Sari la conținut

Exploring Prahova - 4 sau 5 aprilie


dezamagitoru
 Share

Postări Recomandate

hai ca am exagerat putin cu titlul :kiss:

 

Va propun voua, celor satui de GSZX600RR1 si Cheia, sa regasim farmecul motoretei si sa plecam la explorat :scratch:

 

Traseul are sub 200 de km, si merge doar pe drumuri cel mult judetene. Spre deosebire de Dambovita si Buzau (drumuri cah) la noi in PH drumurile au fost renovate recent, cu ocazia alegerilor (sic).

 

Orientativ, pentru cei ce stiu zona, traseul suna cam asa:

 

Ploiesti - Varbilau - Slanic - Teisani - Valenii de Munte - Nucsoara - Carbunesti - Magurele - Gura Vitioarei - Varbilau - Bertea (sau Alunis) - Valea Doftanei - Secaria - Posada - dupaia drum de voie, turbozona ca o sa fim obositi si vrem acasa ca ni-i foame. Nu-i batut in cuie, daca fac rost de o harta poate facem variatiuni pe traseu.

 

Conditii minime: SUNT DRUMURI LOCALE!!!! Benzinarii canci asa ca, megacruzere gen VMAX cu autonomie 50-100 de km sunt ummm.... dezavantajate :kiss:. Din experienta proprie, drumurile sunt impecabile (nu stiu insa nimic de Valea Doftanei - Secaria - Posada), nu exista asa ceva precum radar sau trafic intens, insa sa nu va mire animalele si baligele de rigoare. Localnicii sunt prietenosi, nu prea au vazut motorete prin zona asa ca daca dau sa va sara in fata sa nu va speriati, doar vor sa va salute :D)

 

Deci: traseul se adreseaza oricarui tip de moto cu autonomie decenta, daca suntem baeti destepti venim de-acasa cu senvishu la ghiozdan si facem picnic (gratarul este obsolete ca si concept si mare consumator de timp), preferabil plecarea sa se faca de dimineata(7-8), ca sa facem si pauze pe drum,

viteza de croaziera sa fie un respectabil 70, ca sa clatim si okiul.

 

Acestea fiind spuse, astept candidati. Ca sa pastram legatura asa cum trebe, lasati pe PM nr de tel (doar cosmo si vodafone) si va sun ca sa va dau toate detaliile.

 

 

Aaaa.... intalnirea.... mda... parcare INTEREX, intre 7:30 si 8:00, pe 4 sau 5 aprilie, in functie de cum se aduna publicul. Daca se fac 2 grupuri rezonabile, merg cu amandoua :friends:. PLINU' OBLIGATORIU!!!! altfel ramaneti acasa!

 

Asfalt caldut si aderent va urez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am fost prin toate locurile alea. E foarte frumos, in orice anotimp.

:scratch:

 

am stat intr-un cantonament in Varbilau.

 

Eu chiar am fost sambata pe Valea Doftanei cu un prieten bucurestean care nu mai fusese. Ce-i drept nici eu nu am mai fost de mult.

 

deci merita. Sa videm ce mai imi face criza :friends: in buzunare. m-as baga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buget de criza, of course! ca benzina, Ploiesti-traseu-Ploiesti intre 8 si 12 litri, functie de motoreta. Cat mai baga fiecare pana la Ploiesti, treaba lui :scratch:. Pe drum nu sunt carciumi si pensiuni ca sa o ardem in ciorbe/cafele/friptane cu garnitura. Tot ce se mananca se aduce la gheozdanelus, adica ieftin si bun.

 

Benzina:60 de lei, merinde 20 de lei, sa descoperi ca mai exista si altceva decat Cheia, PRICELESS!!!

 

Va astept cu drag!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tentant...dar ora aia e criminala...ca sa plec la 6 si ceva...trebuie sa ma scot la 5 si ceva.

