Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa-l duc la cineva in Craiova sa-l sudeze, mi-a spus sa-l spal cu apa si sapun.....asta o sa fac, o sa-l spal cu apa si sapun ( ca si cum nu ar avea suficienta rugina ) si apoi o sa i-l duc omului sa vedem daca il face sau nu.....

In cazul in care nu o sa rezolv o sa-ti trimit rezervorul la Timisoara si poate reusesti sa-l faci.

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa, numa bine ii faci electroliza dupaia, ii tragi o vopsea meseriasa sie sti cel mai tare

si in alta ordine de idei...ui ce stie afrikana

 

post-43689-0-63728300-1345562794_thumb.jpgpost-43689-0-69250500-1345562803_thumb.jpgDunlop TR91

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

electroliza

Doresti sa detaliezi un pic?

 

Rezervorul nu il rezolvi cu apa cu sapun. Cele mai bune sanse e sa il speli cu un solvent foarte volatil care scoate benzina de acolo si apoi se evapora usor. Solutiile pt asta ar fi pentan (se foloseste la frigidere in loc de freon) sau cel mai simplu un spray de curatat frane cu Nafta. E pana in 15 RON in diverse magazine. Are si pai si poti spala cu un spray rezervorul. Imparti in 2 si scuturi bine cu el in rezervor, apoi arunci. Repeti cu a doua jumatate de spray, lasi pe canicula asta juma de zi si ar trebui sa fie ok. Spor!

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape corect. Pe langa diluant se foloseste si o combinatie de zeama din bricheta si o scanteie. Astfel, rezervorul se intoarce pe dos si poti sa il cureti mai usor. :lol:

Eu am aplicat varianta cu nisip si ceva pietricele bagate in rezervor, si apoi intors pe toate partile de cat mai multe ori. L-am spalat cu apa din belsug, apoi l-am lasat la soare. Am auzit ca cea mai eficenta e electroliza, dar nu cunosc procedeul exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma laud, dar se poate si la noi... Si spre deosebire de el, care merge cu gume de strada, eu eram pe crampoane, pe Mitas E09. Adica cele de care se plange lumea ca nu au aderenta...

 

Oricum, cel mai mult se apleaca Leo... E printre putinii care in loc sa puna genunchiul jos, pune clavicula :lol:

post-3626-0-39899200-1345626004_thumb.jpg

post-3626-0-41659900-1345626016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: Am vorbit azi cu el, si i-am spus sa mai termine cu prostiile, si sa dirijeze tot calciul spre clavicula, ca acum coboara oile de la munte, si nu mai apucam sa mancam o mamaligutza cu branza la stana... A spus ca e bine, ca a inceput sa se miste, ca nu mai merge ca Becali, si ca e pe calea cea buna.

 

Referitor la rezervor, singura solutie care da rezultate 100% este damfuirea cu abur. Apa cu sapun nu face nimic. Nici gazul de esapament nu scoate toate gazele de benzina. Daca aveam eu problema cu rezervorul, prima chestie pe care o faceam, era sa ii trag o curatire prin electroliza dupa metoda expusa mai sus. Asa ma asiguram ca descopar toate gaurile. Apoi, cu o solutie A+B pentru sudura metalica il rezolvam elegant. Si nici nu trebuia sa revopsesc rezervorul. Parerea mea...

 

http://www.loctite-shop.ro/?gclid=CPCzlMXZ-7ECFdHMzAodd30AiA

 

http://www.loctite-shop.ro/9345.p.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firar sa fie, dreptate avea profu de chimie cand zicea ca atomii cu putini electroni mai usor se despart de ei decat cei cu mai multi electroni(analogie la cei cu datorii si fara bani si la cei bogati)

totusi ma abti si sharuiesc. cei de pe advrider zic ca-s ok si nor avut probleme

http://www.d2moto.com/p-30867-honda-cr-80-xr-250-350-400-600-650-foot-pegs.aspx

 

post-43689-0-48471400-1345660292_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai astea sunt la celalalt capat al pamantului. Poate nici nu trimit in Romania.

Le-am scris mail sa-i intreb, pentru orice eventualitate. Astept raspunsul lor.

raoulserban tu parca iti vandusesi africana ? sau ma insel eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vanduta :( si plang dupa ea! dar cine nu mai are datorii :rolleyes:

 

M-am uitat asa prin imprejurimi sapoi...sincer nu gasesc alta mobra care sa mi se potriveasca, nici ca pret, nici ca fiabilitate, nici ca nimik ,in afara de afrikana siiii...cumpar piese pentru urmatoarea :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mă dreg cu banii, 6 perechi vreau eu ( fac biÂşniță dupaia cu AfricaniÂştii din BraÂşov, Âşi-aÂşa's toți leÂşinați de căldură Âşi nu mai intră pe forum ).

 

Până văd cum stau cu banii, sigur iau 3.

 

TotuÂşi un edit, analizând poza : gaura pentru bolț pare cam mică. Asta n-ar fi o problemă, că se lărgeÂşte, dar pe urmă mai rămâne suficient material pe lângă gaură ca să-i asigure rezistență scăriței ? :scratch:

 

ÂŞi încă un edit : free shipping over the US for 79$ and over. Deci pentru noi, s`ajunge la un preț mai mare per bucată, chiar Âşi dacă scapi de TVA-ul din vamă. :unsure:

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru impatimitii afrikanelor...asa ca mine :)

un link cu muuulte poze cu afrikane(scheme de culori, modificari)

http://stormforce8.smugmug.com/Motorcycles/Africa-Twin-alternative-colour/3187728_GRLzXh#!i=1694724296&k=hr5QssZ

Si asta e cea mai tare!

 

post-43689-0-24776300-1345742427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu la 2 perechi de scarite. Problema e ca plec de sambata 25.08 pana pe 08.09 din tara si nu pot transfera bani decat prin paypal, si doi nu stiu cat si unde o sa am net.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci până acum pentru seturile de scărițe ar fi cam aÂşa :

 

1. boieru - 2 bucăți

2. raoulserban - 1 bucată

3. oqkoq - ?

4. Andry - 3 bucăți

5. S3RJ - 2 bucăți

6. TRX-er - 1 bucată

 

 

oqkoq - nici un răspuns de la dânÂşii în ceea ce priveÂşte disponibilitatea în RO Âşi costul transportului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci până acum pentru seturile de scărițe ar fi cam aÂşa :

 

1. boieru - 2 bucăți

2. raoulserban - 1 bucată

3. oqkoq - ?

4. Andry - 3 bucăți

5. S3RJ - 2 bucăți

6. TRX-er - 1 bucată

 

 

oqkoq - nici un răspuns de la dânÂşii în ceea ce priveÂşte disponibilitatea în RO Âşi costul transportului ?

7. Sebicozaurus - o pereche (nu am ce face doar cu o sariță pe stânga sau dreapta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici un semn de la oAmericani, cred ca nu le merge mail-ul....eu as lua 2 perechi daca ar trimite in romania si sunt sigur ca si marius si-ar lua cel putin o pereche deci putem sa-l numaram si pe el

 

Intr-un sfarsit ajunse si mail-ul de la americani, care suna cam asa: " We can ship to Romania but you need to pay us with paypal.

best regards,

d2moto "

In consecinta s-ar putea face o comanda. O sa le scriu sa-i intreb totusi de costurile de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...