Sari la conținut

Vreau Sa Modific Niprul


13 Todesengel
 Share

Postări Recomandate

Salut! De curind sint proprietarul "chestiei" din fotografie.Doresc insa sa-i fac niste modificari.Ele sint urmatoarele:sa-i montez 2 carburatoare japoneze(in prezent am(la pachet) o pereche de Kaihin,cred ca de 1000CBR); sa-i pun o roata lata-lata pe spate,o roata spitata,nu turnata;poate as incerca si solutia unei aprinderi electronice,as agrea solutia"fara platina";bineinteles doresc sa-i modific si aripa spate dupa roata,sa-i pun o lampa "retro",si un far cromat,subtire;de asemeni ma intereseaza si un kilometraj cu alura retro.....si mai vedem :ok: Am atasat si 2 poze.cu linia pe care doresc sa o dau motocicletei mele...intr-una este un bobber postat de Robby iar in cealalta...nu cred ca-si au rost comentariile...intrebarea mea..ma poate ajuta cineva cu vreun sfat,ce,de unde,cum,cit chestii d'astea...eu sint din Bucuresti..i-mi pute ti raspunde aici,sau la Derjenige33@msn.com,de asemeni mai sint de gasit la nr.de telefon 0721658700,7456924 Laurentiu Multam! ... orice sfat si parere este binevenita!

post-8289-1138021219_thumb.jpg

post-8289-1138021283_thumb.jpg

post-8289-1138021327_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu aprinderea electronica, cred ca pot sa te ajut eu, dar din aia cu platina. am o schema de la un prieten, la el functioneaza de vreo 4 ani fara probleme, eu abia mi-am confectionat-o si functioneaza ff bine. pretul componentelor de in jurul a 100-150 de mii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu aprinderea electronica, cred ca pot sa te ajut eu, dar din aia cu platina. am o schema de la un prieten, la el functioneaza de vreo 4 ani fara probleme, eu abia mi-am confectionat-o si functioneaza ff bine. pretul componentelor de in jurul a 100-150 de mii

 

 

 

Pai atunci scaneaza-o si pune-o pe forum ca mai au si alti nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia vb cu Draku, ca shi el are damblaua asta cu rad., o sa-i dau eu unul de broasca, ideea e ca cica se poate pune doar pe aspiratzie shi nu-mi place solutzia

dar sti ca trebuie si alta pompa de ulei si mai trebuie si o baie marita....toata lumea zicea ca e usor pe dracu!!! e mult mia usor sa modifici o broasca decit un amarit de Nipru!!!! nici nu o sa-ti vina sa crezi cite trebuie sa fac ca sa pun roata lata pe spate...pretul rotii,al sistemului de frinare cu disc,al cauciucului,al modificarilor la bascula,butuc,cadru,cardan e mai mare decit cel care l-am dat pe motocicleta....si mai e si aripa de facut!!!! sa dea dracu !!!!PS am citt ce scrie la Dictionarul de istorie!! trebuie sa intru si eu.. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar sti ca trebuie si alta pompa de ulei si mai trebuie si o baie marita....toata lumea zicea ca e usor pe dracu!!! e mult mia usor sa modifici o broasca decit un amarit de Nipru!!!! nici nu o sa-ti vina sa crezi cite trebuie sa fac ca sa pun roata lata pe spate...pretul rotii,al sistemului de frinare cu disc,al cauciucului,al modificarilor la bascula,butuc,cadru,cardan e mai mare decit cel care l-am dat pe motocicleta....si mai e si aripa de facut!!!! sa dea dracu !!!!PS am citt ce scrie la Dictionarul de istorie!! trebuie sa intru si eu.. :ok:

 

Ti-am zis!Si in plus nu ai nici o garantie ca adaptarile vor prezenta fiabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la niq, un prieten broscar, aprinderea electronica la situl http://www.tehnic.go.ro/aprindere.htm

...da Radu...multam...da'asta tot in platina o da pe scinteie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miai trimis un PM ca vroiai poze cu niprul lui alvin....e unica poza ce o am eu.....dar sa stii ca din cite stiu dneperul este in resita......daca pot face rost de niste poze am sa le pun aici

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi va stresati atata cu aprinderea electronica sa v-o faceti voi, dar nu stiti ca atat Nipru, ultimele modele (se mai fac inca totusi), si mai ales Ural vin cu aprindere cu senzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da, pastreaza platina, asta am si zis, dar ideea e ca o aprindere electronica in colaborare cu o platina functioneaza bine, platina nu se mai impusca pentru ca trece un curent mult mai mic prin ea.

