Sari la conținut

Plimbare duminica 15-03-2009


Nilsus
 Share

Postări Recomandate

Eu impreuna cu cativa amici planuim o iesire duminica 15 martie.

Ca si destinatii ne-am gandit noi la Russe-Bulgaria sau ceva spre Buzau-Vulcanii Noroiosi.

In principiu plecarea va fi pe la ora 10 din Bucuresti dintr-un punct pe care urmeaza sa il stabilim aici.

Daca aveti alte idei de traseu sunteti bineveniti sa ni le impartasiti. Ideea este sa nu fie spre munte fiindca am inteles ca pe alocuri inca mai e zapada, iar noi vrem sa ne plimbam, nu sa ne calim.

Ritmul de mers va fi unul mediu, adica nici ca la curse dar nici foarte lent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu impreuna cu cativa amici planuim o iesire duminica 15 martie.

Ca si destinatii ne-am gandit noi la Russe-Bulgaria sau ceva spre Buzau-Vulcanii Noroiosi.

In principiu plecarea va fi pe la ora 10 din Bucuresti dintr-un punct pe care urmeaza sa il stabilim aici.

Daca aveti alte idei de traseu sunteti bineveniti sa ni le impartasiti. Ideea este sa nu fie spre munte fiindca am inteles ca pe alocuri inca mai e zapada, iar noi vrem sa ne plimbam, nu sa ne calim.

Ritmul de mers va fi unul mediu, adica nici ca la curse dar nici foarte lent.

 

da, da, faceti antrenamente,ca acum vine vara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, da, faceti antrenamente,ca acum vine vara!

Facem, facem mai ales ca ne permite si vremea. Mai bine ai face la fel si tu, altfel o sa te certe Cerasela de Croatia ca nu esti in forma :friends: .

Duminica se pare ca temperatura in Bucuresti va fi de 11 grade, deci numai bine de o plimbare.

Editat de Nilsus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu impreuna cu cativa amici planuim o iesire duminica 15 martie.

Ca si destinatii ne-am gandit noi la Russe-Bulgaria sau ceva spre Buzau-Vulcanii Noroiosi.

In principiu plecarea va fi pe la ora 10 din Bucuresti dintr-un punct pe care urmeaza sa il stabilim aici.

Daca aveti alte idei de traseu sunteti bineveniti sa ni le impartasiti. Ideea este sa nu fie spre munte fiindca am inteles ca pe alocuri inca mai e zapada, iar noi vrem sa ne plimbam, nu sa ne calim.

Ritmul de mers va fi unul mediu, adica nici ca la curse dar nici foarte lent.

Buzau e tot zona de munte, asa ca nu cred ca e recomandat. Chiar daca in Bucuresti nu ploua, pe acolo sunt sanse mult mai mari. Vreau sa fac si eu Siriul spre Brasov (mai am si alte idei in zona aia), dar o las pe alta data.

Russe e mult prea aproape. Sper ca prin Russe-Bulgaria vrei sa zici un traseu mai lung prin Bulgaria. Asta ar fi tentant. Spre sud e mai cald. :friends:

 

Iar ca alternativa, eu ma mai gandeam pe langa Dunare dar spre vest. Pe langa Turnu Magurele sunt niste ruine, o cetate si un fort, din cate am inteles eu. Si mai e si varsarea Oltului in Dunare care iar pare o zona interesanta. Poate se mai gaseste ceva de vazut si mai departe. Pot sa mai studiez problema maine, daca va intereseaza.

 

Cati sunteti voi, tu si cu amicii ? Parca n-as mai vrea sa merg ca la defilare, cu 15+ motoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu cu amicii mei suntem vreo 4 deocamdata, sa vedem cati ne mai strangem de pe aici.

Ca si traseu nu e batut in cuie ce am zis eu, ideea e sa gasim un traseu frumos, sa mergem de placere, adica nu ceva gen autostrada.

