Sari la conținut

Nr. 2/2006


demostene
 Share

Postări Recomandate

Din 23 ianuarie la punctele de difuzare a presei din toata tara!

 

Editorial

4 “Dakar, Pantheonul eroilor”

 

Test si tehnica

8 Drive-test: Yamaha MT-03. “Stil versatil”

12 Drive-test: Honda Fireblade 1000 RR. “Sabia de foc”

16 Mastertest comparativ in Alpi. Partea a III-a. “Lupta finala”

26 Test comparativ: BMW R 1200 GS, KTM LC4 Adventure. “Ora amatorilor”

 

Concurs

37 “Motocicletele anului 2006”

Multe premii printre care si o motocicleta!!!!!

 

Magazin

52 Prezentare: Metzeler Sportec M3. “Un plus de aderenta”

56 Geometria sistemului de rulare. “E pur si muove”

58 Drive-test second-hand: Honda CB 1000. “Una mare!”

 

Mica publicitate

62 Motociclete second-hand si anunturi de vanzare-cumparare

(liste de preturi)

 

Harta de pe rezervor

66 Plimbari au fost si vor fi inca... “Aventuri in plina vara”

 

Sport

70 Un roman la Dakar: Zsolt Szilveszter. “Lacul din vis”

72 Premiile FRM pentru 2005. “Intalniri de campioni”

74 Sculele doctorului. “Am pilotat racheta lui Rossi”

 

Pony Express

80 Posta redactiei

 

Benzi desenate

81 Motoreta&Co. “Eco Power”

82 Din numarul viitor

 

Inca putin si vine primavara!!! :ok:

 

Erata:

Ne cerem scuze pe aceasta cale cititorilor.

Tabelul corect de la Mastertest comparativ in Alpi va fi considerat urmatorul (punctajul juriului):

 

(1) Suzuki V-Strom 650, (2) Honda CB 1300, (3) BMW R 1200 RT, (4) Suzuki GSX-R 1000, (4) BMW K 1200 R

 

Piloti

Siegfried Guttner 1. 3. 2. 4. 5.

Rolf Henniges 3. 1. 2. 5. 4.

Daniel Lengwenus 2. 1. 4. 5. 3.

Sebastian Schmidt 1. 2. 3. 4. 5.

Gert Thole 1. 2. 3. 4. 5.

Clasare finala 1. 2. 3. 4. 4.

 

post-23-1137748189_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep ... in nr 1 / 2006 apare un calendar cu ..... telefonica bla bla bla .... stau si ma intreb ... parca am fi in domnu Goe, ii punem in calendar ca tot n-au castigat ! :ok:

Mi se parea mai normal sa fie cu Rossi & Yamaha , dar poate este doar o parere subiectiva. :welcome:

 

Bafta in 2006 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) A fost si Nr.1 .... si apare si Nr. 2/ 2006 :ok:

 

Poi , pana la urma , nu am castigat un abonament pe tot anul pentru revista ?! :moto:

Io asa tin minte ca in premiul ptr. locul 2 la concursul de bere am castigat si abonamentul asta ...

:lol: S-a adjudecat de altcineva sau nu am fost cuminte !! :welcome:

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) A fost si Nr.1 .... si apare si Nr. 2/ 2006 :ok:

 

Poi , pana la urma , nu am castigat un abonament pe tot anul pentru revista ?! :moto:

Io asa tin minte ca in premiul ptr. locul 2 la concursul de bere am castigat si abonamentul asta ...

:lol: S-a adjudecat de altcineva sau nu am fost cuminte !! :welcome:

:ok:

 

 

Cand au fost castigate abonamentele la evenimentul din Backstage de la sfarsitul lunii decembrie 2005, revista UM nr.1/2006 (cea cu posterul) era deja pe piata. Abonamentele intra in vigoare odata cu editia urmatoare, in cazul de fata cu editia nr 2 din 2006 si se vor incheia odata cu editia nr 1/2007 care va apare pe piata in 14 decembrie 2006. (Nu e o gluma, este deja planificat.)

 

Iar revistele (editia de februarie) pentru abonati (inclusiv pentru cei care au castigat in decembrie) au fost deja trimise.

 

Lectura placuta!

 

Nu uitati sa votati motocicletele voastre preferate din cele 7 categorii!

 

Numai in aceasta editie (nr 2/2006) a revistei Univers Moto sunt inserate taloanele de vot!