Pune o harta ceva,,, eu nu stiu unde e Interex.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tenteaza si pe mine, ramane de vazut daca apuc sa imi fac reparatiile la mobra pana in weekend.

Tentant...dar ora aia e criminala...ca sa plec la 6 si ceva...trebuie sa ma scot la 5 si ceva.

Pune o harta ceva,,, eu nu stiu unde e Interex.

E relativ simplu de ajuns la interex, traversezi Ploiestiul si cand ajungi la McDonalds-ul de la nord faci dreapta si apoi o sa il vezi pe partea dreapta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau vis-a-vis de Interex asa ca nici o sansa sa scapati de mine. Totusi, pot sa fiu arrier-garde cu un Matiz albastru ca un ou de Paste? Va pot cara niste benzina. Un gratar. O haina de ploaie... Niste apa... Zau asa. Am si GPS... :-<

 

Kawa-ul meu sufera de garnitura la carburatoare... Il trage curentu' la jicleoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Drumul din Valea Doftanei prin Searia iese in Comarnic , acum doua saptamini cind am incercat sa-l fac ( in sens invers ) m-am oprit pe serpentinele de dupa Secaria din cauza de zapada ( viscolita cu toate ca era soare ) . Pot sa va spun ca dupa ce mi-am luat trinta de rigoare a durat ceva pina sa pot ajunge din nou la sosea ( cu toate ca eram cu bocancii de munte in picioare alunecam la greu ) .

In alta ordine de idei avind in vedere ca n-am de lucru in aceasta perioada ( firma de constructii de ...) sunt prezent si eu la tura .

 

 

P.S. Pentru cei cu rezervorul mic ( ca al meu ) se mai poate alimenta la Petromul din Valeni .

Editat de meistergica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am conversat umpic cu MeisterGica si, de la Valea Doftanei la Secaria e asfaltat (cu mici exceptii de 50-100 de metri). Daca o fi si zapada, ne orientam la fata locului cum abordam problema.

 

Ramane pentru sambata, 9:00 si 9:30 interval de regrupare. Veniti cu plinul facut, ca sa nu stam juma de ora sa alimentam inca de la plecare. Cel mai chic ar fi ca, cei cu rezervoare mici, sa isi ia o fiola doua de benzina. Asa, preventiv :cheers:. Aaaaa... si nu uitati merinde de drum. Nu va bazati ca gasiti magazine sau benzinarii sau carciumi!!!

 

Daca sunt personaje care nu pot veni sambata, din varii motive, voi veni si duminica, tot la 9:00 - 9:30 regrupare, s.a.m.d.

 

Aveti legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am conversat umpic cu MeisterGica si, de la Valea Doftanei la Secaria e asfaltat (cu mici exceptii de 50-100 de metri). Daca o fi si zapada, ne orientam la fata locului cum abordam problema.

Cu exceptia traversarii din Slanic prin Alunis spre V Doftanei, restul l-am facut. Chiar acu o ora m-am intors de la Slanic.

 

Cat despre drumul spre Comarnic, ultimii aprox 2 km, cei de coborare in Comarnic, sunt in panta mare si pe piatra cubica. Daca e ud sau zapada, e de rau. In rest, drumul e foarte frumos.

Totusi, la cum e vremea zilele astea, nu aveti nici o sansa sa dati de zapada pe drum. Cel mult udatura.

 

Distractie placuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

weekendul asta in zona Valea Doftanei nu era zapada, decat pe dealuri...soseaua era uscata in mare parte. mai erau portiuni umede in zonele unde se topea zapada si apa ajungea pe carosabil. deci pana cand va fi excursia va fi numai bine, daca vremea se mentine calda. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic montaj de sambata, prin zona recomandata de Dezamagitoru'. Va recomand butonul HD

 

 

Ma bag si eu daca mai mergeti ca sunt niste coclauri destul de tentante pe acolo pe care nu le-am explorat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica am parcurs o parte din traseul pe care il propui.

