Sari la conținut

Miting moto 2009, 25 aprilie


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 191
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Domnilor, ca in fiecare an va zbateti sa faceti nu stiu cate mitinguri de sensibilizare a participantilor la trafic ca existam si noi astia pe 2 roti pe sosele, cea ce e si bine, DAR, la o tara de frustrati, soferi ''adevarati'', nervosi la volan, neatenti chiar si cu alte autoturisme, voi chiar va inchipuiti ca va avea vreun ecou ca exista si motociclistii in trafic ?

Motociclistii tot vor murii pe capete, sau vor fi trantiti in trafic, si tot ce va ramane dupa aceasta actiune va fi un topic plin de poze, in care ne vom lauda, mama ce misto a fost in parada, si cam atat, o mare frectie la picior de lemn. Si eu am participat si la Bucuresti si in Pitesti la asa ceva, am impartit fluturasi prin intersectii, si tot degeaba, topicurile cu accidente sunt full.

Mai curand ar trebui educat nea motociclistu', explicat pe indelete cum sta treaba cu gazu, cu viteza pe sosele, cu strecuratul aiurea printre masini, din statistici rezulta ca, cam ne-o facem cu mana noastra. Eu unul sunt asa mai realist, inainte de a fi motociclist sunt in primul rand conservar, si de la volanul masinii se vede enorm de bine multa inconstienta si teribilism la foarte multi din motoclisti.

Spor la treaba........

 

 

Mitingurile si protestele nu au fost inventate in Romania. Si daca in lte tari au functionat nu cred ca romanii au mai multe perechi de bile si la ei nu merge domne ca e destepti. Nu se asteapta nimeni sa se lumineze romanul peste noapte dar in mod sigur daca se insista e posibil ca in cativa ani sa avem o situatie mai roz. Si cand zic o situatie mai roz ma gandesc ca poate vom avea o situatie mai buna decat alte tari. Numarul Accidentelor creste proportional cu cresterea numarului de motociclete. De exemplu pot face o comparatie gresita cu Anglia care anul trecut au avut loc 5000 (cinci mii ca sa nu credeti ca am gresit) de accidente in care au fost implicati motociclistii din care 944 s-au filaiizat cu decesul motociclistului si asta numai in Londra.

Anul trecut s-au înregistrat 998 de accidente moto Âşi cu mopede, cu 323 mai mult decât în 2007, în care 19 persoane au murit, 242 au fost rănite grav Âşi 864 au suferit răni uÂşoare. Decesul pe parcursul anului trecut a scăzut cu 3 accidente față de anul 2007, însă în cazul răniților grav, numărul acestora a crescut cu 99 de persoane, iar în a celor răniți uÂşor, cu 249 de persoane. Nu stiu daca datele sunt la nivel national ori numai in capitala dar...

 

Comparatia cu Anglia nu intra in discutie deoarece parcul moto din Romania nu este nici macar la un sfert din cel al britanicilor. Poate si la englezi a scazut numarul accidentelor fiindca ei au cea mai agresiva campanie impotriva accidentelor si acea campanie nu este facuta de un ONG amarat ca la noi este facuta de ministerul transporturilor.

Este adevarat ca ei au renuntat la mitinguri dar au facut asta fiindca au constatat ca este mai eficient sa faci campanii tv. Noi nu putem renunta la mitinguri deoarece este cea mai ieftina metoda de a ajunge mesajul nostru la tv. Cand vom avea si in romania implicarea unui minister poate ca vom renunta la alte forme de protest si ne vom canaliza pe alte actiuni.

 

Tu ai dreptate in ce spui referitor la motociclisti. Sunt prea multi motociclisti teribilisti si sunt aproepe la fel de greu de educat ca si restul participantilor la trafic. Luand exemplul altor tari incercam si noi destul de timid sa le atragem atentia ca teribilismul este periculos. Nu avem o campanie atat de agresiva ca a englezilor tot din lipsa de sprijin din parte autoritatilor si implicit din lipsa de materiale tiparite si filmate dar ne bazam pe ajutorul motociclistilor si al cluburilor. De exemplu grafica la afisele dedicate motociclistilor anul acesta a fost realizata de clubul Heavi Riders. O sa si pun cateva dintre ele aici.

 

Cam asta este situatia in tara noastra. Facem si noi ce putem ca speranta moare ultima.

post-3316-1240569912_thumb.jpg

post-3316-1240569940_thumb.jpg

post-3316-1240569978_thumb.jpg

post-3316-1240570002_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca ei au renuntat la mitinguri dar au facut asta fiindca au constatat ca este mai eficient sa faci campanii tv. Noi nu

 

Si totusi, cu toate celelalte cai pe care le au la indemana, nu au renuntat la mitinguri.

Anul trecut am prins un mars chiar prin centrul Londrei intr-o zona f populata (Oxford Circus/Street).

Erau sute de motoare care nu au paralizat traficul ci doar au acaparat intraga atentie a miilor de trecatori si participanti la trafic.

