Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

salut baieti ...dupa o apsenta de vreo 4 luni in care am fost plecat mai peste tot cu banditelu ... a aparut o problema ... cand e rece la relanti si in turati mici se aude un tacanit mic, cand sa incalzit dispare.... asta este cea mai grava problema ... ambreiaju imi patineaza in turati mari (9000-11000) ....si inca una mica ... o zala blocata la lant...stie cineva de unde pot sa cumpar un lant nou ? un ambreiaj second sau poate este din cauza uleiului? (castrol cumparat de pe louis) si ce ar putea sa fie tacanitu la rece ?

 

 

Dude, e normal tzacanitul la temperaturi joase ... pana si la motoare noi si la orice motoare de masina sau motocicleta japoneza ... Asa lucreaza ei .. asta e metalul care il au ei.

E foarte normal, pentru ca uleiul e vascos la temperatura joasa, si nu urca in rampa cu debitul normal si pe orificiile mici de la tacheti/culbutori. E perfect normal.

Ambreiajul ... patineaza ... poate fi si de la ulei, poate fi si de la uzura ... nu e deloc grav atata timp cat nu te dai p'o roata ... ca s-ar putea sa te versi ...

Nu-ti lua ambreiaj second ... in viata ta !

Cu lantzul ... nush ce sa-ti zic ... da-i cu niste WD40 si apoi ia o bucata de carpa mai miica .. inmoai-o in lichid de frana si infasoar-o pe cele 2 zale lipite si las-o peste noapte. Mare grija la carpa cu lichid de frana, sa pui neeaprat ceva sub ea ca daca picura pe bascula ti-o pateaza ... pune o tavita de plastic.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

soc nu cred ca are de unde sa fi avut pentru ca nu am cazut niciodata cu ea ... si zgomotul a aparut dupa la 2 saptamani 3 dupa ce i-am schimbat uleiul

ambreiajul cred ca este cel original pentru ca in cartea service nu scrie ca a fost schimbat...mentionez ca am cartea service si a fost cumparata de la primul proprietar ... am vazut ca bandit mik vinde un kit de ambreiaj ...cea ce parte tentant

lantu as vrea sa il schimb pentru ca o zala este mai larga ( si atinge in pinioane)

Editat de Ovi_zd3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='razvanusv' date='Nov 9 2010, 01:21 PM' post='2664220

Cat despre țăcănit, las "expertii" sa se pronunte :beer:

intimplator sint expert, are noroc omu'. e de la coclender.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude, e normal tzacanitul la temperaturi joase ... pana si la motoare noi si la orice motoare de masina sau motocicleta japoneza ... Asa lucreaza ei .. asta e metalul care il au ei.

E foarte normal, pentru ca uleiul e vascos la temperatura joasa, si nu urca in rampa cu debitul normal si pe orificiile mici de la tacheti/culbutori. E perfect normal.

Ambreiajul ... patineaza ... poate fi si de la ulei, poate fi si de la uzura ... nu e deloc grav atata timp cat nu te dai p'o roata ... ca s-ar putea sa te versi ...

Nu-ti lua ambreiaj second ... in viata ta !

Cu lantzul ... nush ce sa-ti zic ... da-i cu niste WD40 si apoi ia o bucata de carpa mai miica .. inmoai-o in lichid de frana si infasoar-o pe cele 2 zale lipite si las-o peste noapte. Mare grija la carpa cu lichid de frana, sa pui neeaprat ceva sub ea ca daca picura pe bascula ti-o pateaza ... pune o tavita de plastic.

 

Bafta !

 

 

Salutare!

 

Nu ar putea ca lichidul de frana sa ii corodeze chestiilea alea de cauciuc (oringuri) sau din ce or fi ele? Zic si eu :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Nu ar putea ca lichidul de frana sa ii corodeze chestiilea alea de cauciuc (oringuri) sau din ce or fi ele? Zic si eu :moto:

 

:kiss: Nu cred ca ... oring/xring/wring ... sunt de cauciuc ... si in plus, decat sa-si phoota pionioanele, mai bine phoote oringu' ... zic eu.

