Sari la conținut

Endureala, antrenamente


Postări Recomandate

Nu am inca tupeu sa ies cu baietii mari, nu ma tin dupa ei si nici nu stiu sa trec pe unde pot trece ei. Nu-s timid, dar nici bolnav... la reflexele, cunostintele si tupeul meu, simt ca nu pot. Prefer sa trec prin toate fazele normale incepatorului de motocross inainte sa ridic 2 degete si sa ma milogesc de tatici sa ma ia cu ei la Buzau sau la alte nebunii.

Dar care sunt fazele alea? Si unde sa le repet? Si cu cine?? Caut o "scoala" sau ceva asemanator, niste colegi incepatori, un profesor milostiv care sa ne corecteze greselile, oare unde sau cui sa ma adresez?

Exista prin zona Bucurestilor o gashca de enduristi care se antreneaza si cu incepatori si care mai are un loc la coada???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am inca tupeu sa ies cu baietii mari, nu ma tin dupa ei si nici nu stiu sa trec pe unde pot trece ei. Nu-s timid, dar nici bolnav... la reflexele, cunostintele si tupeul meu, simt ca nu pot. Prefer sa trec prin toate fazele normale incepatorului de motocross inainte sa ridic 2 degete si sa ma milogesc de tatici sa ma ia cu ei la Buzau sau la alte nebunii.

Dar care sunt fazele alea? Si unde sa le repet? Si cu cine?? Caut o "scoala" sau ceva asemanator, niste colegi incepatori, un profesor milostiv care sa ne corecteze greselile, oare unde sau cui sa ma adresez?

Exista prin zona Bucurestilor o gashca de enduristi care se antreneaza si cu incepatori si care mai are un loc la coada???

pana la urma ce vrei sa faci,enduro sau motocross?daca vrei enduro trimite pm. lui patrick boissy,daca vrei motocross du-te in week la ciolpani si vbeste cu baietii de acolo ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma ce vrei sa faci,enduro sau motocross?daca vrei enduro trimite pm. lui patrick boissy,daca vrei motocross du-te in week la ciolpani si vbeste cu baietii de acolo ..

 

Heheee, daca ar fi asa simplu, adica sa mearga una fara alta... Nu prea vad cum as putea face enduro fara bazele si tehnica motocrosului. Si practic pana la un anumit nivel, mult superior si care a devenit oricum imposibil de atins la varsta mea, tehnic e fix acelasi lucru. Enduro, motocros, tot un drac. Dar ca sa-ti raspund tie, cat si mie, cred ca mi-e mai aproape de intentie motocrossul. O sa incerc la Ciolpani sa vad daca gasesc pe cineva care sa stie cum sa ma ia si care sa aibe si kef s-o faca...

Sarumana de raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spui ca ai o varsta, deci cred ca nu mai esti de motocross. ia-ti motoreta,du-te la o zona de dealuri si MERGI. nu te invata nimenti de la zero.

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zice si Soso - pune motorul pe remorca, mai ia un prieten si da-i bataie. Cand gasesti oportunitatea mergi la Ciolpani si fa antrenamente cu Adi. Apoi vezi cand se mai face tabara la gheorghieni si mergi si acolo.

Reteta e simpla - mergi mult si incearca de fiecare data lucruri din ce in ce mai grele. Si o sa vezi cum inveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumes amandurora!

De la 35 in sus e mai greu, asa e, dar nu ma gandeam sa iau painea de la gura profilor pe circuite :) ... ziceam si eu sa invat bazele, pentru ca nu ma pot da Enduro fara sa stiu sa sar peste un bumper ivit de niciunde pe trasa mea (de ex). Enduro e o combinata de rallyraid, indemanare, catarare, curaj, rezistenta, etc. Tehnic, motocrossul sta cumva la baza tuturor acestora si parca nu as vrea sa reinventez eu apa calda si sa-mi rup toate oasele pana inteleg ca era mai bine sa fi stat asezat mai in spate sau sa fi strans mai flexat cu genunchii inainte de saritura aia.

De dat, ma dau mai mult raiduri in viteza prin/pe langa padurile de la Clinceni, Ordoreanu, Arges, etc. Exersez si mici sarituri, frane la orice viteze, derapaje, ce-am vazut si eu in filmele cu Charles Bronson-ul enduro-ului - Shane Watts sau pe youtube. Dar e mai greu decat crezi, nu prea vine stiinta asta in singuratate si-n padure asa, cred ca o "scoala" are rostul ei si ar putea nu doar accelera ritmul invatarii dar si corecta tehnicile ca sa nu-ti intre in reflexe gresit.

