Sari la conținut

Accident mortal Cluj - iesire Apahida


Jarod
 Share

Postări Recomandate

deci nu avea aia nici o scuza, nici pasini parcate, nici copaci, NIMIC.. avea vizibilitate perfecta, conditii IDEALE sa fie in stare sa se asigure CORECT si mai avea ceva.... pur si simplu avea un permis luat probabil pe luat pe m***. Asta a ingropat-o. Sper sa nu mai traga si pe altii dupa ea. Nici pe motociclist , si nici pe proprii copii.. ca nici aia nu au nici o vina, ca masa isi folosea oglinzile de la masina pentru a se ruja.

 

 

 

 

 

"Azi, sambata 18.04 aprox ora 12 , veneam din Cluj spre ...La usa uneia dintre ele, o fetita de aprox 4-5 ani, cu gatul imobilizat, tinuta in brate de o asistenta, plangea. Intru in grupul de oameni din "prima linie", care povesteau de bine motociclistii, ca merg cu viteza etc....

Sper ca motociclistul si familia sofetitei sa treaca cu bine de acest nefericit eveniment. Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca pe soferita. "

 

Cu asta chiar nu pot sa fiu de acord!!!!!Oameni buni...ii strigator la cer ce scrii tu aici!!!!O fetita de 4-5 ani!!!!Daca deceda fetita????????????????Cum era????????????Oare unii dintre voi ganditi ce spuneti??????????Fetita asta putea sa moara!!!!!!!!Deci soferita nu are nici o scuza??!!!!!!Dar motociclistul are????????????El avea prioritate!!!!!Putea sa mearga cu 300/h!!!!!!!NU????????

Oare de ne nu se vedeau semne de franare?????De ceeeeeeeeeee??????????????????????????????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Parerea mea este ca, atita vreme cit unii motociclisti vor avea tipul asta de atitudine, tot o sa se curate, unul dupa altul.

Odata ce esti implicat intr-un accident de circulatie o parte din vina este si A TA, indiferent care decizia legala.

Din moment ce ajungi la viteze la care nu mai poti sa anticipezi pericolele si nu poti sa-ti controlezi hadurghia e pur si simplu inconstienta.

Da, ajungem toti in situatii dintr-astea ca tare-i dulce senzatia.

Dar nu poti sa arunci tot pacatul in fata unui amarit care nu se asteapta sa fie pe drumul cu prioritate meteoriti in cadere libera.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe aia de s-au dus.

 

ca bine zici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta chiar nu pot sa fiu de acord!!!!!Oameni buni...ii strigator la cer ce scrii tu aici!!!!O fetita de 4-5 ani!!!!Daca deceda fetita????????????????Cum era????????????Oare unii dintre voi ganditi ce spuneti??????????Fetita asta putea sa moara!!!!!!!!Deci soferita nu are nici o scuza??!!!!!!Dar motociclistul are????????????El avea prioritate!!!!!Putea sa mearga cu 300/h!!!!!!!NU????????

Oare de ne nu se vedeau semne de franare?????De ceeeeeeeeeee??????????????????????????????????????

 

Nu poti fi de acord? cu ce, nu se intelege mare lucru din postul tau.

Ca soferita nu sa asigurat destul de bine este relativ, ca motociclistul avea viteze la fel de nesigura treaba, ramane o singura problema iesire spre stanga peste doua benzi si linie continua cu 2 copii in masina, mie acest lucru mi se pare iresponsabil.

 

Pentru acest motiv eu unu dau vina accidentului numai in seama soferitei. Daca drumul era cu o singura banda, si masina iesa sa se asigure pentru a vira la dreapta si era lovita de motocicleta care zbura prea jos, atunci era vina motoristului. dar asa este acelasi lucru ca la intrarea pe autostrada, daca in loc sa merci cei 500m pe banda de accelerare tu intri direc pe banda a2-a nu te mira ca vine unu si te spulbera. Sa inteleg ca daca era drum cu 2 benzi pe sens este drum national expres si atunci viteza maxima este de 90-100 parca.........

