Sari la conținut

accident mortal bistrita nasaud


pHa_King
 Share

Postări Recomandate

da, aia am inteles, dar ma refer ca pana la urma roata dubei separe ca a trecut si peste motor.

Eu am vazut acolo doar un motor care s-a infipt cu fundul sub duba aia, si presupun ca motociclistul disperat ca dupa 33m de frana tot nu opreste a blocat fata si motocicleta a decolat aiurea, si din pacate sotia sa a ramas in saua motocicletei si a fost prinsa intre duba si rezervorul motocicletei. Duba cred ca se deplasa cu 1-3km/h, si probabil boul care o conducea se uita in dreapta ca sa nu vina ceva, ca deja era convins ca daca a vazut in stanga un singur far e un cacao de moped care merge cu 30km/h si ajunge la el in macar jumatate de minut si chiar daca ajunge mai repede nu incearca sa treaca printr-o duba. De aia erau reclamele alea pe la englezi cu "Think twice", ei nu se refereau numai la a gandi de doua ori ci si la a te asigura de doua ori ca sa apreciezi corect viteza vehiculelor care se apropie de tine, ca daca te uiti o singura data mai ales la astea cu un singur far te inseala rau ochiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu stiu de ce mai postez...poate ca doar pt ca sper sa ia aminte macar unul din sutele care citesc.Orice masina orice caruta,cal,magar,tractor oprit pe marginea drumului inseamna pericol.In cazul asta bikerul se vede ca avea ceva experienta si sunt sigur ca evita lejer daca ar fi fost singur in sa.Din pacate o clipa de acceleratie duce la o nenorocire.Poate asa i-a fost scris fetei dar repet,daca noi nu avem grije de noi nimeni nu ne baga in seama.E mai bine sa merg stupid de incet daca nu ma simt in largul meu decat sa ajung in sant sau fiinta draga mie in mormant.Este al 3-lea accident de anul trecut pana acum petrecut in aceleasi conditii si din pacate nu vrem sa intelegem ca mereu trebuie sa ne asteptam de la ORICE din partea "colegilor de trafic".Dumnezeu sa aibe grije de ea si sa-i dea putere lui sa poata trai cu povara asta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca ai dreptate are ani de experienta,ma dus si pe mine cu motocicleta de multe ori si se pricepe .no comment.dar se pare ca in ziua cand s-a petrecut accidentul au fost urmariti de ghinion.Pacat ,mare pacat pt ca sunt amandoi oameni cu suflet mare.Eu sunt coleg de facultate cu el si impreuna cu ceilalti o sa il ajutam cu totii sa treaca peste momentul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce mai postez...poate ca doar pt ca sper sa ia aminte macar unul din sutele care citesc.Orice masina orice caruta,cal,magar,tractor oprit pe marginea drumului inseamna pericol.In cazul asta bikerul se vede ca avea ceva experienta si sunt sigur ca evita lejer daca ar fi fost singur in sa.Din pacate o clipa de acceleratie duce la o nenorocire.Poate asa i-a fost scris fetei dar repet,daca noi nu avem grije de noi nimeni nu ne baga in seama.E mai bine sa merg stupid de incet daca nu ma simt in largul meu decat sa ajung in sant sau fiinta draga mie in mormant.Este al 3-lea accident de anul trecut pana acum petrecut in aceleasi conditii si din pacate nu vrem sa intelegem ca mereu trebuie sa ne asteptam de la ORICE din partea "colegilor de trafic".Dumnezeu sa aibe grije de ea si sa-i dea putere lui sa poata trai cu povara asta!!

 

in anumite conditii (ca si in cazul de fata), tind sa cred ca nu te mai salveaza nici macar experienta!

indiferent cat de atent ai fi, cat de regulamentar ai circula, astffel de tragedii se intampla!

 

Dumnezeu sa-ti dea puterea de care ai nevoie sa treci peste aceste groaznice momente Atti!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ramas stabilit sa mergem si maine(marti) tot la aceasi ora 19:00 la locul cu pricina fiind a 3 seara si sa incheiem asa cum trebuie .

Ne vedem deseara, tot la 19:00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veronica va fi inmormantata joi (02.04.2009), in Poienile de Sub Munte, jud. Maramures.

Plecarea va avea loc din parcarea de la Unicarm (vis-a-vis de Ambient), joi la 08:00. Am inteles ca vor merge ceva masini. Daca ne organizam, se poate inchiria un microbuz, dar trebuie sa stim, in timp ultil, cine vrea sa mearga cu el. Anuntati-va aici.

Atasat e traseul. Probabil se poate merge si pe la Sacel - Moisei - Viseul de Sus - Viseul de Jos.

post-28093-1238532240_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veronica va fi inmormantata joi (02.04.2009), in Poienile de Sub Munte, jud. Maramures.

Plecarea va avea loc din parcarea de la Unicarm (vis-a-vis de Ambient), joi la 08:00. Am inteles ca vor merge ceva masini. Daca ne organizam, se poate inchiria un microbuz, dar trebuie sa stim, in timp ultil, cine vrea sa mearga cu el. Anuntati-va aici.

Atasat e traseul. Probabil se poate merge si pe la Sacel - Moisei - Viseul de Sus - Viseul de Jos.

