Sari la conținut

Prima mea iesire cu baietzii :D prin Bihor


Postări Recomandate

Draga mario, te felicit pe tine si pe ceilalti prieteni ai tai pentru alegerea celor 2 roti ( fie ele si pentru scutere). Insa am o mica precizare : scoate-ti cant mai repede din cap chestia cu " arat penibil cu echipament pe scuter". Cred ca pana acum nu ai avut niciun incident mai serios ,dar iti spun eu ca este extrem de dureros atunci cand faci cunoastinta cu asfaltul. Cine crede ca esti penibil cu echipamnet ori e tampit ori e cocalar. Cumpara cat mai repede ceva echipament ( si o plasa de protectii si genuchere ar fi buna) si mergi linistit.

 

Si mai important , tinand cont ca nu ai facut scoala, cumpara o carte de circulatie si studiaz-o.

 

Acum pentru bikerii care au sarit la gatul copiilor astora. Voi ati inceput direct pe motoare " bengoase" si echipamente ultimul tip? Ati stat cu motoru in garaj ca va zice constiinta voastra ca nu e bine sa iesi in blugi? Daca voi dispuneti de bani sau v-ati nascut intr-o familie cu posibilitati , nu pretindeti niste pretentii de la altii care nu au avut norocul asa.

 

Dragi bikeri cu n mii de km ( evantual km pe forum) si n ani de experineta , haideti sa i ajutam pe viitorii motociclisti , nu sa le dam in cap. E foarte greu , intradevar , sa reprosezi in loc sa ajuti sau cu vasta mea experienta ori cu moto meu bengos sa ma uit si sa i dau un sfat unui incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pantaloni nu am de protectie am geaca aceea roshie care e buna :scratch: are protectii am si manushi protectoare. ies cu ea.. dar nu am echipament intreg si asa cand iesim logic iau geaca aceea pe mine si manushile ii foarte ushor sa ataci pe cineva in loc sa il ajuti si sa il incurajezi

si am scoala ! am invatzat din carte si la examen din 18 puncte cate trebuiau am facut 19 fara "shpaga" si alte minunatzii

Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. mario: intotdeauna se vor gasi cativa care sa spuna ca "de ce esti asa si de ce nu esti asa " si bla,bla,bla.... Tu asigura-ti un echipament minim ,ai grija de tine si de ceilalti in trafic si....ride on. Timpul este de partea ta ! Eu iti doresc asfalt uscat :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bei SilviuCBR, tu nu vezi ce figura fioroasa are amicul nostru in ultima poza, ai grija, s-ar putea sa se intample ceva infiorator.

 

corect,cred ca de frica am refuzat sa'l iau prea tare la ochi...

 

Dragi atotcunoscatori, preacuviosi, insi perfecti, ne cerem scuze ca nu ne permitem echipament full! :-(

aici nu facem curse si nu avem combinezon piele full hard protectii!

daca aveau bani te asigur ca aveau si echipamente. toti au avut casti si un minim de protectii(geaca cu protectii altii cotiere sau protectii coloana doar,manusi)nu am avut in schimb pantaloni de piele ne scuzati saracia.Voi sa fiti sanatosi.

nu ne-am dat pe circuit cu 100 pe viraje ci am mers frumos si fara incidente.

V-ati gandit ca poate multi au scuter din cauza ca nu isi permit prea multe sau pentru ca au o pasiune si vor sa si-o atinga de la o varsta care iti permite doar un scuter?

Hai Seara buna.

PS:V-ati dat seama unde s-a folosit sarcasmul in textul de mai sus si ce am subtilizat?

 

bai nene..macar minimul de echipament..nu adidas de skate si trening in pana mea..

 

Lasa-i zurby ca nu stiu ei ce vorbesc :)

De ce scuter?:) nu is prostu ala [poate ca voi] care imi iau direct sub poponeata unu de 125 [de varsta ma] sau unu de 600 [dupa 18 ani] si sa dau in rpimu stalp

Mi-am luat scuter sa mai invatz in circulatie etc

Io-s mai grijuliu asa si nu ma dau mare ca voi ca cine mi's io pe motor

SI ce treaba ai u cum is imbracat? vezi-ti u de protectiile tale si de hainele tale

Lasa ca ne intalnim poate peste cativa ani pe sosea :cheers: [io fiind pe cva mai mare ]

Anyway

Asfalt Uscat

 

uite ca eu am de 600 de la 18 ani si nu am dat cu el de pereti..hm,sa fiu vreo exceptie?

