Sari la conținut

termostat Honda


Postări Recomandate

astazi am verificat ceea ce banuiam de mult timp , anume ca termostatul de la honda mea si anume o Honda CB 500 , este identic ca marime caracteristici etc cu cele auto care sunt mult mai ieftine si usor de gasit fata de unul specific,e si termocupla intr-o poza acolo

post-38816-1243181207_thumb.jpg

post-38816-1243181247_thumb.jpg

post-38816-1243181588_thumb.jpg

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si termocupla auto se potriveste si la caracteristici tehnice si fizic cu cea de la motocicleta , am gasit o compatibilitate la nissan

si ce ti se pare asa iesit din comun??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 99% din cazuri, producatorii nu stau sa isi confectioneze "subansamblele comune" ci le cumpara direct de la unul care face asa ceva, adaptand dupa necesitati proiectul propriu la "piesele 3rd party".

Deci nu e nimic nou sub soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 saptamani am schimbat termostatul la Honda Varadero cu termostat de Tico/Matiz, diferenta de pret 250 Roni :) (270 Roni termostatul "Honda", 20Roni termostatul "Daewoo").

 

Numai Bine,

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 saptamani am schimbat termostatul la Honda Varadero cu termostat de Tico/Matiz, diferenta de pret 250 Roni :P (270 Roni termostatul "Honda", 20Roni termostatul "Daewoo").

 

Numai Bine,

Dan.

 

Ha ha foarte bine! Mai da-i in ma-sa de "hoti". :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha foarte bine! Mai da-i in ma-sa de "hoti". :)

nu e hoti, problema e ca Japonia se afla aproape diametral opus pe glob fata de patria noastra. Astfel in pret intervin o armata de postasi si negustori . Plus ca un japonez are un salar de vreo 20 de ori mai mare decat un roman sau un turcalete de la renault-nissan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si termocupla auto se potriveste si la caracteristici tehnice si fizic cu cea de la motocicleta , am gasit o compatibilitate la nissan

e vreo diferenta notabila de pret?

ca daca ala de nissan e tot asa de scump nu ai facut mare branza

 

dar de fapt la ce-ti trebuie, ca eu in doi ani de transalp nu am schimbat nicio piesa in afara de celebrul melc de la kilometraj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vreo diferenta notabila de pret?

ca daca ala de nissan e tot asa de scump nu ai facut mare branza

 

dar de fapt la ce-ti trebuie, ca eu in doi ani de transalp nu am schimbat nicio piesa in afara de celebrul melc de la kilometraj

 

e o diferenta destul de mare , am inteles ca si termocupla de la tico se potriveste ,

sunt motociclete la care aceste componente pur si simplu nu mai functioneaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
astazi am verificat ceea ce banuiam de mult timp , anume ca termostatul de la honda mea si anume o Honda CB 500 , este identic ca marime caracteristici etc cu cele auto care sunt mult mai ieftine si usor de gasit fata de unul specific,e si termocupla intr-o poza acolo

 

Foarte tare...

 

si ce ti se pare asa iesit din comun??????

 

Nu fii rau,omul a descoperit chestia asta si a spus si la altii,foarte altruist din partea lui

 

Ar trebui sa faceti un topic aici la Service cu titlul Compatibilitati piese/Piese de la masina care se potrivesc la motocicleta,cu siguranta ca ar fi informatii utile.

 

Uite,la forumul Reno Twingo au facut asta:

 

http://www.reno.ro/Compatibilitati-piese-t143593.html

 

:)

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 years later...
  • 8 months later...

am incercat sa montez termostatul de chevrovet spark pe honda transalp.

era prea inalta partea de sus. am polizat din el maxim cat am putut, dar tot atingea capacul in el, asa ca am pus in plus garnitura aceea de hartie care vine cu termostatul nou.

garnitura veche mi s-a parut ca e destul de subtire, nu stiu daca ar mai fi etansat.

de la termostatul nou am taiat acel "nit" care vine in gaura care e libera la termostatul de honda.

dar temperatura apei tot nu prea se ridica mai mult de a doua liniuta.

cum gasesc un termostat care sa potriveasca exact?

de ce nu urca acul mai mult de a doua liniuta? asa flux mare sa treaca oare prin acea gaurica?

unde gasesc garnitura termostat honda, sau ce sa pun acolo in loc la cea veche?

Editat de johny77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca este identic cu cel de honda ntv 650 se potriveste de la suzuki alto model 1997(posibil si alt an de fabricatie.)Am scris si pe topicul posesorilor de Honda NTV 650 Revere.

post-9237-0-97154000-1402136754_thumb.jpg

Editat de pantera002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Buna ziua.

 

Am un Kavasaki Vulcan 750 1993.si am nevoie de o termocupla.este destul de scumpa noua pe original.are cineva idee de la ce se potriveste?multumesc

 

am pus un link cu poza originala

 

https://www.google.com/search?biw=1920&bih=925&tbm=isch&sa=1&ei=xQQqW5HcH4ausQHb8b7oAg&q=TERMOCUPLA+KAWASAKI&oq=TERMOCUPLA+KAWASAKI&gs_l=img.12..0i24k1.108121.120537.0.122836.20.9.1.6.6.0.99.752.9.9.0....0...1c.1.64.img..6.13.540...0j0i19k1j0i30i19k1j0i8i30i19k1.0.IILvtl9VBfk#imgrc=7EZFNx96iRo-EM:

Editat de Burgman2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-sm luat de pt Honda nx250, de la piese auto Autodias. M-am dus cu ea in mana si a gasit in cataloagele online, produsa de tourmax. 100 lei. Incearca la magazinele mare. De obicei lucreaza cu toti importatorii de orice piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu avea scris pe cel orginal decat temperatura de deschidere. A gasit in catalogul Facet un cod si acela l-a bagat in programe. Acesta l-am luat eu cu 100.

https://www.romimoto-piese.ro/ro2/category/10400000000/vehicle/honda-nx-250:51281/search/termocupla/in/all/article/268238


» Post actualizat in 20 Jun 2018 08:38

Mi-am amintit. L-a gasit la Interbrands.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...