Super disciplinati - mai degraba parada decat mars :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca se va stresa si situatia udatului strazilor...

Eu voi fi acolo, idiferent ca ploua sau nu.

LE: voi aduce si camera video :D

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca vremea nu vrea sa coopereze cu noi. Deja a inceput sa polua in Bucuresti si prognoza nu este de loc imbucuratoare. Voi incerca sa fiu prezent maine desi am programul deja facut din pacate :D . Nu stiu insa cu va afecta aceasta vreme capricioasa rezultatul mitingului. Cu siguranta tracatori for fi mult mai putini. Sa speram ca presa nu se va speria de ploaie si va fi prezenta sa acopere evenimentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun interviul dat de o fata motociclista la Antena3

 

buna si emisiunea care este acum la Antena 3 cu invitati motociclist, instructor si politist

 

felicitari asociatiei motociclistilor si celor din emisiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Spălați caldarâmul noaptea!“

 

Printre nemulțumirile motocicliÂştilor se numără Âşi faptul că autoritățile locale spală străzile în timpul zilei. Bikerii susțin că prin udarea asfaltului se creează o peliculă alunecoasă peste acesta, care-i face să piardă controlul asupra bolizilor. „Această peliculă este o capcană pentru noi. Pasionații de vehicule pe două roți au semnat la miting o petiție prin care propun municipalității să spele străzile doar pe timpul nopții, aÂşa cum e normal, de altfel“, a declarat Cosmin Frăsineanu, preÂşedinte - fondator al AMR.

 

 

Si era un inceput promitator si cu un Transalp in foto.

Oare chiar nu puteau sa foloseasca un alt cuvant decat "bolizilor" ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Spălați caldarâmul noaptea!“

 

Printre nemulțumirile motocicliÂştilor se numără Âşi faptul că autoritățile locale spală străzile în timpul zilei. Bikerii susțin că prin udarea asfaltului se creează o peliculă alunecoasă peste acesta, care-i face să piardă controlul asupra bolizilor. „Această peliculă este o capcană pentru noi. Pasionații de vehicule pe două roți au semnat la miting o petiție prin care propun municipalității să spele străzile doar pe timpul nopții, aÂşa cum e normal, de altfel“, a declarat Cosmin Frăsineanu, preÂşedinte - fondator al AMR.

 

 

Si era un inceput promitator si cu un Transalp in foto.

Oare chiar nu puteau sa foloseasca un alt cuvant decat "bolizilor" ???

 

Te rog sa ma crezi ca ala a bagat treaba cu bolizii de la el. Nici macar nu am in vocabularul uzual cuvantul bolid.

Oricum asta sa fie cel mai rau lucru. Important este ca dorintele noastre au ajuns sigur la urechile celor care au puterea de a schimba ceva.

Oricum eu sunt vicepresedinte la AMR nu presedinte si nu sunt membru fondator. Si aia de la Antena 3 tot presedinte mi-a spus dar ma-ma plictisit sa ii tot corectez. Ma repet dar e foarte important sa ne putem exprima problemele si sa speram ca se rezolva macar 10% dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari...

Si felicitari atat organizatorilor cat si participantilor!

Ma asteptam totusi, la un numar mai mare de participanti...

 

 

post-33250-1240657522_thumb.jpgpost-33250-1240657532_thumb.jpg

post-33250-1240657538_thumb.jpgpost-33250-1240657541_thumb.jpg

post-33250-1240657553_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mari tampiti astia din adevarul ... cu titlul ala o sa ne sara in cap pe bune toti ceilalti particpanti la trafic

 

noi nu vrem sa nu mai fie spalate strazile ... vrem doar sa nu mai fie udate ziua ... iar noaptea pot fi si spalate si udate

 

poate cineva sa intervina la adevarul sa schimbe titlul ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca a inceput sezonul moto 2009, dorim sa le amintim celorlalti participanti la trafic ca neatentia lor ne poate costa viata. Din acest motiv va invitam la mitingul (nu marsul) motociclistilor, in data de 25 aprilie, incepand cu ora 10, in Bucuresti, Piata Constitutiei.

 

Purghy, cat si celorlalti organizatori: "Chapeaux bas" !

 

O vara cat mai buna! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au fost foarte putini motociclisti, ma asteptam sa nu fie prea multi dar nici atat de putini si ce ma dezamagit a fost lipsa de pancarte, trebuia sa fie puse mai multe pancarte pe gardurile de la jandarmerie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au fost foarte putini motociclisti, ma asteptam sa nu fie prea multi dar nici atat de putini si ce ma dezamagit a fost lipsa de pancarte, trebuia sa fie puse mai multe pancarte pe gardurile de la jandarmerie

cred ca au fost circa 200 motociclisti cu tot cu cei de la rutiera!

cat despre "comunitatea" motociclistilor si cat de interesati sant ei sa lupte pt drepturile lor m am convins.

pacat de cei 2 prieteni pe care i am tarat cu mine la miting.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fost..mi-a placut mult organizarea..bravos!!..pacat ca nu prea au aparut si mobrele..am crezut ca i-a speriat ploaia,dar cand am ajuns la amkart/ktm,am vazut ca erau acolo mai ulti motociclisti decat la miting.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fost..mi-a placut mult organizarea..bravos!!..pacat ca nu prea au aparut si mobrele..am crezut ca i-a speriat ploaia,dar cand am ajuns la amkart/ktm,am vazut ca erau acolo mai ulti motociclisti decat la miting.

