Sari la conținut

Zx9r Vs. Cbr900rr


freeman
 Share

Postări Recomandate

Dragi prieteni si cunoscatori ai motocicletelor.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar vreau pareri sincere de la posesori de astfel de motociclete, nu de la orisicine care vrea sa spuna ceva pe forum.Asta nu inseamna ca cei care nu au, dar se pricep si au informatii,nu pot spune cate ceva.

Sa revin,in prezent detin un zx9r din 96,inainte am avut un ducati 750ss(cu care am facut ucenicia in ale moto) si sincer vreau sa incerc si alta experienta.Sunt multumit de zx,dar..........vreau sa incerc Honda.

Acum,vreau sa stiu de la voi ce si de ce se merita sa iau zx9r sau cbr900rr (amandoua an 00-01).Va multumesc si astept pareri.

Apropo zx9r este de vanzare 4000.neaparat vreau sa schimb pt ca vreau sa fac turul europei cu ceva amici si ma dau la ceva mai nou sa nu am probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amandoua sunt modele bune, adica ai de ales intre ZX-9R si CBR 929 RR Fireblade, an 2000-2001 cum ai zis tu.

Personal pentru ceea ce vrei sa faci tu, adica un tur mai lung, mi se pare mai potrivita Honda, e mult mai confortabila si mai fiabila decat Kawa.

Diferenta de putere nu este mare fata de ceea ce ai in momentul de fata, insa sunt mai noi si mai performante.

http://www.motorbikes.be/en/compare/403/358/

 

Pana la urma totul tine de tine , care iti place mai mult.

Bafta!

:peace:

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de parere.Fiabilitatea si manevrabilitatea este esentiala spun eu.Nu neg ca mai caut si aspect, dar daca vroiam o moto sexy cautam altceva. sper sa iasa honda castigatoare.mai astept pareri,dar si cu explicatii pro sau contra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu sa hotarasti intre cele doua,pt ca si una si cealalta sunt motoare bune!!daca eu ar trebui sa aleg as alege honda pt ca kava te poate surprinde negativ cind ti-e lumea mai draga!!despre honda modelul 900rr toata lumea inclusiv de afara are cuvinte de lauda si cica e un motor la care poti sa-i dai in gura in mod repetat ca nu te lasa!! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm, Kawa naravas si manevrabil doar la viteze mai mari decit 60km/h.

Si intorci precum camionul, pe strada de 2 benzi din doua manevre.

CBR900RR nu am avut pe mina, asa ca nu comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I'm in :)

mi se pare mai potrivita Honda, e mult mai confortabila....

Eu am condus si Fireblade din 2000, si Zx-9R din aceeasi generatie. Nu mi se pare. Daca citesti mai multe comparative de prin 2000 ai sa vezi ca majoritatea considera 9-le cea mai confortabila din cele 4 din test.

 

si (mult...) mai fiabila decat Kawa.

Iar...!? :ok: Fara suparare, de unde??? Alta sursa decit gura lumii, vreau sa spun... Da, Kawa sunt mai sensibile la o intretinere necorespunzatoare.

 

kawa te poate surprinde negativ cind ti-e lumea mai draga

La ce te referi??

 

manevrabil doar la viteze mai mari decit 60km/h

La fel...la ce te referi?

 

Si intorci precum camionul, pe strada de 2 benzi din doua manevre.

Am un 1100 mai greu cu vreo citeva kile bune decit 9-le din 2000 si intorc tot timpul dintr-o singura manevra pe un drum eventual mai ingust decit ala. Cu picioarele pe scarite si cu ghidonul in limitator.. Daca vrei iti fac si poligonul cu ea. :D

Acum rugamintea mea la cei citati este sa nu o ia ca pe un atac, ci ca pe o parere, zic eu in cunostinta de cauza...

 

In concluzie:

Nu pretind ca Fireblade-ul nu ar fi o alegere buna. Dimpotriva, iar mie chiar imi place mult motocicleta aia!

Dintre cele 2, insa, 9-le din 2000 este mai potrivita pentru drumuri lungi. Suspensia (ceva) mai moale, mai "iertatoare", si ergonomia sa (usor) mai comoda o fac ideala pentru scopul tau. Daca vrei sa mergi cu cutitul in dinti, aici Blade-ul iese intr-un usor avantaj, mai ales pe pista (daca ai sa ai vreodata ocazia sa o utilizezi in felul ala...) Repet, fara ca Honda sa fie in nici un fel neadaptata pe strada.

Iar ca fiabilitate... fiecare motocicleta din fiecare an are probleme prorpii, mai mici sau mai mari. Probabil ca si 9-le, ca si Blade-ul au felia lor de tort la capitolul asta.

Daca o fi vreo diferenta de fiabilitate intre Honda si restul lumii (nu zic neaparat nu, dar asta ramine inca de demosntrat, ca de vorbit.... :peace: ) e in orice caz o diferenta mica-mica. Cam cit organul sexual al furnicii ;)

In concluzie, ca sa n-o mai lungesc ca guma..:oricare din cele 2 alegeri e buna. Important e sa-ti iei un motor ingrijit si in care nu s-a bagat mina aiurea. Bafta! :)

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, cu ZX9R nu ma simt confortabil decit la viteza a treia. Ceea ce inseamna peste 60km/h

Evident, sint subiectiv, dar asa simt eu.

