Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Ok , am sa va raspund :

 

La mine nu e tranzitie . Sper sa le pot pastra pe amandoua . Insa pentru ca eu nu locuiesc permanent in Ro si VStromul a ramas in tara, am gasit aici o AT la pret bun si in stare buna .

Si am cumparat-o pentru ca imi place motocicleta , imi lace istoria si legenda ei , imi plac culorile , imi place sunetul , im place ca miroase vag a benzina si ca e heavy. Adica e " the real thing " Imi place ca nu are ABS , traction control si alte briz brizuri cam gay. ( sa ma scuze cei in cauza ). Deci am cumparat-o pentru placerea de a ma da cu ea , ca noi toti dealtfel . Si nu le compar deloc . VStrom e o motocicleta minunata, dar e din alt film .

Editat de RobertAmbrozie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Ce-i drept, Africanele sunt construite mai bine decat multe mobre moderne care-s vandute astazi, insa vezi sa n-o dai in hipstereala cand enumeri aspectele care-ti plac tie (si mai ales motivele pt care-ti plac).

 

Briz briz-urile alea gay sunt foarte utile la o motocicleta. Daca mi-as permite, mi-as lua oricand un KTM 1190 Adventure , asa gay cum e el cu ABS ul ala de la Bosch (cornering ABS),cu hartile de putere, cu tot pachetu ala de electronica.

 

Dar nu-mi permit,asa ca mi-am luat o Africana de 650 (nu pt ca as avea skill-uri mecanice (pt ca n-am),ci pt ca e ieftina si usor de intretinut).

 

Faptul ca Africana e spartana si simpla e util pt un tip cu aptitudini tehnice/ inclinatii mecanice. Pt aia care nu-s in stare sa-si schimbe nici macar uleiul singuri....ramane doar un ''mit'' neinteles :) (dar propovaduit pe forumri/net)

 

 

E evident ca sunt un tip nostalgic si e si firesc pentru ca am petrecut copilaria si adolescenta in preajma carburatoarelor .

Nu neg rolul benefic al electronicii , dar nu as da banii pe o motocicleta care poate avea un failure major la capitolul electronica si care sa ma lase efectiv in drum, fara posibilitatea de a face ceva . Si nu vorbesc de interventia echipelor de asistenta tehnica din Europa civilizata , ci de interventii simple care sa te poata pune in miscare.

Apoi , in anii 90 , cand citeam reviste moto despre Dakar visam la o motocicleta de pure adventure. A venit 25 ani mai tarziu , dar deloc prea tarziu , bucuria e identica. :peace:

Multumesc pentru intelegere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca nu s-a mai anuntat nimeni, inchid lista de tricouri.

 

Pentru cei care vin prima data:

 

Daca aveti GPS:

 

post-30-0-87152100-1431428198_thumb.jpg

 

Daca nu aveti GPS:

 

Pe DN 6 (E70) Caransebes - Lugoj dupa localitatea Jena se face dreapta spre Nadrag. Exista indicator :)

Cine vine dinspre Lugoj, stie ;)

 

Este important ca sa faceti plinul inainte de a ajunge la Nadrag.

Cei care veniti prin Caransebes aveti pompa de benzina la iesirea spre Lugoj.

Cei care veniti prin Lugoj aveti pompa de benzina la iesirea spre Caransebes

Cei care veniti dinspre Deva, la intrare in comuna Traian Vuia aveti pompa de benzina. Alimentati aici si veniti la Nadrag prin Surducu Mic - Fardea - Hauzesti -Nadrag. Nu are rost sa ocoliti prin Lugoj.

 

Din centrul Nadragului urmariti indicatoarele "Africa Twin" ca sa ajungeti la tabara.

 

De indata ce intrati intre dealuri precum si in Nadrag nu exista acoperire Vodafone/Orange/Digi, doar Telekom.

 

Oricine este binevenit, cu orice fel de motor, chiar daca nu s-a anuntat neaparat.

