Sari la conținut

Scutere la SMAEB 2009


maryus
 Share

Postări Recomandate

Vad ca aici se vorbeste de cel mai smecher scuter, referitor la performantele acestuia, dar de reintoarcerea in forta a Vespa, cu care practic Piaggio, candva, a INVENTAT scuterul in liniile in care il stim noi acum, nu zice nimeni nimic...

 

Mi-a placut mult noua viespe!Frumoase, impun prestanta, motorete de clasa...sunt superbe, si constructorii italieni i-au pastrat liniile clasice si formele care au facut-o faimoasa pe vremea cand era construita din bucati de avion :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu inteleg un lucru :

cum dracu sa mergi cu 100-150 km/h cu numai 90 kg intre picioare :D tre sa fi un pic nebun, bate vantul un pic mai tare si te faci zmeu ...

 

treaba este ca la 120-130 simt eu la tico cand bate vantul si ala are 500 kile :)) si 4 roti :))

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai asa ..... daca nu s-a apucat de nou sa modifice atunci de ce il valorifica la pretul de nou....

Iau si eu un BMW din 70' cu 100 de euro, il modific de trei lei si cand il vand il evaluez la 15.000 de marci ca asa era nou + piesele extra... pfff.

 

Si care e smecheria sa mergi cu 120 cu scuteru... adevaru ca-i aerodinamica tare pozitia aia de stat pe WC, sa nu mai spun ca ti-ar trebui o dala de beton pe podea. Sau faza e sa ai numar galben... sa vada duJmanii ce Jmecher esti tu ca te p% pe politie

 

Cocalareala.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BlackLord dreptate 100%. Pretul de vanzare are in componenta sa pretul nou, dar este folosit.

 

Cosminake tin sa te contrazic putin. Scuterul meu are 115 kg + 85 kg eu ar veni cam 200kg nu? Ia apoi un rs 125 de 130 kg si pune un om de 70 kg (greutate normala) si ai sa observi ca are aceeasi greutate ca si a mea, exceptand coeficientul de aerodinamicitate, are si aceasi stabilitate. Rs-ul merge cu 180 fara probleme...deci s-ar putea si cu scuterul.

 

Acu sa va zic eu adevarul despre scuterul ala...daca cumparam eu piese de 2500 euro scoteam discount la ele de 30%, nu-mi puneam un disc de frana de 11 milioane, ci o aprindere, daca scoti vopseaua si alte porcarii + iei scuterul vechi pentru ca e schimbat totul pe el il duci in 2100 euro ca popa...

 

Mr_ORL...sunt frumoase vespele pentru un cunoscator si un om ce apreciaza bunul-gust. Aici observi si tu ca se vorbeste preponderent de tuning, ramura cea mai taraneasca a modificarilor. Nu stiu cat apreciem noi, cei tineri de 15-16-17-18 ani clasicul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar bombonica mea va place? :D Era expusa la Lifan, intr-un colt mai retras.

 

L-am luat in iarna si ca sa nu stea in garaj degeaba m-am gandit sa-l aerografiez. Scuterul statea degeaba, aerograful degeaba, eu degeaba... deci, iata rezultatul!

Apropo, acum il vand pt ca imi voi lua motor... care bineinteles ca nu va scapa neaerografiat.

 

Scuterelul este Lifan, are 0 km, 2 ani garantie, tuning dragut cu floricele discrete si blanita pe oglinzi si pe carena din spate.

Doritori? Sau, judecand dupa nunata, mai bine zis... doritoare?

post-39182-1239736038_thumb.jpg

post-39182-1239736116_thumb.jpg

post-39182-1239736139_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man sa-ti spun o chestie...nu de nou s-a apucat de modificat la el,ci in timp...ia spune,daca ai fi intr-o masina si ai merge si tu cu vreo 90-100 si trece un scuter cu numar GALBEN pe langa tine cu o viteza mai mare,nu ramai un pic mirat?in fine...aici sunt numai meseriasi,doctori in mecanica,doctori in mers pe 2 roti,sau eventual pe una singura,ca de'....daia sunteti "doctori"

Si mie mi se pare foarte okey aeroxul cel galben,n-am ce spune,dar oricum...nu se compara cu a lu' junioru' ca el nu este doctor ca voi toti de pe acest forum "minunat" ...

Sunte-ti CEI MAI TARI "REISĂRI" si tineti-o tot asa!!!