 

total diferit de voi?? dar voi suntetzi cu 2 perechi de bile? in fine

ce echipament vrei sami iau pe scuter:)? crezi ca numi permit sami iau echipament? si sa arat ridicol pe scuter cu echipament de motociclist

Relax. cand voi avea un 250-600 maxim sub poponeata stai linistit ca o sami iau si echipament full daca asta e problema ta/voastra :) dar pana atunci

Asfalt Uscat :bounce: tuturor :D [scuter are oricine? si ala de unde ai zis u?] poi da :) ori furat ori alea alea

 

pana si poza de la avatar esti in pant scurt si tricou..asta zice cam multe despre cat de 'impatimit' esti..nu?!

 

Luati riglele, se lasa cu concurs de masurat, sa vedem cine o are mai mare.

 

Zurby, sper ca papusa aia masculina de la avatar nu esti tu, e o faptura prea dulce pentru vorbele rautacioase pe care le mai arunci.

 

Scuzati, dar nu le am cu subtilitatile.

 

e idolul lui omule,ce nu intelegi..e nenea Tiesto..

 

..si "sti" se scrie "stii" (no offence)

 

da...si LIFE la plural,suna cam asa..LIVES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"frate" poza de la avt in pant scurti si tricou a fost facuta exact in ziua in care am primit scuterul si am dat cativa metri cu el in spatele blocului pe la garaje :cheers: si sa stii ca-s chiar grosi pantalonii aia :bounce: dar daca nu stii nush de ce te bagi

Asfalt Uscat

Editat de Mario5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a comentat nimeni de ce mergeti pe scutere, la ce sariti ca babele inaintea p..lii? :D

 

munca, aveti scoala de terminat, etc.Aceste scuze nu sunt si pentru prietenul vostru care merge pe motocicleta in pantaloni cu care cosea tataie lucerna....O sa-mi zici ca ce ma intereseaza pe mine cu ce te imbraci tu,nu?Si eu te-as intreba: ce te intereseaza pe tine ce parere au motociclistii despre tine, cand tu esti doar un scuterist.

 

Izmene intinse va doresc si numai bine!

 

:bounce:

 

daca se urca pe capota unei masini fara echipament, moare ca prostu' si mai si baga pe careva cu familie in puscarie. Cu echipament mai ai ceva sanse in plus :) . Despre asta cred ca era vorba in expresiile piperate de mai sus.

 

Cubo2 :cheers:

 

PS asteptam poze si de la a 2-a iesire cu baietii. :)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ... si io mergeam cu scuteru (125 4t ) in pantaloni scurti si in maieu ... dar dupa ce am lovit pe cineva la o viteza considerabila chiar a 2a a3a zi am mers impreuna cu prietena mea ( fiindca nu pot sa imi iau mie si ei nu .. asa ceva nu mi se pare corect mai ales ca la accident a fost cu mine ) .. am mers ne-am luat geci, protectie coloana pt ea (fiind mai expusa), si alte chestioare.

NU o sa apreciati echipamentu decat dupa un accident ... ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am patit nimic cat timp am mers fara (cateva semne pe viata tot au ramas ) ....

 

iar pe mario pot zice ca l`am vazut destul de des prin oras si era echipat bine .. chiar imi placea cand il vedeam ca are grija de el si pe un scuter ... daca pe motor mare nu ne vad ratatii dapoi pe un scuter ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect,cred ca de frica am refuzat sa'l iau prea tare la ochi...

 

 

 

bai nene..macar minimul de echipament..nu adidas de skate si trening in pana mea..

 

 

 

uite ca eu am de 600 de la 18 ani si nu am dat cu el de pereti..hm,sa fiu vreo exceptie?

 

 

 

pana si poza de la avatar esti in pant scurt si tricou..asta zice cam multe despre cat de 'impatimit' esti..nu?!

