat in tarile vest europene obisnuite (nu vorbesc de Monaco sau Lichtenstein),

mai ales benzina, cazarea si bautura (adica fix de ce ai nevoie intr-o excursie).

In Norvegia chiar nu ai voie mai mult de 80 km/h, e plin de radare fixe (camere gen DN1), dar eu m-am invatat cu ele si mi-am bagat mana in gaz in afara razei lor de inregistrare.

Am vazut un singur politai cu pistol radar (poate ca am avut bulan), dar chiar atunci nu mergeam tare, desi tipul era ascuns intr-o statie de autobuz acoperita si de acolo pescuia.

 

salutare multumesc orice sfat e binevenit te salut si numai de bine neom intilni poate la garmich anul asta Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...