Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare sunt de accord cu 2-3 iulie la Nadrag.sa ne vedem cu bine.Ceva bucuresteni ?strangem gasca la plecare?

da eu ce tot cant aici? :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da eu ce tot cant aici? :D)

I-a zi cand vrei sa plecam?Eu vineri lucrez si as putea sa plec pe la ora 16 din pipera daca nu te deranjeaza sa mergem noaptea.Pe mine nu ma deranjeaza noaptea numai ca as vrea sa o iau pe la Voineasa-Petrosani si pe urma spre intrunire.Sa vedem cum fac cu liberele ca eu lucrez si sambata si sa vad daca imi dau scarbele drumul.Ne mai auzim poate mai strangem ceva lume si fixam un traseu pana acolo.Al meu nu este batut in cuie. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-a zi cand vrei sa plecam?Eu vineri lucrez si as putea sa plec pe la ora 16 din pipera daca nu te deranjeaza sa mergem noaptea.Pe mine nu ma deranjeaza noaptea numai ca as vrea sa o iau pe la Voineasa-Petrosani si pe urma spre intrunire.Sa vedem cum fac cu liberele ca eu lucrez si sambata si sa vad daca imi dau scarbele drumul.Ne mai auzim poate mai strangem ceva lume si fixam un traseu pana acolo.Al meu nu este batut in cuie. :laugh:

Eu as prefera de mers cat mai mult pe zi.. dar si mai important este ca: Voineasa petrosani prin Obarsia Lotrului nu e musai un drum bun :laugh:

Anul trecut prin septembrie era bombardat la greu si te miscai f incet chiar si pe lumina zilei. Nu as indrazni noaptea :laugh:

Cel mai bine ar fi o pre-adunatura pe aici pe undeva la o bere in weekend sa stabilim ce si cum mai ales dc ne adunam mai multi..

deci.. veniti cu propuneri :D (dc vreti.. dc aveti :o)

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva pe cineva care comercializeaza, sau confectioneaza rezervoare auxiliare pentru RD04, stil Marathon??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stormforce8.smugmug.com/Motorcycles...265603065_JoiBA

 

este diferenta intre 04 si 07

 

http://stormforce8.smugmug.com/Motorcycles...593778764_V3C2V

 

asta e o pagina unde poti vedea cum sa prepari un rd07

Editat de TRX-er
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as prefera de mers cat mai mult pe zi.. dar si mai important este ca: Voineasa petrosani prin Obarsia Lotrului nu e musai un drum bun :laugh:

Anul trecut prin septembrie era bombardat la greu si te miscai f incet chiar si pe lumina zilei. Nu as indrazni noaptea :laugh:

Cel mai bine ar fi o pre-adunatura pe aici pe undeva la o bere in weekend sa stabilim ce si cum mai ales dc ne adunam mai multi..

deci.. veniti cu propuneri :D (dc vreti.. dc aveti :laugh:)

 

Salutare,

 

Merg si eu cu voi ... si tot cam pe la 16:00 as scapa vineri ... Voineasa - Petrosani e ok pt plimbare, dar atunci o sa fie nevoie de un drum mai rapid ... cautam variante ! Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva pe cineva care comercializeaza, sau confectioneaza rezervoare auxiliare pentru RD04, stil Marathon??

 

Rezervoarele Marathon erau facute initial pentru RD03. E un tip in Anglia care face covere pentru rezervoare auxiliare laterale. Eu am gasit la un moment dat niste rezervoare laterale pe ebay dar licitatia aurcat mult peste puterea mea de cumparare :D

Mesaj completat

Si inca o intrebare : tricourile ce pret vor avea?sa stiu cate masuri iti dau.

 

In jur de 35 lei. Astept propuneri pentru model de sticker :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervoarele Marathon erau facute initial pentru RD03. E un tip in Anglia care face covere pentru rezervoare auxiliare laterale. Eu am gasit la un moment dat niste rezervoare laterale pe ebay dar licitatia aurcat mult peste puterea mea de cumparare :D

 

dar spatele de la rd04 nu este similar cu cel de la rd03??

din cate am observat ar trebui mutat vasul de expansiune, si toata partea electronica care se afla sub sa!

ma gandeam ca exista cineva care poate sa le faca din tabla de aluminiu, sa traverseze saua, binenteles saua sa fie taiata, sa ramana doar pt o persoana , si apoi din fibra sa fac a carene laterale!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar spatele de la rd04 nu este similar cu cel de la rd03??

Asemanator dar nu identic. Oricum asta nu e un impediment. Ideea e sa gasesti pe cineva care sa-ti faca rezervoarele. Ideea e ca trebuie gandite bine si sudate la marele fix.

La un moment dat citisem despre unii care au montat pe AT rezervoare laterale de la LC4 cu ceva modificari. Astea cica s-ar gasi mai usor...

