Sari la conținut

ICON - Discutii Generale


gabi_tro
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am incercat si la Metric Motion, si la Mymoto .. nu au Airmada in stoc. La scorpio n-am incercat recent dar acum putin timp stiu ca nu aveau Airmada. Am inteles ca noua generatie, Alliance, Airmada, Airframe, Variant ar avea acelasi calapod la interior. Cred ca o sa ma risc pana la urma cu proba la un Alliance. Daca nu se potriveste, asta e ... vine cadoul mai tarziu :)

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Airmada are cu totul alt calapod...nu se potriveste cu nici unul din modelele anterioare...este pe fitment cu Shoei in general, adica eu care port in mod normal M nu imi pot lua decat L la Airmada pentru ca este foarte stramta la intrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am vazut ca apare si numele nostru mai sus si am zis sa participam si noi la discutie.

Intr-adevar, Airmada nu mai avem momentan in stoc, doar Alliance, dar se poate face o idee asupra marimii potrivite.

Calapoadele interioare difera doar pe partea de alungire, Airmada avand o structura "short/low oval" pe cand Alliance este un "long oval". Pentru marime circumferentiala, nu exista nici o diferenta intre cele doua. Icon ofera, pentru cei care doresc o marime perfecta pentru "tartacuta", pometi interiori de diverse dimensiuni care sa asigure o "potriveala" cat mai buna.

Ce s-a modificat cu adevarat este intr-adevar exteriorul, unde Airmada ofera patru dimensiuni de carcasa externa pe cand restul gamelor au doua sau trei. Spre exemplu, Alliance are disponibile decat doua dimensiuni.

 

numai bine,

Razvan@metricmotion.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Razvan .. 10x pentru interventie. Am primit mail-urile de la tine si ti-am si raspuns. Ramane sa ne auzim cand primesc confirmarea pentru modelul dorit ... deh, femeile sunt mai indecise din fire :) ...

 

Numai bine, weekend placut tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te sfatuiesc sa nu cumperi icon fara sa probezi !

eram la scorpio sa cumpar un hjc ,dupa ce am cumparat casca am zis sa probez si un icon aceeasi marime,stupoare ....nu-mi intra nici macar pana pe frunte

mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chinezarii vopsite frumos, cam grele si prea putin aerodinamice...si cu toate astea...eu sunt fan ICON :)

Dupa ce ai reusit sa o indesi pe cap masura corespunde...dar sunt foarte foarte stramte la intrare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff, nu sti cu adevarat ce inseamna "stramt la intrare" pana nu incerci un Schuberth SR1 ;). La Icon n-am avut "placerea" asta, cel putin, nu la Mainframe sau Alliance. Poate la modele mai noi o fi asa. Oricum, o intrare mai stramta inseamna o izolare mai buna in partea de jos, mai putin curent, mai putin zgomot ... doar ca sunt sanse sa ramai fara urechi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chinezarii vopsite frumos,

 

Pe Airmada mea scrie made in Korea, nu stiu ce spui tu!

M-am riscat si am luat-o din SUA. L port - L am comandat ....si s-a potrivit la fix. Cu "intratul greu" cred ca sunt mofturi daca in rest te simti perfect cu ea.... :))) despre casca vorbesc nu va ganditi la altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff, nu sti cu adevarat ce inseamna "stramt la intrare" pana nu incerci un Schuberth SR1 ;).

La Shubert si la Scorpion in general iei o masura cu un nr. mai mare (eu de exemplu nu pot sa port M-ul de la scorpion fara sa se lase cu durere de cap). Cam asa mi s-au potrivit mie si asa am inteles si de la altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Comandat casca Icon masura M. Cum port io. Stramta rau, bre!

Facut retur, venit casca masura L. Strange tare, aproape sa rup urechile la scos casca, si cat o tin ma strange la frunte. Ma ia durerea de cap.

Facut masuratorile inainte de achizitie, da. 

Era mai bine cu proba la fatza locului, dar m-am grabit sa iau in decembrie, ca de, reduceri.

Intrebare: n-am mai mers demult cu casca noua si de aici supararea (stiu ca se va mai "lăsa"), sau Icon are ceva masuri diferite fata de restul?

MS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice casca se lasa cu timpul, mai ales daca speli des interiorul, dar daca nu se potriveste forma poate fi extrem de neplacuta pana se lasa suficient. 

 

@vladf, buretii aia din interior se mai schimba din cand in cand, daca iti e casca prea mare inseamna ca trebuiau schimbati buretii. Stii, si lantul cand depaseste limita de reglaj se schimba, sunt consumabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, AdrianB1 a spus:

@vladf, buretii aia din interior se mai schimba din cand in cand, daca iti e casca prea mare inseamna ca trebuiau schimbati buretii. Stii, si lantul cand depaseste limita de reglaj se schimba, sunt consumabile.

 

Senzational. Incredibil. Cata cunostinta intr-un singur om.

 

Am spus ca s-a facut prea mare, n-am spus in cat timp, nu? Daca ai avea un lant care se intinde in 3000km, ai zice ca e un lant de rahan dar daca s-ar intinde in 30.000km ai trece cu vederea si ai considera ca e normal, e consumabil.

 

Sparge-ti semintele in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...