 

de la Valeni am mers inainte spre Bertea (adica nu am facut stg. in Alunis spre Pietriceaua- Brebu - Lunca Mare- Valea Doftanei) pentru a folosi drumul care te scoate in V. Doftanei. In Bertea m-am consultat cu trei localnici care mi- au recomandat sa nu folosesc acest drum ( deoarece, citez cu aproximatie: " pasajul in cauza apare doar pe harta, in realitate este un shleau foarte noroios, care poate fi accesat doar de catre unele tractoare sau de catre atelaje trase de cai sanatosi").

 

astfel ne-am intors si am facut dr. spre Pietriceaua si cand am ajuns in Brebu, am facut iar dreapta pe un drum (aprox. 1 km in lucru sau asfalt prost, in coborare cu mult pietris si nisp). pasajul asta te scoate in drumul pt Valea Doftanei, la Lunca Mare, treci Doftan pe un podetz (suficient de solid) si te scoate aproape de "Moment Poetic" (pentru cunoscatori).

de la Valeal Doftanei spre Comarnic prin Secaria, nu am mers recent dar stiu ca drumul este foarte prost. Ramane de vazut......adica voi sa vedeti. ca eu m am intors prin Campina.

 

un alt traseu fain, daca nu va iese cel cu V.Doftanei- Secaria- Comarnic, ar fi V. Doftanei- Voila- Shotrile-Vistieru. Afaltul este bun, sper sa nu fie nisp si pietrish mult), ca viraje sunt suficiente.

 

mare atentie la balegile de neam prost aflate in mijlocul curbei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am conversat umpic cu MeisterGica si, de la Valea Doftanei la Secaria e asfaltat (cu mici exceptii de 50-100 de metri). Daca o fi si zapada, ne orientam la fata locului cum abordam problema.

 

Ramane pentru sambata, 9:00 si 9:30 interval de regrupare. Veniti cu plinul facut, ca sa nu stam juma de ora sa alimentam inca de la plecare. Cel mai chic ar fi ca, cei cu rezervoare mici, sa isi ia o fiola doua de benzina. Asa, preventiv :D. Aaaaa... si nu uitati merinde de drum. Nu va bazati ca gasiti magazine sau benzinarii sau carciumi!!!

 

Daca sunt personaje care nu pot veni sambata, din varii motive, voi veni si duminica, tot la 9:00 - 9:30 regrupare, s.a.m.d.

 

Aveti legatura!

 

 

daca e zapada nu are nimic, ca am mai trecut noi pe acolo cu mobrele cand era zapada si nu au fost incidente majore. Suntem baieti mari, ne descurcam noi cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune si tu o strada si un numar, am gps si il gasesc mai usor decat sa stau sa intreb lumea pe drum :D

... daca tot ai GPS... dai la supermarket INTEREX destinatie... ,cauta in meniu locatia...

Editat de GSXR-UL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai sunt doritori, vreti sa stabilim un loc secundar de intalnire pentru cei din Bucuresti?

Dap.Hai sa ne vedem pe la 8 undeva la iesire in Baneasa pe la benzinaria aia de pe deal ce dracu' o fii acolo ca nu's.

Da un semn ceva daca mergi.

 

Ba INTEREX asta daca traversezi Ploiesti ie pana in MC la dreapta prima ca nu prea am inteles bine?sau cum dreacu ca dupa mec ie doar carfur?sau unde dracu ie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe :D) gasirea interexului face parte din descoperirea prahovei :D.

 

e cam asa: cum intri in ploiesti o tii tot inainte, inainte, inainte, treci de gara, treci de biserica aia mare din centru, treci de rondul ala spintecat in 2 de tramvai, si mergi pana se termina blocurile. Cam pe acolo, ar cam trebui sa fie si Mec. Tot pe acolo e o mare intersectie in care se intretaie si 2 linii de . Faceti dreapta pe verde intermitent si mai mergeti cam 2 min. Pe dreapta e o Interex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...