Sari la conținut

bmw xchallenge


Postări Recomandate

uite ce fac baietii astia cu HP2-ul, vorba ceea ditai boxerul de 200kg (la plin)

 

da. am vazut ce fac - merg foarte tare pe un drum forestier pe care poti samergi f tare si cu loganul :eek:

si fostul campion mondial de stunt riding urca o panta super nasoala, neinteresandu-l bineinteles daca o da pe jos sau nu. De altfel e foarte probabil ca a ratat ultima urcare (cu care se termina filmuletul). In viata reala, presupunand ca incerci asa ceva, rostogolirea unui HP2 pana jos va insemna probabil cateva mii de euro bune.

 

hai sa comparam mere cu mere si pere cu pere.

Xchalenge e pentru altceva, si a demonstrat la red bull ca daca ai un pilot f experimentat si schimbi motorul si cutia in fiecare zi poti sa prinzi si un podium :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Singurele motoare cu care ar trebui comparat xchallenge-ul sunt dual-sport-urile gen honda xr 650 sau ktm lc4 enduro. Atat! In rest sunt aberatii.

Nu m-am dat pana acum cu bmw-ul asta, dar pot spune ceva despre noul sau pret. Am trecut chiar azi pe la Bavaria si pretul xchallenge-ului este de........................................................6000 euro :eek: ............pret CU tva :) :D . Pretul, pentru un motor nou de genul asta, este imbatabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurele motoare cu care ar trebui comparat xchallenge-ul sunt dual-sport-urile gen honda xr 650 sau ktm lc4 enduro. Atat! In rest sunt aberatii.

Nu m-am dat pana acum cu bmw-ul asta, dar pot spune ceva despre noul sau pret. Am trecut chiar azi pe la Bavaria si pretul xchallenge-ului este de........................................................6000 euro :P ............pret CU tva :laugh: :) . Pretul, pentru un motor nou de genul asta, este imbatabil.

 

 

De unde ai luat pretul asta??? Ca eu am gasit altceva http://www.bmw-motorrad.de/de/de/index.html

 

Au reducere ??? Sau e pret de criza de il dau mai ieftin ca nemtii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate fi 100% nou (zero km) la banii astia. In primul rand pentru ca e BMW si dealerul nu poate face cum vrea el pretul de vanzare, ca la taraba. Singura combinatie posibila e sa fi fost venita ca motocicleta de teste, au inmatriculat-o si acum o vand oficial ca SH, ea fiind de fapt noua.

Si 6200 + TVA e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va contrazic. E posibil sa fi fost un motor cu ceva km, cu toate ca era pus in showroom alaturi de cele noi si mai si arata ca fiind absolut nou. Chiar si cauciucurile pareau ca noi. Cand ma duc sa-mi iau piesele ma uit mai bine si voi intreba care-i treaba cu pretul ala. Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

M-am lamurit. Pretul de 6000 de euro cu tot cu TVA e pentru cateva bucati ramase nevandute din 2007. Toate motoarele au 0 km.

 

Una peste alta, la ceea ce fac eu in general cu motorul, mie-mi place mobra asta. Daca ar fi existat si o varianta adventure, adica cu rezervor mare si o sa mai confortabila, nu mai stateam pe ganduri.

 

Numai bine.

 

 

PS- KTM-ul o mai scoate varianta adventure pentru 690?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

azi mi-am luat x challenge.

place la baiat

atat ca e cam inalta magaoaia si sunt ca balerina pe la stopuri :wacko:

 

merge super

 

p.s. cica am luat-o pe ultima...

pretzul a fost de 5920 euroi cu tot cu ABS :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Ce inseamna asta? Ultima din stocul lor? Ultima in viata? Care ultima?

 

Ultima la pretul asta, din stocul respectiv, stoc AB.

 

p.s. E posibil ca si a mea sa fie moarta ca nu prea am auzit-o sa respire :grinbandit: (gluma de autobaza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai scoate-o si pe ea putin din "casa", sa traga putin aer de munte in piept. Sa vezi atunci ce frumos "respira"...... :grinbandit:

 

S-o stapanesti sanatos!

