Sari la conținut

Yamaha Tricker XG 250


Seb
 Share

Postări Recomandate

Salut. In cateva zile termin si eu scoala, trebuie sa-mi iau si eu un motorel, initial ma gandisem la un GS500 dar a inceput sa-mi placa foarte mult moto de la scoala, un Tricker de 250. M-am interesat, nu prea se gaseste la noi, am gasit un singur anunt si era 3500 iepuroi, iar eu dispun doar de 1500 (neincluzand echipamentul,mai bag si acolo vreo 500 ;) ).

Asa, ca sa n-o mai lungesc,intrebarea mea este : Ce alta alternativa as avea pentru mobra asta ? m-am mai uitat pe bikeshop, dar numai enduro mari am vazut. Pe tricker stau f bine, sunt cam scund de inaltime :) Stiu ca motocicleta asta nu-i chiar enduro, dar asta si caut, rotile mici, parfum :) Multumesc, bafta :blink:

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Foarte rare astea pe la noi; si nici sa nu te gandesti ca poti face plimbari mai lungi cu ele - peste 80 la ora nici nu cred ca urca datorita raportului de transmisie orientat catre acceleratie. Inca un neajuns ar fi rezervorul care duce maxim 100km :D

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna de orasele Romaniei (gropi, trafic naspa, mai urci o scara, o bordura) dar cam atat, drum lung nu se pune problema.

La banii aia de care dispui te-as sfatui catre o Yamaha XT 600 E sau si mai bine un Suzuki DR 350. (vechi dar ieftine si bune)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lupu & switch voi sunteti sfatuitorii mei vad :D tx

 

imi treb mobra pt offroad si strada. la 600 e prea violenta. toata lumea ma trimite la DR 350 asa ca este in short list-ul meu.

de ktm, pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ktm, pareri?

 

Sunt rele si trebuiesc dadacite ca altfel fac buba cand ti-e lumea mai draga. La ce model de KTM te gandeai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTMu e ok sa-l iei neomorat si cu service la zi. Nu stiu sa fi vazut recent la niste preturi decente... Ma rog, tre sa ai grija de ea oleaca mai mult decat de-o japoneza de bataie (unde scapi fara daune daca intarzii cu intretinerea).

 

Mai sunt si alte modele plauzibile pt tine (daca tot nu vrei 500-650), dar sunt o raritate. De ex, XL400R (Honda), TT250R (Yamaha). Iar preturile sunt invers proportionale cu cat de des vezi la noi motorul. Ai mai multe sanse sa iei un LC4 de la KTM in banii in care gasesti XL400R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt rele si trebuiesc dadacite ca altfel fac buba cand ti-e lumea mai draga. La ce model de KTM te gandeai?

pai intai caut un motor de 250 nu mai mare.

la ktm inteleg ca exc (sx inteleg ca e de motocross)

 

ps am citit si recomandarile tale catre shadow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai intai caut un motor de 250 nu mai mare.

la ktm inteleg ca exc (sx inteleg ca e de motocross)

 

ps am citit si recomandarile tale catre shadow.

 

KTM EXC 250 nici sa nu te gandesti, ala e alta mancare de peste. (hard-enduro)

 

Ce ti-ar trebui tie ar fi un Kawasaki KLX 250, e frumoasa foc, usoara, suficient de puternica dar nu prea am vazut pe la noi decat in putine cazuri (era una de vanzare SUPERBA pe bikeshop.ro asta-toamna dar s-a dat repede si dreaq stie cui).

 

post-2624-1246541102_thumb.jpg

 

In rest - Suzuki DR 350 dupa cum am mai spus.

 

Daca e vorba de motociclete noi, recomand cu incredere Yamaha WR250 R sau modelele mai noi de KLX 250.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM EXC 250 nici sa nu te gandesti, ala e alta mancare de peste. (hard-enduro)

 

Ce ti-ar trebui tie ar fi un Kawasaki KLX 250, e frumoasa foc, usoara, suficient de puternica dar nu prea am vazut pe la noi decat in putine cazuri (era una de vanzare SUPERBA pe bikeshop.ro asta-toamna dar s-a dat repede si dreaq stie cui).

 

post-2624-1246541102_thumb.jpg

 

In rest - Suzuki DR 350 dupa cum am mai spus.

 

Daca e vorba de motociclete noi, recomand cu incredere Yamaha WR250 R sau modelele mai noi de KLX 250.

 

da da WR-ul ti-am zis ca-mi surade din pliant, dar sa invat sa merg intai offroad si apoi trec la WR.

cat despre Kawasaki KLX 250, daca nu prea gasesc la noi nu o sa am probleme cu piesele? Ma gandesc ca poate gasesc in afara...?!

