Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Mai oameni, acuma incepe imediat sezonu la cum se prezinta vremea. Am si eu o nelamurire. Tre sa imi schimb uleiul in telescoape si cerand pareri am primit raspunsuri variate. Data trecuta m-a sfatuit cineva sa imi bag ulei fin, de cutie de viteze in telescopae si cam putin la gramaj pentru cat recomanda constructorul . Nu am fost multumit deloc de cum s-a comportat fata . Recunosc, a fost greseala mea, pe atunci nu aveam acces la internet . plus de asta eram la inceputuri si in Zalau nu mai e nimeni cu Bandit asa ca m-am luat dupa ce zice lumea. Nu aveam nici carte tehnica sau ghidul utilizatorului sau cum ii mai zice, ma rog.

De atunci am vazut si eu pe ici pe colo pe internet cam ce ulei si cat ar trebui sa bag dar totusi as vrea sa aud parerea voastra, a posesorilor de Banditi ce si in ce cantitate bagati. Am auzit de 15W 40 in cantitate de 512 ml in fiecare telescop. Eu am 60 de kilograme si il conduc in regimul normal, adica nu il tin numai in ture, deci nu as dori sa imi fac o suspensie teapana sa nu o pot apasa cu mainile de pe loc precum cele setate pentru circuit dar nici barcuta cum imi era inainte deoarece cam balansa pe curbe luate la inclinare mare. Please help me , si acum mai aud pareri ca 5W40 ca ala ii asa, 15W40 ca ala ii asa, etc.

Mersi mult si numai bine la toata lumea :lol: :)

 

Poi suspensia fleashca mai ales pe fata a fost cel mai criticat aspect la Bandit. Mai ales la 600, mai ales din prima generatie. La o franare mai puternica furca ajunge la blana imediat. La generatie a 2-a 2000+ situatia s-a mai imbunatatit insa nu suficient.

Cantitatea recomandata de producator e de ~ 510 ml per jamba. Specificatia #10 adica, 10 W 40. La specificatiile uleiului nujtiu ca sa ti recomand. Eu am folosit exact ce a fost recomandat insa cand aveam GS 500le adica tot #10. As merge aici pe stock.

 

Ceea ce insa iti recomand cu f mare caldura e sa faci un efort si daca tot il desfaci sa pui ulei nou, cumpara-ti un set de acrcuri progresive. Eu cunosc de la Wilbers si Wirth. Mai sunt si altele. Sunt un vis. Eu am. Asa a venit din Ger si chiar si la franari violente furca mai are inca resurse. Si sunt si confortabile. Adica barca ci asa ceva. Ceea ce ma supara acum insa este amortizorul central. :cheers: Dar asta e o alta discutie.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multam fain, cre ca tot pe 10w ma duc , cel putin asa mi-am propus inainte sa postez aici dar am vrut sa mai aud pareri. Cat despre arcurile progresive daca poti sa imi spui cat costa dau o bere ca eu habar n-am. Amortizoru de pe spate e varza si la mine. Am zis ca am 60 de kile, e tensionat la maximum insa tot ca barca pe valuri e si deocamdata chiar nu am chef si nervi sa ii schimb uleiul ca e cam mult de surubarit pana il dau jos.

L.E. Pt arcurile progresive vreau pret si unde gasesc asa ceva. Daca raspunsu e " la Louis " atunci vreau si denumirea in germana sa stiu ce sa caut in catalog sau pe site. Cam multe vreau nu? :lol:

:cheers:

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu berea! :lol:

 

Pe Louis.de. Costa 93 de Euroni. La "Produktsuche" pe pag principala (stanga sus) introduci codul de produs "10045969" si-ti apare exact pentru Bandit 600 GN77B ("Kult") (dar se potrivesc si la Banditul din generatia a 2-a WVA8 "Pop"). Is identice. Cred ca pe ebay gasesti mai ieftine. Cel mai ieftin posibil am vazut arcuri progresive pe la 80 de euro pe ebay, sau sa fi fost 60? :cheers: Oricum nu sub 60 de euro. Oricum... nu se compara... mai ales ca am termen de comparatie Banditul N600 din 95 al unui prieten cu arcuri stock. Ala e ca vaporu'. Stiu ce vorbesc.

