Sari la conținut

Miting moto 2009, 25 aprilie


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Este joi, sa ne tinem de promisiune:

 

Incep prin a va multumi pentru participarile voastre la marsuri si flash-mob-uri. Este mai putin important care organizatie moto se ocupa de derularea lor, conteaza mai mult daca acestea au ca finalitate o viata mai buna si respect pentru toti motociclistii.

 

1. Miting sau mars? Am acumulat (si, cand spun "am acumulat", ma refer la toata lumea, inclusiv la voi) experienta a cel putin doua marsuri, la care au participat, deopotriva, motociclisti din tara si din Bucuresti. Ambele s-au desfasurat ordonat, fara "cascadorii", multumita voua, ca ati respectat rugamintile organizatorilor de fiecare data. Din nefericire insa, tragand linie si adunand, in afara de o mare de motociclete in deplasare (cel putin cazul Bucurestiului) nu s-a receptionat mare lucru. Tocmai asta ne-a determinat, in acest an, sa optam pentru varianta de miting (au mai fost si alte motive, mai putin importante). Putem sa ne spunem pasul in liniste. Oferim ocazia presei, care este invitata sa participe, sa poarte mai departe mesajul nostru, stand de vorba cu fiecare dintre noi.

 

2. De ce am decis sa ne adunam? Cererea pentru organizarea acestui miting este depusa inca din luna februarie. A fost aprobata. Beneficiem de sprijinul Politiei in derularea lui. In Bucuresti, avem la dispozitie Piata Constitutiei. In tara, au raspuns "Prezent!" mai multe orase decat ne-am asteptat si se vor organiza, pe plan local, marsuri sau mitinguri, dupa caz. Este bine sa consultati rubrica dedicata comunitatilor moto regionale, pentru a vedea unde se tin si care este programul exact al acestor actiuni in teritoriu. Ideile pe care dorim sa le transmitem sunt urmatoarele:

a) dorim sa primim si sa oferim, la randul nostru, respect in trafic;

:blink: nu suntem cascadori, ci piloti civilizati;

c) dorim sa se inaspreasca pedepsele pentru neacordare de prioritate la intrarea de pe un drum lateral si la iesirea din parcare, pentru intoarcerea pe linia continua, pentru vorbitul la telefon in trafic, fara dispozitiv de tip handsfree.

 

3. Ce vom face, odata ajunsi in Piata Constitutiei? Vom expune bannere cu mesajele noastre catre soferi si autoritati. Vom spune presei ce ne doare. Vor avea ocazia sa filmeze si sa fotografieze bannerele, sa ia declaratii de la cei prezenti. De aceea, atitudinea noastra trebuie sa fie unitara, sa lasam sa razbata aceleasi mesaje.

Alaturi de noi vor fi persoane din lumea mondena, care ne sustin cauza. Primii pe care ii confirmam azi sunt cei de la Phoenix. Asa cum s-a precizat si pe alte topicuri, Nicu Covaci & co. au fost de acord sa ofere motociclistilor o piesa de-a lor pentru a o transforma in imnul motociclistilor. La SMAEB si nu numai, am primit propunerile voastre de versuri. Phoenix va inregistra piesa cu versurile voastre, va fi difuzata peste tot, constituindu-se astfel intr-un mesaj permanent al motociclistilor catre colegii lor si catre celelalte categorii de conducatori de vehicule.

De maine, initiem semnarea unei petitii prin care cerem reducerea duratei obligatorii pentru RCA in cazul motocicletelor. Avand in vedere ca, prin lege, se interzicea circulatia motocicletelor pe zapada sau in conditii de rulare neadecvate, nu este corect sa platim RCA pentru 12 luni, nu? Daca incheiem RCA in martie, de exemplu, putem circula pana in septembrie (cea mai scurta perioada - 6 luni de RCA). Stim toti ca toamnele sunt blande si ca, in general, multi dintre noi circulam cu motocicletele pana la caderea zapezii. Prin aceasta petitie cerem introducerea posibilitatii de a incheia RCA pentru o luna, doua, trei, cat se mai poate circula in conditii de siguranta.

Cu ceva timp in urma, AMR a luat legatura cu Comisia Nationala a Asigurarilor. Ne-au inteles dorinta, insa ne pot ajuta numai daca noi ne unim pentru aceasta cauza. Petitia inaintata autoritatilor este cea mai buna solutie. Aceasta poate fi semnata de orice persoana majora. Va asteptam la miting sa o semnati si voi, daca sunteti de acord cu aceasta cerere.

 

4. Cum ne organizam? Incepand cu ora 10.00, pe 25 aprilie, ne adunam in Piata Constitutiei. Presa este invitata de la ora 11.00.