 

 

Referitor la intalnirea de la Nadrag. Inca mai astept sa-mi trimiteti fiecare marimea la tricou, cine vrea binenteles. Altfel ramanem fara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat si eu faza cu rezervoarele, si dupa cate am citit, nu prea e indicat sa faci din tabla de aluminiu sudata. Crapa repede din cauza vibratiilor. Mai e varianta sa il faci din aluminiu cu pereti dublii, sau sa torni rasina de fibra de sticla inauntru, rotind-ul mereu, sa "captusesti" peretii de aluminiu cu un strat de fibra. Varianta recomandata de mine e sa faci direct din fibra de sticla. Faci intai din ipsos de modelaj piesele dupa cum vrei sa le ai pe moto, si dupa ce le finisezi bine, le ungi bine cu apa si sapun, si apoi torni peste piesa ta ipsos, peste care adaugi bucati de panza de sac, sa iti rigidizeze ansamblul. Apoi iar ipsos, si iar sac. Dupa ce s-au intarit, tai cu flexul finutz "carcasa" realizata, scoti forma, si obtii negativul in care o sa torni rasina si fibra de sticla. Pentru prinderile pe cadru trebuie neaparat sa folosesti garnituri de cauciuc antivibratii.

Sincer nu prea vad rostul atator modificari. In primul rand e mult de munca, multa bataie de cap, si nici ieftin nu o sa scapi. Nu o sa intre foarte multa benzina in ele, mai bine maresti rezervorul, si mai iei o canistra pe care o poti prinde la spate, pe un suport de metal. O sa caut niste poze sa le pun, cu o Afrikana modificata asa. Nu cred ca ai nevoie de modificarea asta pentru tura pe care te pregatesti sa o faci. Dar cum crezi tu ca e mai bine...

P.S. Gandeste-te la riscul unei fisuri in rezervoarele astea auxiliare, la o eventuala tranta. Toba de esapament e destul de aproape si o sa fie incinsa... Mai bine taie si mareste rezervorul original de benzina, daca e musai. Dar acum gasesti benzinarii cam peste tot. Sigur ai vazut pozele din calatoria aceea fantastica pana in Mongolia. Nu am vazut rezervoare suplimentare pe BMW. Daca el s-a intors de acolo, sigur o sa te descurci si tu. Poate ne vedem pe acasa, desi tura asta am decat o saptamana de liber. Ai montat statia pe moto?

Mesaj completat

As vrea si eu un tricou 2 tricouri xxl pentru mine, si unul mai mic pentru prietena, dar inca nu stiu masura. O sa te anuntz. Cat despre emblema, ma gandesc ca o putem pune pe cea pe care am facut-o pentru motociclete, sau sa desenam ceva de genul celor de Paris-Dakar. O sa fac o schitza.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In jur de 35 lei. Astept propuneri pentru model de sticker :D

 

Pt sickere as propune:

post-4615-1274431558_thumb.jpg

post-4615-1274431663_thumb.jpg

post-4615-1274431694_thumb.jpg

post-4615-1274431821_thumb.jpg

post-4615-1274432226_thumb.jpg

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva despre o intalnire la lacul vulturilor? parca se vorbea la un moment dat. m-as duce acolo dar daca e vreo intalnire ma las pentru acea ocazie. mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In jur de 35 lei. Astept propuneri pentru model de sticker :D

 

 

Pt sickere as propune:

Asta ar fi tare, dar mai lat, sa dea bine si pe fata si spate.

Tot ceva legat de legenda.

post-39145-1274445859_thumb.jpg

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boiere, o sa discutam mai mult cand vii acasa!

statia nu am luat-o pt. ca m-a bagat nevasta la cheltuiala(vrea masina noua"da familie")

pana una alta am pus o aripa de supermoto pe ea, am schimbat ghidonul, si am pus niste protectii acerbis pe care mi le-a dat gaxel, plus k&n!!

mai sunt multe de facut!!1

legat de rezervoare, vreau sa am o autonomie mai mare, poate e o fitza, dar ma gandesc ca odata si odata ajuta si alea!!!

cand se pleaca la nadrag o sa vin la valeni si de acolo mergem impreuna, poate il iau si pe bogdan(celalat african din buzau), si poate facem un traseu pe transalpina!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e clar. Doar nu o sa plecam pe autostrada cu motoarele :D) Aranjam noi un traseu frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boiere, o sa discutam mai mult cand vii acasa!

statia nu am luat-o pt. ca m-a bagat nevasta la cheltuiala(vrea masina noua"da familie")

pana una alta am pus o aripa de supermoto pe ea, am schimbat ghidonul, si am pus niste protectii acerbis pe care mi le-a dat gaxel, plus k&n!!

mai sunt multe de facut!!1

legat de rezervoare, vreau sa am o autonomie mai mare, poate e o fitza, dar ma gandesc ca odata si odata ajuta si alea!!!

cand se pleaca la nadrag o sa vin la valeni si de acolo mergem impreuna, poate il iau si pe bogdan(celalat african din buzau), si poate facem un traseu pe transalpina!!!

 

 

salut. de unde ai luat aripa de Supermoto si cat ai dat pe ea. o poza poti pune? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt tricou sar si eu cu 2: 1L si 1S :D

Mesaj completat

Pt tricou sar si eu cu 2: 1L si 1S :laugh:

 

ps: poate ar fi mai bine sa facem o lista cumva pe undeva?! (un Google Doc ?!)

mai usuram treaba omului :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...