Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Ulei 15W40, din cel mai ieftin. Sau 15W50 daca crezi ca i-ar face bine. Spun constient daca crezi ca i-ar face bine. Ptr ca 5 persoane intrebate au 7 pareri.

Clar este ca daca ai consum de ulei la 10W40 se va micsora cu 15W40.

Cunosc un AT care are 325.000 km originali, doar cu uleiul cel mai ieftin.

 

Africanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Africana am luat-o pentru un drum lung in vara asta (peste 20.000 km - ma duc si eu in Asia ca tot motociclistul roman) si motorul trebuie sa fie in top shape. Zi de zi calaresc un Dominator, care e la inaltime prin romanica on sau off road. Dar la un drum asa lung, cu bagaje, Africana cred ca e cel mai bun motor.

pune mana si desfal daca vrei sa ai incredere in ea la drum.Eu asa as face in locul tau

Mesaj completat

Alo, domnul cu carenele... Ie gata micii? Hai , nu ne mai tine pe jar... Eu m-am apucat de demontat fatza motorului meu si vreau sa stiu daca ma bazez pe tine sau ma apuc de modelat.

Stie cineva seria rulmentilor de la ghidon, sau macar dimensiunile lor?

32005 JS parca ,vezi ca ai facut poze la ei

Mesaj completat

Ulei 15W50 clar, dar de care? Ce parerea aveti? Placutele de frina spate le schimb 2-3 chituri pe sezon. Parca marca ferodo m-au tinut mai mult, au ceva insertie metalica sinterizata. Pareri?

super multumit de nissin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32005 JS parca ,vezi ca ai facut poze la ei

Mesaj completat

 

Asa este ... Am facut poze. Uitasem... Si daca nu ma insel parca mai ramasese un rand de rulmenti la mine? Si daca iti amintesti, si intradevar au ramas la mine, nu sti si unde i-am pus? :laugh: ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma roade sa-i pun un MOTUL 7100 20W50.

Referitor la la placute....am NISSIN pe ea, iar urmatoarele tot NISSIN vor fi. Cand o sa scrie pe etrier EBC sau Goldfren ....o sa ma mai gandesc la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este ... Am facut poze. Uitasem... Si daca nu ma insel parca mai ramasese un rand de rulmenti la mine? Si daca iti amintesti, si intradevar au ramas la mine, nu sti si unde i-am pus? ;) :) :)

au ramas pe menghina:))

 

Mesaj completat

:laugh:

Pe mine ma roade sa-i pun un MOTUL 7100 20W50.

Referitor la la placute....am NISSIN pe ea, iar urmatoarele tot NISSIN vor fi. Cand o sa scrie pe etrier EBC sau Goldfren ....o sa ma mai gandesc la ele.

eu am pus motul 15w50 5100 si sunt multumit de el.La placute,nissin mi se par cele mai bune din punctul meu de vedere dar acum depinde si de buzunarul fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus motul 15w50 5100 si sunt multumit de el.La placute,nissin mi se par cele mai bune din punctul meu de vedere dar acum depinde si de buzunarul fiecaruia.

 

 

eu de cand am luat africana am pus ulei putoline 15w50 si sunt foarte multumit de el. este un pic mai scump decat putoline dar de regula il iau prin ianuarie februarie cd il prind redus si ies tot pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo, domnul cu carenele... Ie gata micii? Hai , nu ne mai tine pe jar... Eu m-am apucat de demontat fatza motorului meu si vreau sa stiu daca ma bazez pe tine sau ma apuc de modelat.

