Sari la conținut

ICON - Discutii Generale


gabi_tro
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...

Aveam tot respectul pentru cei de la Icon. Au unele dintre cele mai miÂşto grafici pentru căÂşti.

Când eram mai drac aveam un robot Âşi avea căpățâna dotată tot cu niÂşte idioțenii dinalea.

Nu mi-as cumpăra aÂşa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Cu schimbarea motorului in timp, ma gandesc sa schimb si casca de la un Suomny Apex, am pus ochi pe modelul de la Icon (Variant) din ce am vazut pe net vad lucruri bune despre ea, mai putin de viziera iridium care cica unele sunt cu probleme cu reflectarea , e cineva care sa aiba aceasta casca si sa spuna parerea lui despre casca? +uri -uri nu conteaza, thanks.:)

 

post-58876-0-06108300-1340906250_thumb.jpg

post-58876-0-42681200-1340906341_thumb.jpg

 

 

Pentru cei care nu stiu casca este facuta pentru Strada -touring,sport ,SS, etc.

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu ai citit deja review-ul asta http://www.webbikewo...s/icon-variant/

 

Pare ok, dar nu mi-as cumpara-o pt SS. Nu-mi place cozorocul care probabil la viteze mari va incomoda, nu are pinlock deci se va aburi pe vreme rece sau ploaie, viziera se scoate destul de greoi, este destul de grea si masiva.

In rest probabil este o casca ok pt oras/touring.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu ai citit deja review-ul asta http://www.webbikewo...s/icon-variant/

 

Pare ok, dar nu mi-as cumpara-o pt SS. Nu-mi place cozorocul care probabil la viteze mari va incomoda, nu are pinlock deci se va aburi pe vreme rece sau ploaie, viziera se scoate destul de greoi, este destul de grea si masiva.

In rest probabil este o casca ok pt oras/touring.

nu lam vazut merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ai aici o prezentare.

cat despre Icon...eu am un domain 2 cu viziera iridium,e un pic dubioasa cand bate soarele din anumite unghiuri laterale,in rest e totul OK

Grija la marime...

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ai aici o prezentare.

cat despre Icon...eu am un domain 2 cu viziera iridium,e un pic dubioasa cand bate soarele din anumite unghiuri laterale,in rest e totul OK

Grija la marime...

Toate cele bune!

am auzit ca au probleme cu vizierele iridium, merci pentru link! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

O casca foarte misto ca aspect m-am indragostit de ea de la prima vedere.

 

Am avut inaitnea ei o Airoh S4.

Variantul e mai silentioasa o leaca.

problema vantului lateral nu o mai influenteaza asa rau

Campul vizual este foarte bun chiar cu viziera fumurie intunecata ( dark smoke )

AM mers cu ea pana la 170 Km / h si COzorocul nu creaza probleme ingrozitoare.

 

CU toate astea, Viziera nu face contact perfect cu garnitura ceea ce creaza un curent suparator inauntru ei.

spatiul dintre cureaua de prindere si buretele lateral creaza zgomot in casca deranjant.

Iar cel mai grav este ca dupa 2400 Km parcursi elementele de plastic ce formeaza prinderea mecanica ale cozorocului s-au spart fara nici un fel de impact

localizarea lor fiind sub cozoroc care mai are si adeziv in partea din spate si alte ruruburi de prindere in fata ce tin si viziera.

Iar potriveala marimilor Icon cu restul stadardelor este doar pe incercate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca la 2xxkm/h iti cam rupe gatul cozorocul ala cand scoti capul de dupa parbriz. Si la o casca aerodinamica simti niste forte destul de mari cand intorci capul la viteza. Ia-ti o integrala normala.

 

Citez din unul din review-uri: Of course, there is one factor to note when discussing any of the Enduro-type helmets: they're very sharply focused in terms of styling and they only look right on a dual-sport bike. I think one might look rather silly wearing an Icon Variant while riding a GSXR

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Daca te duci la airframe - o sa-ti vajaie capul mai mult decat la celelalte din cauza capacelor de la viziera. Casca e ok, comoda, putin cam grea (1500g) daca nu ti-o iei cu carbon . Alliance SSR - imi place mai mult dar nu are material din ala la barbie ..

In rest mai trebuie sa ai grija cu ele in cauza ca daca iti mai scapa din mana sa nu se sparga bling bling-urile alea de tuneluri de aer de deasupra.

Eleronul functioneaza -adicatelea datorita lui capul tinde sa stea intr-o anumita pozitie ( comoda daca ma intrebi ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Icon Legion... mi s-a parut mediocra, dar arata frumos si a fost destul de ieftina.

 

Ca minusuri - vajaia destul de tare la peste 100 KM/h si interiorul nu era detasabil, a fost un cosmar spalatul. De aburit se aburea, nu mi s-a parut sa aibe cine stie ce aerisire.

 

In rest, buna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...