XX-ul din semnatura in schimb e altfel la viteze mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati la diferite filmari de pe afara veti vedea ca tot ce inseamna indemanare si giumbuslucuri sunt facute cu cbr, iar cei ce folosesc camere sa filmeze realizari in ale pilotajului sportiv pe sosele au kawasaki(diverse) asa ca...............????

Editat de freeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati la diferite filmari de pe afara veti vedea ca tot ce inseamna indemanare si giumbuslucuri sunt facute cu cbr, iar cei ce folosesc camere sa filmeze realizari in ale pilotajului sportiv pe sosele au kawasaki(diverse) asa ca...............????

 

So? Your point is?? :ok: :peace: Ce relevanta au filmele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati la diferite filmari de pe afara veti vedea ca tot ce inseamna indemanare si giumbuslucuri sunt facute cu cbr, iar cei ce folosesc camere sa filmeze realizari in ale pilotajului sportiv pe sosele au kawasaki(diverse) asa ca...............????
honda: mai bland, mai usor de controlat, mai agil

kawasaki : mai agresiv, mai rapid

1 si uite asa se mai naste un mit :peace:

2 mitul honda : cea mai buna motocicleta..... de unde??? a-ti avut voi pe mana asa multe motoare sa va facet o idee a-ti desfacut motoare sau se aude pe la colt de bloc "honda is the best"

orice motor cu o intretinere corespunzatoare te va tine peste 100 de mii de km, neglijand intretinerea si una si alta va avea probleme

personal m-am dat cu zx9r si cbr din 96

zx9r: se aseaza bine pe sosea, mai lenes ca cbr la demaraj, mai comod in sea decat cbr, sunet specific de kawa (pt unii asta inseamna ca suna nashpa)

cbr: demaraj mai bun ca la zx9r (cel putin se simte zvacul mai bine ca la zxr), instabila cand ihi dai (poate sa fie din cauza caucicurilor), pozitie obositoare la condus(stai in maini, in forta)

astea au fost primele impresii poate dac mergeam mai mult puteam zice mai mult :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmarile pot scoate in evidenta ce prefera motociclistii si pentru ce.Asta daca apreciezi dorintele si cunostintele in ale moto ale celor de afara, care crede-ma isi pot permite mai multe.

Editat de freeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... ce importanta are ce prefera aia de afara?? :peace: Crezi ca aia sunt altfel ca noi, sunt mai putin sensibili la sloganuri agresive si la zvonuri insinuante raspindite de corporatii precum Honda, Ducati sau Harley (ma refer la politica de firma, nu la motoarele produse de ei, da? :D )? Asa cum a zis si Orestte: Honda nu e cea mai buna. Nici cea mai rea. E cea pe care o preferi sau nu... E suficient de buna ca sa vorbeasca singura pentru ea si fara mizeriile pe care sefii celor care o fabrica le baga pe sub alte presuri. Japoneze sau nu.

Deci daca ai deja o opinie formata..... urmeaza-ti setea. :ok:

Oricum, ti-am zis, nu pierzi nici intr-un caz si nici in celalalt.

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul as zice sa-ti iei un R1...am auzit io pe la baieti ca este cea mai tare... :peace:

Indiferent ce motor iti vei lua,cel mai important este sa fie ingrijit (vorbesc din experienta).Atata timp cat ii acorzi atentia cuvenita, nu te va lasa niciodata la drum.Mai ramane sa gasesti un astfel de motor iar alegerea o sa se mai rezume numai la gusturile tale...

:ok: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca pareri negative, pare-mi-se ca ZX-9 e mai greu si am simtzit asta la viteze mici, iar pe CBR ai o pozitie mai sportiva(impresie de stat in maini), dar cu timpul te obisnuiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerile cunoscatorilor sunt bine venite pentru a afla mai multe informatii la partea cu "DE CE X SI NU Y", sa nu credeti ca in functie de fiecare raspuns ma sucesc.Deci....ce ce aia si nu aia.Amandoua sunt la fel.Diferenta este asta. Una este Honda si alta este Kawa.Si cu asta nu sunt multe de spus. Nu va uitati in avatar, nu are nici o relevanta.2moto nu stica niciodata

Editat de freeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost posesor de Kawasaki, acum sunt posesor de Fireblade..si o conduc cu cea mai mare placere. Am 11 ani de A, dar cu mai mare placere nu am condus nici o motocicleta. Incepand cu ciclistica motorului, cu modul in care se aseaza pe sosea, cu soundul specific, cu plaja larga de a circula in viteza VI (de la 100 la cat ii dai!),cu demarajul excelent pe care il are..greutatea motocicletei si fiabilitatea incredibila. O sa spuneti ca sunt subiectiv ..caci am Honda..dar aceasta motocicleta este incredibila. Toata literatura de specialitate are capitole intregi privind Honda CBR 900 RR..fiind considerat un model de mare succes.

 

Cineva a scris de R1..Poate ne spune (daca cunoste) ..cate accidente grave au fost anul trecut cu R1 ???

 

 

Atat..

doar pareri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva a scris de R1..Poate ne spune (daca cunoste) ..cate accidente grave au fost anul trecut cu R1 ???
E ca si cum ai intreba in Romania de ce sant mai multe accidente cu Dacia decat cu Bmw?...uita-te prima data cate R1 s-au vandut si inmatriculat si cate Cbr-uri s-au inmatrciculat si ai sa vezi care este in superioritate numerica .....apoi fa o deductie logica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...