Editat de crazydriver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate cand dai peste un prost nu exista mers prudent. Si eu oricat de prudent as merge sigur o sa-mi gasesc nasul odata si odata.

Inca un exemplu de gandire de "vitezist". Mers prudent exista in orice conditii, chit ca poti sa ti-o furi si asa. Sunt vreo 2 posturi foarte interesante la pagina 5, inclusiv preluarea din eseul lui old_school.

 

Fata aia a ramas fara mama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ne nu se vedeau semne de franare?????De ceeeeeeeeeee??????????????????????????????????????

 

Pentru ca soferita ia taiat fata din scurt cand mai avea vreo 10-20 metri distanta si n-a mai avut timp sa reactioneze. De aia!

Unii dintre voi imi amintiti de mine cand eram tanar, prost si fara experienta.

 

Sa le fie tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca soferita ia taiat fata din scurt cand mai avea vreo 10-20 metri distanta si n-a mai avut timp sa reactioneze. De aia!

Unii dintre voi imi amintiti de mine cand eram tanar, prost si fara experienta.

 

Sa le fie tarana usoara!

 

 

 

De unde stii ca mai avea 10-20 m???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti fi de acord? cu ce, nu se intelege mare lucru din postul tau.

Ca soferita nu sa asigurat destul de bine este relativ, ca motociclistul avea viteze la fel de nesigura treaba, ramane o singura problema iesire spre stanga peste doua benzi si linie continua cu 2 copii in masina, mie acest lucru mi se pare iresponsabil.

 

Pentru acest motiv eu unu dau vina accidentului numai in seama soferitei. Daca drumul era cu o singura banda, si masina iesa sa se asigure pentru a vira la dreapta si era lovita de motocicleta care zbura prea jos, atunci era vina motoristului. dar asa este acelasi lucru ca la intrarea pe autostrada, daca in loc sa merci cei 500m pe banda de accelerare tu intri direc pe banda a2-a nu te mira ca vine unu si te spulbera. Sa inteleg ca daca era drum cu 2 benzi pe sens este drum national expres si atunci viteza maxima este de 90-100 parca.........

 

 

 

Nu pot fi de acord cu gandirea gen moto maniak.Ati auzit de conduita preventiva???Sa nu credeti ca dau vine pe motociclist.Doar pe motociclist.

Ultima data cand am fost pe acolo nu era marcat drumul.Dar si daca ar fi marcat, avand in vedere ca sunt 2 benzi pe sens, ma gandesc ca ar fi marcat cu dubla continua.Dar nu asta-i ideea!!!Intrebarea mea a fost ce s-ar fi intamplat daca murea fetita???Oameni buni, o fiinta inocenta!!!Da, soferita a gresit!Poate s-a asigurat, poate nu.Poate in momentul virajului se ruja.Dar daca intr-adevar s-a asigurat si a vazut motociclistul...care poate avea peste 100????Poate avea peste 200!!!

Si pe mine m-a lovit un...aveam maxim 50/h.Dar m-a lovit destul de tare;noroc cu echipamentul, ca altfel imi sfarama genunchiul si-mi rupea laba piciorului.

Dar ganditi-va ca fetita aia a ramas la varsta de 5 ani fara mama.Daca constientizeaza sau nu, nu stiu.Dar sotul (care nu stiu ce a patit) cu siguranta va ramane marcat.Tu nu ai ramane daca ar muri sotia langa tine????

Si ma gandeste-te, cum ar fi fost daca in masina era maica-ta, sau sora-ta...cineva din familie!!1Tot asa ai fi zis???

Asta-i durerea mea cea mai mare!!!O fiinta inocenta care nu merita soarta care i s-a dat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic: Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei decedati in acest accident! sa le fie tarana usoara!

