Sari la conținut

Dezamagitoru's blind date


dezamagitoru
 Share

Postări Recomandate

...ei bine, de data asta nu se poate :wacko:

 

de data asta va propun o excursie Dezamagitoru true style. Adica nu se stie unde ajungem, nu conteaza cand ne intoarcem. Problema se pune incepand cu 16 iunie. Din 16 iunie, plecam. Directia este NORD. NORD-NORD-VEST, ca sa fiu mai precis, pana la CAPAT. Itinerarul este irelevant. Cine vrea sa participe este binevenit.

 

Nu ma astept la prea multi amatori, insa ma astept ca cei care accepta provocerea sa nu aiba dubii.

 

Voi vizita topicul periodic, doar pentru a recunoaste pe cei interesati. Acestia vor fi contactati PM.

 

Toate cele mai bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ei bine, de data asta nu se poate :wacko:

 

de data asta va propun o excursie Dezamagitoru true style. Adica nu se stie unde ajungem, nu conteaza cand ne intoarcem. Problema se pune incepand cu 16 iunie. Din 16 iunie, plecam. Directia este NORD. NORD-NORD-VEST, ca sa fiu mai precis, pana la CAPAT. Itinerarul este irelevant. Cine vrea sa participe este binevenit.

 

Nu ma astept la prea multi amatori, insa ma astept ca cei care accepta provocerea sa nu aiba dubii.

 

Voi vizita topicul periodic, doar pentru a recunoaste pe cei interesati. Acestia vor fi contactati PM.

 

Toate cele mai bune!

Sa inteleg ca trebe sa am citeva mi de euro pe card?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink: esti cu mine?

 

as vrea eu...sa mai treaca ceva timp :wink: da' o asemenea drumetie implica si ceva cascaval...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Itinerarul este irelevant.

Ok, daca itinerariul nu e relevant, macar cate zile se merge si cat de departe ? Adica punctul cel mai indepartat o sa fie in Romania, tarile vecine, vestul Europei sau in scandinavice ? Asta ca tot zici de nord-nord-vest...

O directie se poate stabili in fiecare seara pt a doua zi, cu o harta si cu un ghid sau o conexiune la net, nu e asta o problema. Mai mult conteaza timpul si banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

In mare, problema am pus-o cam asa: se ia un buget (nu stiu inca cat, ceva de genul 1000=1500 de euro) se ia 20% si se pune deoparte (fond de inmormantare) si se imparte restul la 2. Se apuca in directia dorita si se merge pana se extenueaza prima din jumatatile amintite anterior. In functie de situatie, se apeleaza deja la cei 20% pentru prelungiri sau se abordeaza o ruta similara pentru retur.

Dormitul la cort/hostel, cat mai ieftin cu putinta. Mers pe drumuri netaxabile. Papica conservaraie&shit, tot asa, buget redus. Organizate cat mai multe de acasa diverse consumabile pentru Doamnefereste. Neaparat vreau ca tovarasul de drum sa fie pozar bun, intrucat mie imi lipseste aceasta abilitate.

 

Destinatia finala ar fi intr-adevar Scandinavia, dar... desi am zis nord-nord-vest nici sud-sud-vest nu mi se pare de lepadat :laugh: un Gibraltarel ar fi o treaba :wink:. Avantajul rutei pe sud este clima care favorizeaza cortul. Deloc de neglijat!

 

Ramane de vazut :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai dupa ultima iesire..dezamagitoru o sa iti spuna ca VX-ul poate si enduro...deci d-zeu stie prin ce lan de porumb vrea sa o testeze acu. :wink:

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti dispus sa cumperi moto special pentru tura asta iti recomand un ciopar de vreo'pt sute-omie. Eu am o chestie intre ciopar si naked si nu am de gand sa o schimb ca imi place.

Nici DR-ul nu-i de lepadat. Doar sa ai cauciucuri de strada si ulei de schimb, ca o sa fie peste 3000 de km dus-intors.