 

Daca aveti alte intrebari va stau la dispozitie pana la data intalnirii, tel 0734774578

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata foarte bine (presupun ca-i a ta, nu? RD04 ul)

 

RD03 meu e in aceeasi schema de culori..

 

insa mai tarziu,peste cateva luni o sa fac ceva odios (din punctul de vedere al posesorilor de Africane). Vreau sa o fac mai naked (sa-i dau jos carenele, farul, etc). Sa o usurez si sa o duc in alta zona de estetic.

 

Ce-i drept, stock...au un farmec aparte. Le admir,dar nu-s genu meu (dpdv al esteticii/lookului).

 

E foarte bine ca ai deschis discutia despre estetic . Spun asta pentru ca e un element important care defineste motocicleta , personalitatea proprietarului , simbolurile reprezentate , etc .

De fapt ce inseamna Africa Twin ? In primul rand inseamna Dakar , cred . Cel putin asta e viziunea mea .

De aceea , culorile standard sunt fermecatoare . pentru ca sunt aceleasi cu cele folosite in epoca respectiva , in cel mai faimos raliu din lume .

 

Dar daca ar fi sa schimbi aspectul standard , ok , aduci un plus de reprezentare a personalitatii tale . Eu , as schmba aspectul standard in versiunea de design cea mai reusita a acestei motociclete , in opinia mea , respectiv in versiunea Rothmans . Repet , daca as schimba , pentru ca deocamdata aspetul standard e ceea ce ma multumeste . Iata un exemplu de design Rothmans exceptional , o replica NXR :

post-59520-0-05738900-1431510768_thumb.jpg

post-59520-0-48247000-1431511086_thumb.jpg

Editat de RobertAmbrozie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles perfect ca suntem diferiti si asta e bine , pentru ca din diferentele de opinie se naste progresul , nu ?

 

Ai perfecta dreptate , nu are rost sa ai carene lucioase pe o mobra care vede iarba foarte des .

 

Insa daca ai o anumita simpatie ( proprie si personala ) pentru felul in care arata mobra , ii faci carenele lucioase sau pictate sau colantate sau ... si cand o trantesti, bagi mana in buzunar dupa banii de alte carene si suferi ca un prost ? :nono: Nu , cand faci asta, iti asumi ca o poti tranti si...mergi cu grija . Si tot o trantesti , caci asa e motociclismul :) pe off . Asta e ,faci comanda de alte carene si te bucuri din nou de jucaria reparata . Asa functioneaza piata si dealerii se bucura .

 

Daca o privesti ca pe un mijloc de transport simplu si fiabil , asta e alta abordare . La fel de buna ca a mea , doar diferita . Sa ai succes in proiectul de modificare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, transalpul ala naked arata genial. Imi vand vfr-ul, mai cumpar un transalp si-l fac naked.

@ RobertAmbrozie:

Lui vanquisher ii plac motocicletele naked + doreste sa faca africana mai usurica, si pe buna dreptate, e cam greluta, sunt convins ca fara carene/ alte nebunii o sa fie si mai fun.

 

Personal imi place la nebunie dpdv estetic Africana, inclusiv color palette-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit de la fostul proprietar al motocicletei recent cumparate o recomandare foarte puternic exprimata .

 

Anume, sa nu pun NICIODATA alta benzina decat 98 si sa nu pun NICIODATA benzina aditivata ( indiferent de cifra octanica ) in rezervorul de Africa Twin .

 

Explicatia a fost ca toate substantele prezente in benzina aditivata distrug membranele carburatoarelor .

 

Experienta voastra ce spune in acest sens ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e Cafe Racer, nu m-as fi gandit niciodata la Transalp ca baza pt un astfel de proiect. Foarte frumos a iesit !

Avem opinii diferite vis a vis de estetic si perceptia lui sau amprenta esteticului asupra individului (indiferent ca itemul e o motocicleta sau altceva).