 

off topic:.... ca nu ma pot aptine....

saptamana trecuta era sa OMOR 4 MOTOCICLISTI!!!!....si eu fiind tot MOTOCICLIST!!!!!

cum? simplu?

 

1- intre Cj si Ab, vine ''Rossi'' su R1 albastru si depaseste in curba, linie continua, intra pe contrasens, adica in fata mea,....trag dreapta cu rotile masinii in sant ca sa nu faca asta tunel prin mine! a trecut ghiulea! daca nu eram atent, mai era un rip acum pe forum!

 

2- in oras dau sa fac dreapta, ma asigur de 10 ori, vizibilitate buna in ambele parti, gol, nu apuc sa ies bine si trec 2 ''rossi'' pe langa mine cu viteza supersonica! nu stiu de unde au aparut ca nu i-am vazut! pai daca eu ca Motociclist nu-i vad cum draq sa-i vada altii?

si apoi ma plang ca ''mi-a taiat calea'' (daca mai scap)... pai cand mergi cu 200 prin oras degeaba te vad!

 

3- in oras, dau sa parchez, gasesc locul si dau sa intru cand prin dreapta (intre bordura si masina) vine ''rossi'' glont (nu l-am vazut in oglinda) am avut noroc ca l-a vazut pretena care era in dreapta, ca de nu ma suiam pe el!

 

 

sper ca ati inteles ceva din asta!

 

 

 

 

BRAVOOOO!!!!

Dar dac R1-le ala facea tunel prin tine, a doua zi toti...conservaru dracului si alea alea.Chiar daca esti si motociclsit.Desi tu mergeai regulamentar, te scoteau pe tine vinovat.

Aici de ce nu mai comenteaza nimeni????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot fi de acord cu gandirea gen moto maniak.Ati auzit de conduita preventiva???Sa nu credeti ca dau vine pe motociclist.Doar pe motociclist.

Ultima data cand am fost pe acolo nu era marcat drumul.Dar si daca ar fi marcat, avand in vedere ca sunt 2 benzi pe sens, ma gandesc ca ar fi marcat cu dubla continua.Dar nu asta-i ideea!!!Intrebarea mea a fost ce s-ar fi intamplat daca murea fetita???Oameni buni, o fiinta inocenta!!!Da, soferita a gresit!Poate s-a asigurat, poate nu.Poate in momentul virajului se ruja.Dar daca intr-adevar s-a asigurat si a vazut motociclistul...care poate avea peste 100????Poate avea peste 200!!!

Si pe mine m-a lovit un...aveam maxim 50/h.Dar m-a lovit destul de tare;noroc cu echipamentul, ca altfel imi sfarama genunchiul si-mi rupea laba piciorului.

Dar ganditi-va ca fetita aia a ramas la varsta de 5 ani fara mama.Daca constientizeaza sau nu, nu stiu.Dar sotul (care nu stiu ce a patit) cu siguranta va ramane marcat.Tu nu ai ramane daca ar muri sotia langa tine????

Si ma gandeste-te, cum ar fi fost daca in masina era maica-ta, sau sora-ta...cineva din familie!!1Tot asa ai fi zis???

Asta-i durerea mea cea mai mare!!!O fiinta inocenta care nu merita soarta care i s-a dat!!!

 

Te referi la motociclist nu? Adica stai putin soferita aia l-a omorat pe motociclist. Nici mai mult nici mai putin. Nu s-a asigurat si a intors peste linie continua... Ea nu s-a gandit la copilul ei, la ea si in ultimul rand la motociclist. Soferita a scapat prea usor fata de gravitatea faptei ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVOOOO!!!!

Dar dac R1-le ala facea tunel prin tine, a doua zi toti...conservaru dracului si alea alea.Chiar daca esti si motociclsit.Desi tu mergeai regulamentar, te scoteau pe tine vinovat.