Nici noi nu vrem sa mergem un grup foarte mare, nu vrem sa stam si sa ne asteptam sau sa ne incurcam unii pe ceilalti.

Deci... haideti, faceti propuneri de traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem, facem mai ales ca ne permite si vremea. Mai bine ai face la fel si tu, altfel o sa te certe Cerasela de Croatia ca nu esti in forma :cheers: .

Duminica se pare ca temperatura in Bucuresti va fi de 11 grade, deci numai bine de o plimbare.

 

la mures s-a asezat un strat fin de zapada dimineata-a nins azinoapte.temp max 5 grade.in rest, multa ploaie.mai stam un pic, tot trebuie sa se termine odata. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut salut, misto ideea de plimbare dar va propun o alta ruta un pic mai lunga decat cea pana la Ruse (60km), ajungem prea devreme acasa :cheers:! Eu zik sa mai facem un "efort" de inca 100 de km(mai mult sau mai putin) si sa ajungem la Veliko Tarnovo, este un orasel foarte frumos cu drumuri inguste situat pe munte, deci drumul pana acolo v-a fi ceva mai interesant, mancarea pe care o vom gasi acolo va v-a surprinde placut ca si toata atmosfera de altfel .

Drumul spre vulcanii noroiosi v-a fi destul de monoton fara nimic special, iar ajunsi acolo vom gasi o baltoaca mare de noroi gri ce face bule :lol:, pentru amatori pot sa pun filmulete . Asa ca eu propun aceasta ruta.

 

Bucuresti --> Veliko Tarnovo --> Bucuresti --> a doua zi munca :friends:(

 

P.S. Astept critici :)

Editat de PingyXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca eu propun aceasta ruta.

 

Bucuresti --> Veliko Tarnovo --> Bucuresti --> a doua zi munca :cheers:(

Am fost deja in Veliko. Eventual masa in Veliko si intoarcere pe alt traseu. Urasc sa ma intorc pe acelasi drum ca la plecare...

 

Sau putem face la dus un ocol si la intoarcere, cu burtile pline, o luam pe drumul direct. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, pai atunci hai sa ramana Veliko Tarnovo.

La intoarcere nici eu nu as prea vrea sa ne intoarcem pe acelasi drum, pana la urma mergem sa ne plimbam si e pacat sa nu vedem cat mai multe.

O sa avem si un GPS cu noi, deci de ramas pe acolo nu ramanem.

Ca si punct de intalnire ma gandeam la Petromul de la iesirea din Bucuresti catre Jilava. Ora 10 cred ca e ok pentru toata lumea, nu e nici prea devreme, nici prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probun o plimbare pe la bulgari.

Am gasit cate ceva pe net, adaug niste linkuri si daca va hotarati ne vedem duminica. :friends:

P.S. Mi-e dor de o mancare bulgareasca... :cheers:

 

"Fortăreața Cherven a fost un centru militar, administrativ, economic Âşi cultural al celui de al doilea Stat Bulgar

n sec 12-14. Ruinele fortăreței sunt localizate lângă satul cu acelaÂşi nume, situat la 30-35 km sud de oraÂşul Ruse, in nord-estul Bulgariei. "

http://dj-dia.blogspot.com/2008/05/cetatea-cherven.html

 

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

 

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mures s-a asezat un strat fin de zapada dimineata-a nins azinoapte.temp max 5 grade.in rest, multa ploaie.mai stam un pic, tot trebuie sa se termine odata. :friends:

 

Bai, voi meritati. Acum ceva vreme era jale la noi si soare la voi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probun o plimbare pe la bulgari.