@aleko: pe ce nipre e aprindere cu senzor? din ce ani ?

Editat de TZepeSH
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miai trimis un PM ca vroiai poze cu niprul lui alvin....e unica poza ce o am eu.....dar sa stii ca din cite stiu dneperul este in resita......daca pot face rost de niste poze am sa le pun aici

 

salut

Multam Robby!!!...o fi cineva din Resita pe aici,care sa stie ceva de motocicleta acea,care sa aiba si alte poze cu ea?

 

Voi va stresati atata cu aprinderea electronica sa v-o faceti voi, dar nu stiti ca atat Nipru, ultimele modele (se mai fac inca totusi), si mai ales Ural vin cu aprindere cu senzor.

pe cele noi da si pe Ural si costa ...4 milioane treaba in tirg la Suceava,unde le aduc rusii....am raspuns si pt.tine,Radu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa strigam,poate aude cine trebuie: ARE CINEVA APRINDERE DE URAL-NIPRU,ELECTRONICA FARA PLATINA La un pret rezonabil? si uite asa o sa vina intrebarea:da' ce inseamna un pret rezonabil? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa-i incurajam pe astia din Ucraina sa isi faca reprezentanta ca-s la 2 pasi. La moto nu cred sa fie deja restrictii de poluare la noi.Sunt convins ca pretul de fabrica al unei aprinderi e mult mai mic de 4 milioane, in jur de 2 cel mai probabil.

 

din cate banuiesc la noi nu exista astfel de modele fiindca nu stiu de nici un Nipru mai nou de 93

 

pana atunci daca vrei sa faci treaba ia o aprindere de la Ural Moto si ia si o bobina traznet, apoi un alternator....

post-4291-1138309048_thumb.jpg

post-4291-1138309090_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa-i incurajam pe astia din Ucraina sa isi faca reprezentanta ca-s la 2 pasi. La moto nu cred sa fie deja restrictii de poluare la noi.Sunt convins ca pretul de fabrica al unei aprinderi e mult mai mic de 4 milioane, in jur de 2 cel mai probabil.

 

din cate banuiesc la noi nu exista astfel de modele fiindca nu stiu de nici un Nipru mai nou de 93

 

pana atunci daca vrei sa faci treaba ia o aprindere de la Ural Moto si ia si o bobina traznet, apoi un alternator....

...in poza aia din stinga sint cumva motoare care au cutie cu demaror electric? e mica rau poza da'parca asa disting....de la Ural Moto zici?! pai am inteles ca's scumpi...sti cit e acolo asa ceva? de second hand(sau second motorcycle :laugh: ) nu are nimeni?

Editat de 13 Todesengel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

ar trebui sa-i incurajam pe astia din Ucraina sa isi faca reprezentanta ca-s la 2 pasi.

 

Din cate stiu eu fabrica DNEPR a dat faliment si s-a inchis acu cam 6 ani. Mai functioneaza (cu destul succes se pare) doar Ural

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am crezut la fel,dar nu e cazul.

Dnepr e un fel de Dacie la ei,si chiar daca exporta putine in alte tari care nu au tot felul de norme, piata interna cred ca e destul de mare.

Dracu daca am avea o fabrica de Dnepre aici cred ca 70% din moto ar fi Dnepr.

Oricyum pe saitul lor vorbesc despre noile modele... in rusa din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dnepr, Ural si M vechi se vor vinde primele, alea originale...

Nimeni din vest nu cumpara Ij , MZ, Voshod, Minsk. S-ar putea sa nu mai fie voie nici in Romania cu ele, sper ca nu.

In 10 ani cine stie, da de uitat nu vom uita.

Ba am vazut in Vama un Ij Jupiter inmatriculat bulgaresc, am vorbit cu un bulgar care avea si el Ij. Dar probabil ca-s mai rare la ei, ca nu or fi venit in 1992 in cantitate asa mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...