Aici de ce nu mai comenteaza nimeni????

comentez eu: stie Deer de ce si-a vandut vitezana si si-a luat Range Rover.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ganditi-va ca fetita aia a ramas la varsta de 5 ani fara mama.Daca constientizeaza sau nu, nu stiu.Dar sotul (care nu stiu ce a patit) cu siguranta va ramane marcat.Tu nu ai ramane daca ar muri sotia langa tine????

Si ma gandeste-te, cum ar fi fost daca in masina era maica-ta, sau sora-ta...cineva din familie!!1Tot asa ai fi zis???

Asta-i durerea mea cea mai mare!!!O fiinta inocenta care nu merita soarta care i s-a dat!!!

 

tu gandesti prea mult si judeci prea putin!

tot ce spui e valabil si pentru copii/nevasta/parintii/prietenii motociclistului.

sau "aia" nu conteaza?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot fi de acord cu gandirea gen moto maniak.Ati auzit de conduita preventiva???Sa nu credeti ca dau vine pe motociclist.Doar pe motociclist.

 

 

 

 

"Nu pot fi de acord cu gandirea gen moto maniak.Ati auzit de conduita preventiva???Sa nu credeti ca dau vina pe soferita.Doar pe soferita."

Scuze!!!Am scris gresit.Asa trebuia sa formulez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu gandesti prea mult si judeci prea putin!

tot ce spui e valabil si pentru copii/nevasta/parintii/prietenii motociclistului.

sau "aia" nu conteaza?!

 

 

Asta ii concluzia ta.Asta ai inteles tu din ce am zis???Atunci nu ma bucur.Eu nu am zis ca motociclistul (ODIHNEASCA-SE IN PACE!!!)este de vina.

 

P.S. Ganditul prea mult si judecata prea putina m-a scos de multe ori din situatii neplacute!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP !

 

Din pacate inca un suflet se duce spre autostrada ingerilor !

 

Concluzii ?!?! nu .... pentru ca este a nu stiu cata oara pe anul asta cand disecam... POT SPUNE doar atat NEATENTIA UNORA / VITEZA ALTORA :wink: :wink: :laugh:

 

RIP !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP !

 

Din pacate inca un suflet se duce spre autostrada ingerilor !

 

Concluzii ?!?! nu ....

RIP !

Ce frumos spus, cu autostrada ingerilor. minunat ...

BA, TREZITI-VA si mergeti mai normal daca vreti sa supravietuiti, pt ca respect sau atentie sporita din partea soferilor nu veti primi prea curand!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la motociclist nu? Adica stai putin soferita aia l-a omorat pe motociclist. Nici mai mult nici mai putin. Nu s-a asigurat si a intors peste linie continua... Ea nu s-a gandit la copilul ei, la ea si in ultimul rand la motociclist. Soferita a scapat prea usor fata de gravitatea faptei ei.

 

Treaba cu asigurarea e cu dus si intors, sincer. Ca mai e si viteza implicata in treaba cu cedarea prioritatii. Martorii de acolo pot spune cat de cat exact ce si cum. Eu unul m-as abtine in a arunca vina cu atata certitudine intr-o parte sau alta pana nu as avea o declaratie a unuia de acolo, cel putin.

 

DAR

 

NU este dubla continuua acolo, vezi si semnul DOAR cu cedeza trecerea din primul post. post-2950-1240321344_thumb.jpg

 

D-zeu sa-i ierte :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU este dubla continuua acolo, vezi si semnul DOAR cu cedeza trecerea din primul post.

Nu ca as lua apararea cuiva, dar de unde pana unde daca e "Cedeaza trecerea" inseamna ca NU e linie dubla continua?

E adevarat ca, in mod normal, daca ar fi linie dubla continua, ar fi si un interzis la stanga sau obligatoriu la dreapta.

Dar cel mai bine e sa spuna cineva care stie zona daca este sau nu dubla continua, semnul de cedeaza nu e relevant.

