Sari la conținut

Accident Timisoara - Aeroport


suzuki75
 Share

Postări Recomandate

Ce imi plac forumistii !!!

Am venit de la aeroport. Oficial situatia e simpla (cum altfel) din partea politiei rutiere. Scuterul a iesit fara sa se asigure.

 

Asa cum stie toata lumea adevarul e un pic mai complex. Omul a iesit de pe un drum secundar si nu s-a asigurat pentru ca nu PUTEA vedea din cauza masinilor parcate !!! In acestea a ricosat soferul dubitei.

 

Normal ca mortul e de vina !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar Peugeot? :laugh:

 

Ce imi plac forumistii !!!

Am venit de la aeroport. Oficial situatia e simpla (cum altfel) din partea politiei rutiere. Scuterul a iesit fara sa se asigure.

 

Asa cum stie toata lumea adevarul e un pic mai complex. Omul a iesit de pe un drum secundar si nu s-a asigurat pentru ca nu PUTEA vedea din cauza masinilor parcate !!! In acestea a ricosat soferul dubitei.

 

Normal ca mortul e de vina !!!

Suna plauzibil, foarte multe accidente au loc din cauza lipsei de vizibilitate cauzate de parcari aiurea. Dar erau parcate pe marginea campului? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar Peugeot? :laugh:

 

 

Suna plauzibil, foarte multe accidente au loc din cauza lipsei de vizibilitate cauzate de parcari aiurea. Dar erau parcate pe marginea campului? :P

 

Mi-e lene sa mai scriu odata

Vezi aici: http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/mot...090514-05572380

 

Si crede-ma ca am vazut destule accidente . Of of

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate imi pare rau ca a murit totusi un om in acest accident dar sa fim putin realisti trebuie sa ne adaptam conditiilor de drum daca a iesit de pe un drum secundar nu avea avea de ce sa nu opreasca si sa se asigure indeajuns incat sa nu riste la aceasta manevra. poate nu imi veti da dreptate insa si cand am prioritate eu aproape opresc pentru ca nu imi las viata in seama celorlalti participanti la trafic ca vor respecta legile de circulatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi veti da dreptate insa si cand am prioritate eu aproape opresc pentru ca nu imi las viata in seama celorlalti participanti la trafic ca vor respecta legile de circulatie...

similar si aici si sustin ideea, cel putin cat circul in romania, dincolo nu mai e nevoie fiindca este respect si-i o placere mersul pe doua roti...

 

RIP... pt saracul om... acesta chiar ca o avut mare ghinion... :P

 

in mod special, acest accident chiar imi starneste o mila deosebit de profunda si m-a impresionat pana la lacrimi, mai ales cand am vazut si sacul cu iarba pe drum, stropit cu sange... scuterul rupt... mi s-a rupt inima in doua, sincer vb...

 

si ma intreb... oare de ce trebuie sa se intample stupiditati din acestea, de ce pretul neatentiei este uneori suprem...

 

ii doresc sa aiba parte de liniste acolo unde a ajuns si familiei sale multa putere pentru a trece peste aceasta tragedie.

 

:P :laugh: :) :o

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , eu nu cred in motivul.."n-am vazut din cauza masinilor parcate pe margine" .Pai asa iti poti rupe capu oricand pe strada ..cazand intr-un canal.....pe care daca nu casti ochii nu-l vezi .Ce e drept capacul la canal era ieri dar negrii au multi puradeii..si vrea si gurili lor sa mance .ON topic : mai degraba omul era prins in gandurile zilnice si ??? a iesit pe sosea fluierand . Ar trebui ca gestul asta de asigurare sa fie facut reflex..din instinct , asa cum din instinct ma feresc de caini sa nu fac buba . Sustin vehement introducerea permisului de conducere si la scutere . D-zeu sa-l odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ieri am fost sa-mi iau mandra de la aeroport, insa a fost cu cateva ore inainte de accident...si chiar am vazut foarte multe masini parcate inainte de intrare, ca sa nu mai plateasca taxa de parcare...insa chiar si asa, cel cu mopedul trebuia sa aiba mai multa grija, RIP pt el, insa in pct-ul meu de vedere e vinovat 100%...daca el nu are grija de el, atunci cine sa aiba?? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