 

ps sa ma mut inapoi pe topicul "primul meu enduro"? :rose:

 

KTMu e ok sa-l iei neomorat si cu service la zi. Nu stiu sa fi vazut recent la niste preturi decente... Ma rog, tre sa ai grija de ea oleaca mai mult decat de-o japoneza de bataie (unde scapi fara daune daca intarzii cu intretinerea).

 

Mai sunt si alte modele plauzibile pt tine (daca tot nu vrei 500-650), dar sunt o raritate. De ex, XL400R (Honda), TT250R (Yamaha). Iar preturile sunt invers proportionale cu cat de des vezi la noi motorul. Ai mai multe sanse sa iei un LC4 de la KTM in banii in care gasesti XL400R.

 

nu stiu ce vreau, stiu insa ce nu vreau :rose:. nu vreau sa ma dau cu ea peste cap. n-am facut off road in viata mea dar pentru asta m-am apucat de moto. vointa nu-i tot una cu putinta, dar ma straduiesc. am 50 de kg deci imi treb ceva f usor care sa-mi permita mersul pe strada (caci sunt incepatoare si sa nu-mi pierd "talentul" :P) si offroad ca vreau sa ma inscriu la cursuri.

sapt viitoare dau sala asa ca mai am putina vreme sa ma decid :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da da WR-ul ti-am zis ca-mi surade din pliant, dar sa invat sa merg intai offroad si apoi trec la WR.

 

Pai ce, nu poti sa inveti si cu WR-ul? :)

 

ps sa ma mut inapoi pe topicul "primul meu enduro"? :)

 

Da, ar fi mai bine, ca ii stricam omului topicul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai intai caut un motor de 250 nu mai mare.

la ktm inteleg ca exc (sx inteleg ca e de motocross)

 

ps am citit si recomandarile tale catre shadow.

Dominator de 250?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu stiu ce vreau, stiu insa ce nu vreau :moto:. nu vreau sa ma dau cu ea peste cap. n-am facut off road in viata mea dar pentru asta m-am apucat de moto. vointa nu-i tot una cu putinta, dar ma straduiesc. am 50 de kg deci imi treb ceva f usor care sa-mi permita mersul pe strada (caci sunt incepatoare si sa nu-mi pierd "talentul" :rock:) si offroad ca vreau sa ma inscriu la cursuri.

sapt viitoare dau sala asa ca mai am putina vreme sa ma decid :bounce:

 

Dupa 2 ore de "off" strada o sa ti se para "pentru copii".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna, caut si eu un model enduro, iar lipsa experientei in domeniu ma cam doboara

imi place mult Yamaha WR250 R dar depaseste putin limita in care trebuie sa ma incadrez cu banii

 

ma ajutati si cu alte variante asemanatoare pana in 5000-5500 euro ? Eventual un enduro mai soft unpic

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, caut si eu un model enduro, iar lipsa experientei in domeniu ma cam doboara

imi place mult Yamaha WR250 R dar depaseste putin limita in care trebuie sa ma incadrez cu banii

 

ma ajutati si cu alte variante asemanatoare pana in 5000-5500 euro ? Eventual un enduro mai soft unpic

 

Multumesc

Ai grija ca WR-urile si CRF-urile, ca si KTMurile si asa mai departe sunt motoare de competitie. Fiabilitatea nu e punctul lor forte. Ai putea incerca un DR-Z de 400; gasesti s-h relativ nou in banii tai.

 

De nou nu ai ce soft enduro nou sa iti iei si sa fie si bun. Un s-h relativ recent. Vezi de-un KTM LC4 adventure sau simplu. Daca nu, uita-te la XT 660z (nu XTZ 660) care e modelul nou de Tenere. Mai vezi si de-un Suzuki V-Storm, care e mai mult touring decat enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, caut si eu un model enduro, iar lipsa experientei in domeniu ma cam doboara

imi place mult Yamaha WR250 R dar depaseste putin limita in care trebuie sa ma incadrez cu banii

 

ma ajutati si cu alte variante asemanatoare pana in 5000-5500 euro ? Eventual un enduro mai soft unpic

 

Multumesc

am eu un WR250F la 5000 eur, model 2008. la noi in showroom. www.motociclete.com.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un WR250F la 5000 eur, model 2008. la noi in showroom. www.motociclete.com.ro

Pai io cand am fost, prin mai, pentru un WR250F inmatriculabil mi s-a zis de 7600-8000 euroi si la intrebarea "altceva mai omenesc" mi s-a raspuns ca "asta e"... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai io cand am fost, prin mai, pentru un WR250F inmatriculabil mi s-a zis de 7600-8000 euroi si la intrebarea "altceva mai omenesc" mi s-a raspuns ca "asta e"... :cheers:

 

poate e de vina criza :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...