Ce este mai prost e ca masinuta mea (VW Lupo 3L) nu permite remorca. Deci ca sa nu tocesc crampoanele sunt obligat sa ma dau cat mai pe langa casa. Oricum nu cred ca ar fi luat cineva la endureli serioase un incepator, dar erau mai multe sanse sa gasesc o "scoala" cu cat aria de acoperire era mai mare. Asa, sunt redus practic la Ciolpani, unde mi-e si rusine sa merg eu miez sa fac touring si sa cer indrumari. Dar, daca exista cineva care ma poate ajuta acolo, ar fi minunat.

Tot pun cuvantul scoala intre ghilimele. Asta pt ca nu vreau sa folosesc doar intelesul clasic, ar merge si 1-2 camarazi mai experimentati si mai amabili plus o poienita de joaca, cred. Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un an de zile mam dat singur. am capatat ceva indemanare dar, fiind singurel in padure, nu fortam prea tare. de anul asta am inceput sa ma dau cu tovarasi de endureala. nu conteaza daca sunt mai buni sau mai slabi decat tine. ideea e ca ai curaj sa incerci lucruri noi. iar ideea cu scoala, enduro sau motocross, mi se pare excelenta. si eu urmaresc asa ceva. si apropos de tehnica pt enduro: mi se pare ca si trialul joaca un rol important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sariturile de la motocross nu au nici o legatura cu enduro, la ales la 35 ani. totusi, vorbeste cu Ciprian Popescu de la dual tours, cred ca te poate ajuta el cu ceva basics si practice drills pe care sa le exersezi la ciolpani, insa nu neaparat pe circuit.

si da, in cazul in care vrei sa faci enduro, schimba masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt raspunsuri!

@andrei - Fiind prea nou pe zona asta nu mi-am facut inca tovarasi de endureala. Toti prietenii si cunoscutii sunt din emisfera touring, cel mult (si rar) adventure. Probabil ca voi mai merge ceva timp singur pana imi fac curaj sa cersesc un loc pe platforma cuiva care sa ma ia cu el la kestii mai adevarate.

 

@soso - sariturile erau numai un exemplu si oricum nu le aveam in vedere pe cele spectaculoase ci pe cele INEVITABILE, cand e mai bine sa stapanesti motocicleta din reflex. Pentru astea trebuie exercitiu, banuiesc, ceea ce incerc si eu dar timid, stangaci, reinventand tehnicile, etc. Uite: http://www.advromania.ro/index.php?option=...o&Itemid=62

O sa mai pun acolo un filmulet dar trebuie "montat", am mai exersat si alte lucruri (poate le gaseste alt incepator educative - ca uneori e confortabil sa vezi filmulete si cu incepatori care invata nu doar cu profesori care explica cat de fireasca si naturala este o saritura de 30 de metri sau o trecere peste un bolovan de 2,5 m inaltime)

 

O sa iau legatura si cu Dl. Ciprian.

 

Cu masina e durere; nu vreau sa skimb lupul, consuma putin si o am de multi ani, imi place prea tare. Dar mai am o Dacia abandonata prin garaj pe la tara, careia i-am pus un cui mai demult si care merge inca f bine. Am lasat-o acolo fiindca in Bucuresti e durere cu locurile de parcare. Poate ma invart de o remorca second s-o agat pe ea si sa mai salvez din crampoane. Daca aude/stie cineva de o remorca ieftina - sunt amator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un traseu cunoscut si nu prea hard merge sa te dai si singur, dar pe unul nou, in padure si greu nu recomand.

 

Asta e si parerea mea. De aceea e bine sa ai tovarasi de endureala, buni sau incepatori, ca sa te poti baga pe trasee mai hard si, in felul asta, sa progresezi mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inca tupeu sa ies cu baietii mari, nu ma tin dupa ei si nici nu stiu sa trec pe unde pot trece ei. Nu-s timid, dar nici bolnav... la reflexele, cunostintele si tupeul meu, simt ca nu pot. Prefer sa trec prin toate fazele normale incepatorului de motocross inainte sa ridic 2 degete si sa ma milogesc de tatici sa ma ia cu ei la Buzau sau la alte nebunii.

Dar care sunt fazele alea? Si unde sa le repet? Si cu cine?? Caut o "scoala" sau ceva asemanator, niste colegi incepatori, un profesor milostiv care sa ne corecteze greselile, oare unde sau cui sa ma adresez?

Exista prin zona Bucurestilor o gashca de enduristi care se antreneaza si cu incepatori si care mai are un loc la coada???

