Sari la conținut

carena putin crapata...solutii?


Postări Recomandate

tiganie e fibra de sticla .nu are cum sa polimerizeze cu plasticul indiferent de ce calitate este ,exista truse pentru sudura in plastic (de la 600eur in sus) si daca se foloseste acelasi materiel pt sudura din care e facut plasticul carenei atunci tine la fel de mult ca si cum nu ar fii fost rupt,am avut un motor luat din germania care avea carenele lipite , nu mia venit sa cred ce bine erau facute, pe spate se vedea ca o sudura in metal "solz de peste" lata de vreo 2-3 mm daca se vroia putea fii usor ascunsa, dar nu , asa era lasata .de crapat nu a crapat 2 ani cat a fost motorul la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lipit carena (Kawasaki Ninja 250R 2009) cu Power-Tape (Loctite) pe interior, pus cam 2 straturi. Era crapata, si cu bucati sarite (pe care le-am adunat de pe carosabil si le-am luat acasa, unde am facut puzzle-ul si le-am lipit). Asta se intampla in Iunie. Pana acum, sta teapana, inclusiv dupa inca o cazatura pe aceasi parte. De mentionat ca am curatat cu apa si detergent (genul pentru spalat suprafete plastice prin casa). Poate exista solutii mai rasarite, dar asta a mers, tine, si a fost ieftina si rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspunsuri.....asa sa faci.....chiar as vrea sa vad cum se face asta.....oricum o sa incerc cu bisonite sper doar sa reziste......

Subscriu si eu la metoda asta. Ar trebui sa dai mai multe detalii, pentru ca unii nu inteleg cum se procedeaza si ce plasa se foloseste. Descrie detaliat metoda si o sa inteleaga ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

referitor la fibra de sticla ... da se desprinde de pe plastic daca o dai in scarba peste vopsea ! ia luati voi frumusel un letcon si brazdari asa carena pe interior ( nu patrunsa detot) sau un flex mic si o perie de sarma rotativa atasata la el si matuiti calumea sa vedeti dupaia rezultatul ,

De exemplu eu am avut o carena sparta rau si am lipit-o asa cum am explicat mai sus dar nu am fost atent si am lipit-o stramb. dupa o ora nu mai puteam dezlipii fibra ... am fost nevoit sa fac taieturi cu flexul din loc in loc ca sa o pot desface...si asta cu chin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am parbrizul crapat, am lovit o pasare, stie cineva pe vreunul care repara cu metode gen sudura in plastic sau asemanator? Multumesc!

sudorii adevarati polizeaza piesele la colturi, astfel tesitura permite intrarea materialului topit pe o suprafata mai mare :lol:

Poti intreba si la service-uri care repara parbrize de sticla, daca materialul (transparent) lor prinde pe pastic... ei dau o gaura in capatul crapaturii si apoi umplu orficiul si crapatura cu materialul ala. Iti dai seama ca nu e tot una un parbriz de autocar sau parbrizul tau de 100 euro.

Daca parbrizul este vopsit este simplu... poti rezolva si singur... 25 lei cutia de chit sau de chit cu fibra

Mai poti pune o folie fumurie pe ambele parti... gasesti la firme de raclame luminoase...pe alese ... aia pt plastic este diferita de cea auto care se pune pe sticla :) o intinzi cu cardul(besicute) ... cumpara mai multe deseuri decat e necesar teoretic ... pt antrenament :) .La coala e cam scump... cere-le deseuri! Mi-au zis sa umezesc cu sapun diluat dar nu e bine ca se vede. Tine la spalatorie daca degresezi cu apa si sapun plasticul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

eu am avut la alt motor crapatura de 15 cm si pur si simplu pe spate am lipit cu picatura o bucata f rigida de plastic,culoarea fiind neagra la carena ...pe dinafara nici nu se mai vedea crapatura,job done !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...