 

Endureala cu motoreta mea...m-am lecuit. In plus, pe coclauri ai sanse mari sa nu te gaseasca nimeni in caz de Doamnefereste si viteza medie e jalnica. Pentru coclaureala avem DN72-ul :wink:

 

Cu VTR-ul nu te vad bine. E incomoda la drum lung si o sa ma blestemi cand o fumezi 5-6 tigari pana te prind din urma :wink:

 

Toate cele mai bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot pui problema de gibraltar.... atunci de ce nu Maroc..... nu iti trebuie viza,se trece cu vaporu si nu ai nevoie decat de pasaport fara viza, si pentru cateva sute de kilometrii vezi o cu totu alta cultura ... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci fac o cerere de concediu de acum

Perioada : - se stie doar data de plecare..sper

Durata - necunoscuta

Destinatia - necunoscuta

Va rog a-mi aproba sa plec creanga unde a intarcat Mutu iapa si promit sa revin cu forte proaspete :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci fac o cerere de concediu de acum

Perioada : - se stie doar data de plecare..sper

Durata - necunoscuta

Destinatia - necunoscuta

Va rog a-mi aproba sa plec creanga unde a intarcat Mutu iapa si promit sa revin cu forte proaspete :wink:

Nu mai ma fa sa rid , ca o sa-mi iau si eu liber de la D-ul bec ca sa am unde sa plec :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ....

 

Eu as merge mai mult spre centrul Europei desi nici gibraltarul nu este de lepadat. Pentru aceasta vara imi propusesem o viyita pana la circuitul de la Brno (de fapt cand o sa fie etapa de moto GP 16 aug) combinata cu o tura prin mai multe capitale ale tarilor vecine cu Cehia (bratislava, viena , praga desigur si tot este in drum Budapesta). Sunt lucruri interesante de vazut.

 

 

Ader cu entuziasm la tura pe care o propui! insa, putina planificare nu ar strica (vreau sa vin insotit) este si pacat sa treci prin tot felul de zone turistice si sa nu sti ce ai putea vizita.... sa te limitezi doar la a merge cu motorul si a dormi in cort .... nu cred ca vei obtine rezultatele scontate .... dupa prima mie vei fi rupt de oase si o sa cauti cel mai scurt drum de intoarcere.

 

Poate ne intalnim, o planificam ca la carte (de la viteza medie de condus si km parcursi intr-o zi pana la locatiile de cazare) si cu siguranta se aduna de cel putin 10 motoare numai din cunoscuti.

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ....

 

Eu as merge mai mult spre centrul Europei desi nici gibraltarul nu este de lepadat. Pentru aceasta vara imi propusesem o viyita pana la circuitul de la Brno (de fapt cand o sa fie etapa de moto GP 16 aug) combinata cu o tura prin mai multe capitale ale tarilor vecine cu Cehia (bratislava, viena , praga desigur si tot este in drum Budapesta). Sunt lucruri interesante de vazut.

 

 

Ader cu entuziasm la tura pe care o propui! insa, putina planificare nu ar strica (vreau sa vin insotit) este si pacat sa treci prin tot felul de zone turistice si sa nu sti ce ai putea vizita.... sa te limitezi doar la a merge cu motorul si a dormi in cort .... nu cred ca vei obtine rezultatele scontate .... dupa prima mie vei fi rupt de oase si o sa cauti cel mai scurt drum de intoarcere.

 

Poate ne intalnim, o planificam ca la carte (de la viteza medie de condus si km parcursi intr-o zi pana la locatiile de cazare) si cu siguranta se aduna de cel putin 10 motoare numai din cunoscuti.

 

Ride safe!

 

De acord . Inca ma mai gandesc daca sunt 100% in sau nu .Cred ca ar fi utila o iesire mica pana la Sinaia sau ceva de genul asta sa ne cunoastem si sa vedem cum ne intelegem :D

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...