scotereeeeee!!!!!! astia ne afecteaza toata imaginea. sincer chiar trebuie sa se bage permis si pt ele. zilnic vad pustani care nu au treaba cu vehicolele pe 2 roti. condoleante pt familie. sant foarte multi care dai bani pe acea bucata de hartie cu poza de se numeste ATESTAT!!! R.I.P. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scotereeeeee!!!!!! astia ne afecteaza toata imaginea. sincer chiar trebuie sa se bage permis si pt ele. zilnic vad pustani care nu au treaba cu vehicolele pe 2 roti. condoleante pt familie. sant foarte multi care dai bani pe acea bucata de hartie cu poza de se numeste ATESTAT!!! R.I.P. :P

 

eu ma intreb alceva. exista oare vreun scuterist care a luat 'pe bune' acel atestat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , eu nu cred in motivul.."n-am vazut din cauza masinilor parcate pe margine" .Pai asa iti poti rupe capu oricand pe strada ..cazand intr-un canal.....pe care daca nu casti ochii nu-l vezi .Ce e drept capacul la canal era ieri dar negrii au multi puradeii..si vrea si gurili lor sa mance .ON topic : mai degraba omul era prins in gandurile zilnice si ??? a iesit pe sosea fluierand . Ar trebui ca gestul asta de asigurare sa fie facut reflex..din instinct , asa cum din instinct ma feresc de caini sa nu fac buba . Sustin vehement introducerea permisului de conducere si la scutere . D-zeu sa-l odihneasca !

Te invit intr-o excursie pe 2 roti in Bucuresti, cu probe de indemanare in Piata Victoriei, la Universitate, in Piata Unirii, intersectia Baba Novac cu Mihai Bravu, si daca chiar te intereseaza iti mai spun cateva locuri. Sunt locuri pe care eu le-am evitat macar un an dupa ce am inceput sa merg pe 2 roti pentru ca ai 3-4-5 benzi, strazile pot sa plece in 4-5 directii, presemnalizarea fie nu exista fie daca exista e de obicei ascunsa de un autobuz, de multe ori ai voie 60km/h asa ca de fapt lumea merge cu 70-80 si nu mai apuci sa vezi semnele de circulatie, uneori ai semafoare separate in functie de directie si daca eziti o jumatate de secunda toata coloana de masini incepe sa te claxoneze aproape sincron, plus ca daca vrei sa schimbi banda in ultimul moment sunt foarte rari cei interesati de intentia ta si si mai putini cei care chiar te lasa. Si apropae uitasem sa spun ca in Bucuresti lumea parcheaza si pe trecerea de pietoni, asa ca daca unul vrea sa iasa dintr-o straduta laterala ocupa cu botul efectiv macar prima banda daca masina are botul lung, asta inclusiv pe bulevardele mari, asa ca daca un bulevard are 5 benzi cel mai bine e sa eviti 1 si 5...

Pe de alta parte daca astia nu introduc carnetul AM pentru scuter pana in 2012 isi iau infringement de la UE....

 

scotereeeeee!!!!!! astia ne afecteaza toata imaginea. sincer chiar trebuie sa se bage permis si pt ele. zilnic vad pustani care nu au treaba cu vehicolele pe 2 roti. condoleante pt familie. sant foarte multi care dai bani pe acea bucata de hartie cu poza de se numeste ATESTAT!!! R.I.P. :D

Conform statisticilor BPR de anul trecut raportul la accidente intre moto si moped a fost de 52/48%, iar la accidente grave motociclistii stau mult mai prost. Chiar daca astia sunt inconstienti, de cele mai multe ori nu poarta casca (azi am vazut zeci), se pare ca fie au limitatorul ala si merg incet fie nu pot merge suficient de tare incat sa se auto-distruga, plus ca orice posesor de carnet A/B/C/etc intra cat de cat pe modul "Panic" atunci cand vede scuterist fara casca, merge mai incet si il fereste. In schimb daca apare ditamai motocicleta care pare nervoasa si bengoasa, daca posesorului ii e rusine sa-si puna "lamaia" ca sa nu fie "penibil" printre amici, atunci lumea te trateaza ca un participant la trafic ce stie ce face, asa ca de exemplu daca tu ai obiceiul sa treci uneori periculos de apropape de masini si masinile uneori vor trece periculos de aproape de tine. Eu am umblat cu "lamaie" in primul an, si am vazut brusc si enervant diferenta cand am dat-o jos: e mult mai nasol.

