Sari la conținut

ICON - Discutii Generale


gabi_tro
 Share

Postări Recomandate

ICON face echipamente bunicele, dar la casti sunt Varza. Au niste forme deosebite intr-adevar, merg bine de oras si de terasa.. dar la capitolul confort am auzit numai de rau. Cel mai important aspect - vajaie cam tare de la viteze mici(70-80/h)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am avut Icon Legion... mi s-a parut mediocra, dar arata frumos si a fost destul de ieftina.

 

Ca minusuri - vajaia destul de tare la peste 100 KM/h si interiorul nu era detasabil, a fost un cosmar spalatul. De aburit se aburea, nu mi s-a parut sa aibe cine stie ce aerisire.

 

In rest, buna :D

 

 

Stii ce simplu se spala o cagula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceeasi categorie de pret as recomanda Uvex, un Nolan la reducere, sau de ce nu un Caberg mai apropiat de top

 

Daca vrei Icon pt look, e bine sa mai ai o casca pentru drumuri ceva mai lungi care sa nu te deranjeze.

 

@kevin77 eu unul nu suport deloc cagula, port doar cand inghet cu totul sau cand ma prinde ploaia.

Oricum, pe mine nu m'a deranjat niciodata ca nu se poate scoate interiorul de la o casca, pt ca mai mult de o carpa imbibata in sapun lichid nu ai nevoie ca sa o cureti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca vorbeam de casti nu de cagule :D Cu carpa imbibata in sapun am spalat-o si eu pana la urma, numai ca trebuie sa adaugi si pasul doi in care speli sapunul. Oricum o dai, tot este un punct negativ faptul ca nu se detaseaza interiorul. Sa scapi o cafea in ea si sa o speli cu carpa, atunci mai vorbim despre ce cagula e bine sa porti :D

 

Am avut si nolan, vajaie la fel, e in aceeasi categorie... cel putin la acelasi nivel de pret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Icon Domain Mechanica.


Greutatea nu a fost o problema, chiar daca era trecut cam 1500g, a fost foarte bine distribuita si nu mi s-a parut obositoare la drum.

Interiorul la ea era detasabil, nu am avut probleme cu aburirea vizierei(si nici sa se deschida in mers, ca foloseste pro shield si are un fel de blocare).


Cum a mai zis cineva aici, putin cam galagioasa, mai ales la viteze mari,dar se si aerisea pe masura. Mai scade din zgomot daca montezi chin-curtain-ul cu care vine in cutie.

 

La capitolul aspect...Nota 10 (dar banuiesc ca nu asta te intereseaza cand te referi la pareri despre casca).


P.s. Cu viziera iridium am mers lejer si zi si noapte,fara sa am probleme de vizibilitate...


Acum probabil conteaza si ce model te intereseaza, ca difera intre ele, chiar si la marimi (ex.un S la un model nu coincide cu S la altul)



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din ce am citit pe ceva site-uri din afara, cei care au avut incidente (mai grave sau mai usoare) au zis ca au optat si a 2-a oara pentru castile respective (si pe echipamentele de la ICON, nu numai casti),deci...cred ca sunt cat se poate de ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am un ICON din gama Airflame,

 

Sunt foarte multumit de ea! am luato in vara anului trecut cu 350E. Interior full detasabil, viziera antiaburire, foarte foarte bine aerisita chiar si la viteze mici datorita pozitionarii intrarilor de aerisire,eleronul isi face treaba 100%, nivel de zgomot redus.

 

Am deschis un topic in Bursa spre vanzarea ei. pt mai multe detalii PM

 

Numai bine!

post-73036-0-01099900-1360104059_thumb.jpg
post-73036-0-50343200-1360103964_thumb.jpg
post-73036-0-75877900-1360103523_thumb.jpg
post-73036-0-28736200-1360103522_thumb.jpg


Revin cu ceva ce am aflat.

Pentru cei care nu stiu castile Icon sunt de fapt un brand al HJC (cele mai vandute casti in SUA).