Dar, am citit acum ca una din zale e mai lunga .. ceea ce inseamna ca lantzul ala e facut pe genunchi, intr-o menghina ... cu ciocanu ... si probabil mai bine il arunca pana nu strica dintii la pinioane ...

 

Mesaj completat

Ia uite ce zice expertu in coclendere :lol:)

3. Brake fluid, and PJ1 chain lube seem to have a negligible to small effect on the O-ring?s size.

 

Da'chiar sunte de cauciuc astea??? ... Eu am W sau X ring ... ca am gasit o bucatica rupta la unul .. si pare ca e de plastic, nicidecum cauciuc ...

Mesaj completat

expertul raspunde: depinde daca utilizezi un coclender adecvat.

 

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397

 

Ce-o fi LPS3 ala ... ca as pune si eu in ciorba la niste prieteni :D)

IMGP9229.jpg

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil e neopren. oricum, sintetic.

 

Acum sincer nici lichidul nu stiu cat de coroziv este. Stiu doar ca, asa cum a zis si nervoptik ca daca iti curge aiurea pe unde nu trebuie, ataca.

 

Mersi baieti de lamuriri. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa zic de lantul respectiv,cea care este mai larga si atinge in pinion este o zala de imbinare din cate am vazut (nituita pe o parte) vreau sa cumpar altul pana in primavara

Editat de Ovi_zd3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='razvanusv' date='Nov 9 2010, 01:21 PM' post='2664220

Cat despre țăcănit, las "expertii" sa se pronunte :beer:

 

intimplator sint expert, are noroc omu'. e de la coclender.

Stai lin si ia cu paine, ca n-am facut atac la persoana ta, ori a altui mobrist de aici.

Se dau multe sfaturi "de experti" pe forumuri si de asta nu stii pe care te poti baza si nimeni nu s-a nascut invatat.

;)

Editat de razvanusv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai lin si ia cu paine, ca n-am facut atac la persoana ta, ori a altui mobrist de aici.

Se dau multe sfaturi "de experti" pe forumuri si de asta nu stii pe care te poti baza si nimeni nu s-a nascut invatat.

;)

chiar is foarte linistit, ba ma mai si distrez. nu pentru asta e forumu'?

pe mine cel mai tare ma "amuza" (fiecare interpreteaza cum vrea ghilimelele) o alta specie: aia care nu zic nimic niciodata de frica sa nu greseasca si nu le cada un coi. da' cind greseste altu', sar imediat pe el ;) anyway...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar is foarte linistit, ba ma mai si distrez. nu pentru asta e forumu'?

pe mine cel mai tare ma "amuza" (fiecare interpreteaza cum vrea ghilimelele) o alta specie: aia care nu zic nimic niciodata de frica sa nu greseasca si nu le cada un coi. da' cind greseste altu', sar imediat pe el :) anyway...

Nu cred ca pentru asta e forumul, fiecare interpreteaza cum vrea.

Aia care tac sunt filozofi...iar cei care tac si sar imediat pe aia gresesc, sunt doar mai speciali.

Anyway...iesiti cu bicicletele cat mai puteti, acum, cat e cald, ca dupa o sa le admirati doar pe forum.

;) + ;) = :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU-MI SPUNE ca ai facut buba!?!?!?!??

 

nu... slava Domnului!

asa l-am cumparat cu capacul stanga fisurat dupa o cazatura. l-am mai sudat si eu dar m-am uitat ieri si parca mai transpira un pic, deci l-as inlocui cu totul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu... slava Domnului!

asa l-am cumparat cu capacul stanga fisurat dupa o cazatura. l-am mai sudat si eu dar m-am uitat ieri si parca mai transpira un pic, deci l-as inlocui cu totul...

 

 

In afara de EBAY nu stiu sa iti recomand altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...