 

 

 

e idolul lui omule,ce nu intelegi..e nenea Tiesto..

 

..si "sti" se scrie "stii" (no offence)

 

da...si LIFE la plural,suna cam asa..LIVES

 

tu de unde ai aparut?

ma repet ca un papagal ce nu sunt: AM MINIMUL DE ECHIPAMENT!

vrei cu bold poate nu vezi?ce te freaca pe tine ce purtam?ce te freaca pe tine cine e idolul meu?

CHIAR NU AI O VIATA A TA? :cheers:

GET LOST!Doamne sfinte...chiar nu te inteleg.

si semnatura e un citat si ramane asa cum e chiar daca e gresit dpdv gramatical.

Editat de Zurby2fast
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ... si io mergeam cu scuteru (125 4t ) in pantaloni scurti si in maieu ... dar dupa ce am lovit pe cineva la o viteza considerabila chiar a 2a a3a zi am mers impreuna cu prietena mea ( fiindca nu pot sa imi iau mie si ei nu .. asa ceva nu mi se pare corect mai ales ca la accident a fost cu mine ) .. am mers ne-am luat geci, protectie coloana pt ea (fiind mai expusa), si alte chestioare.

NU o sa apreciati echipamentu decat dupa un accident ... ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am patit nimic cat timp am mers fara (cateva semne pe viata tot au ramas ) ....

 

iar pe mario pot zice ca l`am vazut destul de des prin oras si era echipat bine .. chiar imi placea cand il vedeam ca are grija de el si pe un scuter ... daca pe motor mare nu ne vad ratatii dapoi pe un scuter ??

 

imi lasi un id :cheers:? vb poate ne vedem prin orash si dam o tura :-?? [pe private lasami id dk vrei. sau tzil da zurby pe a meu prin sms dk vrei scri inapoi please]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mario....tu ai fi baiat bun....daca ai avea gura mai mica. indiferent de cat de dezvoltata e latura ta emo, echipamentul chiar e necesar. invata indiferent cum ti s-a spus, retine ideile de baza si incearca sa te pui la punct la acest aspect.

 

in ceea ce privesti ironicul moderator de la scuteristi nu cred ca merita raspuns. in principiu tu ai dreptate...ce intereseaza pe altcineva cu ce te echipezi tu?

avand in vedere ca sezonul a inceput prost se pare din punct de vedere al accidentelor motociclistilor, un scuterist in chiloti in + sau in - chiar nu o sa remarce nimeni. nici nu se va crea topic ptr tine probabil, asha ca mergi cum vrei haiducule.

asfalt uscat si mai scrieti din cand in cand pe topicul asta sa stim ca traiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o armura soft (cu protectii spate, coate, umeri si piept), o pereche de genunchere, casca si manusi consider ca sunt echipamentul minim.

armura si genucherele se asorteaza la orice pentru ca se iau pe dedesubt, costa relativ putin, nu se vad, asa ca o sa fi protejat fara sa arati ridicol, daca asta e problema :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic asa: cu sau fara echipament e c.uru lor...atata timp cat nu implica pe altii si se dau pe izlaz (pt ca marea majoritate sunt pustani care nici semnele de circulatie nu le stiu) daca vor sa'si bage o teava in c.ur tunnig pt "tzeava" de esapament ca sa fie "cool " e ok...dar sa ne lase in plm cu "ce n'am voie" , "trebuie sa incep de undeva" sa lase manelele si bas.inile de 50cent si sa puna mana intai pe CODUL RUTIER sa afle ca daca sti culorile semaforului nu inseamna ca sti circulatie si poate nu mai "ieshiti" in strada ca descreieratii si intrati in giratoriu pe unde va vine fara semnal (semnalul la voi este o chestie optionala)....asa ca daca tot vreti cu ardoare sa incepeti de undeva:INCEPETI CU CODUL RUTIER !!!