 

Inca este valabil anuntul cu casca mea, pret nou 800 lei!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce mi-am comandat o casca Icon Alliance Ascension. Ce parere aveti de design, ca de restul am vazut ca parerile sunt destul de impartite.

Am vrut initial sa optez pentru Shoei second hand , dar am ramas la Icon noua.

In plus vine si cu viziera iridium gold in pachet pe langa cea stock.

Editat de pompy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Aspect, zgomot...dar ca siguranta cum sunt?

Si castile de 200 de lei indeplinesc acum conditiile standard de securitate. Diferenta de pret e data de alte elemente.

Am dat de ciment cu capu de 2 ori, avind 2 casti Icon diferite, una Mainframe Legion si una Domain Mechanica.

Una dintre busituri a fost destul de serioasa pe pista si nu am avut nicio problema. S-au comportat exemplar din punct de vedere al sigurantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte grele,vajaie,prea mari/voluminoase,ornamente suplimentare

desenele sunt foarte frumose,reusite,bravo lor

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

icon face multe casti entry level , nu poti avea pretentii cand dai 5 milioane pe o casca.

Eu am un icon alliance (entry lvl , ~5milioane) , la banii astia e fix ce trebuie.

 

Urmatoarea casca va fi tot de la icon dar ceva mai sus la pret/calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este ok din punct de vedere calitate-pret,viziera nu se abureste,se comporta destul de ok si la drumuri lungi,ca si minus-uri mi-a plesnit pielea de jos,de pe lateral!!!am un alliance

Editat de Fan333
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am Icon Aliance, ca si confort e ok, interiorul e de calitate, full detasabil, vizibilitate destul de buna, in pozitie sport pierde la vizibilitate. Sistemul de ventilatie foarte generos in partea de sus un pic mai slab in partea de jos, dar ok. Nivel de zgomot as spune un pic mai mare fata de castile de top, dar destul de ok.Se etanseaza foarte bine, cu aerisirile inchise si viziera trasa nu ai curent de aer. Parerea mea ca are un raport calitate-pret foarte bun. Acum daca discutam despre nivel de zgomot fiecare-l percepe diferit, iar la viteze de peste 100km /ora toate castile care sunt foarte bine ventilate fac zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am un ICON din gama Airflame,

 

Sunt foarte multumit de ea! am luato in vara anului trecut cu 350E. Interior full detasabil, viziera antiaburire, foarte foarte bine aerisita chiar si la viteze mici datorita pozitionarii intrarilor de aerisire,eleronul isi face treaba 100%, nivel de zgomot redus.

 

Am deschis un topic in Bursa spre vanzarea ei. pt mai multe detalii PM

 

Numai bine!

 

 

Casca ta costa 350 lei noua pe moto-gear (nu vreau sa fac reclama site-ului dar tipul vrea sa faca si el un ban si nu stie cum XD)

Aveti mare grija cand cumparati o casca---mai ales sh

 

 

 

Revin cu ceva ce am aflat.

Pentru cei care nu stiu castile Icon sunt de fapt un brand al HJC (cele mai vandute casti in SUA).

 

Inca este valabil anuntul cu casca mea, pret nou 800 lei!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am gasit o casca Icon alliance treashold la 550 de lei, noua, ce parere aveti despre casca? Cum e viziera? Cat de zgomotoasa este? Cum este ventilata?



Am gasit o casca Icon alliance treashold la 550 de lei, noua, ce parere aveti despre casca? Cum e viziera? Cat de zgomotoasa este? Cum este ventilata?

Casca este pentru o colega :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut in vedere Airoh,Icon,Marushin din vari motive am renuntat la ele .(raport pret/calitate/dotari slab la toate 3)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Salutare,

 

Stie cineva unde as putea sa gasesc in Bucuresti pe stoc o casca Icon Airmada? Doresc sa achizitionez una drept cadou de Craciun si nimeni nu are pe stoc (nici modelul cu grafica dorita nici altul pentru proba). Toti zic sa comand inainte bazat pe masuratori si daca nu e buna vedem pe urma ... doar ca nu prea e timp ca sa astept dupa doua comenzi daca o nimeresc prea mica sau prea mare.

 

Multumesc anticipat, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...