 

Vom afisa foarte curand restul detaliilor legate de mitingul din Bucuresti, pentru a nu lungi acest post la infinit. Daca aveti intrebari, idei, sugestii, postati-le aici sau dati-ne un mail la sediu @ amoro.ro. Va asteptam alaturi de noi!

 

:wacko:

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cine ar putea confectiona niste suporti de steaguri care sa se poata atasa pe suportul de topcase?

Cit de mare steagul? Eu ma tot invirt pe linga ideea ca o tija filetata infipta intr-un colier de sustinere a tevilor face niscai treaba. gen post-5582-1239901180_thumb.jpg dar cu niste cauciuc pe ele.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect.

Incerc sa ajung si eu.

Am niste abtibilduri care le pot pune la dispozitie.Ca cele din avatar.Vreo 60 bucati.Mai fac sapt. viitoare.

Totodata va pot ajuta cu transportul materialelor in toate orasele mari din tara. Fara bani bineinteles.

 

Telefonul meu 0726.56.26.61.

:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit de mare steagul? Eu ma tot invirt pe linga ideea ca o tija filetata infipta intr-un colier de sustinere a tevilor face niscai treaba. gen post-5582-1239901180_thumb.jpg dar cu niste cauciuc pe ele.

Buna ideea cu colierele.Ma gandesc sa fac un steag dintr-o panza alba pe care sa scriu cu negru ceva gen "eu te respect,respecta-ma si tu" pe care sa o prind de un bat din PVC.Sper sa intre batul in colierul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa rog cluburile daca pot sa faca banere pe care sa isi scrie sloganele. Clubul din care fac parte a facut deja un baner cu mesaj propriu. Nu este mare si nu a fost nici scump. Ar fi bine ca pe langa banerele AMR sa mai fie cat mai multe mesaje.

Sa stie oricune trece pe acolo ce vrem noi. Acum imi dau seama ca nu m-am gandit sa il imprim si pe spate fiindca pe langa noi vor trece multi conservari ce vor putea sa citesca mesajele noastre. Noi von fi in centru pietei iar ei vor circula in jurul nostru.

Din punctul asta de vedere sunt sigur ca vom fi mai observati decat daca eram in miscare.

Sunt sigur ca va iesi super bine si ca mesajele noastre vor ajunge unde trebuie sa ajunga.

Eu am folosit doua cozi de matura pentru banerul facut de club si le voi lega de motociclete in piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4. Cum ne organizam? Incepand cu ora 10.00, pe 25 aprilie, ne adunam in Piata Constitutiei. Presa este invitata de la ora 11.00.

 

Sa speram ca demonteaza Primaria tribunele si scena in timp util ca altfel.....

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem sa ne facem cate un tricou fiecare, care sa aiba un mesaj segestiv......

Editat de cosmin_sn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ,25 Sa fie

18.gif n-am dormit aseara de ingrijorare. Exista aprobarea de la Primarie, de la Politie si nici un semn de la Marian. Ok, deacuma totu e downhill daca avem si acceptul lui Marian. :wink:

 

 

 

OT: ne bucuram Marian ca ai decis ca primul tau post sa fie aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Carturaru' : Anul trecut, la marsul din 19 aprilie, am numarat noi vreo 800 de motorete. Anul asta, la marsul organizat la SMAEB, au fost tot cam asa. Ne-am bucura enorm sa stim ca vor fi cel putin 800 de motoare, pentru ca am demarat campania de strangere de semnaturi in scopul reducerii perioadei la RCA.

 

Dupa parerea mea, petitiile online nu au efectul scontat, mai ales ca unele persoane se semneaza cu pisicutza_xxx, za_haus si altele. O petitie serioasa se intocmeste dupa un tipic si cu semnaturi reale.

 

Anul acesta, doua obiective importante sunt luate in vizor, pentru care au si fost contactate forurile in cauza: problema asigurarilor si a udatului strazilor. Asa ca asteptam cat mai multe motoare sa sustina aceasta cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Carturaru' : Anul trecut, la marsul din 19 aprilie, am numarat noi vreo 800 de motorete. Anul asta, la marsul organizat la SMAEB, au fost tot cam asa.

What? La marsul de la Smaeb ,daca au fost 300 ....Nu va luati dupa aia de la Realitatea ca aia bat campii.Ei zic ca 1000.Aia de la Auto show cica 1400.

N-au fost 800 nici cu alea parcate ,adunate cu cele expuse in salon.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

What? La marsul de la Smaeb ,daca au fost 200 ....

N-au fost 800 nici cu alea parcate ,adunate cu cele expuse in salon.