Stie cineva seria rulmentilor de la ghidon, sau macar dimensiunile lor?

gata prima matrita

sapt asta ma apuc de turnat carenele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo maestre! Stiam eu ca ma pot baza pe tine. Dau de baut serios cu prima ocazie. Cat ma costa o carena de fatza si unde trimit banii? Si daca s-ar putea sa fie gata suficient de repede, sa apuc sa le montez pe motor cat mai sunt pe uscat, ti-as fi vesnic recunoscator. Daca treci la productie de serie, mai stiu cativa care sunt interesati de asa ceva, chiar si de peste hotare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil cit conteaza si la 4 timpi toba de esapament. Cea veche si-a trait traiul, era deja sita de gauri, am pus toba identica de pe "motocicleta de organe". Cu doar 60 mii km, are si asta citeva gauri "discrete" in partea dinspre cadru, dar total alta viata. Ralentiul a scazut cu 200 ture, glasul africanei a devenit mult mai grav, iar demarajele mai sustinute.

 

Carenele le-am reparat folosind o combinatie de rasina cu intarituri din plasa de sirma inserate cu ciocanul de lipit. La sfirsit reglat lantul si toaletat motorul cu periuta de dinti :laugh: pina si scutul l-am polishat.

 

Ungatorul de lant a fost testat si e "marfa". Recomand deci tuturor "sistemul Galen" invizibil compact si sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ungatorul de lant a fost testat si e "marfa". Recomand deci tuturor "sistemul Galen" invizibil compact si sigur.

napoi spune cati m de teava de cu, ce fel de electrovalva, cati soricei de prindere, ce fel de sistem de cmd

si am o intrebare, dupa cum am vazut ca vine tevusca la pinionul de atca, dupa o vreme in care se murdareste si incarca cu mizerie pinionul de atac uleiul nu e aruncat altundeva numai pe lant nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

napoi spune cati m de teava de cu, ce fel de electrovalva, cati soricei de prindere, ce fel de sistem de cmd

si am o intrebare, dupa cum am vazut ca vine tevusca la pinionul de atca, dupa o vreme in care se murdareste si incarca cu mizerie pinionul de atac uleiul nu e aruncat altundeva numai pe lant nu?

Am pus poze sugestive. Electrovalva este de la instalatiile de gaz. Mizeria nu ajunge niciodata pe pinion, o arunca centrifuga in carcasa. O instalatie serioasa nu se prinde cu soricei. Am pus poza cu punctul de prindere si forma suportului. E usor de facut si functioneaza perfect, deasemenea exploateaza unul dintre putinele spatii nefolosite de pe africana. Bafta tuturor la asamblare, merita! isi face treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe el il intereseaza daca exista diferente la pistonasele de soc (diametrul lor in principal) dar nu stie sa zica si el clar :(

Sau poate stiti daca se potrivesc pistonasele de soc de la un transalp PD06 din 91 pe carburatoarele de RD07?

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

Zilele trecute va spuneam ca sunt in plina restaurare cu africana recent achizitionata. Unul din aspectele care necesitau munca era redarea aspectului de Africana. Si am mers cat am putut pe o tema coloristica si odata uscate ultimele 2 straturi de lac, rezultatul este acesta.

 

Etapele care le-am parcurs au fost restaurarea/redesenarea stikerelor, vopsitul pieselor cu negru + 2 straturi de lac. Apoi am slefuit lacul cu un smirghel fin, am aplicat stikerele taiate la cutter ploter si am dat inca 2 straturi de lac. Vopsirea am facut-o in atelier profi de vopsitorie si m-am costat 550 RON.

 

Un lucru care l-am mai facut a fost sa vopsesc si topcase-ul + stikerit ca atare.

 

Ce parere aveti? Parca e putin bling-bling...

 

post-39234-1301074770_thumb.jpg

post-39234-1301074801_thumb.jpg

post-39234-1301074826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina treaba! cu axul ala cum stai?

pentru visatori ca mine afrikana asta e tip-top, ready to go around the world . cine pune mana pe ea isi scoate investitia numa din piesele aftermarket de pe ea http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...w&ID=365641

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

Ce parere aveti? Parca e putin bling-bling...

 

Arata foarte bine.. cu siguranta o sa apelez si eu cd s-or mai duce cateva straturi :(

 

ce zici Leo.. facem o drumetie, prin muntii tai pe acolo, sa imi "sablez" rezervorul? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...