 

bai nenea ghinda .. aeroxul ala nu are cine stie ce piese .. daca avea aprindere completa mhr,sau o toba racing tare..sau un carb de 24 macar..atunci ziceam si eu ..

cand s-o tura aeroxul asta in halul asta :

, atunci sa-mi zici mie chestii de-astea..si nu te mai da asa important,ca esti cam trist :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nenea ghinda .. aeroxul ala nu are cine stie ce piese .. daca avea aprindere completa mhr,sau o toba racing tare..sau un carb de 24 macar..atunci ziceam si eu ..

cand s-o tura aeroxul asta in halul asta :

, atunci sa-mi zici mie chestii de-astea..si nu te mai da asa important,ca esti cam trist :D

Tu cati bani ai bagat in scuterul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cati bani ai bagat in scuterul asta?

 

pai nu stiu .. la motor am asa :

Aprindere interna MHR - 370 e

Toba MHR - 380 e

Carb Mikuni 24mm - 250 euro (cu tot cu filtru si admisie top)

Set Malossi Sport - 180 euro

Variator Malossi,role Malossi,ambreiaj Delta Clutch - 150 euro

Muzicuta Polini carbon - 30 euro

Ambielaj Top - 170 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu stiu .. la motor am asa :

Aprindere interna MHR - 370 e

Toba MHR - 380 e

Carb Mikuni 24mm - 250 euro (cu tot cu filtru si admisie top)

Set Malossi Sport - 180 euro

Variator Malossi,role Malossi,ambreiaj Delta Clutch - 150 euro

Muzicuta Polini carbon - 30 euro

Ambielaj Top - 170 euro

 

Esti tare doctore.. ai grija la politie poate te aresteaza astia ca pe nenea gigi :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate incepator dabeortz, asta era un topic despre scutere la SMAEB, nu despre familia mea. Iti voi explica in detaliu cum stau lucrurile si de unde vine frustrarea ta pe PM, ca dc ma apuc sa iti scriu aici, iar ma pun la colt adminii: eu nu pot spune in gura mare tot ceea ce doresc, asa cum o faci tu, pt ca sunt monitorizat. Dc vrei sa comentezi PM-ul meu, posteaza-l aici intai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai am vazut PM si nu l-am salvat.Pune-l tu daca vrei.

Sa cred ca ai facut topic fara nici un interes de a atrage atentia la Mw si erai curios asa de ce parere au oamenii despre scutere in general, nu?

citat din tine:

"am lansat topicul asta in speranta ca observa cineva care este scuterul cu cel mai bun raport calitate/pret prezentat" prima pagina

semnatura ta :Scuterele VINCI si MOTOWELL 49cc 2T-Minarelli au cel mai bun raport calitate pret

~ Intreaba-ma ca sa ma laud.

Macar acum ca tot suntem frati sustine-ti afirmatiile cu probe despre :1.fabricat in Hu si 2.ca au Minarelli original .

Daca imi arati ceva concret ma fac fan MW si nu mai zic nimic de ele.

Oricum vad ca ai starnit valuri de interes fata de mw pe topicul asta.

Paste fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bineinteles aceiasi tacere ca pe toate topicurile umde am intrebat acelasi lucru.

Frate Maryus nu mai minti lumea.Rusinica pt minciunile repetate.

 

 

Protejeaza-ti neuronii, incearca un scuter: www.scuterul.eu

Scuterele VINCI si MOTOWELL 49cc 2T- Cu I Copie Chinezeasca de Minarelli NU au Chiar cel mai bun raport calitate pret de pe piata Dar prosti sunt destui!

MOTOWELL Magnet RS: 2T racire cu apa si frana spate cu disc!

CAUTAM DEALERI IN TOATE ORASELE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
bai nenea ghinda .. aeroxul ala nu are cine stie ce piese .. daca avea aprindere completa mhr,sau o toba racing tare..sau un carb de 24 macar..atunci ziceam si eu ..

cand s-o tura aeroxul asta in halul asta :

, atunci sa-mi zici mie chestii de-astea..si nu te mai da asa important,ca esti cam trist :angry:

 

ia zi cocos uite-te la cele 2 filmulete si zi-mi pararea ta de maestru Rossi,daca e bun sau e praf scuterul de la smaeb,aeroxu ala basit albastru... ca doar tu le ai cu astea

si asta e al 2-lea filmulet

Editat de al3xutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia zi cocos uite-te la cele 2 filmulete si zi-mi pararea ta de maestru Rossi,daca e bun sau e praf scuterul de la smaeb,aeroxu ala basit albastru... ca doar tu le ai cu astea

si asta e al 2-lea filmulet

 

daca era runnerul 2t ,da..ziceam..da frate,sparge aeroxul..