 

eu ma intreb alceva. exista oare vreun scuterist care a luat 'pe bune' acel atestat?

Eu as fi un fel de varianta prematura. A iesit legea asta noua (in 2006), eu vroiam sa merg legal, asa ca m-am dus la o scoala si am intrebat de atestatul respectiv. Mi-au spus ca ei inca nu stiu exact ce si cum cu atestatul, ca pot oricum sa-mi dea unul (pentru taxa de scoala de A), dar daca dau banii aia de ce nu mi-as lua categoria A ca oricum proba de poligon e un fel de gluma si sunt extrem de rare cazurile cand cineva pica proba practica. Asa ca mi-am luat A-ul, si dupa ce am avut permis mi-am zis: De ce sa nu imi iau si motocicleta si sa merg la plimbare in weekend? Asa ca de ceva vreme merg in weekend si in concediu pe motocicleta...

 

 

Acum revenind la accidentul nostru si tinand cont de ce au postat altii care stiu locul, mie mi se pare mai mult decat plauzibil ca scuteristul n-a vazut mai nimic din cauza unui lung sir de masini parcate acolo ca sa nu plateasca o taxa dincolo, ca a venit zmeul zmeilor care in loc de 50km/h cum zice la lege zburda cu 100-130 pe acolo (plus ca in regulament zice sa o lasi mai incet daca vezi ceva dubios), si la un moment dat s-a trezit cu scuteristul pe dreapta langa acostament si cu autocar sau TIR pe contrasens, asa ca instinctul de conservare i-a dictat sa-l zdrobeasca pe ala mic in loc sa se sinucida. N-am fost acolo, asa ca astea sunt doar supozitii, vreau sa spun doar ca e posibil ca principala cauza a accidentului sa fie viteza excesiva a automobilistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

cei 48% sin accidente (cu mopede/scutere) ne afecteaza tot noua imaginea.

iar daca tipul cu scuter era mai atent il auzea pe cel cu masina mai ales daca avea viteza. asa ca hai sa ne vedem de motociclism nu de scuterism. daca cei ce au atestat vor veni cu o dovada de examinare cum e permisul, examen dat in sala ii vom lua drept motoristi. dar asa sant doar niste pietoni care detin o hartie cu poza si stampila care da dovada ca ar fi facut CURS DE LEGISLATIE RUTIERA dar pana atunci va mai trece

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te invit intr-o excursie pe 2 roti in Bucuresti, cu probe de indemanare in Piata Victoriei, la Universitate, in Piata Unirii, intersectia Baba Novac cu Mihai Bravu, si daca chiar te intereseaza iti mai spun cateva locuri. Sunt locuri pe care eu le-am evitat macar un an dupa ce am inceput sa merg pe 2 roti pentru ca ai 3-4-5 benzi, strazile pot sa plece in 4-5 directii, presemnalizarea fie nu exista fie daca exista e de obicei ascunsa de un autobuz, de multe ori ai voie 60km/h asa ca de fapt lumea merge cu 70-80 si nu mai apuci sa vezi semnele de circulatie, uneori ai semafoare separate in functie de directie si daca eziti o jumatate de secunda toata coloana de masini incepe sa te claxoneze aproape sincron, plus ca daca vrei sa schimbi banda in ultimul moment sunt foarte rari cei interesati de intentia ta si si mai putini cei care chiar te lasa. Si apropae uitasem sa spun ca in Bucuresti lumea parcheaza si pe trecerea de pietoni, asa ca daca unul vrea sa iasa dintr-o straduta laterala ocupa cu botul efectiv macar prima banda daca masina are botul lung, asta inclusiv pe bulevardele mari, asa ca daca un bulevard are 5 benzi cel mai bine e sa eviti 1 si 5...

