Sari la conținut

Pedala schimbator de viteze


switch
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o mica mare nelamurire. Stie cineva in ce masura mi-as putea procura pedale de schimbator aftermarket pentru o motocicleta Honda Dominator? Exista asa ceva? pe unde as putea gasi? Un producator, un nume, un brand?

 

Eu m-am ales cu un schimbator de viteza indoit in urma unui incident recent si ma gandeam sa il schimb cu ceva ori mai lung ori mai inalt. Ce am acum e destul de incomod daca merg cu orice fel de gheata moto decenta. Cu bocanci/adidasi nu-i nici o problema, dar cum pun o gheata moto serioasa deja nu prea mai pot schimba in sus.

 

Cea mai mare problema pe care am intrevazut-o ar fi compatibilitatea cu sistemul de prindere la motocicleta mea, insa dupa ce am cautat fara succes pe net o buna bucata de zi, m-am lasat pagubas si am zis sa intreb si pe acilea, poate s-o gasi cineva sa se fi lovit de problema asta la un moment dat :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is ceva extensii pe touratech pentru schimbatoare si pedale de frana :laugh:

Aha, multam fain. :rolleyes:

 

Din ce m-am uitat pe la ei, au pentru diverse modele... pacat ca nu am cum sa stiu daca se vor potrivi la mine sau nu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Aha, multam fain. :rolleyes:

 

Din ce m-am uitat pe la ei, au pentru diverse modele... pacat ca nu am cum sa stiu daca se vor potrivi la mine sau nu :laugh:

O demontezi, o tai in 2 bucati, sudezi intre cele bucati o bucata de otel de ce lungime vrei, o vopsesti, eventual si uite asa, se va rezolva si problema ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa schimbi unghiul pedalei de viteza. desfaci surubul care o tine de ax si asezi pedala in pozitia dorita, adica o dai o idee mai in sus, ca presupun ca iti intra greu piciorul sub ea.

exact. poti sa o asezi cum vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa schimbi unghiul pedalei de viteza. desfaci surubul care o tine de ax si asezi pedala in pozitia dorita, adica o dai o idee mai in sus, ca presupun ca iti intra greu piciorul sub ea.

Daca o dau un dinte mai sus, nu mai schimb dincolo de neutru. Asta e marea mea problema :rolleyes: Inca mai caut ceva sa se potriveasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti de pedala normala de Domi, zici ca nu poate fi schimbata pozitia? Inseamna ca nu ai pedala normala.

La mine mai freaca de capacul stanga nitzel dar pot sa o pun in orice pozitie, chiar si sa fie un pic mai sus decat scaritza la pozitia ei normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pedala standard de domi. Daca o mut intr-un unghi confortabil (mai sus de scarita), nu mai pot schimba vitezele in sus. Am de ales intre treapta I si neutru.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai detaliaza putin? nu poti schimba in sus de ce?

loveste de capac? sau in ce se opreste?

Da, pedala standard de domi. Daca o mut intr-un unghi confortabil (mai sus de scarita), nu mai pot schimba vitezele in sus. Am de ales intre treapta I si neutru.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai detaliaza putin? nu poti schimba in sus de ce?

loveste de capac? sau in ce se opreste?

Hai s-o iau de la inceput: am niste ghete de cross/enduro/mama lor care sunt foarte rigide. Si mari. Cu schimbatorul normal, orizontal, cum vine de la mama lui, vitezele la mine se schimba cu un ditai balansu pe sub motor ca sa agat kktu ala de levier. Bun. Cu schimbatorul un pic mai sus e mai bine, dar inca nu e comod. Mai sus asta inseamna 1 sau 2 dinti. Orice mai mult si pur si simplu nu mai pot schimba in sus dincolo de neutru oricat as trage de mantea aia in sus. Am incercat doar in mers deci nu stiu motivul. Simteam doar ca loveste sau ca il tine ceva.

 

Acum eu vreau sa port cizmele si sa schimb si vitezele. Un mic chin in situatia de fata. Deci caut schimbator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...