 

:)

 

Desi eu am dormit pana la 12 .. :) ... sunt de acord cu ideea de baza care reiese din ce a spus domnu raducu ...

 

La placinte inainte ! :bigstar:

 

Felicitari ptr dl Frasineanu. Coerent si concret. De data asta AMR a trimis pe cine trebuie la emisiune.

 

E prima data cand vad un reportaj in direct si o emisiune ambele coerente si de bun simt in ceea ce priveste acest subiect ! Felicitari organizatorilor dar si Antenei 3 ! (damn, nu credeam sa zic vreodata asta :finger: )

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se putea si mai bine, insa ecouri in presa vor fi, deci sa nu fim prea categorici.

 

Evident, daca nu e parada, nu ne intereseaza sa ne sustinem drepturile, nu? Erau vreo doua petitii de semnat, una legata de scurtarea perioadelor de RCA si una, de altfel cea mai importanta, legata de udatul strazilor. Si cand zic petitii zic petitii, nu labarelile de petitii online semnate de maricica_xxx si vindizeladevaratu_2009. E chiar atat de greu sa vii macar pana in Piata Constitutiei sa semnezi o petitie care cu siguranta va fi inaintata unde trebuie, si nu uitata in spatiul www? Ziceati ca vreti strazi spalate cand trebuie? Pai romanu' e bun doar sa dea din gura, nu?

 

Cei din AMR au depus eforturi imense pentru acest miting si si-au dus treaba la bun sfarsit, cu bune si cu rele, si pentru asta jos palaria, au dat dovada de mai mult calm si stapanire decat multi dintre noi :bigstar: . Nu s-a putut mars, asta e, avem miting, avem un spatiu la dispozitie, sa fim destepti si sa profitam de el, nu? Asta e unul din momentele in care multi dintre noi cred ca regreta ca-si bat capul. Si totusi, pentru alea 200 semnaturi adunate azi in Piata Constitutiei, merita. Pentru restul, care ca de obicei doar dau din gura si din taste mai ales, si atat, nu stiu...

 

Noi tastam de zor si le dam astora indicatii despre cum ar trebui sa faca si sa dreaga, dar fereasca sfantul sa miscam noi un deget, sa nu ne rupem naibii vreo unghie. Oricum toata cinstea celor care au venit si si-au sustinut cauza. Daca o petitie facuta ca lumea poate influenta primaria incat sa nu mai dea cu borshul ala pe strazi sau sa-l dea doar noaptea intre 2 si 4 macar, atunci cei aproape 200 veniti azi in frunte cu AMR-ul au facut un mare lucru. Si daca nu, iarasi au facut un mare lucru: AU INCERCAT, spre deosebire de multi latrai. (sa se simta cine-o vrea, mi-e greu sa cred ca n-am dreptate de data asta)

 

Hai s-aveti un weekend placut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr Purghy - astazi ati lansat in premiera imnul ASOCIATIEI MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA - nu al MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA. Nu cred ca ai cerut parerea bosorogilor pe care te intrebai daca trebuie sa-i saluti sau nu intr-un topic pe aici, daca vor "Liber (si deprimat)" a lui Phoenix - versurile ptr cei care nu le stiu, ca nu vreau sa ocup spatiu pe aici sau "Calare pe motoare" - Cargo sau orice altceva.

 

In mod normal nu as fi comentat pentru ca nu ma intereseasa absolut deloc AMR, dar o fac intrucat parerile au fost in numele motocistilor din romania si nu a unui grup de 30 de motociclisti (sper ca am spus acoperitor, ptr ca site-ul nu merge la sectiunea membri inregistrati) care au infiintat o firma care se cheama ASOCIATIA MOTOCICLISTILOR DIN ROMANIA.

 

LE:"LIBER - PHOENIX" - e o miorita a motociclistului, in care nimenui nu-i pasa de el, e singur, trist, motoru' trist si el....jale mare :)

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a avut ceva de zis referitor la IMN a putut spune pina s-a luat decizia asupta versurilor. Cine a stat in fund si a asteptat sa faca altii si ei doar sa comenteze are acuma de zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a avut ceva de zis referitor la IMN a putut spune pina s-a luat decizia asupta versurilor. Cine a stat in fund si a asteptat sa faca altii si ei doar sa comenteze are acuma de zis.

 

serban, no offence...dar e o mare porcarie :)

nu am vazut topicul de versuri....am ascultat acum in premiera produsul finit. sa fie imnu vostru.....ca al meu nu cred ca va fi vreodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...