 

Sfatul meu este asa:

faza 1. Fiind incepator lipsa de experienta+frica de a nu patzi ceva+dorinta de a nu incurca pe ceillati o compensezi cu un mare consum fizic. Deci, antreneaza-te pentru anduranta la sala (pentru brate), alearga 5-6 km pe zi. Fiind antrenat pentru a rezista un timp indelungat la efort vei fi pazit de accidente, pentru ca se stie ca prima accidentare vine imediat ce te-au lasat puterile.

faza 2. Asa cum au spus si baietii mai sus, sahul se invata cu maestrii si nu in parc la Obor. Pentru asta trebuie sa iti iei inima in dinti si sa ingrosi obrazul si sa iesi la endureala cu baieti mai experimenteti decat tine. Alta varianta la faza asta ar mai fii sa mergi la Ciolpani sa vorbesti cu Adrian Raduta sa te invete abecedarul statului pe motocicleta (este un tip deosebit de la care ai ce invata). Ce-i drept varianta asta costa mai mult timp si mai multi bani. Din experienta mea iti spun ca la Ciolpani vei progresa rapid. Daca vei combina Ciolpani-ul cu 2 iesiri pe luna la munte o sa fie si mai bine.

faza 3. In faza asta stii destul de multe sa nu mai stai crispat pe motocicleta si vei fii la capitolul "noi descoperiri". Asta este faza in care vei avea mult mai multa incredere in tine si vei merge mai tare. Acum apar si primele accidentari, putin mai serioase (ligamente intinse sau rupte, oase fisurate sau chiar rupte),dorinta de a te autodepasii si dorinta si placerea de a te aborda trasee cat mai dificile.

 

Pune-te la punct cu fizicul, ca increderea vine.

Bafta. :)

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ceva sport la timpul lui, acum mai fac cardio uneori cu bicicleta din DrTaberei in Chitila la munca. O sa incerc mai des.

La maestru nu ai ce sa cauti pana nu stii sa muti piesele (dupa cum la gradinita nu-i primesc pe copiii care nu stiu sa faca la olita), dar o sa fac si pasul acesta; mi s-a intins o mana prietenoasa si voi profita.

Pe circuit la Ciolpani ajung sambata sau duminica acum. Nu stiu daca-l voi gasi pe dl. Raduta sau daca va fi dispus sa-mi arate ceva, dar macar iau contact cu un traseu dedicat si voi vedea la lucru initiatii.

Toate bune!

 

PS: Am o curiozitate, oare in tari mai civilizate exista asemenea scoli dedicate? A, sa nu uit, am pus si filumetul cu scofala mea de saptamana trecuta plus concluziile respective aici: http://www.advromania.ro/index.php?option=...o&Itemid=62

Editat de MensSana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vino intr-un week la valcea,si poti sa te dai cu gasca de hobby si old-boys..si garantat ai ce invata..in general sambata iesim in jur de ora 14 iar duminica incepand cu 10,30-11,00 asta doar ca sa iti faci idee cum sa te incadrezi daca vii la noi..vbim..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus si filumetul cu scofala mea de saptamana trecuta plus concluziile respective aici: http://www.advromania.ro/index.php?option=...o&Itemid=62

ar trebui sa incerci sa mergi mai pe langa drum. am vazut ca erau niste cocoashe p-acolo.

550-ul ala se pupa ca nuca-n perete cu incepator la enduro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este asa:

faza 1. Fiind incepator lipsa de experienta+frica de a nu patzi ceva+dorinta de a nu incurca pe ceillati o compensezi cu un mare consum fizic. Deci, antreneaza-te pentru anduranta la sala (pentru brate), alearga 5-6 km pe zi. Fiind antrenat pentru a rezista un timp indelungat la efort vei fi pazit de accidente, pentru ca se stie ca prima accidentare vine imediat ce te-au lasat puterile.

faza 2. Asa cum au spus si baietii mai sus, sahul se invata cu maestrii si nu in parc la Obor. Pentru asta trebuie sa iti iei inima in dinti si sa ingrosi obrazul si sa iesi la endureala cu baieti mai experimenteti decat tine. Alta varianta la faza asta ar mai fii sa mergi la Ciolpani sa vorbesti cu Adrian Raduta sa te invete abecedarul statului pe motocicleta (este un tip deosebit de la care ai ce invata). Ce-i drept varianta asta costa mai mult timp si mai multi bani. Din experienta mea iti spun ca la Ciolpani vei progresa rapid. Daca vei combina Ciolpani-ul cu 2 iesiri pe luna la munte o sa fie si mai bine.

faza 3. In faza asta stii destul de multe sa nu mai stai crispat pe motocicleta si vei fii la capitolul "noi descoperiri". Asta este faza in care vei avea mult mai multa incredere in tine si vei merge mai tare. Acum apar si primele accidentari, putin mai serioase (ligamente intinse sau rupte, oase fisurate sau chiar rupte),dorinta de a te autodepasii si dorinta si placerea de a te aborda trasee cat mai dificile.

 

Pune-te la punct cu fizicul, ca increderea vine.

