Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

da...adevarul ii ca am obiceiul sa merg in ture joase....3-4 mii , cu vitezana nu era problema :D

 

oricum azi am fost intr o plimbare pe asfalt si ceva macadam....chiar a fost fain...si am mers cu 2 persoane...ceea ce pe vitezan era ceva imposibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte incercam sa evit sa raman prea mult pe acolo :P

Exact asta incercam sa fac si eu, dar din pacate eram obligat sa trec prin plaja respectiva la fiecare schimbare de treapta.

Ideea este ca am fost aseara pana la Fabio si s-a rezolvat problema. Eu cand am verificat suruburile, le-am verificat daca sunt stranse nu daca sunt toate :D. Lipsea un surub pe o parte si acolo vibra ca toti dracii. Acum este incomparabil mai bine, deja incep sa cred ca sunteti voi putin pretentiosi cu diapazonul vostru, eu nu mai aud nimic :)

 

LE. Chiar nu gasesc si eu o toba (finala) sa pun si eu ceva "sunet"?? Un SH care sa se potriveasca la un pret decent - 100E asa??

Editat de Uzzy77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... care sa intre fix in tevi (cea din mijloc care uneste jumatatile in fata), piesa originala avea joc destul de mare

 

... Lipsea un surub pe o parte si acolo vibra ca toti dracii. Acum este incomparabil mai bine, deja incep sa cred ca sunteti voi putin pretentiosi cu diapazonul vostru, eu nu mai aud nimic :)

... incepusem sa cred ca sunt surd si insensibil dupa plangerile constante din ultimul timp legate de givi.

:D

 

LE. Chiar nu gasesc si eu o toba (finala) sa pun si eu ceva "sunet"?? Un SH care sa se potriveasca la un pret decent - 100E asa??

nu, nu o sa gasesti. doar daca faci o tiganie (taiat toba originala si adaptat o toba aftermarket cu prinderea potrivita). Altfel - takkoni, leovince, ixil, arrow.

primele 3 folosesc bucatile mici de la iesirile din fiecare cilindru. takkoni e cea mai eftina - 400eu. restul - 500-800 euro in functie de model (otel sau titan).

pe langa zgomotul mai serios (diferit de cel standard de masina de cusut) util la trecerea printre masini (si urechilor personale) diferenta de greutate este cam de 5 kg.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ca daca schimbi toba cu ceva mai sport iti creste si consumul un pic....adevarul ii ca si sunetul ala are farmecul lui

nu creste consumul (eu am arrow cu filtru kn si snorkel cutie filtru dl1000 - care e dublu ca si suprafata admisie aer fata de dl650).

la consum factorul decisiv ramane personajul de la acceleratie cu stilul de mers.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca daca faci treaba cap coada cum trebuie ii ok...eu tin minte la primul motor un Fazer de 600 i-am ciopartit toba originala sa sune mai bune :D si dupa aia am simtit ca sa modificat un pic consumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu o sa gasesti. doar daca faci o tiganie (taiat toba originala si adaptat o toba aftermarket cu prinderea potrivita). Altfel - takkoni, leovince, ixil, arrow.

primele 3 folosesc bucatile mici de la iesirile din fiecare cilindru. takkoni e cea mai eftina - 400eu. restul - 500-800 euro in functie de model (otel sau titan).

pe langa zgomotul mai serios (diferit de cel standard de masina de cusut) util la trecerea printre masini (si urechilor personale) diferenta de greutate este cam de 5 kg.

 

stima,

paul

Daca faci o treaba frumoasa eu zic ca nu iese tiganie. O sudura frumoasa, o flansa cu prindere in 3 suruburi, sau cu putina maiestrie cred ca se poate adapta chiar si prinderea cu arcuri. Eu nu aici imi fac probleme, ci la forma propriu zisa a finalei si la lungimea ei. Aia intr-adevar daca nu e ce trebe ar arata groaznic (si sa fie mai scurta/lunga si sa fie perfect rotunda sau triunghiulara sau mai stiu eu ce alte forme).

 

Am gasit vreo 4 variante si i le-am trimis in PM lui Fabio sa vad ce-mi zice, daca o putem monta sau nu. Preturi intre 100 si 140E (preturi cerute de vanzator), evident se mai umbla la ele ca doar romanul este facut sa negocieze :D

Editat de Uzzy77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit vreo 4 variante si i le-am trimis in PM lui Fabio sa vad ce-mi zice, daca o putem monta sau nu.

sa nu uitam ca in spatele proiectarii unei evacuari este o intreaga teorie - diametre si unghiuri pe toata lungimea.