Pe de alta parte daca astia nu introduc carnetul AM pentru scuter pana in 2012 isi iau infringement de la UE....

 

 

Conform statisticilor BPR de anul trecut raportul la accidente intre moto si moped a fost de 52/48%, iar la accidente grave motociclistii stau mult mai prost. Chiar daca astia sunt inconstienti, de cele mai multe ori nu poarta casca (azi am vazut zeci), se pare ca fie au limitatorul ala si merg incet fie nu pot merge suficient de tare incat sa se auto-distruga, plus ca orice posesor de carnet A/B/C/etc intra cat de cat pe modul "Panic" atunci cand vede scuterist fara casca, merge mai incet si il fereste. In schimb daca apare ditamai motocicleta care pare nervoasa si bengoasa, daca posesorului ii e rusine sa-si puna "lamaia" ca sa nu fie "penibil" printre amici, atunci lumea te trateaza ca un participant la trafic ce stie ce face, asa ca de exemplu daca tu ai obiceiul sa treci uneori periculos de apropape de masini si masinile uneori vor trece periculos de aproape de tine. Eu am umblat cu "lamaie" in primul an, si am vazut brusc si enervant diferenta cand am dat-o jos: e mult mai nasol.

 

 

Eu as fi un fel de varianta prematura. A iesit legea asta noua (in 2006), eu vroiam sa merg legal, asa ca m-am dus la o scoala si am intrebat de atestatul respectiv. Mi-au spus ca ei inca nu stiu exact ce si cum cu atestatul, ca pot oricum sa-mi dea unul (pentru taxa de scoala de A), dar daca dau banii aia de ce nu mi-as lua categoria A ca oricum proba de poligon e un fel de gluma si sunt extrem de rare cazurile cand cineva pica proba practica. Asa ca mi-am luat A-ul, si dupa ce am avut permis mi-am zis: De ce sa nu imi iau si motocicleta si sa merg la plimbare in weekend? Asa ca de ceva vreme merg in weekend si in concediu pe motocicleta...

 

 

Acum revenind la accidentul nostru si tinand cont de ce au postat altii care stiu locul, mie mi se pare mai mult decat plauzibil ca scuteristul n-a vazut mai nimic din cauza unui lung sir de masini parcate acolo ca sa nu plateasca o taxa dincolo, ca a venit zmeul zmeilor care in loc de 50km/h cum zice la lege zburda cu 100-130 pe acolo (plus ca in regulament zice sa o lasi mai incet daca vezi ceva dubios), si la un moment dat s-a trezit cu scuteristul pe dreapta langa acostament si cu autocar sau TIR pe contrasens, asa ca instinctul de conservare i-a dictat sa-l zdrobeasca pe ala mic in loc sa se sinucida. N-am fost acolo, asa ca astea sunt doar supozitii, vreau sa spun doar ca e posibil ca principala cauza a accidentului sa fie viteza excesiva a automobilistului.

Subscriu cu ideea spusa de un user in topic ca trebuie permis ptr tot ce circula motorizat pe drumurile publice.

 

Cu tot respectul moldovan....esti moderator....dar nu are nici o legatura cu capacitatile tale de a conduce un mijloc de locomatie motorizat pe drumurile publice. Intersectiile...indiferent ca au 5 sau 10 benmzi...ca vin din doua sau 7 directii...sunt reglementate in general universal. Am mers in orase mari....cu trafic infernat...(gen istanbul). POti gresi incadrarea pe banda....dar nu e nici o scuza ptr manevre idioate din care sa iesi sifonaT. Singura explicatie e lipsa experientei in trafic.

Tot inviti oamenii intersectii(unirii...baba novac).. Te asigur ca sunt f multi participanti la trafic care chiar reusesc sa treaca de intersectiile alea(vezi traficul greu din buc). Dai niste replici aiurea....de sofer provincial care lasa masina la intrarea in bucuresti de teama sa mearga in trafic(si mama face la fel...dar nu e moderator pe motociclism.ro). Mai invata sau treci la scuteristi.ro...(sau cum draq se cheama forumul ala) si nu mia am nici o pretentie.