Baftalau! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare domn. Multam tare fain. Berulele le dau la prima intrunire la care ne vedem. Eu nu iti stiu numaru , a meu e expirat :D , tre sa il trec pe pers fizica , da o sa ma recunosti. A meu e un S verde, singuru cu nr de SJ. Cand ma vezi trage-ma de freza si zi-mi " ba tre sa dai o bere " da sa fi aproape de motor sa stiu cum sa reactionez ca altfel poate recurg la injurii si nu as dori pt nimic in lume :)

 

 

 

 

P.S. Acu imi amintesc ca mai e unu inmatriculat pe Salaj da ala e pe leasing si e negru, e al unui baiat din Oradea. Postasem luna trecuta aici ca mai vine unu printre noi si initial am scris ca e din Cluj , ulterior am aflat ca e din Oradea si in Cluj lucreaza numai.

:cheers: :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare domn. Multam tare fain. Berulele le dau la prima intrunire la care ne vedem. Eu nu iti stiu numaru , a meu e expirat :eek: , tre sa il trec pe pers fizica , da o sa ma recunosti. A meu e un S verde, singuru cu nr de SJ. Cand ma vezi trage-ma de freza si zi-mi " ba tre sa dai o bere " da sa fi aproape de motor sa stiu cum sa reactionez ca altfel poate recurg la injurii si nu as dori pt nimic in lume :)

P.S. Acu imi amintesc ca mai e unu inmatriculat pe Salaj da ala e pe leasing si e negru, e al unui baiat din Oradea. Postasem luna trecuta aici ca mai vine unu printre noi si initial am scris ca e din Cluj , ulterior am aflat ca e din Oradea si in Cluj lucreaza numai.

:cheers: :lol: :D

In sfarsit l-am inscris ,m-am dat o tura pana-n Talmaciu da nu m-o impresionat deloc imi inchipuiam ca-i mai nervos.Iam dat 180 ,n-am putut mai mult ca era trafic .Cred ca o sa-mi iau alta motoreta. :D :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit l-am inscris ,m-am dat o tura pana-n Talmaciu da nu m-o impresionat deloc imi inchipuiam ca-i mai nervos.Iam dat 180 ,n-am putut mai mult ca era trafic .Cred ca o sa-mi iau alta motoreta. :cheers: :lol:

 

Depinde cu ce-l compari, depinde cu ce esti obisnuit, depinde de starea motorului, depinde chiar si de conditiile meteo. Oricum, Banditu' de 600 nu este un motor nervos. E un allrounder relativ cuminte. Daca vrei un motor care sa-ti rupa bratul exista alte mobre mai recomandate decat Banditu de 600. Ceea ce face insa Banditu un motor atat de iubit este suma calitatilor sale.

Nici n-ai venit bine in familie si deja vrei sa pleci... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cu ce-l compari, depinde cu ce esti obisnuit, depinde de starea motorului, depinde chiar si de conditiile meteo. Oricum, Banditu' de 600 nu este un motor nervos. E un allrounder relativ cuminte. Daca vrei un motor care sa-ti rupa bratul exista alte mobre mai recomandate decat Banditu de 600. Ceea ce face insa Banditu un motor atat de iubit este suma calitatilor sale.

Nici n-ai venit bine in familie si deja vrei sa pleci... :lol:

Ala de 1200 cum ii? Ce nu-mi plac e ca mergi cu el cam in rand cu masinile,ce-i drept era ud pe jos dar totusi nu le-o pot trage brusc la toti conservarii la unii chiar te chinui.Daca ai timp hai pe la mine s-o vezi sa-ti dai o parere.-Selimbar 50 -0745-262471 :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala de 1200 cum ii? Ce nu-mi plac e ca mergi cu el cam in rand cu masinile,ce-i drept era ud pe jos dar totusi nu le-o pot trage brusc la toti conservarii la unii chiar te chinui.Daca ai timp hai pe la mine s-o vezi sa-ti dai o parere.-Selimbar 50 -0745-262471 :D