 

Eu n-am luat XRV650 ul pt gloria din Dakar, pt mituri si alte balarii ci pt ca am vrut un motor ieftin si fiabil. Pentru mine e doar o platforma pt ceva ce va fi transformat.

 

Am vrut o mobra cu motor V2 (neaparat), consum decent, travel la suspensii suficient de mare cat sa merg pe oriunde,dar nici exagerat de mare incat sa am o inaltime la sa prea mare (gen KTM 950 super enduro). Am vrut sa fie fiabila, usor de reparat (a se citi ieftin de intretinut). Neajunsul care vine cu alegerea mea: masa ei (care e mai mare decat am fost obisnuit pana acum,dar nu va fi un impediment)..


Eu nu vreau sa fiu unul dintre aia care-si cumpara o motoreta cu statut de legenda si o polisheaza si o spala zilnic (nu fac aluzie la nimeni,ca sa nu ma trezesc ca se simte careva).

Mai mult de-atat, o motoreta din categoria asta (adventure-touring) e pt mers, pt km, nu pt polish.

Estetica poate juca un rol important dar asta nu inseamna ca atrage dupa sine ca mobra sa fie vopsita impecabil,sa fie lustruita si sa arate ca scoasa din cutie. Eu cand vorbesc de estetica ma opresc doar la forme, chestii (nu merg in profunzime incat sa ma gandesc si ce lac sa aiba vopseaua de pe rezervor)...

 

Am observat pe-afara pe forumuri obsesia asta a lor cu stickere, cu vopsit, cu impopotonat motoarele (de touring/adventure) si ma lasa rece. Inteleg cand vorbim de o mobra custom, un chopper,cruiser,sau chiar un naked/speed. Dar o mobra care va vedea de multe ori orizontala...nu prea vad sensul...

 

Uite o poza cu un Transalp de 700 modificat, cam asa ceva vreau sa fac cu Africana mea,doar ca voi folosi un ghidon cu pozitie mai joasa:

 

fe05b091e1ba59241608079ec783dc99.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot cu 95 am mers pe toate mobrele...

» Post actualizat in 15 May 2015 09:04

Fiind fetita, si la a doua iesire cu mobra, mi-a fost frica sa car dslr dupa mine,de frica sa nu ma vars pe camp,pe forestiere (Desi merg incet, normal). Asa ca m-am rezumat la poze cu telefonu :) Si ce apus fain era aseara.

 

Am dat jos parbrizul pentru ca ma enerva la culme. Dupa 60/65 km/h imi batea tot curentul de aer fix in casca.... Si prefer sa simt vantul peste tot (pe corp, casca, etc) decat sa-l simt ''concentrat' in viziera/casca. Sau poate-mi pun un parbriz din ala mic/stock cum am vazut pe net.

 

In materie de frane, ce upgrade se poate face? fata o simt cam moale (am schimbat lichidu de frana si aerisit instalatia). Alta pompa de frana?

 

Legat de frane...furtune cu insertie metalica, sau racing. ajuta enormde mult(ai s afii multumit). apoi placute, apoi ceva pompa ca apoi sa te bagi la o furca de la alta mobra cu discuri si etrieri mai smechere

cand zici moale , zici numai frana sau faptul ca face noise diwing mobra?acolo tre sa te bagi la ulei cu vascozitate mai mare, arcuri progresive, poate chiar si niste valve

 

legat de povestea cu benzina neaditivata, sfintita de prea maritul samd. la un moment dat ma stresam ca benzina actuala are etanol si in anii 90 nu faceau cauciuc rezistent la etanol. in manual scrie sa nu folosesti benzina cu mai mult de 10% etanol in compozitie. etanolul ataca cauciucul simplu. de la varsta mai toate mebranele se lasa, din punctul meu de vedere se merita investitia in unele noi

 