Bafta. :)

mie imi place f mult cum spui de partea asta cu sala si alergarea :D

pai atunci de ce si-a mai luat omul motor de enduro,ca sa fuga de nebun si sa traga degeaba de fiare :drink: :)

vorbesti din experienta??????????(la fizic ma refer........)

ps; glumesc nu da cu pietre :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, cu motoreta aia o sa ai mult de furca pentru inceput. eu iti sugerez sa mergi la Ciolpani si sa vorbesti cu Adi. el iti va arata bazele mersului in offroad. dupa aia poti sa incerci la munte, dar motoreta te va chinui rau pentru inceput. multa bafta. eu mai vin prin Cornetu. daca o sa am motoreta pe acolo o sa te claxonez poate mergem la o tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep, fieru e dat naibi de smucit. Cred ca-l voi limita pana o sa ma simt in stare sa folosesc mai mult.

Sper sa pot ajunge la Ciolpani maine, problema principala se trage de la bani. Poate ca o sa scot la vanzare rotile de SM, nu sunt hotarat, dar altfel nu pot sa gasesc banii necesari de echipament, remorca, alea alea... :)

Aveti idee cat ar fi un pret corect pt ele? Sunt nepurtate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep, fieru e dat naibi de smucit. Cred ca-l voi limita pana o sa ma simt in stare sa folosesc mai mult.

Sper sa pot ajunge la Ciolpani maine, problema principala se trage de la bani. Poate ca o sa scot la vanzare rotile de SM, nu sunt hotarat, dar altfel nu pot sa gasesc banii necesari de echipament, remorca, alea alea... :D

Aveti idee cat ar fi un pret corect pt ele? Sunt nepurtate!

NU umbla in el,momentan te simti rau pe ea si din cauza suspensiilor.am inteles ca le ai nemodificate,sunt asa cum au venit din fabrica si asta se simte rau pe teren.dupa ce modifici suspensia,motocicleta o sa ti se para altfel.asa este husabergul.eu zic sa nu umbli in ea.mergi cat mai mult si o sa vezi progrEse in scurt timp.ai citit sfaturile care le-ai primit si sunt foarte bune,fa ce spun ei si o sa vezi,nimic nu se face peste noapte,motocicleta husaberg este o motocicleta racing si drept urmare trebuie luata ca atare.nu este imposibil de mers pe ea,dar trebuie rabdare si mai ales nu te grabii si nu sarii etape ale invatarii.MERGI CAT MAI MULT!!!!

PS.inainte sa te duci la ciolpani sa dai bani acolo mergi singur pe langa bucuresti ,mergi prin padure incet printre copaci,fa manevre de intoarcere,curbe stranse,opturi,ca la scoala,invata sa stai in picioare si sa conduci motocicleta din picioare,frane,schimbat vitezele si foarte important este sa faci toate astea la viteza cat mai mica.pe urma incearca sa urci diverse pante si sa le si cobori si dupa ce ai facut toate astea te duci la ciolpani ptr ca in primele lectii asta o sa faci si acolo.nu exista solutii miraculoase de invatare decat perseverenta

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep, fieru e dat naibi de smucit. Cred ca-l voi limita pana o sa ma simt in stare sa folosesc mai mult.

Sper sa pot ajunge la Ciolpani maine, problema principala se trage de la bani. Poate ca o sa scot la vanzare rotile de SM, nu sunt hotarat, dar altfel nu pot sa gasesc banii necesari de echipament, remorca, alea alea... :P

Aveti idee cat ar fi un pret corect pt ele? Sunt nepurtate!

 

la 500E ai un client :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt cel mai hotarat om din lume sa le vand iar la 500euro cred ca mai bine astept sa fac rost de bani din alte surse, nu-i asa mare graba, am un fel de strict strict strict necesar si nu ma dau "periculos" pentru moment. Mentionez insa ca rotile sunt absolut noi - exceluri negre cumparate de la Laurentiu cu cauciucuri Michelin Pilot Power, 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Te invit intr-un week-end pe la Alexandria ! Suntem o gasca de vre-o 6-7 persoane. Nu suntem extra-experimentati, dar nici la inceputuri nu mai suntem. In general media de varsta este 35 ani. Cel mai mic are 29 si el mai batran 41. Avem traseele noastre pe care le facem destul de des, prin paduri, prin excavatii, pe camp, pe malul Raului...nu este ceva foarte complex, dar ne distram si asta e cel mai important. Dintre noi nimeni nu are pretentia de a fi ,,cel mai tare", ci urmarim doar relaxarea psihica dupa o zi infecta la munca. Fiecare dintre noi are ,,in spate" o familie si din cauza asta, factorul ,,bravada" este mult redus !

 

Tu sa vii si om vedea ... ori inveti ceva, ori invatam noi de la tine ! :laugh:

 

Bafta si mare grija ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...