De preferat ar fi ca cei care doriti sa meargeti sa specificati cu ce mergeti : masina , motocicleta sau pentru microbuz....

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea cum cred eu ca e ... e defapt asa....

lumea nu e obisnuita cu motocicletele in trafic, si cand badea se uita pe geam fugitiv si vede o lumina mica, zice ca e o masina departe, cand defapt e o motocicleta destul de aproape.Motocicleta e mai mica ca volum decat masina.Si domnu respectiv poate nu sta nici prea bine cu vederea si atunci iese, crezand ca e ceva masinuta cea care vine si ca are timp,cand defapt poc.

 

suntem satui sa tot zicem.. pacat, ne pare rau, si rip.Chiar asa greu le e unor soferi sa se uite de 2 ori?daca nu ne implicam in schimbarea metodelor de predare la scoala de soferi cu privire la motociclistii care exista in trafic atunci o sa fie necesar de campanii lunare..De acolo trebuie sa inceapa schimbarea.Sa le zica "uite cand esti in intresectie te uiti de 2 ori ,,, ca poate e o motocicleta pe aproape", samd.

 

e teribil ce au patit motociclistii... nu am cuvinte.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a renuntat la ideea cu bus-ul.

Se va pleca, asa cum am zis mai sus, din parcarea Unicarm, joi la ora 08:00 (motoare + masini). Cine e acolo, pleaca. Cine nu, prinde "plutonul" din urma.

 

 

 

Odihneste-te in pace, Veronica! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicu am auzit azi un zvon de la o persoana a carui mama lucreaza la RAL , cum ca RAL ar pune la dispozitie un autobuz , mai multe nu stiu..

Stiti voi alceva?

Am sa incerc sa aflu mai multe imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicu am auzit azi un zvon de la o persoana a carui mama lucreaza la RAL , cum ca RAL ar pune la dispozitie un autobuz , mai multe nu stiu..

Stiti voi alceva?

Am sa incerc sa aflu mai multe imediat.

:D

 

Daca se dovedeste ca ar fi adevarat, atunci anunta-ne. Poate mai e lume care ar veni si n-au cu ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu, din pacate incep incet-incet tragediile pe 2009, avand ca protagonisti pe aceiasi soferi orbi cu acelasi vechi pretext " nu l-am vazut". Asa zicea si asta, ca s-a uitat in stanga si nimic, o masina dar si aia departe.

Dumnezeu sa o odihneasca si multa sanatate baiatului.

 

pai daca se uita doar dupa masini normal ca nu vad motociclisti... daca soferul dubitei ar fi fost motociclist nu ar mai fi avut loc tragicul accident pt ca s-ar fi uitat dupa motociclete cum ma uit si eu, daca nu vine nici o motocicleta e clar ca nu vine nici masini, asa ma asigur eu cand conduc si eu sunt sofer pe duba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze colegii ca ma abat de la subiect, dar, dupa intamplarea asta tragica ma gandesc, ca la marsul Motociclistii Exista in Trafic ar trebui sa ne gandim la un traseu putin mai lung, adica sa iesim putin din orash, ca sa poate vedea si badea ion si badea grigore din grajd ca motociclistii chiar exista in trafic...ar trebui sa ne gandim putin...

 

Odihneasca-se in pace...:D:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze colegii ca ma abat de la subiect, dar, dupa intamplarea asta tragica ma gandesc, ca la marsul Motociclistii Exista in Trafic ar trebui sa ne gandim la un traseu putin mai lung, adica sa iesim putin din orash, ca sa poate vedea si badea ion si badea grigore din grajd ca motociclistii chiar exista in trafic...ar trebui sa ne gandim putin...

 

Odihneasca-se in pace...:D:rose:

La mars daca ramane totul cum sa discutat zilele astea vom avea cate o poza cu Veronica pe motoare , iar dupa mars vom merge la locul tragediei si vom aprinde o lumanare :crack:

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut acolo doar un motor care s-a infipt cu fundul sub duba aia, si presupun ca motociclistul disperat ca dupa 33m de frana tot nu opreste a blocat fata si motocicleta a decolat aiurea, si din pacate sotia sa a ramas in saua motocicletei si a fost prinsa intre duba si rezervorul motocicletei. Duba cred ca se deplasa cu 1-3km/h, si probabil boul care o conducea se uita in dreapta ca sa nu vina ceva, ca deja era convins ca daca a vazut in stanga un singur far e un cacao de moped care merge cu 30km/h si ajunge la el in macar jumatate de minut si chiar daca ajunge mai repede nu incearca sa treaca printr-o duba. De aia erau reclamele alea pe la englezi cu "Think twice", ei nu se refereau numai la a gandi de doua ori ci si la a te asigura de doua ori ca sa apreciezi corect viteza vehiculelor care se apropie de tine, ca daca te uiti o singura data mai ales la astea cu un singur far te inseala rau ochiul.

 

in ultima vreme tot ascult la un radio din anglia online, si pot spune ca odata la o ora, si uneori mai des, sunt reclame pentru avertizarea ca motociclistii sunt in trafic. acolo e alta mentalitate apropo de motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...