 

Votati motocicletele anului 2006 in Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io asa tin minte ca in premiul ptr. locul 2 la concursul de bere am castigat si abonamentul asta ...

 

Am intrebat azi si e pe drum revista :) :welcome: Vezi daca ai fost cuminte! :ok:

 

Nu pricep ... in nr 1 / 2006 apare un calendar cu ..... telefonica bla bla bla .... stau si ma intreb ... parca am fi in domnu Goe, ii punem in calendar ca tot n-au castigat !

 

Carcotasi mai sunteti mai! :ok: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! @demostene spune-mi si mie ce motocicleta {fabricant}va fi decernata ca premil 1 in cadrul concursului motocicletele anului 2006? multumesc anticipat.

 

Salve. Este o surpriza pe care nici chiar eu nu o stiu! Ce am aflat insa este ca va fi ceva f.f.f fain :moto: Suficient cat sa-mi para rau ca nu am voie sa particip si eu la concurs :laugh:

Acum fuga cu taloanele la posta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demo, in revista sint 2 taloane, iar in regulament scrie ca pe un nume se poate trimite un singur talon.

Sa inteleg ca al doilea e pentru un cunoscut al cumparatorului ("spreading the virus") sau cum? aveti vreun sistem oarecare pentru a impiedica aceeasi persoana sa trimita 2 sau mai multe taloane?

Iar din sondajul cu marcile de motociclete (dreapta jos, avers) de pe talonul de concurs io unul n-am inteles nimic ce se completeaza; unele categorii au 5 casute, altele 10 casute; se doreste un clasament?

De exemplu (nu e ca in talon, sa zicem ca e asa), la raportul pret/performanta am 5 casute de completat, fac un clasament?

Si la urmatorul punct din chestionar am (sa zicem) 10 casute posibil de completat ...

Pe scurt: completam toate casutele sau una singura la sondajul despre marci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain numarul, mai ales finalul mega-testului. Dan Nastase merita felicitari pentru editorialul despre Dakar si Zsolt Szilveszter, nu stiam mare lucru despre palmaresul lui anterior participarii la acest Dakar.

Bizoo_n are si el un articol de nota 10, si nu pentru ca apar si altii pe acolo :laugh: Sa traiesti dom' Mihai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demo, in revista sint 2 taloane, iar in regulament scrie ca pe un nume se poate trimite un singur talon.

 

Nu se poate participa decat cu un singur talon. Unul poate fi dat insa unui prieten. :moto: Daca se trimit doua pe acelasi nume, la centralizarea computerizata un talon va fi exclus in mod automat.

 

In casuta pui cifra corespunzatoare motocicletei. Poti sa votezi mai multe motoare in casute separate.

 

 

La pagina 60, cb 1000 scrie ca are la plin 187 kg, dar un pic mai sus zice ca are 263 kg ne_nau.gif . a 2-a valoare o fi cu tot cu pilot sau cum vine treaba?

 

ne cerem scuze, gresala este la fisa tehnica :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io tot n-am inteles cum se completeaza SONDAJUL, ala din dreapta jos ... cu marcile de motociclete, despre perceptia pe piata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

FRATILOR AM O PROBLEMA MARE....CUI SA MA ADRESEZ?

mi-am facut abonament la UNIV MOTO ....

prima revista ar trebui sa fie nr 2/2006.....dar nu mai vine odata

am inteles ca deobicei intai apare la vanzare si apoi la cei cu abonamente....e o prostie

io-s client fidel si-mi fac abonament.....platesc in avans....si ei imi dau revista dupa cat timp?

 

 

NU AU ADUS REVISTA INCA....CEI DE LA RODIPET

TREZITI-VA FRATILOR

 

m-am saturat sa o stresez pe tanti de la chiosc intreband-o daca nu a venit revista mea...

 

 

PLEASE HELP ME

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: si Yamaha R6 prinde "pana la 200 km/h" ..

 

[mai, mai, ce carcotas sunt] ;)

Cel putin la votul motocicletelor e PLIN DE GRESELI...asta asa ,ca nu se scapa nici o greseala de la cei din Moto-Life ,sant in stare si virgula sa o ia in considerare o greseala astronomica ,numai sa se ia de ceva si sa arate ca e "benefica" aceasta competitie si "corectura". Intai uitati-va in gradina voastra cate greseli aveti si apoi aruncati in altii

 

 

Ps:fac ceva si pe moto-life ,nu am nimic cu nimeni ,dar parca cei din UM ,prea incearca sa arate ca sant prea perfecti ,cand si ei sant destul de "cancerosi" in greseli si ce greseliii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tot n-am inteles cum se completeaza SONDAJUL, ala din dreapta jos ... cu marcile de motociclete, despre perceptia pe piata

 

Se trec numerele marcilor!