Asa am zis si eu da' le-a numarat AutoShow si i-a dat ca a fost cel mai mare mars existent vreodata pe pamintul acestei tarisoare :wink:

"[..]un mars fara incidente care a inregistrat cel mai mare numar de participanti pana acum in Romania[..]" (de aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta, doua obiective importante sunt luate in vizor, pentru care au si fost contactate forurile in cauza: problema asigurarilor si a udatului strazilor. Asa ca asteptam cat mai multe motoare sa sustina aceasta cauza.

 

dupa ce se incheie stationarea in p-ta Constitutiei (cu toate manifestarile de rigoare) este prevazuta o plecare pe un traseu anume, sau pur si simplu fiecare o intinde (neorganizat) unde are treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre rugamintile noastre este sa aveti la voi cartile de identitate / buletinele. Pentru a nu lasa vreo portita de contestare a petitiei este vital ca toate datele personale trecute in dreptul semnaturii voastre sa fie cele corecte.

 

Ma numar printre cei multi care s-au saturat de mizerii si birocratie, insa am constat pe propria piele ca singura metoda de a lupta cu birocratia este sa-i dam cat mai multe hartii. Ca sa-i saturam!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, ca in fiecare an va zbateti sa faceti nu stiu cate mitinguri de sensibilizare a participantilor la trafic ca existam si noi astia pe 2 roti pe sosele, cea ce e si bine, DAR, la o tara de frustrati, soferi ''adevarati'', nervosi la volan, neatenti chiar si cu alte autoturisme, voi chiar va inchipuiti ca va avea vreun ecou ca exista si motociclistii in trafic ?

Motociclistii tot vor murii pe capete, sau vor fi trantiti in trafic, si tot ce va ramane dupa aceasta actiune va fi un topic plin de poze, in care ne vom lauda, mama ce misto a fost in parada, si cam atat, o mare frectie la picior de lemn. Si eu am participat si la Bucuresti si in Pitesti la asa ceva, am impartit fluturasi prin intersectii, si tot degeaba, topicurile cu accidente sunt full.

Mai curand ar trebui educat nea motociclistu', explicat pe indelete cum sta treaba cu gazu, cu viteza pe sosele, cu strecuratul aiurea printre masini, din statistici rezulta ca, cam ne-o facem cu mana noastra. Eu unul sunt asa mai realist, inainte de a fi motociclist sunt in primul rand conservar, si de la volanul masinii se vede enorm de bine multa inconstienta si teribilism la foarte multi din motoclisti.

Spor la treaba........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, ca in fiecare an va zbateti sa faceti nu stiu cate mitinguri de sensibilizare a participantilor la trafic ca existam si noi astia pe 2 roti pe sosele, cea ce e si bine, DAR, la o tara de frustrati, soferi ''adevarati'', nervosi la volan, neatenti chiar si cu alte autoturisme, voi chiar va inchipuiti ca va avea vreun ecou ca exista si motociclistii in trafic ?

Motociclistii tot vor murii pe capete, sau vor fi trantiti in trafic, si tot ce va ramane dupa aceasta actiune va fi un topic plin de poze, in care ne vom lauda, mama ce misto a fost in parada, si cam atat, o mare frectie la picior de lemn. Si eu am participat si la Bucuresti si in Pitesti la asa ceva, am impartit fluturasi prin intersectii, si tot degeaba, topicurile cu accidente sunt full.

Mai curand ar trebui educat nea motociclistu', explicat pe indelete cum sta treaba cu gazu, cu viteza pe sosele, cu strecuratul aiurea printre masini, din statistici rezulta ca, cam ne-o facem cu mana noastra. Eu unul sunt asa mai realist, inainte de a fi motociclist sunt in primul rand conservar, si de la volanul masinii se vede enorm de bine multa inconstienta si teribilism la foarte multi din motoclisti.

Spor la treaba........

 

Sunt de acord cu tine ca lucrurile stau asa, in foarte multe cazuri. Insa aceste cazuri nu formeaza majoritatea. Nu gasim normal sa platim toti oalele sparte de unii, nu? Facem curat si in ograda noastra, atat cat putem; fiecare prin atitudinea lui este un model pentru ceilalti. Insa niciodata sa nu dati inapoi de la a sustine o astfel de cauza, pentru ca, dupa cum spuneam mai sus, "platim" toti.

 

revin cu rugamintea sa confectionati bannere, le vom afisa pe gardurile aduse de jandarmerie. Maine seara (vineri, 24 apr), vine camionul si incepem descarcarea si amplasarea lor. Dc vreti sa veniti si voi, va asteptam. Asa putem vorbi si mai multe lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine seara (vineri, 24 apr), vine camionul si incepem descarcarea si amplasarea lor. Dc vreti sa veniti si voi, va asteptam.

Cam pe la ce ora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...