Am gasit cate ceva pe net, adaug niste linkuri si daca va hotarati ne vedem duminica. :friends:

P.S. Mi-e dor de o mancare bulgareasca... :cheers:

 

"Fortăreața Cherven a fost un centru militar, administrativ, economic Âşi cultural al celui de al doilea Stat Bulgar

n sec 12-14. Ruinele fortăreței sunt localizate lângă satul cu acelaÂşi nume, situat la 30-35 km sud de oraÂşul Ruse, in nord-estul Bulgariei. "

http://dj-dia.blogspot.com/2008/05/cetatea-cherven.html

 

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

 

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DG

Am fost si intradevar interesant pt cine apreciaza istoria. Recomand micul ocol mai ales ca drumul pe acolo este mai frumos si pustiu, decat cel clasic spre Velico Tarnovo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna interesant ultima propunere, cam cati km ar fi in total?

 

la bulgari ce bani ne trebuie pt mancare??

 

Mie imi ies in MapSource 111 km.

 

Fie iti iei Leva din Bucuresti, fie scoti acolo bani din bancomat, fie mergi cu Euro la tine si ii schimbi la o casa de schimb valutar (cam 1.94 Leva la 1 Euro). In Ruse mai sunt locuri unde poti plati chiar in RON. Ca suma eu am platit cel mai mult la Happy Grill in Ruse (probabil cea mai scumpa retea de restaurante prin care am calcat eu in Bulgaria) 2 feluri 2, o salata si 2 beri plus o spaga decenta 25 Leva (adica circa 12,5 Euro), dar eu si cu nevasta-mea suntem mai maruntei si mancam probabil mai putin decat media...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi ies in MapSource 111 km.

 

Fie iti iei Leva din Bucuresti, fie scoti acolo bani din bancomat, fie mergi cu Euro la tine si ii schimbi la o casa de schimb valutar (cam 1.94 Leva la 1 Euro). In Ruse mai sunt locuri unde poti plati chiar in RON. Ca suma eu am platit cel mai mult la Happy Grill in Ruse (probabil cea mai scumpa retea de restaurante prin care am calcat eu in Bulgaria) 2 feluri 2, o salata si 2 beri plus o spaga decenta 25 Leva (adica circa 12,5 Euro), dar eu si cu nevasta-mea suntem mai maruntei si mancam probabil mai putin decat media...

 

Recomand si eu Happy Grill... Si mancarea, si chelneritele... daca mai sunt cele de anul trecut :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai usor este de platit cu cardul, sau scos bani de pe card de la bancomat din bulgaria, nu are rost sa va chinuiti cu euro lei sau sa incercati sa cumparati leve. Mancarea este foarte ieftina si foarte buna. Traseul dus intors cred ca are in jur de 250 de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg si eu, am un gps pe motor, nu trebuie harta musai. alta varianta mai lunga - varna- balcik- mangalia - a2 - buc.

vedem atunci. ora 10 dincolo de podul centurii pe giurgiului ok? sau omv-ul de la intrarea pe giurgiului langa bellu?

 

L.E. harta pt cine are nevoie

p.s. din ce am vazut duminica sunt inchise casele de schimb. tot din ce am vazut accepta euro si la benzina si la restaurant. sunt bancomate si merg cardurile romanesti in lei. distanta buc- veliko = 180 km.

post-818-1237010947_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Ruse si Velico Tarnovo sant deschise casele de schimb inclusiv duminica. La fel si bancomatele. Lei sa aveti ca nu ramaneti cu ei neschimbati. Cursul pe card este un pic mai bun, dar diferenta este nesemnificativa. Mergem si noi la Velico, dar trecem mai departe pana la Triavna orasel aflat la 30-40 de km dincolo de Velico. Noi o sa plecam din acelasi loc , dar la 9-9,15. Drum bun si asfalt uscat.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea sa plece mai devreme este bine venit. Noi mergem pe drumul judetean, mai lung un pic si vrem sa facem cateva opriri . Ivanovo (manastire sapata in stanca+ cetatea), canionul din apropiere, Nicopole ad Istrum (oras roman fondat de Traian) si Triavna. Daca tot ajungeti in Velico va recomand Arbanasi, sat vechi cu arhitectura tipic balcanica, dar restaurat si plin de restaurante, carciumi, cafenele si pensiuni, la 6 km de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...