Editat de Pegaso650Cj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este linie dubla continua, dar dupa cate stiu zona este localitate si de foarte multe ori sta radarul pe acolo, pentru ca este magazinul magnolia si o benzinarie si e marcat drumul cu squar si multi nu respecta marcajele si depasesc pe squar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Azi, sambata 18.04 aprox ora 12 , veneam din Cluj spre ...La usa uneia dintre ele, o fetita de aprox 4-5 ani, cu gatul imobilizat, tinuta in brate de o asistenta, plangea. Intru in grupul de oameni din "prima linie", care povesteau de bine motociclistii, ca merg cu viteza etc....

Sper ca motociclistul si familia sofetitei sa treaca cu bine de acest nefericit eveniment. Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca pe soferita. "

 

Cu asta chiar nu pot sa fiu de acord!!!!!Oameni buni...ii strigator la cer ce scrii tu aici!!!!O fetita de 4-5 ani!!!!Daca deceda fetita????????????????Cum era????????????Oare unii dintre voi ganditi ce spuneti??????????Fetita asta putea sa moara!!!!!!!!Deci soferita nu are nici o scuza??!!!!!!Dar motociclistul are????????????El avea prioritate!!!!!Putea sa mearga cu 300/h!!!!!!!NU????????

Oare de ne nu se vedeau semne de franare?????De ceeeeeeeeeee??????????????????????????????????????

 

 

mai strigator la cer e ce spui tu aici ...pai cum sa zici ca poti merge cu 300??? unde te crezi ??? in spatiu ?? ba voi care nu intelegti ori runteti nebuni ori noi care incercam sa spunem ceva concert suntem tampiti ..... de ce este lege sa mergi cu 100????? hai pana 150 cu riscu de ati lua amenda ..... pt ca asa li sa scluat la aia sa puna legea ??? si eu merg cu 200 nu zic ca nu dar acolo unde se poate ...unde nu sunt strazi intersectate circulate ..... si daca vreti 300 mergeti pe circuit si acolo luatica hayabuza si mereti cu 400 daca va tine ciocanu ....nu vreau sa zic ca femeia nu este vinovata ... dar daca motoclistu asvea 100 nu avea atatea fracturi cum zicea doctoru ala ca nu am vazut in viata lui asa ceva ....fratilor decat sa postati aici numa tampeni mai bine intrati la sectiunea funy si acolo faceticva 1000 de posturi :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 2-3 ani, tot in urma unui accident asemanator, impreuna cu un amic facusem un "grafic" al unei asemenea situatii. Imi permit sa-l atasez si aici si apoi am rugamintea sa va ganditi serios cam in ce "limite" exista o sansa mai mare sa vezi (si sa poti evita) si sa fii vazut (si sa poti fi evitat). Cei care conduc si auto pot confirma ca timpii nu sunt pusi "din burta" ci pentru un sofer mediu.

 

post-2950-1240339755_thumb.jpg

 

 

P.S. Parerea mea e ca degeaba comentati la adresa topicului lui Oresti - old_school, ca (,) cam are dreptate -> /index.php?showtopic=91453

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu asigurarea e cu dus si intors, sincer. Ca mai e si viteza implicata in treaba cu cedarea prioritatii. Martorii de acolo pot spune cat de cat exact ce si cum. Eu unul m-as abtine in a arunca vina cu atata certitudine intr-o parte sau alta pana nu as avea o declaratie a unuia de acolo, cel putin.

 

Perfect de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la fata locului la o jumatate de ora dupa accident ,pe asfalt nu sa vazut urme de frana ,la motocicleta partea din spate a rezervorului era indoit semn ca ar fi dat motociclistu cu bazinu in el,iar din cate am auzit de la politisti masina era in treapta a treia,doar atatea am aflat.CONDOLEANTE FAMILILOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica soferita nici macar n-a oprit sa se asigure (desigur, nu era obligata deoarece avea semnul "cedeaza trecerea") sau pur si simplu a plecat cu a treia de pe loc ceea ce a facut ca manevra sa dureze muuuult mai mult decat se astepta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...