 

O sa vin atunci cand o scot pe a mea de la iernat. Sunt chiar curios. Pe mine m-o facut unu cu Toyota Yaris de 105 cai. Puteam sa o mai ard dar l-am lasat ca eram cu un preten ca zidu (aerodinamica de (cuvant urat)) si vreo 100+ de kile. Combinat cu handling de (cuvant urat) (roata fata descarcata complet) am lasat-o balta mai ales ca era in decembrie si era virajat drumu (catre Rasinari). Vreau sa zic ca mi-a phootot ala toata ziua pt ca m-a facut. :cheers: Daca eram singul il mancam pe pita... In rest nu am avut probleme cu executarea conservelor si a ars-o cu mine, chiar si un 911 (din penultima generatie, 996) si un M5. O arzi bine cu masini de 300 de cai la reprize sau liniute. Doar de pe la 130+ incepi sa ai probleme sau sa ti-o iei chiar. :lol:

 

Cat despre 1200... am auzit ca-ti rupe bratele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa iti rupa bratele cel de 1200? La forma seamana mult cu cel de 600. Eu nu am avut ocazia sa conduc unu ci doar sa stau pe el si pozitia mi s-a parut cam la fel, atata doar ca proportiile sunt mai mari.

Intrebam doar :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa iti rupa bratele cel de 1200? La forma seamana mult cu cel de 600. Eu nu am avut ocazia sa conduc unu ci doar sa stau pe el si pozitia mi s-a parut cam la fel, atata doar ca proportiile sunt mai mari.

Intrebam doar :lol:

 

:D Poi e identic la ergonomie. La fel stai pe si pe 600 si pe 1200. Io ma refeream la viata care o are 12le atunci cand bagi mana in gaz. :) Asa se spune pe aici cand un motor e puternic... ca-ti rupe bratele. Si nu e de mirare... la urma urmei 12le are motor preluat de pe GSX-R 1100. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Mea culpa. Deci zici ca e vanos domnu de 1200. Repet, nu am condus dar mie tot timpu mi se parea un motor tihnit. Nu prea tare la cai, 5 viteze, nu tureaza nu stiu ce, dar na, se pare ca m-am inselat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Mea culpa. Deci zici ca e vanos domnu de 1200. Repet, nu am condus dar mie tot timpu mi se parea un motor tihnit. Nu prea tare la cai, 5 viteze, nu tureaza nu stiu ce, dar na, se pare ca m-am inselat

 

Cadrul si plasticaraia sunt identice.

12le "Kult" (primul) are 98 de CP declarati si vreo 110 pe stand!

91 NM declarati si vreo 110 pe stand!

Mai pui o toba sport, un K&N, o figura, un reglaj... 120 CP lejer.

 

Are cuplu cacalau si la 10K intra in rosu. Nu are nevoie de turatii nebune. Daca bagi si tii mana tare in gaz la 4K te uti dupa avioane. Chiar si asa la un 0-200 km/h ar fi batut de un 600 supersport actual (e totusi greu ca pamantu si nu e aerodinamic) insa depinde ce vrei: turatii de polizor sau COI de jos si depasiri lejere din a 5-a. Faza ca are 5 viteze nu e nasol. Si Gixxeru 1100 tot 5 avea si mergea 280. M-am uitat pe diagrama treptelor la 1200 si e genial facut. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt offtopic dar vreau sa spun ca am vazut ceva ce mi-a dat cu virgula. PE MOTOSCOUT.de , cel mai ieftin Bandit S 600 e de la 2200 de euro , in conditiile in care in toamna am vazut si la 1500.

Care-i faza, vine primavara sau ce? Cum va explicati? :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am dat cu masini de 350 cp(pe dino) si abia la 160 ma depasea si cu un m5 de 400 si abia la 150 trecea de mine...(si de pe loc ....si din mers) asa ca eu zic ca fata de o conserva(scumpa) e ceva si cu aia 78cp :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul si plasticaraia sunt identice.

12le "Kult" (primul) are 98 de CP declarati si vreo 110 pe stand!