Editat de radsteinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic asa: cu sau fara echipament e c.uru lor...atata timp cat nu implica pe altii si se dau pe izlaz (pt ca marea majoritate sunt pustani care nici semnele de circulatie nu le stiu) daca vor sa'si bage o teava in c.ur tunnig pt "tzeava" de esapament ca sa fie "cool " e ok...dar sa ne lase in plm cu "ce n'am voie" , "trebuie sa incep de undeva" sa lase manelele si bas.inile de 50cent si sa puna mana intai pe CODUL RUTIER sa afle ca daca sti culorile smaforului nu inseamna ca sti circulatie si poate nu mai "ieshiti" in strada ca descreieratii si intrati in giratoriu pe unde va vine fara semnal (semnalul la voi este o chestie optionala)....asa ca daca tot vreti cu ardoare sa incepeti de undeva:INCEPETI CU CODUL RUTIER !!!

 

ma refeream strict la cei in trening,care el,treningu, nu e minimum de echipament..asta'i sigur..Nu am nimic cu tine,odata ce nici macar nu stiu care din ei esti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic asa: cu sau fara echipament e c.uru lor...atata timp cat nu implica pe altii si se dau pe izlaz (pt ca marea majoritate sunt pustani care nici semnele de circulatie nu le stiu) daca vor sa'si bage o teava in c.ur tunnig pt "tzeava" de esapament ca sa fie "cool " e ok...dar sa ne lase in plm cu "ce n'am voie" , "trebuie sa incep de undeva" sa lase manelele si bas.inile de 50cent si sa puna mana intai pe CODUL RUTIER sa afle ca daca sti culorile semaforului nu inseamna ca sti circulatie si poate nu mai "ieshiti" in strada ca descreieratii si intrati in giratoriu pe unde va vine fara semnal (semnalul la voi este o chestie optionala)....asa ca daca tot vreti cu ardoare sa incepeti de undeva:INCEPETI CU CODUL RUTIER !!!

 

am invatzat codul rutier inainte de a da examenul [mai putin mecanica] asta pentru a nu va incurca pe voi in trafic cu nestiintza :cheers:

ba chiar la examen am luat 19 puncte [nu ca ma sa laud zic ce ca sa vezi ca am parcursc si eu CODUL RUTIER]

Asflat Uscat!

Editat de Mario5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bine ca nu sunteti nici manelari, nici rapperi. m-am linistit acum. multumesc.

 

 

monsteristu ... tu cand ai fost mai mic nu stateai cu limba scoasa cand vedeai vreun motor pe strada ? daca nu inseamna ca nu ai intradevar aceasta pasiune ... u nu ai condus vreun scuter inainte de "monster" ? daca nu inseamna ca ai inceput bine direct pe motor destul de mare ... ce te tot legi atata de ei ?

de multe ori vezi pe astia mai mici cu scuter ca sta frumos in coloana si pe unu cu vitezana ca zboara pe langa toti ...

 

hai .. asfalt uscat la toti si mai putine impresii :D

 

aa era sa uit ... mie imi plac si manelele (sunt unele melodii chiar frumoase) si house si rock deci nu inteleg ce ai avea impotriva ? tii ciuda ca aia au bani ? n`are rost sa ma iei cu faze ca manelistii is inculti sau una alta de genu asta fiindca inca nu am avut probleme nici cu literatura nici cu gramatica.

Editat de Bogdanelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
monsteristu ... tu cand ai fost mai mic nu stateai cu limba scoasa cand vedeai vreun motor pe strada ? daca nu inseamna ca nu ai intradevar aceasta pasiune ... u nu ai condus vreun scuter inainte de "monster" ? daca nu inseamna ca ai inceput bine direct pe motor destul de mare ... ce te tot legi atata de ei ?

de multe ori vezi pe astia mai mici cu scuter ca sta frumos in coloana si pe unu cu vitezana ca zboara pe langa toti ...

 

hai .. asfalt uscat la toti si mai putine impresii :D

 

aa era sa uit ... mie imi plac si manelele (sunt unele melodii chiar frumoase) si house si rock deci nu inteleg ce ai avea impotriva ? tii ciuda ca aia au bani ? n`are rost sa ma iei cu faze ca manelistii is inculti sau una alta de genu asta fiindca inca nu am avut probleme nici cu literatura nici cu gramatica.

Asa crezi tu? Ca nu ai probleme nici cu literatura, nici cu gramatica limbii romane? Tiiii, da' stiu ca te iubesti mult sa faci o astfel de afirmatie! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...