merge ca orice scuter cu carb de 21 si toba racing :-?? .. daca avea aprindere interna si carb de macar 24,atunci da .. SPARGEA !!

nu te mai baga in seama ca ... , ca esti praf..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tzie tzi se pare normal ca un scuter de 70 sa il faca pe unul de 210 inseamna ca esti dus rau doctore..

duceti-va tare cu totii :P)

tu nu vezi ca abia se taraie "runnerul ala de 210" ?

sa se dea cu un runner 180 2t,daca tot e cum crede alexutz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu vezi ca e coalitie aici doctore? Se ingramadesc toti si toti sunt ingramaditi :P Lasa-i nu te mai stresa. Nu m-am uitat la video pentru ca mi se pare penibil oricum, asta e ca ala ca peugeot 100 face rs 125, sau alte aberatii, ala cu scuterul fara carene vs hayabusa sau ce era. Se da si el mare ca a pus adaos pe munca lui de 200% si ca are scuter de n mii euro...pe criza asta cel mai jmecher e ala care ia ceva bun si ieftin nu ceva mediu si scump ca o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 15 Mai, la ora 10AM noul scuter Motowell Magnet RS va fi prezentat la Sala Sporturilor din Constanta, in cadrul actiunii initiate de Revista Scooter Fun impreuna cu Politia si Primaria Constanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aeroxe ma? Ce 5000 de ieuro ma?

Io's fericit ca merg cu suta si se uita conservarii la mine ca la masini straine. Tuning? da! singurul tuning pe care i l-am facut a fost asta iarna cand l-am lasat in ploaie si in ninsoare in curte la bunici. E naravash ... invarte roata ce n-ai vazut.

Din prima zi cand l-am scos (in martie), 102 km/h pe Antiaeriana... m-am pishat pe aeroxul lor cu Piaggio-ul meu din 2000 nemodificat si original si cu 29000 km :D

v-am pupat!

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aeroxe ma? Ce 5000 de ieuro ma?

Io's fericit ca merg cu suta si se uita conservarii la mine ca la masini straine. Tuning? da! singurul tuning pe care i l-am facut a fost asta iarna cand l-am lasat in ploaie si in ninsoare in curte la bunici. E naravash ... invarte roata ce n-ai vazut.

Din prima zi cand l-am scos (in martie), 102 km/h pe Antiaeriana... m-am pishat pe aeroxul lor cu Piaggio-ul meu din 2000 nemodificat si original si cu 29000 km :D

v-am pupat!

And the point is.... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Citesc si rad...care- mai-de-care,mai vitezist...Clar,viitori posesori de R1,R6 sau alte d-astea...Da' la capitolul frine,cum stati?! Ca un scuter de 50 cc,gandit sa mearga cu 45 km/h ,legal,in majoritatea tzarilor europene,are frine gandite sa-l opreasca in conditii optime,pt. greutatea/inertia/viteza asta... Sa mergi cu 100 km/h, cred ca poate oricine...Dar cand trebuie sa frinati de urgenta,ca de! se mai intimpla...Ce faceti?!Ca se duc,astea..Ca au discul de frina,cat palma...Rotile,sunt mici...Adica,mi-i se pare un pic "kamikaze",treaba asta.Am vazut acu' vreo 2 ani,un documentar,pe M6,cu tuning-ul la scutere.Bagau pustii (de fapt,parintii lor),sute de euro,in modificari.Aceeasi chestie,ziceau si aia:"ce tari suntem noi,ca mergem cu 100-120 km/h,cu un scuter cu nr. galben".Si-au luat interviu si unui grup de parinti,cu fiii morti in accidente cu scuterul,din cauze de viteza excesiva. Cred c-ar fi trebuit sa-l vedeti si voi,documentarul asta...! Si-n Franta,totusi,sunt obisnuiti toti soferii,sa vada scutere pe strada,nu ca la noi...!

Am uitat sa mentionez:merg de cel putzin 3X pe saptamina,cu scuterul.Si merge si cu 72-75 km/h.Si-am facut curierat cu scuterul,un an intreg - mai mult de 8000 km.Asa ca (sper) ca stiu ce vorbesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...