 

... evident se mai umbla la ele ca doar romanul este facut sa negocieze :D

... asta nu o sa inteleg niciodata, la nici o natie. adica daca vreau in mana 5 lei pe o chestie - cer 7lei ca sa "negociez" 2lei?

evident ca nici partea cealalta nu o inteleg - adica daca omul cere 7lei - lasa ca sigur mai "negociaza" vanzatorul 2 lei.

nu mai bine cer 5 lei de la inceput si scutesc si timpul meu si al cumparatorului cu calcule si discutii despre pret?

:D

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomot zgomot, dar luati in considerare toba+parbriz. Daca parbrizul duce tot aerul peste casca , orice toba sport se aude prea tare.

Am incercat si fara silencer(si l-am uitat intr-un weekend acasa si am facut 1200 km) am zis ca innebunesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomot zgomot, dar luati in considerare toba+parbriz. Daca parbrizul duce tot aerul peste casca , orice toba sport se aude prea tare.

Am incercat si fara silencer(si l-am uitat intr-un weekend acasa si am facut 1200 km) am zis ca innebunesc.

pai depinde de toba. a mea fara silencer e decenta fara sa fie deranjant. o auzi "bine" cand treci de 7000 rpm dar se intampla destul de rar,

zgomotul mai depinde si de casca :D.

oricum doar cand merg cu nevasta trebuie sa pun silencer.

la oricare dintre tobele de mai sus - cam o data la 2-3 ani trebuie refacut interiorul cu vata si este si acolo multa teorie de cum ar trebui pusa vata. dar operatia in sine nu e complicata deloc (4 popnituri).

 

 

 

Ivan, vad ca esti din Timisoara....mai sunt si altii cu V-strom prin TM? poate facem o iesire o data :D

mai sunt, mai sunt.

eu mai greu cu timpul liber in general dar s-ar putea araja.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt cateva trasee foarte faine prin zona dar nu neaparat organizat.

eu in principiu ies dupa cum prind timp liber - si aflu cam cu o noapte inainte de weekend.

tm-bozovici - herculane - baia de arama - petrosani - tm devenise traseu de weekend cand era timp mai mult.

si cu intoarcere pe clisura e foarte oki iar pentru momentele mai scurte - "bucla" timisoara- anina-resita - tm cand era chef de curbe dar incet incet imbatranim :D.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt cateva trasee foarte faine prin zona dar nu neaparat organizat.

eu in principiu ies dupa cum prind timp liber - si aflu cam cu o noapte inainte de weekend.

tm-bozovici - herculane - baia de arama - petrosani - tm devenise traseu de weekend cand era timp mai mult.

si cu intoarcere pe clisura e foarte oki iar pentru momentele mai scurte - "bucla" timisoara- anina-resita - tm cand era chef de curbe dar incet incet imbatranim :D.

 

numai bine,

paul

 

un traseu si mai scurt ar fi tm-lugoj via buzias apoi nadrag, surduc si retur la lugoj, timisoara prin traian vuia :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din germania stiu mobile.de si autoscout24.de dar cred ca astea le stie toata lumea


» Post actualizat in 25 Jun 2014 21:10

un traseu si mai scurt ar fi tm-lugoj via buzias apoi nadrag, surduc si retur la lugoj, timisoara prin traian vuia :)

traseul TM lugoj prin buzias ii destul de fain...asta ar fi o plimbare care se poate face intr o zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobile.de nu mai are motoare sau nu stiu unde sa le mai caut?


» Post actualizat in 26 Jun 2014 05:05

Ce ar fi rau in asta? Trecem la urmatorul capitol. Dar pe bune unde se poate face un test cu noul Vstrom de 1000?


» Post actualizat in 26 Jun 2014 05:14

eu din germania stiu mobile.de si autoscout24.de dar cred ca astea le stie toata lumea


» Post actualizat in 25 Jun 2014 21:10

traseul TM lugoj prin buzias ii destul de fain...asta ar fi o plimbare care se poate face intr o zi

Merci. autoscout24 il uitasem intre timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobile.de nu mai are motoare sau nu stiu unde sa le mai caut?

» Post actualizat in 26 Jun 2014 05:05

Ce ar fi rau in asta? Trecem la urmatorul capitol. Dar pe bune unde se poate face un test cu noul Vstrom de 1000?

» Post actualizat in 26 Jun 2014 05:14

Merci. autoscout24 il uitasem intre timp

il poti testa la Motorteam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...