Primul exemplu: Motociclete foarte fiabile: 4, 10, 23, etccc... Poti trece una, doua sau mai multe (maxim 8), in functie de experienta si preferintele tale. Nu trb sa scrii numele lor in casuta, fiecare are un indicativ care va fi gasit in dreapta. Aprilia este 1, Benelli este 2, si tot asa. Sunt trecute toate acolo. Incepe cu Aprilia "1" si se termina cu Yamaha care are nr. "23". A fost gandit asa pentru ca lumea sa nu inghesuie mai multe nume scrise acolo. Pur si simplu alegi indicativul marcii si il scrii.

Hope it helps

 

 

FRATILOR AM O PROBLEMA MARE....CUI SA MA ADRESEZ?

mi-am facut abonament la UNIV MOTO ....

prima revista ar trebui sa fie nr 2/2006.....dar nu mai vine odata

am inteles ca deobicei intai apare la vanzare si apoi la cei cu abonamente....e o prostie

io-s client fidel si-mi fac abonament.....platesc in avans....si ei imi dau revista dupa cat timp?

 

 

NU AU ADUS REVISTA INCA....CEI DE LA RODIPET

TREZITI-VA FRATILOR

 

m-am saturat sa o stresez pe tanti de la chiosc intreband-o daca nu a venit revista mea...

 

 

PLEASE HELP ME

 

Deci, daca ti-ai facut abonament la sfarsit de ianuarie/inceput de februarie, numarul pe care il vei primi va fi de martie. Adica Nr. 3/2006. Asta fiindca suntem antedatati si Nr. 2 este iesit deja pe piata. Cu alte cuvinte, desi este februarie, la chioscuri il vei gasi deja pe cel de martie dupa jumatatea lunii. Complicat, nu?! ;) :finger:

Cand anume ti-ai facut abonamentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pg. 37 apar copertile a 10 reviste de motociclism.

Premiul I este castigat de unul dintre cititorii UM + cititorii acestor reviste?

Adica sanse 0.0 ?

_______________

 

Daca prietenul meu care a participa cu talonul meu castiga premiul I, ce e de facut? Impartim motocicleta?

O roata tie, una mie, ... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pg. 37 apar copertile a 10 reviste de motociclism...

 

Concursul se tine in toate aceste tari insa fiecare revista il sustine separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ,cum sa raspunda unde FAC EI GRESELI???...mai bine sa-i critice pe cei din moto-life ,cand si ei sant PLINI de greseli ,cel putin la "votul cititorului" ,mi-e greata sa citesc la toate...dar hai sa-i luam numai pe cei de la moto life ,ca nu au pus virgula cum trebuie gramatical si sa ne batem cu pumnii in piept ca e "benefica" o competitie a revistelor moto pe piata :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape corect :finger:

Confuzia a fost creata de insusi producatorul Suzuki!

Denumirea de Marauder este pastrata, de anul trecut, doar pentru modelele mai mici.

Diferenta este facuta de o singura litera: Intruder M 800 si Intruder C 800

Pentru cunoscatori:

- modelul cu cod de fabrica VZ 800 (fostul Marauder) se vinde sub denumirea Intruder

M 800

- modelul cu cod de fabrica VL 800 (fosta intruder LC) se vinde sub denumirea

oficiala de Intruder C 800

 

Deci, in concluzie, denumirea modelului prezentat sub poza este corecta in acest caz.

 

VL 800 Intruder C 800

post-23-1140085427_thumb.jpg

 

VZ 800 Intruder M 800

post-23-1140085484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti dau si eu niste greseli si ,daca poti ,poate niste explicatii PLAUZIBILE:

1)hayabusa....viteza maxima 259 :finger: ,e limitata ,nu?

2)yamaha fjr1300......cica ,peste 200 ,cand in nenumarate teste comparative ati dat EXACT viteza maxima ,dar era greu sa ne uitam in niste numere trecute ,nu?

3)yamaha r6....viteza pana la 200 ,fain ce sa spun

 

Astea mi-au sarit in ochi si apoi ,ca sa nu mi se sparga ochii de tot(caci sigur mai gaseam) ,m-am oprit din cititul acelui "vot" ;) .Astept un raspuns ,daca se poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...