Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Strom75, costurile cu modificarea completa a suspensiei fata nu sant foarte mari cca 100$ arcurile si 152$ supapele, dar nici nesemnificative. Oricum, orice informatie legata de subiect intereseaza pe orice posesor de V-Strom care nu este surd. Prin analogie cu alte modificari facute de diverse firme specializate in inbunatatiri ale suspensiilor, care vand diverse kituri in SUA, trebuie facute si niste gauri suplimentare in componentele originele. Daca ai acces la informatie transmite te rog cat mai complet pt a putea sa facem si noi modificarile respective. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma refeream la modificare in general a suspensiei ci la eliminarea zgomotului specific, modificare care ar costa sa zicem 10 euro fiind vorba de un distantier din teflon

 

post-44799-1232271997_thumb.jpg

 

furca demontata

 

post-44799-1232272030_thumb.jpg

 

in cercul rosu se vede spatiul liber ce permite saibei zimtate (nu stiu cum sa o chem altfel) de deasupra sa se miste sus jos producand sunetul atat de drag noua. in acel spatiu trebuie introdus un distantier de teflon nu din altceva ca nu tine si probvlema e rezolvata. aici baieti au facut o scrisore catre suzuki italia care a recunoscut acest defect impreuna cu mama suzuki si au zis ca la modelele noi o sa faca ei modifica. sper sa va fie de ajutor.

spor la treaba!!

 

ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma iau dupa topicu asta in Bucuresti suntem cam 16-18 pers. probabil inca 5-6 care n-au scris pe aici.Apropo tu ai acel zgomot pe fata la motor?daca da, ai rezolvat-o cuaceste saibe de teflon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il am pt ca inca nu am demontat toata furca ca prea am timp da am prieteni care au pus saiba aia de cel putin 2 ani si nu mai au probleme

 

da mi-am propus ca la viitorul schimb de ulei +simeriguri sa pun mana si pe acolo si sa pun saiba sau bucse sau cu s-o numi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum arata aceasta saiba si de unde se poate procura?si schimbul ala de ulei+semeringuri le faci singur ? te intreb ca eu unu n-am stofa de mecanic si ma gindesc cu groaza pe viitor la ce ma asteapta cind oi avea nevoie sa schimb cite ceva la motor,noroc ca motoru e aproape nou si sper ca prea curind sa nu am nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu imi fac totul singur. sunt mecanic. da sa stii ca nu e greu.unde nu stiu ma ajut cu cartea de service.

schimbatul uleiul la furca e poate una din operatiile cele mai simple. si indeferent cat de noua e punei ulei proaspat ca astia de la suzuki di oarecare motiv nu pun cantitatea prescrisa si mai e si prost. asa ca ai putea sa incepi de aici!!! :lol:

 

 

cat despre saiba aia sau bucse cum vrei trebuie demontata furca si mers la un magazin de fierarie si articole de genul asta si cautata una care sa se potriveasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu. asta si din cauza ca foarte multi o lasa asa cum e pt ca zgomotul nu la toti se aude frecvent. la foarte multi aproape a disparut doar shimband uleiul cu w15 in loc de w10 sau au amestecat w10 cu w15 si nu au mai fost nevoiti sa demonteze totul. iar ca sa schimbi uleiu il poti aspira pe sus!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau in umbria, circa 100 km de roma. azi dimineata am facut o tura scurta de vreo200 km ca pe la 3 a inceput sa ploua asa ca nu am lungit-o prea mult.

 

de cateva zile e frumos da de azi se strica jucaria si pe aici. diferenza e ca prin partile astea nu se coboara sub 5 grade asa ca strazile dificil ingheata.

 

anul asta a fost exceptional de friguros. am avut o saptamana intreaga cu 0 grade.

 

da cum da um pic de soare se iese .

 

saptamana trecuta au inceput si primele adunari

 

http://picasaweb.google.it/mototribeterni2...RIPCittDiTerni#

 

eu nu m-am trezit asa ca nu sunt pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta adunare,mai ales ca s-au adunat mai toate tipurile de motoare,cadru organizat si foarte multi la un loc,frumos...in ro nu stiu cind se va intimpla asa ceva ,oricum felicitari celor de acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strom 75, Reperul din poza ta este in manual la pozitia 12 si este un reper de sine statator care nu prea se poate demonta in parti componente. Nu am umblat pana acolo, dar din poza pare a fi asamblat prin sertizare si nu vad cum se poate baga saiba de teflon la locul indicat de tine. Trebuie sa fie pe undeva o smecherie. Saiba cred ca este foarte subtire, 0,4-0,5mm, ca mai groasa nu intra in jocul dintre discul cu creneluri si gulerul pe care se asaza. Poate poti afla ceva amanunte lagat de dimensiunile saibei ( grosime si eventual diametre) si modul de asamblare. Ma gandesc ca poate a fost postat pe vre-un site moto din Italia :yikes:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un fel de saiba sau bucse si se misca in sus si jos. cine la blocat , la blocat in pozitia din poza. imi pare rau ca nu am timp sa demontez eu toata furca ca sa "pun eu mana" pe ce se misca si ce nu. oricum un lucru e sigur mama suzuki de pe aici nu prea s-a chinuit sa faca ceva sa le repare zicand ca nu e un defect ci doar o consecinta singurul lucru derivat fiind zgomotul. pacat in rest e motocicleta aproape perfecta!!! :yikes:

 

 

exact sub discul cu creneluri l-au bagat. prima proba au facut-o cu un o-ring din cauciuc da dupa cateva zile a iesit de la locul lui. bucsa de teflon un pic fortata intra.

 

http://www.v-strommers.it/forum/index.php?topic=24675.0

http://www.v-strommers.it/forum/index.php?topic=3838.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa intru pe v-strommer.it in nici un fel. M-am inregistrat, am primit e-mailul si tot nu pot sa intru :yikes: Ce mai trebuie facut?

Trebuie sa dai click pe link-ul primit in e-mail pt activare. M-am inregistrat si eu acum, dar n-am rabdare sa citesc tot ce scrie acolo...

E un topic de 28 de pagini, din 2005 pana in 2009, despre zgomotul furcii! :yikes:

Sincer sa fiu, eu tot nu stiu exact despre ce este vorba, nu aud nici un fel de "clonc" din furca. Uneori se aude un fel de zdranganit metalic la trecerea peste denivelari mici si ascutite, dar nu pare sa vina de la furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@atw: a ta emai noua ca am vazut ca are abs. e posibil sa fie deja rimediat din fabrica. asa ca zi mersi :yikes:

 

18 grade si soare!!!!!!! se ieseeeeeeee!!!!

In Bucuresti sunt 8 grade si soare. Si tot se ieseeeee!!! :kiss:

 

Zgomotul pe care il aud eu cateodata la denivelari seamana cu un zdranganit de chei, sau ca si cum ar fi un surub slabit pe undeva. Din cate am inteles zgomotul de la furca e un pic altfel.

Daca asta e intradevar zgomotul cu pricina, atunci chiar nu merita osteneala sa desfac furca pt atata lucru. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...