 

e scoasa din casa...

nu a prea stat mult (la 1 zi de la cumparare i-am indoit schimbatorul si la 2 zile nu mai avea nicio oglinda)

deci, se plimba tipa (mai nasol pe noroaie unde i se incarca cauciucurile si arata ca pe shenile)

e altceva decat crf-ul dar incercam sa ne intelegem

multumesc de urari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
azi mi-am luat x challenge.

place la baiat

atat ca e cam inalta magaoaia si sunt ca balerina pe la stopuri :cheers:

 

pretzul a fost de 5920 euroi cu tot cu ABS :hug:

 

Felicitari. s-o stapanesti sanatos! Bine ca la banii astia ai si ABS.

Panatalonii "City" au fost inclusi in pret? :blink:

 

Sa ne anunti daca iti pica ambreiajul la 3000km sau daca nu gasesti nici la fabrica piese de rezerva :cheers: ca asa zic carcaotasii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari. s-o stapanesti sanatos! Bine ca la banii astia ai si ABS.

Panatalonii "City" au fost inclusi in pret? :blink:

 

Sa ne anunti daca iti pica ambreiajul la 3000km sau daca nu gasesti nici la fabrica piese de rezerva :cheers: ca asa zic carcaotasii...

 

 

multumesc frumos :hug:

pantalonii ii am de 2 ani

daca pica ambreiajul dau o fuga in Coreea/Taiwan/Congo si vorbesc acolo de piese :cheers:

deocamdata are doar 1000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa ! Sa o stapanesti sanatos !

 

De ce este asa lasata de spate ?

Ai lasat-o tu, sau suspensia spate este ,,fleasca" ?

 

si mie mi s-a parut ca e lasata in poze... dar atata scrie in carte 6,7 atmosfere... si era frig cand am facut pozele. motoreta nu era miscata deloc, aerul din cilindru nu se incalzise inca.

oricum vreau sa ma mai joc la setari, cand nu o mai da cu apa de sus...

Editat de titishoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s-a parut ca e lasata in poze... dar atata scrie in carte 6,7 atmosfere... si era frig cand am facut pozele. motoreta nu era miscata deloc, aerul din cilindru nu se incalzise inca.

oricum vreau sa ma mai joc la setari, cand nu o mai da cu apa de sus...

 

Vezi pre-load-ul - tensionarea arcului suspensiei spate. Presiunea amortizorului e relevanta numai in conditii dinamice. Static - arcul suspensiei conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi pre-load-ul - tensionarea arcului suspensiei spate. Presiunea amortizorului e relevanta numai in conditii dinamice. Static - arcul suspensiei conteaza.

 

Pai asta e racheta si n-are arcuri :lol: Amortizorul spate se umfla cu pompa, cand face "pana"... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa. Am crezut ca e un sistem de suspensie clasic. M-am uitat pe site-ul BMW. Se pare ca suspensia spate e "capsulata". Atat amortizorul cat si arcul se regleaza prin presiunea aerului dinauntru. La motorrad-u lui Titisoru se pare ca mai trebuie date niste pompe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa. Am crezut ca e un sistem de suspensie clasic. M-am uitat pe site-ul BMW. Se pare ca suspensia spate e "capsulata". Atat amortizorul cat si arcul se regleaza prin presiunea aerului dinauntru. La motorrad-u lui Titisoru se pare ca mai trebuie date niste pompe

 

 

tru! :)

Mesaj completat

Mea culpa. Am crezut ca e un sistem de suspensie clasic. M-am uitat pe site-ul BMW. Se pare ca suspensia spate e "capsulata". Atat amortizorul cat si arcul se regleaza prin presiunea aerului dinauntru. La motorrad-u lui Titisoru se pare ca mai trebuie date niste pompe

 

 

tru! :lol:

 

ce e ciudat e ca atunci cand sunt pe dansa nu imi dau seama ca e lasata, mi se pare chiar inalta

acum insa, cand am vazut pozele, trebuie sa admit ca mai trebe cateva pompe.

Editat de titishoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum insa, cand am vazut pozele, trebuie sa admit ca mai trebe cateva pompe.

 

eu zic sa nu bagi aer aiurea. Incearca sa intelegi cum functioneaza suspensia aia jmekera. Important e sa lucreze bine; chiar daca e lasata, s-ar putea sa treaca foarte bine peste denivelari sau la sarituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...