Sari la conținut

Mzuri


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 363
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt si eu curios daca se mai gasesc piese de MZ ES 175, eventuale compatibilitati cu Dacia, Ij-uri sau alte fiare. Am dat de curand peste o oferta si suna relativ ok...problema e ca e de munca. Ziceti-mi si mie un scor de cat m-ar duce o restaurare decenta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. preturi si piese de MZ ETZ, ETS, TS si altele sunati la 0722669946 sau 0744506624 (Okanyi Zoltan, Tg. Mures)

Se comanda piesele prin telefon si ele ajung prin posta cu sistem ramburs.

Baiatul e de incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

E cineva din Timisoara care sa se priceapa la ETZ? Am o problema nasoala cu capacul de chiuloasa (daca e cazul o sa explic mai in detaliu) si cu treapta a treia de viteza (ba sare din viteza, ba intra iar). Eventual daca e cineva cu atelier, sa-l bag in service, ca oricum e cam frig pe afara.

Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut din nou! Asta e un anunt cat se poate de serios. Dupa ce am cautat piese pe la prieteni si pe forum, nu am reusit sa gasesc urmatoarele pentru MZ ES175/250:

 

 

Importanta mare:

cric central+arc

element cauciuc intre carburator si filtrul de aer de sub sa

cablu kilometraj

releu regulator pentru dinam(nu se potrivesc releele de dacia, ij sau orice altceva care are alternator)

 

Importanta scazuta:

scarita pilot(de pe partea cu pedaua de frana)

carburator MZ ES175

capota aluminiu care mascheaza carburatorul

portbagaj(se fixeaza in 2 puncte imediat in spatele seii)

claxon moto 12V

lacat ghidon

lacate sei

 

Inca nu am sunat la Zoltan dar din piesele foarte importante cred ca ma va putea ajuta doar cu un releu in cel mai bun caz.

 

Rugamintea mea este sa ma ajutati cu niste piese daca le aveti pe aproape sau cu numere de telefon ale unor prieteni de-ai vostri care au asa ceva. Cel mai bine ar fi daca mi-ati putea trimite PM.

 

Multumesc!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca, dintre toate comunistele, MZ este motorul cel mai fiabil.

Am o intrebare pentru posesorii de MZ ETZ 250- cat costa urmatoarele piese:

- rotor + stator;

- punte de diode;

- releu de incarcare mecanic;

Multumesc mult!

Am aflat urmatoarele preturi:

-rotor 190 RON;

-stator 65 RON;

-releu incarcare 70 RON;

-punte de diode nu se mai gaseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am facut rost cam de tot ce aveam nevoie, mai putin portbagaj, lacat ghidon, lacat sei. De asemenea mai am nevoie pentru un prieten de doua sei de MZ RT 125/3. Este vorba de seile originale(in forma de inima).numai bine!

portbagaj am eu.e putzin indoit in urma unui accident dar se face usor.0743324448

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salz...pey sh eu caut un mecanic in bucuresti....am un mzrt125/3 din 61 ..vreau sa-l pun pe roate...este cumva mecanicul din militari?,,,,,,, vreau sh eu un nr de tel ceva...dau o bere ...mc sh numai bine :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o prolema la etz-ul meu, ceva nu e in regula la contacte, adica cand pun pe contact, nu am scanteie nicicum, am desfacut-o si am legat direct firele si mere, nu stiti se poate cumva remedia problema ? sau trebe schimbat contactul?

:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Intrebare - pot scote ceva din "LUPUL" asta si dupa parerea voastra cam cat m-ar duce ?

 

post-3763-1170516356_thumb.jpgpost-3763-1170516245_thumb.jpgpost-3763-1170516306_thumb.jpgpost-3763-1170516465_thumb.jpg

 

e de 250 din `61

 

 

@ SlipComunistu :

 

Ti-am trimis un mesaj.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou...am facut-o in seara asta de oaie, adica am rupt suportul de instrumente de la ETZ-ul meu. Deci....daca are cineva si ma poate ajuta, am nevoie de asa ceva.

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

bai,vreau un MZ 125 CC de prin 1960.Care aveti,care stiti,da-ti o veste.bunu

bunule tata, cam greu, si la cum te stiu, nu pui furca de jawa sau de minsk sau mai stiu eu ce, dar, nu stiu daca poti gasi asa ceva, si cu acte....rt-uri s-au dat, si sunt dupa parerea mea unele dintre cele mai frumoase moto clasice si mici...si eu vreau unu, si ma oftic ca atunci cand am avut ocazia l-am ratat...spor la cautari :)

 

excelent topic...ma bucur ca l-ati descoperit...eu tot sunt de parere ca astfel de topicuri sa fie lipite sus, sa nu mai deschida toata lumea topicuri...topic cu manuale, cu comuniste separat(ca topicuri multe rau nu sunt legate de motor la cazul general),etc....cat am cautat eu topicul asta... :bounce: multam :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dac intereseaza pe cineva, am pus un manual excelent de ETZ pe http://www.tanga-moteurs.ro/service/ Se cheama MZ-ETZ_125-300_'81_a_'95_-_Service_Manual_Haynes.zip

:hug: multumim pt manual!Norock si asfalt uscat! :wave:

 

Multumim!

ai reusit sa dezarhivezi manualul?Mie mi-a dat ceva eroare :crack:,nu reusesc nicicum sa deshid manualul!Ceva sfaturi? :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vanzare: 0740581956

pret 550 euro

imi aduc aminte bine sau tot tu cereai mai demult 700E?daca da, pacat ca nu l-ai dat, pt ca e reconditionat impecabil si sincer, isi merita banii...

 

bafta la vanzare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cerut 700 da m-am hotarat sa il las la 500 deoarece i-a expirat asigurarea si verificarea si i-ar trebui un alt cauciuc pe fata

hehe...asta da ieftinire :wave: mi-ar fi placut mie, dar nu am bani, si prefer sincer sa caut unu varza sa il aduc la starea la care l-ai adus tu, pt ca e un motor pe care sincer mi-l doresc....

 

de curiozitate, are ceva ne-original pe el? :ok: pt ca starea in care e, nu poate decat primi laude :crack:

 

apropo...uite, daca mai ai chef sa muncesti putin pt el, iti dau un sfat...schimba furtunelul de benzina ca e hidos acolo asa, cu o tevisca de cupru spiralata...da mult mai bine :eek: sau, cum vrei...

 

oricum, nu inteleg de ce nu s-a bagat lumea, mai ales ca are acte si arata cum arata(stim ca mz-urile sunt fiabile in exploatare si f bune ca motorizare 2t) :hug:

 

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunoaste cineva ce dimensiuni au simeringurile amortizoarelor fata/spate la mz es? am inteles ca cele de pe spate au dimensiuni diferite din cauza anilor de fabricatie(oare si cele de pe fata?); totusi ma intereseaza dimensiunile celor de pe fata si a celor de pe spate model vechi si nou. precizez ca amotizoarele mele fata/spate sunt model vechi. intreb fiindca vreau sa-mi iau simeringuri zilele astea iar amortizoarele o sa le desfac peste vreo 2 saptamani. multumesc

 

- amortizor fata - amortizor spate

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...