Nu-mi face nimeni cadou o afrikana, poate sa fie si ultima amrtoaga, ii dau eu jaratec sa straluca. Asta noua...nu ma atrage, sapoi dupa ce am vazut cata obsolescenta planificata este in industria asta....prefer un oldtimer loial si fiabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la frane nu ma refer la dive/comprimarea amortizoarelor... ci par cam faded. Dar inca probabil am in cap franele de pe RSV Mille :) si am pretentii prea mari :)

Fiind obisnuit cu franele de pe RSV este normal sa ai senzatia ca sunt slabe . Alte furtune de frana si eventual placute dar incearca sa pastrezi un compromis intre placute si discuri sa nu le schimbi prea des .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la frane nu ma refer la dive/comprimarea amortizoarelor... ci par cam faded. Dar inca probabil am in cap franele de pe RSV Mille :) si am pretentii prea mari :)

 

Pai fa un calcul simplu, raportul dintre diametrul rotii si diametrul discului (discurilor) de frana la RSV vs AT

unii au imbunatatit franarea pe fata adaptand discuri de frana mai mari

Pe de alta parte, o africana cu discuri mai mari pe fata risca sa se dea peste cap la coborari pe offroad

Nu are ABS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Korben : din fizica doar e deja logic.... masa mai mare (a motocicletei), pompa de frana mai slaba + un singur disc de frana (mai mic) + furtune de frana stock= e logic ce se intampla... Insa mi se pare parca totusi ca-i prea...slabuta. O sa mai investighez

Am omis ca ai un singur disc pe fata . De pe Transalp , intreb si eu , nu merg facute transplanturi ? Roata fata , furtune frana , pompa , etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt transplant sau upgrade trebuie pahar furca dr. Si roata cu 2discuri.

Daca zici ca ai 03 cu un disc , stiu ca e o firma ce vinde adaptor etrier si disc cu diametru mai mare. Google it

Sau...iti faci la CNC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu discul mai mare (de 320 parca) e cu doua fete. Il zobesti mai usor pe pietroaie

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot cu 95 am mers pe toate mobrele...

» Post actualizat in 15 May 2015 09:04

Fiind fetita, si la a doua iesire cu mobra, mi-a fost frica sa car dslr dupa mine,de frica sa nu ma vars pe camp,pe forestiere (Desi merg incet, normal). Asa ca m-am rezumat la poze cu telefonu :) Si ce apus fain era aseara.

 

Am dat jos parbrizul pentru ca ma enerva la culme. Dupa 60/65 km/h imi batea tot curentul de aer fix in casca.... Si prefer sa simt vantul peste tot (pe corp, casca, etc) decat sa-l simt ''concentrat' in viziera/casca. Sau poate-mi pun un parbriz din ala mic/stock cum am vazut pe net.

 

In materie de frane, ce upgrade se poate face? fata o simt cam moale (am schimbat lichidu de frana si aerisit instalatia). Alta pompa de frana?

 

Asta e problema care m a enervat la culme la Transalp, cu parbrizul stock, cu parbriz touring etc. suieratul in casca era insuportabil, fix acolo bateau turbulentele. Dupa cateva zeci de minute ma durea capul. Si nu e casca de vina, daca ma ridicam in picioare la 100 la ora era chiar placut.

Ca sa iau aerul in abdomen/piept iar curentul de la nivelul capului sa fie scutit de turbulente, am improvizat asta. Stiu cum arata (ca un anoos) dar mersul pe moto e o placere acum, pot merge ore intregi fara sa am dupa aia dureri de cap.

Sigur, povestea asta depinde mult de toleranta fiecaruia la zgomot/curent/turbulente etc.

A mea e scazuta.

post-10515-0-45904200-1431693189_thumb.jpg

post-10515-0-05477300-1431693227_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata nu umblu la frane/discuri/roata... Cand o sa invat sa o stapanesc mult mai bine, atunci poate o sa umblu la toata furca fata, un WP ceva, sau alte arcuri, re-valve, etc..si cand or fi bani

Cam asa ceva visezi tu si eu cam asa ceva .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...