91 NM declarati si vreo 110 pe stand!

Mai pui o toba sport, un K&N, o figura, un reglaj... 120 CP lejer.

 

Are cuplu cacalau si la 10K intra in rosu. Nu are nevoie de turatii nebune. Daca bagi si tii mana tare in gaz la 4K te uti dupa avioane. Chiar si asa la un 0-200 km/h ar fi batut de un 600 supersport actual (e totusi greu ca pamantu si nu e aerodinamic) insa depinde ce vrei: turatii de polizor sau COI de jos si depasiri lejere din a 5-a. Faza ca are 5 viteze nu e nasol. Si Gixxeru 1100 tot 5 avea si mergea 280. M-am uitat pe diagrama treptelor la 1200 si e genial facut. :blink:

Si eu sunt de parere ca 1200 le e un moto tihnit cu potential. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditilor....pe unde va ascundeti,,...vesti bune...nu se plateste taxa de prima inmatriculare...uraaaa :D

Hai sa ne revenim din hibernare ca e vine si sezonul cu pasi repezi :rose:

 

Cat despre banditul meu... :D ...am iubit femei la viatza mea dar acum chiar ca m-am indragostit :blink: ...ma gandesc zi si noapte la ea :D si nu mai pot trai fara ...e vorba,desigur, de motocicleta.. imi dau seama ca viatza nu poate fi traita mai intens decat in timp ce "fac dragoste" cu ea :lol: ...chiar daca uneori da cu cracul si ma da jos din pat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditilor....pe unde va ascundeti,,...vesti bune...nu se plateste taxa de prima inmatriculare...uraaaa :D

Hai sa ne revenim din hibernare ca e vine si sezonul cu pasi repezi :blink:

 

Cat despre banditul meu... :D ...am iubit femei la viatza mea dar acum chiar ca m-am indragostit :lol: ...ma gandesc zi si noapte la ea :D si nu mai pot trai fara ...e vorba,desigur, de motocicleta.. imi dau seama ca viatza nu poate fi traita mai intens decat in timp ce "fac dragoste" cu ea :D ...chiar daca uneori da cu cracul si ma da jos din pat :D

 

Bun venit in haita! :rose:

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai banditilor facem un upgrade la un 1200 ceva?

 

ca-s ieftine si bune prin tarile straine.....

 

As face... da momentam mi-e prea drag al meu. :D :D

... si la cat suflet si cati bani am investit si voi mai investi in el... nu vad cum m-as putea desparti de el. Eventual sa stang tare tare din buci si sa mi iau SI 12le peste vreo 2 ani. :rose:

Avand insa in vedere ca in afara de destul de mult COI in plus nu sunt diferente majore si arata aproape identic... nu ma grabesc, desi cateodata simt nevoia de mai multa viata. Plus ca intretinerea e cam scumpa la el (mai ales benzina)... si nu mi as permite sau m-as da chiar mai putin decat imi permit acum sa ma dau.

 

Dar o sa fie in mod cert odata si 12le. Momentan e show time cu asta micu'. Avem planuri mari. :lol:

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va suparati pe mine daca mi-as lua Hornet? :blink:)

da. si nu mai vorbim cu tine. :rose: :lol:

 

Acuma serios: da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscu de a ma injura, tre sa recunosc ca Hornetu asta nou (2007) nu arata rau, de fapt arata chiar bine , exceptand toba.

Dar tot Banditutu meu ii mai frumos pupa-l tata :lol: :crack:

 

 

 

 

 

 

 

 

L.E. Daca ma gandesc mai bine tot mai fain e GSR-u de la Suzuki decat Hornetu, da astea is gusturile fiecaruia

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place Hornet 2007,dar poate arata mai bine in realitate,poate il vedem la SMAEB anul asta.

 

Marfa GSR pacat ca are motorul ala cam ascuns vederii.

 

De B-King ce ziceti? stiu ca mai e un topic,dar vreau sa aflu parerile banditilor. :crack:

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B King... e fain. Mi as lua...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... ca si al treilea motor dupa un Bandit 1250 si un GSX 1400.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...