 

legea lui murphy: fiercare e avansat pana la gradul lui de incompetenta. Tu ai atins asta deja pe forum

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te invit intr-o excursie pe 2 roti in Bucuresti, cu probe de indemanare in Piata Victoriei, la Universitate, in Piata Unirii, intersectia Baba Novac cu Mihai Bravu, si daca chiar te intereseaza iti mai spun cateva locuri. Sunt locuri pe care eu le-am evitat macar un an dupa ce am inceput sa merg pe 2 roti pentru ca ai 3-4-5 benzi, strazile pot sa plece in 4-5 directii, presemnalizarea fie nu exista fie daca exista e de obicei ascunsa de un autobuz, de multe ori ai voie 60km/h asa ca de fapt lumea merge cu 70-80 si nu mai apuci sa vezi semnele de circulatie, uneori ai semafoare separate in functie de directie si daca eziti o jumatate de secunda toata coloana de masini incepe sa te claxoneze aproape sincron, plus ca daca vrei sa schimbi banda in ultimul moment sunt foarte rari cei interesati de intentia ta si si mai putini cei care chiar te lasa. Si apropae uitasem sa spun ca in Bucuresti lumea parcheaza si pe trecerea de pietoni, asa ca daca unul vrea sa iasa dintr-o straduta laterala ocupa cu botul efectiv macar prima banda daca masina are botul lung, asta inclusiv pe bulevardele mari, asa ca daca un bulevard are 5 benzi cel mai bine e sa eviti 1 si 5...

SCZ PT OFFTOPIC: Chiar atat de rau este acolo??? Nu-mi imaginam ca este asa, sincer... Eu am fost sambata in Budapesta pt prima data si chiar pe un bulevard cu 4 benzi am nimerit si m-am simtit penibil fata de ceilalti participanti la trafic fiindca a trebuit sa trec printre masini sa ajung pe banda de langa ax pt a face la stanga. Si m-am simtit asa fiindca toti stateau civilizati si asteptau iar eu... aiurea... (in fapt vroiam sa urmaresc directia "Centrum") si ma gandeam ca daca o ratez, cine stie unde ajung apoi, mai ales cu moto nu am mai fost niciodata. Acum sincer, n-as mai repeta greseala.

 

Bine ca ne-ai informat si pe noi cei care n-am ajuns pe acolo pe 2 roti ca sa nici macar nu ne treaca prin gand (mie cel putin)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar daca tipul cu scuter era mai atent il auzea pe cel cu masina mai ales daca avea viteza. asa ca hai sa ne vedem de motociclism nu de scuterism.

 

Ai MAAARE dreptate aici! Efectiv MI-E SCARBA de toti puradeii si MOSII pe scutere si biciclete. Aseara mergeam cu masina pe un drum cu o singura banda pe sens, iar de pe partea mea dreapta, de pe un drum neasfalat, a iesit brusc un tataie cu ochelari care a facut STANGA in fata mea si PE SENSUL MEU DE MERS (deci pe contrasens), si nici macar o singura data nu a intors capul sa se asigure! De parca era la el in ograda!!

 

Nu pot sa inteleg acest tip de comportament. Ar trebui incadrat la tentativa de sinucidere? Cum puii mei sa te comporti asa, cand stii ca esti atat de expus si chiar si un impact la 5kmh te poate pune cu capul pe asfalt pentru prima si ultima data???

 

Sincer, imi pare foarte rau pentru soferul Peugeot-ului. Acela as fi putut sa fiu chiar eu aseara. Imi pare rau ca un asemenea ANIMAL i-a dat toata viata peste cap!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma intreb alceva. exista oare vreun scuterist care a luat 'pe bune' acel atestat?

 

da. cel putin la mine in oras aproape toti scuteristii au umblat la ore de legislatie (inclusiv eu) :D si nu prea sunt accidente cu scutere pe aici (ceea ce e bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...